Geostrateska analiza na dan 2099

Day 2,099, 13:25 Published in Serbia Serbia by Van Sebe
Poštovani čitaoci,
Novi broj eUtopije je pred vama.



Da li se savez "Krug poverenja" (CoT) u poslednje vreme bolje snalazi na svetskim ratištima od saveza "TWO"? Reklo bi se da, jer i pored činjenice da raspolažu sa daleko manjom udarnom moći, uspevaju da oslobode neke regije. Ipak, svesni da čistom snagom ništa neće postići, oni se menjaju, prilagođavaju pa i sam izbor tih regija je tako usmeren da izazove nesuglasice i urušavanje saveza TWO...

Pokušalo se sa rušenjem saveza TWO putem formiranja novog saveza "The Imperium" - nije prošlo i najveće zasluge u očuvanju saveza TWO je, po meni, imala Mađarska. Pokušalo se sa potpisivanjem sporazuma između SAD i Poljske, gde bi se Poljska povukla iz prekookeanskih teritorija – zaustavljeno je pritiskom ostalih članica saveza TWO. Španija posle dužeg vremena nije produžila MPP sa Čileom, iako je i dalje više neutralna nego aktivna u sukobu sa zemljama poput SAD-a.



Savez je jak koliko i njegova najslabija karika (gledajući najsnažnije članice saveza). U savezu TWO izdvaja se pet najsnažnijih članica - Srbija, Poljska, Mađarska, Španija i Grčka. Uz diplomatski front prema Poljskoj i Španiji, sa Srbijom koja je navikla na više paralelnih frontova, ostaju Grčka i Mađarska kao mete. Napad na Mađarsku je krajnje logičan izbor - prostire se na više jakih CoT zemalja, razvučene teritorije gde se bonusi mogu preseći na više mesta i još jedna bitna stvar, ako oboriš jednu veliku članicu na pleća dok ostale ne diraš i ostaviš im bonuse, ta jedna članica će biti nezadovoljna svojim saveznicima a neretko je baš Mađarska bila to vezivno tkivo u našem savezu.

Danas se savez ne brani u ustanku u Akvitaniji, niti u napadu na regiju Corsica, već se brani u Mađarskoj u regijama Taurida, Volga Vyatka i Baja, u Crnoj Gori u napadu na regiju Albanian Coast...



Ofanziva na Mađarsku je počela 13.8. ustancima u regijama Oaxaca, Galicia and Lodomeria, Alaska i North Caucasus, te iako su poslednje dve regije vezivne, odgovor SAVEZA i Mađarske nije bio adekvatan i regije Alaska i Oaxaca su izgubljene, a time su odsečeni i svi resursi na prekookeanskim teritorijama (guma i žito). Naravno i SAD i Meksiko su odmah podigli nove ustanke i paralelno su proglasili Mađarsku za prirodnog neprijatelja. Poljska jeste napadala SAD ali u za njih nebitnim regijama (poništen dogovor), praktično im pomogavši da presele glavni grad.

Odmah nakon perioda hlađenja, podižu se novi ustanci u regijama Galicia and Lodomeria i Urals, koji su sad bili paralelni sa ustancima u Meksiku i SAD i otvorenim ratovima sa tim zemljama. Rusija proglašava Mađarsku za prirodnog neprijatelja i osvaja regiju Western Siberia, ali Mađarska uspeva da odbrani drugi napad na regiju Volga i preuzme inicijativu u ovom ratu što se može uzeti kao prvi značajniji uspeh. Nakon gubitka regije North Caucasus, Mađarska ostaje bez još dva resursa - nafte i divljači.



U toku je ustanak u regiji Taurida koji preti da oduzme i bonus šalitre Mađarskoj... Ukrajina i Mađarska su potpisale pakt o nenapadanju i Mađarska će povratiti dogovorene regije u Ukrajini, ali za to treba vreme. Još dve bitne bitke se vode od kojih prva u regiji Baja gde Mađarska pokušava da zadrži bazu u Meksiku i put do gume odnosno u regiji Volga Vyatka koja je pod vazdušnim napadom Francuske.

Francuska je svoj interes lako našla. Suočena sa dugotrajnim brisanjem, pokušavaju da se presele u originalne regije Rusije Volga Vyatka, Volga i Urals koje Rusiji ne znače (duplirani resursi) a Francuska tri resursa nije imala u proteklih godinu i više i ne može ih uskoro očekivati...

Treba shvatiti da Francuski kongres i dodatni resursi nisu u interesu ni Poljskoj ni Srbiji. Baš kao što baze Hrvatske, BiH i Albanije u Indiji nisu u interesu Srbiji. DA, time smanjujemo intenzitet stalnih ustanaka na teritorijama, ALI jačamo neprijatelja za trenutke kada oni izaberu ustanak, što smo u skoroj prošlosti imali prilike da iskusimo.



Mađarska se nije snašla, da li zbog unutrašnjih problema ili nečeg drugog ne znam, tek nije bilo čestih podela, nije bilo borbenih naređenja (CO)...

Šta je Savez uradio, šta je Srbija uradila da pomogne Mađarskoj? Malo, pomoć je bila nedovoljna i to u trenutcima kada nije u potpunosti izostala. Da li je moglo više? Svakako.

Mogli su se češće organizovati udari, mogu se usmeravati ustanci SAD prema granici sa Srbijom (spremimo deset igrača, dignemo prvi ustanak u regiji New Mexico koji će odvući deo štete SAD, Mađarska pusti ustanak i napadnemo Meksiko ili sada već i SAD... Isto se moglo učiniti i na jugu u regiji Southeast Mexico, kako bi Meksiko dobio granicu sa Kolumbijom, dok je Venecuela mogla odseći Kolumbiju od Perua te ostavi prostor da Kolumbija proglasi Meksiko za prirodnog neprijatelja...
Naravno uvek je tu i AS neke savezničke zemlje sa jeftinijim AS...

Da li će se nešto promeniti sad? Pa ako nije do sad, zašto bi se promenilo sada...

EDIT: Savez - Slika koja govori više od hiljadu reči...





Još jedan po meni nedopustiv gest je to što nismo pomogli Crnoj Gori u sukobu sa Albanijom. Kada smo mi bili pred brisanjem, Crna Gora je kao naš saveznik napala BiH... Nije to morala da uradi... A mi čekamo resurs gume i ne brišemo Albaniju... I to u situaciji kada Albanija ima jak odbrambeni štit koji u mnogome otežava sukob Crnoj Gori. A da smo imali vremena usled odugovlačenja Poljske sa predajom regija - imali smo ga.
Mene je sramota. A ako druge nije sramota onda bar pomozimo iz interesa, taktičkih razloga, da naš neprijatelj (u ovom slučaju Albanija) što pre potroši odbrambeni štit. Pa zamislite sad onu ofanzivu a da Hrvatska, Albanija, BiH imaju odbrambene štitove - bilo bi mnogo teže opet ih počistiti.



CoT ofanziva na Mađarsku će uskoro pasti u drugi plan, Grčka i Rumunija će biti sledeće. Bliže se kongresni izbori i možemo očekivati ofanzivu CoT-a radi oslobađanja Republike Makedonije (FYROM) i Bugarske...

U prilog tome ide i činjenica da su Čile i Argentina potpisali NAP, praćen mirovnim sporazumom te će Čile moći da pomogne (opet) saveznike na Balkanu. Treba očekivati da veliki teret iznesu CoT i pro CoT članice u vremenskim zonama kada Evropa spava (Čile, SAD, Peru, Indonezija, Brazil...) te su mogući i ustanci u kasnim noćnim satima...

Trenutno NAP između Indonezije i Australije nije potpisan, ali već dugo se radi na tome. Ako do toga dođe, Indonezija će se više okrenuti da pomaže saveznicima.



Bitno je napomenuti da je CoT izmenio statut i da je sada legalno potpisivati MPP sa drugom zemljom koja među svojim saveznicima ima onu zemlju koja je u direktnom ratu sa nekom od članica CoT (npr. Španija - Čile). Nije baš da im je do sada smetao stari statut, ali ipak primetno je da se savez transformiše kako bi se borio i drugim sredstvima ne samo tenkovima.

Španija je postigla dogovor sa kanadom o NAP-u o kome se glasa u obe igračke zajednice koji će omogućiti Kanadi povratak na mapu e-sveta.

Kolumbija i Brazil su takođe u poodmaklim razgovorima o potpisivanju NAP-a . Imajući sve ovo u vidu, za očekivati je da Južna Amerika uđe u mirniji period dok će se Balkan ponovo naći u vihoru ratnih dešavanja.



Od ostalih trenutnih zanimljivosti izdvaja se vazdušni napad Portugalije na Japan. Imajući u vidu da Japan ima jak odbrambeni štit a da se isti deli na broj teritorija, očekuje se da Kina prepusti Japanu neke okupirane teritorije kako bi se "razvodnio" odbrambeni štit Japana i da tu priliku iskoristi Portugalija.

Geostrateska analiza na dan 2099
http://www.erepublik.com/en/article/geostrateska-analiza-na-dan-2099-2307853/1/20

Do čitanja, a i posle, Van Sebe