Editorijal: Početak kraja PEACE-a?

Day 615, 18:28 Published in Serbia Serbia by Ciric Nemanja

Dragi čitaoci, upravo se desilo nešto tako odvratno da ni jedan slobodoljubiv građanin ne može da ostane nezgražen time, to me nateralo da oživim novine, makar na kratko, da u Srbiji ispričam priču koja treba mora da se ispriča.

PEACE GC, puno ime People of Earth Associated under Common Excellence: Global Community, je organizacija koja je u svom statutu definisana kao defanzivna alijansa. Pored imena (PEACE na engleskom znači mir), karakter organizacije je JASNO definisan članom I, stav I, klauzula I, deo IV PEACE GC statuta koji je morala da potpiše SVAKA država članica:

"The PEACE Global Community shall be established as a defensive alliance that will pursue peace in good faith."

U prevodu: PEACE GC se osniva kao defanzivna alijansa koja će u dobroj nameri težiti miru.

Pre oko 45 minuta Čile je izglasao rat Boliviji i napao Bolivijski Altiplano. Kao što se da primetiti, većinu štete nanose Argentinci. Ovo je deo udružene operacije ove dve države kako bi se dokopali Bolivijskih High Grain, Medium Wood, High Wood i Medium Oil regija.

Ovo su potpuno nepromišljeni, neizrecivo sebični, krajnje nepotrebni i ultimativno kukavički potezi država koje me je sramota da nazivam saveznicima.

PEACE GC je u sred svetskog rata u SAD, ulozi su ogromni i svaki čovek je potreban za pobedu. Argentina i Čile su se oglušile o molbe PEACE GC predstavnika da odlože svoje napade i tako podelile savez. Ne samo da će PEACE vojska biti slabija za te dve države, već najverovatnije i za vojske svih ostalih PEACE država u Južnoj Americi kao i veliki broj građana koji će dobrovoljno otići da brane Boliviju. Da se razumemo, Mađarska sama nanosi više štete od celog južnoameričkog kontinenta, ali je ovo rat u kojem svaki čovek znači.

Troškovi proizvodnje resursa iz sopstvenih teritorija su oko 10-15% manji nego uvoza iz prijateljskih država sa povoljnim porezom. Jedina opipljiva prednost ovog poteza za ove dve države je što uz mnogo veštine (koju su Argenitnski i Čileanski državnici pokazali da jednsotavno nemaju) može da se iskoristi u propagandne svrhe kako bi se privukao i aktivirao veći broj igrača. Realno država koja ratuje sa komšijama je mnogo zanimljivija od države koja ratuje za ko zna čiji račun po belom svetu. Međutim, nedostatak ikakvog smisla za odnose sa javnošću je rezultovala ne većom popularnošću već podnošenjem predloga za izglasavanje nepoverenja predsednicima Čilea i Argentine.

Dalje, Predsednici Brazila, Turske, Slovenije i Poljske su predložili MPPove sa Bolivijom, čineći tako odbrambenu silu višestruko jaču od agresorske.

Ono što najviše pogađa je manir kojim je sve ovo izvedeno: Bolivija je zvanično zatražila članstvo u AHA (Alianza Hispano-Americana), i napadnuta je kako bi mogli da joj okupiraju teritorije pre nego što na zahtev bude odgovoreno. U pitanju je Južnoamerička alijansa koju je osnovao bivši predsednik Argentine koja ima prijateljske odnose sa PEACE (većina kontinenta je i onako član PEACE). Neki bi ga nazvali predvorjem PEACE alijanse u Južnoj Americi, kao što je to recimo Partnerstvo za mir u odnosu na NATO u stvarnom životu. Bolivija je takođe neformalno počela da se raspituje za članstvo u PEACE.

Agresori su akciju opravdali potrebom za resursima i time da je Bolivija pretnja. Teza o pretnji su dalje objasnili činjenicom da je većina građana (a aktivnih ima možda par desetina) Bolivije u stvari Atlantis građani. Ostaje nejasno kako se gospoda iz Argentine i Čilea koja imaju 10 i 4.5 puta više stanovništva respektivno i podršku jakog vojnog saveza pride mogu da se osećaju ugroženo. Da se razumemo, PEACE članice su u prošlosti vukle neke poteze koje se graniče sa korektnim. Ali uvek je postojala makar neko opravdanje (napad na neprijateljski savez, TO države kao odbrana i slično). Možemo da diskutujemo o tome koliko je opravdan bio TO Estonije koji je Mađarska izvršila, ali oko ovoga stvarno nema šta da se raspravlja, nema apsolutno ni jednog jedinog nesebičnog razloga za ovu akciju.

Većina PEACE predstavnika i emeratusa je oglasila svoje protivljenje ovoj akciji, neki su reagovali MPPovima. PEACE statut dozvoljava generalnom sekretaru ili savetu bezbednosti da donesu odluku o zaštiti država koje nisu članice. Čak i ako se PEACE konsoliduje oko ovog rata, preti mu potencijalna implozija ukoliko napravi dugoročno lošu odluku. S jedne strane može da izgubi dva saveznika, sa druge rat u SAD, sa treće ono ugleda i kohezije što mu je ostalo. Najmanje što PEACE može da izgubi ovde su Argentina i posebno Čile. Dugoročno, ukoliko budemo primorani da biramo, mislim da bi PEACE trebalo da se odrekne ova dva saveznika. No, nadam se da će se dva predsednika urazumiti ili biti zamenjena nekim razumnijim.

Pozivam Lipeca kao jedinog zvaničnog srpskog PEACE predstavnika da se jasno oglasi protiv ove akcije i da u slučaju da dođe do glasanja glasa za zaustavljanje ovog imperijalističkog rata. Takođe očekujem da potvrdi slobodarski duh eSrbije time što će predložiti MPP sa Bolivijom i ukoliko bude potrebe donirati 30 zlatnika Boliviji kako bi mogla da ga potvrdi. Takođe pozivam srpske PEACE savetnike (Djox, Ilija, Kistru) da na četu i forumu Alijanse izraze oštro protivljenje postupcima Argentine i Čilea.

A građane Srbije pozivam da svima stave do znanja šta mislimo o postupcima "saveznika" stavljanjem avatara koji i sam nosim (delo bivšeg predsednika Brazila - Cavalcantija).