Gole ePartije

Day 837, 06:32 Published in Serbia Serbia by Brka05
Jučerašnji članak je izbrisan, kažu da sam prekrišio politiku erep-a, tako da više neće biti onakvih slika u mojim člancima, žalim... Oni koji su me prijavili, vjerovatno nisu ni pročitali članak, tako da ga objavljujem ponovo.

Možda najveću konfuziju, prilikom mog početka eŽivota u eRepubliku, a vjerujem i svim drugim novijim igračima, unio je politički život u eSrbiji. Nikako nisam mogao da „pohvatam“, kakve su ovo silne stranke i koje su njihove razlike. Zato sam se dao u potragu za počecima višestranačja kod nas i za političkim programima postojećih eStranaka. U tome sam donekle uspio, što je razlog tome, da za neke partije ima više informacija u ovom članku, a za neke manje.

Prvi izbori, PTO eHrvata

Prvi izbori održani su februara 2009. godine na kojima je PTO izvršila partija eHrvatskih emigranata Party for PEACE in the World, a kao partija "pravih" eSrba, učestvovala je Patriotska Stranka Srbije. U parlament nije ušla partija Rolling Stone (reklo bi se Indonežanskih emigranata, na osnovu državljanstva većine kandidata, kasnije je kao član te partije Lipec bio prvi „demokratski izabran“ predsednik eSrbije). Dakle, prve partije u eSrbiji su bile nacionalnog karaktera, sa manjim izuzecima (eSrbi u eHrvatkoj partiji).

Na sledeće izbore izlaze iste partije, s' tim što PSS osvaja ogromnu većinu, a eSrbi vraćaju kontrolu nad svojom eZemljom.

Nastaje nekada najveća eSvjetska partija SeS

Na osnovu rezultata sledećih izbora moglo bi se zaključiti da PSS mijenja ime u Sacuvajmo eSrbiju, jer je to jedina partija koja izlazi na te izbore. Ipak, to je bila novoosnovana partija, koja je čak bojkotovala prethodne izbore, ali aktivno pomagala PSS u toku njih (a kasnije bila vanparlamentarna opozicija).

Prema osnivačkom članku SeS „se zalaže za: jednakost i pravo na slobodu govora svih građana; definisanje i ispunjavanje održivih strateških nacionalnih ciljeva; izgradnju državnih, društveno-socijalanih i kulturnih struktura u eSrbiji; razvoj privrede; uređivanje monetarne politike; uspostavljanje okruženja za razvoj zdrave ekonomije; jačanje vojske i poboljšanje bezbjednosne situacije; uspostavljanje diplomatskih odnosa i uključenje eSrbije u svjetske političke procese i organizacije. SeS je protiv: govora mržnje; jednoumlja; primitivizma; šovinizma.“

Bilten SeS

Ljevica, desnica, centralno: SKS, SDF, SZR, Reforma, SNO

Izbore u maju 2009. Obilježila je pobjeda tzv. „marsovaca“, lažnih kandidata SeS-a, koji su hack-ovali nalog tadašnjeg predsednika stranke. Na tim izborima se pojavljuje i Srpska Konzervativna Stranka sa jednim kandidatom. Prilikom osnivanja, navedeno je da je SKS: „Stranka ideologije umerene desnice, sa patriotskim načelima.“

Glasnik SKS

Te dvije partije će biti u kongresu i narednog mjeseca, a na izbore je prvi put izašao i Socijaldemokratski forum, koji nije ušao u parlament.

Prilikom osnivanja SDF je donio sledeći politički program:“ Socijaldemokratski forum (SDF) je partija levog centra i okuplja sve građane koji žele da daju svoj doprinos slobodnoj, snažnoj i demokratskoj eSrbiji. Podržavamo otvoreni dijalog, mišljenja i stavove koji su usmereni ka izgradnji modernog i stabilnog društva bez obzira da li potiču od pojedinca, organizacije ili druge političke stranke...
...Želimo da promovišemo političku toleranciju i da stavimo sa strane sve razlike kako bi eSrbija došla na mesto koje joj pripada. Predloge i zakone nećemo deliti na to da li dolaze od SeS-a, SKS-a već samo na dobre i manje dobre. Politički pluralizam, razmena ideja i predloga bi doprinele da Kongres bude mesto gde se donose zakoni za unapređenje života svih građana eSrbije. Politika mora da bude transparentna, svi građani treba da zaista upoznaju svoje kongresmene, da im postavljaju pitanja i daju sugestije. SDF će svojim primerom uticati da i ostale stranke, SeS i SKS budu otvorenije i da se njihova komunikacije sa građanima ne odvija retko i to samo preko stranačkih novina...“.
Socijaldemokratija

U julu u parlament ulaze pored SeS, SKS i SDF, i Stranka Zdravog Razuma i Reforma i to su stranke koje će učestvovati na izborima i u avgustu, dok se u septembru pojavljuje Srpska Narodna Odbrana.

Opšte odredbe programa Reforme su: „Stranka srpske reforme (dalje SSR) je demokratska stranka desnog centra koja se zalaže za vladavinu prava, jednakost i prosperitet svih građana e-srpskog državljanstva bez obzira na njihovo versko opredeljenje i nacionalnost. SSR garantuje da će se boriti protiv svakog omalovažavanja i diskriminacije svih nacionalnih manjina koje žive u eSrbiji i koji prihvataju eSrbiju kao svoju državu, a samim tim i njene zakone i pravila. Podržavamo otvoreno iskazivanje mišljenja i konstruktivan dijalog kao rešenje za prevazilaženje problema unutar eSrbije. Otvoreni smo za sve građane koji smatraju da program i ideologija SSR-a na najbolji način zastupaju i predstavljaju njihove ciljeve i ideale.“

Reformist

Što de tiče SZR njihov aktuelni predsednik navodi: „Naš prvenstveni cilj je da uspostavimo kompletnu kontrolu nad eSrbijom i svim njenim institucijama. Tako ćemo moći da pomognemo ovoj našoj elektronskoj domovini da napreduje.“

SNO je nastao otcepljenjem od SKS, pa se SNO deklarisao kao „jedina nacionalna opcija, jedna prava i moderna desničarska stranka kojoj je eSrbija na prvom mestu“.

To su otprilike stranke koje od septembra 2009. i osvajaju mjesta u kongresu. Ipak, ovu činjenicu treba uzeti sa rezervom, pošto pravo izlaska na kongresne izbore imaju samo stranke koje se nalaze među prvih pet, i da postoji i praksa da se pojedini kandidati „neTop5“ stranaka proguraju kroz tuđe liste. Tako, ostaje mogućnost da mnoge relevantne stranke u političkom životu eSrbije nisu pomenute, što može biti ispravljeno editovanjem ili pisanjem novog članka.

Do sledećeg čitanja!

VOTE i SUBSCRIBE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!