eRepublik Gazdaságtana - 4. Nyersanyagbányák

Day 2,289, 23:02 Published in Hungary Hungary by szinisa

Az előző cikkben áttekintettük, hogy miként működik és mi befolyásolja a fegyvergyárakat és ennek kapcsán foglalkoztunk a kockázat fogalmával. A cikk itt érhető el: http://www.erepublik.com/hu/article/erepbulik-gazdas-gtana-3-fegyver-c-gek-2375311/1/20

Ebben a cikkben a nyersanyagbányákról lesz szó. Hatalmas meglepetéseket ez a téma nem tartogat számunkra, illetve egyet aprót talán igen! A kétfajta alapanyagot (búza és vas) öt-öt féle gyárban lehet előállítani. A modell azoknak, akik már olvasták az előző cikkeimet is nem lesz meglepő, sőt azoktól - az eltérések miatt - lényegesen egyszerűbb is.

Először a búzatermelés:


Majd a vastermelés:


Tekintsük át a főbb különbségeket a peremfeltételek tekintetében:
- Az alapanyagok eladása után nem kell ÁFA-t fizetni.
- Az alapanyag gyártáshoz csak munkára (értsd Wellnessre) van szükség.
- Nincs lehetőség az egyik gyártípusból a másikba átfejleszteni a nyersanyagbányánkat.
- Egyes típusok fejlesztési költsége aranyban, míg mások HUF-ban vannak meghatározva.

Az eredményesség

Az eredmények elemzése során láthatjuk, hogy az alacsony befektetés mellé alacsony abszolút értékű nyereség társul, ami jövedelmezőségi indexet (Alumínium bánya 0,75% napi hozamot biztosít!) nézve a fegyver és kajagyárakhoz képest igen vonzónak tűnik!

A megtermelt eredmény alapvetően manageri munkán alapszik, jelen piaci körülmények közt alkalmazott foglalkoztatása nem gazdaságos. Ez nyilván azt is jelenti, hogy aki komolyan akar nyersanyaggal foglalkozni, az megnövekedett XP gyarapodással kell számoljon!


Kockázatok áttekintése

Mivel a nyersanyagok minden kaja, illetve minden fegyver gyártásához szükségesek, ezért várhatóan a piaci ár mindig lehetővé teszi a gazdaságos termelést - itt csak a hozam mértéke a kérdés!

Számolnunk kell azonban azzal, hogy mi történik, ha az állam növeli a minimálbért és ezen keresztül az átlagbért, illetve a jövedelemadót!

És ami még ettől is komolyabb kockázat az az arany árfolyamában rejlik! 200 körüli árfolyamon az aranyban rögzített beruházási költségű bányák a nyerők, de 600 körüli árfolyamánál ez az előny már kiegyenlítődik és ne felejtsük el, itt nem lehetséges egyik fajta bányából a másikba ugrani - bizony először bontani kell (50% veszteség) és csak utána tudunk (nincs akció!) egyik másik fajta bányát nyitni!

Bár a másik oldalról úgy is tekinthetjük az átalakítás költségét, hogy beruházásunk felével az arany árfolyamának emelkedésére spekuláltunk és csak 200% hozam (teljes befektetésre vetítve 100😵 elérése után szállunk ki - ami megfelel kb. 125 napi alumínium bányai hozamnak.

Összességében én úgy látom, hogy egyrészről a tankok részére remek nyereségtermelő lehetőség egy alumínium bánya, másrészről játéktechnikailag itt kell keresni az arany árfolyamának egyik fontos szabályozóját, de erről majd egy későbbi cikkben!

Senki se mondhatja, hogy hosszú voltam, van kép is - na jó inkább ábra! Ja ettől komolyabb képet keressetek Hupi cikkeiben 😉 Ha tetszett, akkor V&S!