Felbomlott az EDEN!

Day 1,988, 16:28 Published in Hungary Slovakia by Istencsaszar

Üdvözlöm a kedves olvasókat!

Ma este elérkeztünk egy olyan ponthoz, amit valójában már gyakorlatilag az e-világ összes polgára régóta várt: gyakorlatilag feloszlott az EDEN. A románok múlt heti távozása után ugyanis az utolsó alapítótag, Horvátország elnöke is benyújtotta a kilépési törvényjavaslatot, ami jelen állás szerint szinte egyhangúlag kerül majd elfogadásra. (jelenleg 15-2 az állás az igenek javára)

Ezt megelőzően az olaszok is elhagyták a süllyedő hajót, de az ő kilépésük nem okozott eget rengető változásokat a rendszerben. Még régebben az argentinok is hasonló módon távoztak.

Az EDEN-nek ingame jelenleg 8 tagja van, de ebből jó esetben holnapra már csak 7 marad, amelyek a következőek: Törökország, Görögország, Kína, Ukrajna, Bosznia-Hercegovina, Albánia, Izrael. Láthatjuk a listából, hogy az utolsó négy vagy el van törölve, vagy éppen egy-két régión vegetálgat valahol. A három megmaradt nagyhatalomról pedig mindenki tudja, hogy erre-arra kacsintgatnak, így kijelenthető, hogy az erepublik legrégebb óta fennálló szövetsége de facto megszűnt és hamarosan végleg jobblétre szenderül.

Ezt mindenképpen diplomáciai sikernek kell elkönyvelni, hiszen egyértelműen világos az, hogy nem a katonai helyzet és erőfölény vezetett el oda, hogy felbomlott a formáció. A múltban ugyanis bármilyen rossz is volt a helyzetük, csak még egységesebbek lettek és küzdöttek tovább egymásért. Részben ezért is van az egyébként, hogy sokkal de sokkal koordináltabban ütnek ezek az országok, mint mondjuk a TWO, vagy a CoT tagjai. Ők ugyanis megtanulták, mit jelent néhány millió elszórt sebzés ide-oda, amikor hetente egy csatát tudtak megnyerni összesen és a tagok kongresszusa múlott rajta. Ráadásul bizonyítja az állításomat az is, hogy katonailag éppen jobb helyzetben voltak, mint korábban, hiszen a CoT-TWO konfliktusok miatt a két szövetség közötti koordináció gyakorlatilag megszűnt, így könnyedén tudtak lavírozni több fronton is győzelmeket aratva.

Hadügyileg tehát nem lehetett véget vetni az EDEN-nek, diplomáciailag azonban igen. A TWO és a CoT tagok erőfeszítései (igaz mindkét szövetség a saját, jól felfogott érdekében tette) oda vezettek, hogy kvázi megszűnt a régi nagy ellenfél. Ez egyben egy új korszak kezdetét is jelentheti.

A jövő még sok esetben bizonytalan. Ki kivel lesz, ki hova pártol. Egy valami biztosnak látszik: kezd kialakulni a kétpólusú világ újfajta erőterekkel.

Az ex-EDEN államok egy része ugyanis a CoT-hoz, míg mások a TWO-hoz húznak inkább. Ma még megjósolhatatlan, hogy holnap kit hova sodornak az érdekek az új rendszer hálójában. Nagyjából úgy tudnám jellemezni az exEDEN országokat, mint szabadon keringő részecskék, akikkel kapcsolatban nem lehet még tudni, hogy melyik pólus vonzása lesz a nagyobb és hova fognak csapódni. Persze mindkét fél keményen tárgyal a saját kis célországaival a jövőről.

Ez a mostani hidegháború a CoT és a TWO között még eltarthat hónapokig is, de elképzelhető, hogy egy szikra lángra lobbantja az egész világot. Például mostanában több shoutot láttam CoT részről, amikben azt tervezik, hogy össznépi támadást rendeznek Lengyelország ellen, ki NE-vel, ki airstrike-al, míg mások RW-ben való harccal. A támadást elsősorban a macedónok és a bolgárok szorgalmazzák. Előbbi országnak elsősorban a ONE idejéből hozott ellentétei miatt van ellenérzése a lengyelekkel szemben, míg utóbbiak a román MPP miatt orroltak meg szinte a fél TWO-ra, beleértve a lengyeleket is. Arról nem is beszélve, hogy hivatalos CoT HQ határozat jött ki arról, hogy aki MPP-t kötött Romániával, azzal egyetlen CoT tagország sem hosszabbíthatja meg a szövetséget. Ez Indonézia már az első napon megszegte, ugyanis a derék indók a propaganda ellenére meghosszabbították a lejáró szerb MPP-jüket.

Persze a román MPP kiváltó oka, az USA is megnyilvánult a kérdésben. A tengerentúlon egyelőre még kivárnának, mert tudják azt, hogy jelenleg még nekik nem kedvezne egy lengyelek elleni háború, mert több ellenséges ország is van közvetlen a határaik mellett Spanyolországtól elkezdve Szerbián át egészen az angolokig. De említhetnénk Kínát is, mert ott sem túl fényes a viszony. Éppen ezért a távol-keletieket újabban lehetséges proTWO országként emlegetik a nemzetközi sajtóban. Ez véleményem szerint egy hatalmas húzás lenne és stratégiailag mindenképpen szükséges és előnyös lenne. Arról nem is beszélve, hogy sem ingame, sem RL ellenérzésünk nem nagyon van a kínaiakkal szemben. Ráadásul szövetséges sincs arrafelé, akit sajnálni kéne egy esetleges kínai MPP megkötése során. Ráadásul egy erős, bónuszokban gazdag, szervezett ország, jelentős éjszakai sebzéssel. Kell ennél több?
Nagyon remélem, hogy a magyar külügy fog tenni lépéseket az ügy érdekében.

A frissen távozó horvátok esetében szinte mindenki biztosra veszi a CoT tagságot hosszabb távon. Legalábbis a CoT vezérkar igen jelentős erőfeszítéseket tesz ez irányban, ugyanis kell nekik egy balkáni ország, aki a másik oldalról sakkban tudja tartani Szerbiát és persze minket is, ha kell. A románokkal befürödtek ezügyben, most ráálltak a horvátokra.
Amennyiben nem járnak sikerrel, a CoT-ra tartós elnyomás jöhet, ami a Balkánt illeti, mert mind a görög, mind a török jövőképnél elsősorban proTWO státusz jöhet szóba. Igazából geopolitikailag az abroszosoknak is alapvető érdeke a CoT tagság, mert ellenkező esetben gyakorlatilag nem lenne ellenfelük. Indiában ugyan jelen vannak, de ott lenne a szintén proTWO státuszra várományos Kína, illetve az ACT tag Thaiföld, míg az eredeti területeiken, amit ez esetben visszakapnának a szerbektől, mivel nekik semmi bónuszt nem ad pluszba, szintén csak TWO tagokkal lennének határosak. Így ha bármit is akarnak, akkor nekik a CoT az egyetlen út. Ezért nem is meglepő, hogy több TWO ország közeledését visszautasították már régebben is.

De nem akarom túl hosszúra húzni, mert lehetne még órákat beszélni erről. Egy a lényeg: aki szerint unalmas a játék, és esetleg tud valamilyen idegen nyelven, ajánlom figyelmükbe a nemzetközi sajtó olvasgatását, mert rendkívül érdekes cikkek jelennek meg minden oldalról, befolyásos döntéshozóktól, amikből igen sokszor lehet következtetni a jövőre.

Nem tudom, régebben volt Magyarországnak egy fordítócsapata, ami rendkívül gyakran és hatékonyan fordított külföldi cikkeket. Igény egészen biztosan lenne most rá, hiszen mi itthon kitalálhatjuk a spanyolviaszt (vagy az energiacellát), ha más országokban teljesen más a közvélemény, akkor hiába kergetünk álmokat.

Maradok tisztelettel:
ICS