damil: Передвиборча програма

Day 1,018, 00:22 Published in Ukraine Ukraine by Zheka.net

Нинішню ситуацію в єУкраїні важко назвати самою вдалою чи плодовитою в історії нашої країни. Незважаючи на деякі позитивні тенденції минулого місяця, ситуація залишається досить важкою. Вороги збирають свої війська на нашому кордоні з метою нового вторгнення, економіка ще не оговталась після втрати Поділля, а внутрішня ситуація в країні залишається вкрай складною та напруженою. Саме в цей нелегкий час я вирішив балотуватись в президенти, я впевнений що разом нам вдасться зробити нашу країну знову процвітаючою.

Зовнішня політика.



Нарешті ми позбавились одвічної проблеми "ЕДЕН чи Фенікс?". Впродовж багатьох місяців країна не могла обрати свою сторону та свій шлях розвитку для побудови міжнародних відносин, але врешті нашими спільними зусиллями вибір було зроблено. Правильний чи ні - вирішувати не нам, та й навряд чи ми отримаємо відповідь на це питання. Думаєте, це головне? Як на мене, ні. Нарешті у очах інших держав ми постали країною з чіткими політичними поглядами, сильною владою та зрозумілим курсом на майбутнє, а це автоматично підносить нашу державу як у очах союзників, так і супротивників. Українська армія отримала друге дихання, ми здобули змогу не тільки бити за наказом згори, а й планувати операції та відкривати себе як стратегів, здатних творити світову історію.

Мій курс - це закріплення нашої з вами перемоги на міжнародній арені. Попередній уряд на чолі з президентом провів ротацію старих послів, а також запросив до роботи в уряді усіх бажаючих. Відтепер українські посольства є в багатьох ключових державах, а також у країнах, з якими в нас склалися теплі стосунки та гарні перспективи на майбутнє. Я ставлю за мету розширення впливу України у світі шляхом започаткування відносин з віддаленими сусідами, регулярного інформування населення про події в світі, а головне - гарантію нашої з вами безпеки не заграванням з обома блоками, а чітким курсом, гідним нашої з вами Батьківщини. Впевнений, що разом ми досягнемо висот.

Внутрішня політика.



Як би там не було, та в цій сфері у нашій країні завжди буде складна ситація. Через поділ еУкраїни на 2 табори, неможливо налагодити максимально продуктивну роботу на користь нашій еБатьківщині.
Всі ці проблеми породжуються, в першу чергу, через наш національний менталітет та РЛ стереотипи. Виправити цю ситуацію буде досить важко, так як вона в першу чергу, залежить від самих українців. Тому я постараюсь достукатись до кожного, і зайняти його роботою, щоб в нього було менше часу на такі інші дурні заняття, як написання газет для “обсирання” опонентів та тому подібного.

Уже більше року я наглядаю за тим, як працює наш КабМін і мушу визнати, що за весь цей час він ніколи не показував високих результатів. Точніше, він ніколи не викладався по максимуму. Перш за все це пов'язано з тим, що міністерства не мають ніякої структури. Міністрами стають люди, які самотужки повинні виконувати ті чи інші обов’язки. Інколи навіть буває так, що вони взагалі не знають, що вони роблять і що від них вимагається.

За весь цей час я не бачив чогось дійсно більш-менш злагодженого. Лише минулого місяця почали кроки по реорганізації міністерств, але вони повинні бути більш рішучими. Найбільш успішними є Міністерство Оборони, Міністерство Закордонних Справ та Міністерство Демографії. Успіх був в тому, що створювалась власна структура: все міністерство складалось не з одного міністра, а з команди в якій кожний знав, за що він відповідає (в МО це були офіцери військових підрозділів, в МЗС це були посли, що постійно звітували по країнам за які вони відповідають та постійно були на контакті з урядом тої країни) і вони не залежали від того, хто був, є чи буде наступним міністром. Це давало їм можливість функціонувати постійно та продовжувати проекти початі в минулому місяці. Але, на жаль, і ці міністерства в останній час стали занепадати, через відсутність активних людей та загальну апатію.

Саме тому в першу чергу буде проведена реформа самих міністерств. Для кожного з них буде створена структура, яка і буде самим міністерством (а не міністр, як це було до цього), де кожен працівник міністерства буде мати свої обов’язки, а сам міністр в цьому буде виступати тільки як відповідальний за роботу міністерства та звітуватись про його діяльність. В його сферу діяльності ввійде лише внесення корективів у роботу міністерства, якщо він побачить проблему у його роботі (такі собі невеличкі реформи) та пошук кадрів на роботу в міністерство. Це все буде зроблено з метою, щоб міністерство стало командою, яка діє злагоджено для досягнення своєї мети.

Так, це звучить трохи утопічно, через те, що воно потребує багато людей для роботи цих міністерств, яких зараз немає. Але чому ж їх немає? Як би це погано, плачевно, херово і т.д. і т.п. не звучало, але винні в цьому не зовнішні вороги, не міфічне прокляття в2, не всякі різні ТОшники з румунії/росії, а ми самі. Зараз дуже велика к-сть активного населення зібралось в двох великих партіях, які ворогують і не йдуть на поступки одна перед одною, які ставлять собі за завдання - знищити свого супротивника. І ця мета передається членам цих же партій, такий собі ефект стада, крім якого їх більше нічого не цікавить. Ця так звана “політика” відлякує новачків, що справді хочуть працювати на благо країни, що унеможливлює нормальний економічний, військовий та інший розвиток нашої країни.

Тому (хоч я ще не президент), але я вас закликаю: ХАРЕ СТРАДАТИ ХНЬОЮ! ЯКЩО ВИ ТАКІ ВЕЛИКІ ПАТРІОТИ, ЯКИМИ ВИ СЕБЕ ОПИСУЄТЕ У СТАТТЯХ, ТО ЗАБУДЬТЕ НА МІСЯЦЬ ПРО ВАШІ ПРОБЛЕМИ З УДП/ІУ/УПП/УНП І ВІЗЬМІТЬСЯ ТОЛКОМ ЗА РОБОТУ. Я зможу створити основу для країни, основу робочих міністерств. Кабмін повинен реально стати органом, який вирішує долю держави та працює на її благо. Але це буде тільки основа, для якої потрібні активні люди з ідеями та бажанням працювати. Тому все залежить від вас. Якщо ви готові працювати на благо еБатьківщини, то вислухаю любі пропозиції.


Економіка.



Бюджет
Про це вже давно йде мова, але поки що ніхто не взявся за цю махіну.
Я вважаю, що прийшов час запустити механізми контролю державних грошей. Це в першу чергу припинить всі розмови про казнокрадство, попили МО та зайві витрати, а по друге наочно покаже, чого варта наша економіка.
Чи готові ми до цього? За час існування української армії ми накопичили достатньо цінних статистичних даних по виробничому циклу підприємств. Можна з дуже великою точністю оцінити витрати та продукцію будь-якої компанії
Як це буде реалізовано: кожне державне підприємство пропише встановлений кошторис витрат, що буде оцінена виходячи з цільової направленості підприємства. Таких напрямів я можу виділити три: яслі, арсенали та інші.

Яслі. Зрозуміло, що метою їх існування не обов’язково може бути отримання прибутку. Але треба максимально скоротити витрати. Відповідальний міністр буде тричі на день відслідковувати новачків, звільняти мертвих та тих, що досягли зрілого левела. А також відслідковувати потреби ринку праці та відповідно корегувати відкриті вакансії.

Арсенали. Не треба нікому пояснювати важливість самозабезпечення армії озброєнням, їжею та квитками. На цих підприємствах повинні працювати працівники з якомога більшим скілом, отримуючи підвищену зарплату за роботу з високим велнесом/хепінесом. В разі наявності надлишків їх можна (та треба) продавати на внутрішньому ринку, знижуючи витрати споживачів.

Інші. Сюди я відношу державні пекарні, авіакомпанії та шахти. Їх завдання – максимальний прибуток з потенціалом продажу продукції на експорт з метою залучення в країну золота.
Отже, після того як ми проведемо інвентаризацію всіх державних фірм, ми зможемо оцінити та затвердити їх кошторис, що покаже реальну продуктивність державних підприємств та заробіток держави



Минув час, який дозволяв друкувати внутрішню валюту кожен місяць. Ми повинні боротись зі знеціненням гривні. Державне виробництво повинно забезпечуватись тільки податками і без жодних надходжень ззовні. Так чи інакше надлишки валюти виведуться через тих, хто кинув гру, через збір податків на рахунки держави.

Іншою нашою проблемою є наповнення бюджету,що напряму залежить від кількості працюючих підприємств та економічної активності.

Минулий конгрес прийняв два закони, якими підняв ставки ввізного мита до 99%, чим, практично, закрив доступ іноземним компаніям та створив тепличні умови для розвитку вітчизняної харчової промисловості.
Окрім цього непогано попрацювало міністерство демографії, залучивши до гри багато новачків. А це робочі руки та інвестиції у вигляді голду.

В Україні є ринок, готовий прийняти нові компанії, є робочі руки, є золото для здійснення інвестицій. Не вистачає одного – менеджерів для управління компаніями та певного поштовху.
Новосформоване міністерство економіки почне стимулювати народження нових компаній наступним чином: державою будуть створюватись нові компанії, вноситись обігові кошти, найматись персонал. Коли ці компанії будуть виходити на рівень прибутковості вони будуть продаватись за собівартість. Тобто держава буде брати на себе всі організаційні моменти та продавати вже готовий «під ключ» бізнес.

Також буде відкрито відділ економічних менторів, які будуть допомагати новим менеджерам з управлінням компанією, давати поради та радити як збільшити прибуток.
Ми повинні скористатись нововведеннями адмінів щодо хліба і зайняти свою нішу на світовому ринку їжі.

Військова справа.



За останній місяць були проведені зміни в структурі армії, проведені деякі організаційні зміни і т.д. і т.п. Іншими словами наша армія стала більш-менш схожою на організовану структуру і показує непогані результати на полі бою.
Але, лише само армії мало. В2 це епоха, коли на полі бою бере верх не тільки організованість а й чисельність. Так як навідміну від в1 у в2 відстань між новачками на старожилами суттєво зменшили, то на полі болі бою кожний солдат на вагу золота.
Так як більшість активу не йде в армію по хз яким причинам, то планується більше прав надавати нерегуляркам, та заохочувати їх створення та розвиток. В першу чергу це буде проявлятись через нові умови співпраці між МО та нерегулярними військами, які передбачають збільшення фінансування та спорядження в замін на хорошу організованість армії та її участь у битвах, вказаних МО. Також у цю програму ввійдуть пункти про підтримку військових компаній які належать нерегуляркам, шляхом надавання їм економічних пончиків.
Всі ці пункти дозволять збільшити чисельність українських солдат на полі бою, цим самим збільшити шанси на перемогу.