Ambient on/off

Join the new world

 

Gjendja momentale e Shqiperise

Day 1,891, 11:24 Published in Albania Albania by KOSOVA ArlinDx

Pershendetje te gjitheve!

Po shkruaj kete artikull pas ketyre ngjarjeve te fundit qe rrodhen ne Shqiperi.
Sic e dim kryetari i Shqiperise Labern ne vend se te propozonte Malin e Zi per Natural Enemy , propozoi Serbine. Te gjithe jemi njerez edhe mund te gabojme edhe Labern normalisht qe kerkoi falje ne kete artikull gje qe mduket mjaft e pranueshme.

Sidoqofte Serbia eshte kunderpergjigj edhe ata na shpallen neve NE.
Perderisa ne Serbi po kalon ligji me shumice pothuajse absolute , po e shoh qe tek ne kongresmenet tane po hezitojne te votojne PRO shpalljes se Serbise NE.
Prandaj them te fokusohemi te kjo pjese. Ky veprim eshte fatal per neve.
Pse? Shume thjesht duhet te marrim iniciative dhe te sulmojme te paret Kosoven, ne nderkohe Mali i Zi do te marr nje territor te Shqiperise.
Do te preferoja te humbnim sonte territorin ne Mal te Zi qe tu japim hapesire te na sulmojne direkt ne Shqiperi. Sa me shume territore qe na merr Mali i Zi aq me mire. Fshirja nga harta eshte e pashmangshme per ne , por me mire te na marrim me shume toka malazezet se do i kthejme me lehte.
Sa me pak per Serbine aq me mire. Kosoven edhe po e morrem do ta humbim per 1-2 dite dhe do na kthehen ne brendesi. Nese na pushton Serbia do te kemi shume problem te kemi kongres. Vetem shikojeni boshnjaket qe kan harru kur kan pas heren e fundit kongres , dhe shikojeni kroatet qfar superfuqie jane e spo munden me u kthy ne ballkan.
Per fuqine tone s`du te flas se e dime gjithe ku jemi e qfar jemi.

Prandaj per ti rene shkurt , do te thoja qe sot te humbim ate pjese te malit te zi qe e kemi , neser jane zgjedhjet dhe do kemi 30 kongresmen qe eshte mese e mjaftueshme sepse skem kuadro per me shume (nuk na duhen kongresmen te papjekur si disa here qe na ka ndodh me pas) , pastaj sulmojme Kosoven (prandaj votoni PER NE ) , dhe malazezet na marrin minimum 1 ose 2 territore te tjera , kjo na jep hapesire qe ti rikthejme ato pas nje kohe.

E di se do te dalin mendime qe po shesim nderin e ku ta di une , por kjo loje eshte strategjike dhe duhet ta perdorim trurin sa me shume. Duhet te llogarisim qe EDEN eshte shume i nxene me Greket edhe Turqit , besoj qe nuk kane kohe me u merr me neve njehere. Keshtu qe jem perballe armikut me forca tona. Nuk jemi ne gjendje me i perballu te dy shtetet ne te njejten kohe , keshtu qe une zgjedh qe Mali i Zi te marr sa me shume prej neve , dhe ta pengojme sa me shume Serbine dhe kjo behet vetem duke kalu ligji per NE perndryshe do ti kemi punet mjaft keq.

 

Comments

KOSOVA ArlinDx
KOSOVA ArlinDx Day 1,891, 11:26

Qka po thoni ju? Shprehni mendimet ...

KOSOVA Batoa
KOSOVA Batoa Day 1,891, 11:30

Kjo logjik qe e ki shpreh n'ket artikull osht mjaft e arsyeshme mirpo njeher duhet te flasesh me MoD qe ta terhjek urdherin qe ne te gjitha njesitet Shqiptare DO te jete lufta kunder Malit te ZI e ather mja nis me bo thirrje qe tmos luftojme ne ate Beteje.

RadeciVV
RadeciVV Day 1,891, 11:35

2 qellime i ka kjo loje: Resurset edhe kongresi. Krejt vendet luftojne me pas sa ma shume kongresmen, e na tash me kqyr me pas ma pak po mdoket e paarsyeshme. N'tkalumen jon votu individ u kon ma ndryshe, tash votohen njerzt qe caktohen prej presidentit, andaj besoj qe krejt i zgedhin njerzt nuk e lojn gjithsecilin me u kon pjes e partis. Nuk mundemi me u dorzu qaq lehte, na duhet me fitu sa tmundemi.

Shqiptari kurr nuk terhiqet as nuk dorezohet, pamarrparasysh se si eshte situata, edhe un e po thom mos me u dorzu. Serbia sulmohet pasi tja nisn zgjedhjet per kongres, e malin e zi mundemi me fitu nese japim ma shum zorr.
Respekt

KOSOVA ArlinDx
KOSOVA ArlinDx Day 1,891, 11:35

Pajtohem qeveria vendose per kete , po un e shpreha mendimin tem duke u bazu me nifar logjike , te shohum tash sa po gjen pajtim tek te tjeret

albAngel
albAngel Day 1,891, 12:01

llogjike e mire kjo

Nameless99
Nameless99 Day 1,891, 12:03

Arsyetimi nuk qendron.

Serbia nuk na ka pushtuar, jo sepse ne nuk i kemi dhene shkas, por sepse Serbet kane 7 popuj te tjere nen pushtim dhe qellime mbareboterore, keshtu qe nuk na ka pushtuar, thjesht sepse s'do te fitonte asgje, do humbte nje pjese te armatimit ne RW-te tona.

Arsye tjeter eshte sepse na ka lene si sfere e Fyromit, keshtu qe jo vetem s'do fitonte gje po te na pushtonte, por do na leshonte per Fyromin.

Prandaj nuk shoh ndonje problem tek pushtimi i munshem serb, pa harruar qe Serbia po te doje te na pushtoje e ne ia leme Malit te Zi, Serbia i fut nje te pushtuar krejt Malit te Zi dhe hajt mirupafshim.

Keto jane arsye te mjaftueshme per te mos hequr aspak dore nga Mali i Zi, madje neser kur te na sulmoje duhet absolutisht ta mposhtim.
Jane arsye te mjaftueshme edhe qe Shpata e Kastriotit te vazhdoje ta mbaje DO kunder Malit te zi, edhe sikur te jene te vetmit shqiptare qe do luftojne deri ne fishekun e fundit.

Armando Celiku
Armando Celiku Day 1,891, 12:07

meqe e bete serbine NE sulmoni kosoven me ca te keni se prap do na sulmoi serbia mos prisni per meshiiiiiiiiiiiiire sic e keni zakon 🙂 po luni duart ....

KOSOVA ArlinDx
KOSOVA ArlinDx Day 1,891, 12:08

^^ Nameless99 ja ku ke bisedat ndermjet fyromit edhe serbise http://www.erepublik.com/en/article/-smeekileaks-if-these-are-your-allies-then-you-don-039-t-need-enemies--2198393/1/20
Ka info shume interesante qe i kam pa ketu , dhe spo ja fus kot 😃

serbia i propozoi shume kohe me heret fyromit te na pushtoje por keta nuk pranuan dhe bene marreveshje qe serbet te mos na sulmojne , sidoqofte gabimi i fundit i presidentit ju dha arsye atyre te veprojne , sa per qe do te harxhojne armatim shqiperia bene 200mln dmg ditore ata kan mesatarisht 5 miliarde , keshtu qe nuk do ta kene problem te madh te na shembin sa here te duan , ata po mbajne kroatet boshnjaket italianet dhe francezet ne te njejten kohe kur po kane lufta te tjera pa humb asnjeren prej tyre.

Nameless99
Nameless99 Day 1,891, 12:24

Nuk i kam lexuar, por perfshihen tek arsyeja e dyta, qe Shqiperia eshte lene me marreveshje ne influencen e Fyromit.

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.