Game and war games 2.part

Day 988, 11:05 Published in Serbia Serbia by Em The Great

Predhodni članak izazvao je dosta pitanja od strane čitalaca pa je i editovan radi boljeg pojašnjenja. Kako međutim jedna slika vredi više od hiljadu reči poslužiću se slikama tj. primerima koje mi je uputio Miljan Stojkovic.

Ono što može da vas zbuni u primerima iz predhodnog članka jeste što sam navodio primer kada i napadač i branilac imaju oružje apsolutno istih vrednosti uključujući tu i zbir napada i odbrane. Zato ćemo se poslužiti navedenim primerom od Miljana.



Na ovoj slici vidimo da “napadač” (uslovno rečeno a kasnije ću objasniti zašto) ima oružje – helihopter gde su vrednosti att = 100 i def = 30 što daje zbir 130, a “branilac” oružje sa att = 50 i def = 50 što daje zbir 100. Jasno je u startu da napadač ima bolje oružje od protivnika jer ima veči činilac zbira napada i odbrane. To pokazuje i rezultat formula. Hit chance za napadača je 80 a za branioca je 68. Razlika je dakle 12% u korist “napadača”. Ok, sledeći korak je da promenimo odnos attack/deffensa kod npr. napadača. Stavimo nove vrednosti kao što je att = 30 def = 100 (opet je zbir 130). Pogledajmo sliku :


Vrednosti hit chance-a su promenje – “napadač” sad ima 52% a “branilac” ima 40%. Ono što je SUŠTINA jeste da je RAZLIKA u šansama (pošto igrači imaju različite vrednosti att/def zbira) i dalje ISTA a to je 12%. Dakle kao što sam i napisao u predhodnom članku odnos šanse za pogodak ostaje isti bez obzira kako su vam raspoređeni poeni u karakteristikama napada i odbrane kod oružja. Razlika je samo što su hit šanse u prvom slučaju na većem nivou (ali su veće i protivniku) a u drugom slučaju na nižem nivou (ali takođe i protivniku).

Sledeće pitanje koje sam dobio u vezi ovoga bilo je: „Ako stvari već ovako stoje da li je bolje uzeti varijantu gde vi imate šansu pogotka 80% a protivnik 68% ili varijantu da imate 52% šanse za pogodak a neprijatelj 40% ?“ Odgovor na ovo pitanje zahteva da razmotrimo sledeću stvar a to je šta je u stvari napad ili odbrana u sukobu tj. da li imate prednost u jednom ili drugom slučaju ?

Napasti ili se braniti – pitanje je uvek

pokušaću da budem krajnje jasan po ovom pitanju – U slučaju kad imate priliku da napadnete jedina vaša prednost u takvoj situaciji jeste u sledećem : tada možete da BIRATE da li će te ući u sukob sa nekim tj. birate protivnika, mesto i vreme. Ukoliko su okolnosti povoljne sa tog aspekta ulazite u borbu i realizujete svoju prednost u snazi, oružju, terenu ili tipu jedinice. Ako te prednosti nemate imate mogućnost da izbegnete sukob, da sačekate da neko od bliskih saboraca oslabi ili izbaci jačeg protivnika iz bitke. U slučaju da morate da se branite ovu vrstu izbora nemate i morate prihvatiti borbu kakav god da je protivnik i uslovi. I to je sva razlika u situaciji da napadate ili se branite ako ste napadnuti. Mnogi od vas će se zapitati da li je to baš tako, odnosno zašto je to tako ? Odgovor leži u sledećem :


Prvi udarac u 1:1 borbi

Da, poenta je u tome ko dobija priliku da zada prvi udarac. Wiki stranica posvećena ovome kaže da su šanse za zadavanje prvog udarca 50:50 ili pola pola. U slučajevima da dobijete šansu da udarate prvi poželećete da imate oružje kod koga je većina poena prebačena na stranu napada.
Vaš hit chance biće na mnogo višem nivou u takvoj raspodeli poena (biće i protivnikov) ali vi udarate u ovoj situaciji prvi 🙂 što vam daje dobre šanse da u razmeni udaraca ipak vi budete taj koji će protivniku prvi spustiti helth ispod potrebne granice. U obrnutoj situaciji (kad random odabirom budete u situaciji da prvi primite udarac) poželeće te da je vaše oružje podešeno tako da imate više poena u odbrani i tako eventualno dođete u situaciju da vas protivnikov prvi udarac promaši i da vi budete taj koji zadaje “prvi udarac” i započinje spuštanje helth-a protivniku. Ne zaboravite da se mini turnovi nastavljaju dok se jedan od igrača ne spusti ispod 20 heltha pa se ove situacije ponavljaju i nakon prvog udarca.

Kod uravnoteženog oružja (sa jednakim napadom i odbranom) dolazite u situaciju da vam ovo “kockanje” odabira prvog udarca i korišćenja njegove prednosti ne igraju značajniju ulogu. Nekom će se možda dopasti ova izvesnost dok drugom opet ovakvo oružje nema “dušu” napadačkog ili odbrambenog tj. umanjuje izvesnu prednost “kocke” u borbi. Sve u svemu mislim da je stvar ličnog afiniteta (stila) vrlo prisutan prilikom opredeljenja za varijante rasporeda poena u att/def kombinaciji.

Sve ovo što sam napisao uzima u obriz analizu att/def komponente oružja pri čemu su svi ostali uslovi apsolutno identični (vrsta oružja, teren, dmg, military skill i rank eventualni uticaj deff sistema ili korišćenje bustera). To sam učinio da bi smo ulogu ove komponete što realnije analizirali. Ne zaboravimo ćete na terenu vrlo, vrlo retko biti u ovakvoj situaciji tj. naleteti na protivnika gde će samo razlika u att/def komponeti oružja biti prisutna.

Kao i ranije što sam napisao, vaš vote ili shout u vezi članka ukoliko vam se dopada, podstaći će me na dalja pisanja u vezi ove teme. Srdačan pozdrav …