Ambient on/off

Join the new world

 

CoT - Селска К*рва

Day 1,884, 13:14 Published in Republic of Macedonia (FYROM) Republic of Macedonia (FYROM) by Aexil Kong Junior

Здраво еМакедонијо !

Ја пишувам оваа статија изреволтиран од фактот дека алијансата CoT или нејзиното право име.. Circle of Trust станува буквално како селска к*рва.

Секоја држава која ке проба да влезе,лесно станува член на CoT.
Вака CoT изгледаше на самото создавање:

Но,по многу кратко постоење CoT од само 7 члена,сега брои дури 13 членови,и на тест период е моментално поставен 14-тиот член или Америка.Да АМЕРИКА ! Земјата против која пред не толку долго време Македонија го пукаше својот последен инфуленс !
Како CoT изгледа сега:

Да и еМакедонија не беше член на CoT од самиот старт,но ние им помагавме на речиси сите членови подеднакво.
Како прво.. ке ги издвојам Бугарија и Чиле ( од земјите кои се членови на CoT од самото создавање ).. овие 2 земји имаат видено најмногу како еМакедонија се бори за своите противници.Па верувам дека и тоа е причината за која не прифатија во CoT.. но американците.. луѓето кои имаат испукано најмалку 10 миљарди против еМакедонците.. и уште 100 миљарди против цела алијанса,да бидат член на CoT според мене е тотално бесмислено.

Со оваа статија го изразувам моето мислење,тоа не значи дека сакам да навредам или да омаловажам некој.

Доколку некој може да ја преведе статијава на англиски,би му бил многу благодарен.

 

Comments

Aexil Kong Junior
Aexil Kong Junior Day 1,884, 13:14

CoT - Селска К*рва
http://www.erepublik.com/en/article/cot--2195257/1/20

~shout~

Iliya The Great
Iliya The Great Day 1,884, 13:21

Хаил Чиле! :Д

LitoII
LitoII Day 1,884, 13:21

То и България пукаше всяка последна щета срещу Македония до преди година (:

Time heals everything, don't fight the nature...

Jurukov
Jurukov Day 1,884, 13:22

Хаил Чиле! :Д

SvetlioBG
SvetlioBG Day 1,884, 13:23

искаме референдум за Америка!

Aexil Kong Junior
Aexil Kong Junior Day 1,884, 13:24

@Litoll да.. но сега Бугарија го дава последниот инф. за Македонија, и обратно 🙂

slakyvip
slakyvip Day 1,884, 13:25

Сега могат да изпукат 200000000+ за нас 🙂

hanibalbg
hanibalbg Day 1,884, 13:28

Не знам за какво точно става въпрос, защото не следя много нещата. Но ако има държава която е против приема на друга в съюза, мисля че трябва задължително да се съобразим с мнението й, дори и това да е най-малкия и незначителен член.

Не вярвам да има някой който да е забравил причината, поради която България напусна ЕДЕН и създаде КоТ. Би било безкрайно тъпо, ако сега постъпваме по същия начин, по който постъпиха хървати, гърци и румънци.

Не знам дали Македония е против САЩ, или това тук е лично мнение на автора - това е отделен въпрос. Но ако има проблем, да си правят референдум в Македония, и да се решава. И каквото кажат, това трябва да стане - така смятам.

Поздрави.

BeJIuKaH
BeJIuKaH Day 1,884, 13:30

Членовете са 14.. Нещо се бъркаш..

NewtonBG
NewtonBG Day 1,884, 13:31

Много лаете, но не хапете 🙂. Правете си референдуми и т.н. Не е нужно статии да ми пускате с обидни статии.

n e v e r C G
n e v e r C G Day 1,884, 13:56

CoT има поќе членки него ти години

my job here is done

invaluable
invaluable Day 1,884, 13:58

Селска к*рва, ама лачена ; )

anThhraX
anThhraX Day 1,884, 14:05

ВЕТО ДО ДУПКА!

Baistef
Baistef Day 1,884, 14:12

@ invaluable
Лачена ама влаченааа 😃

mkdfighter97
mkdfighter97 Day 1,884, 14:16

a koj si ti da kazuvas dali cot bila selska kurva?

mkdfighter97
mkdfighter97 Day 1,884, 14:16

i ne se pisuva миљарди

Angeldim
Angeldim Day 1,884, 14:17

CoT има поќе членки него ти години

my job here is done ++++++11111

DEATHSSHEAD
DEATHSSHEAD Day 1,884, 14:21

македонци зарад вас напуснахме Феникс. бяхме врагове и се бихме здраво с вас. сега сме приятели и даваме всичко за вас. ако някоя държава, член на СОТ гласува против САЩ няма да станат членове. ама нека да не обиждате. еИсторията показва, че ние сме последната държава дето се продава заради ЩЕТА

Tepame na Kondicija
Tepame na Kondicija Day 1,884, 14:24

Америка другарче е континент .... а во тај контитнент има држави ..

United Macedonians
United Macedonians Day 1,884, 14:26

Тука има голема проблематика..На пр. ако TWO и CoT станат непријатели добро е САД да биде член на CoT...

Vesko Petkov
Vesko Petkov Day 1,884, 14:29

[Посланническа статия] Здраво брака македонци !
http://www.erepublik.com/en/article/-1-2195259/1/20

Robert E.Lee 1861
Robert E.Lee 1861 Day 1,884, 14:30

Big Vote

USA dont have friends just enemies
In CoT they see the last straw wich they can hold on and use it against TWO
Macedonia tried to attack them in the last months,Indonesia hates them...dont know what circle of mis-trust u wanna make

regards

eSlovak
eSlovak Day 1,884, 14:33

CoT има поќе членки него ти години.
Burn.

Aquilamk
Aquilamk Day 1,884, 14:38

USA ne ni e nepriatel vistina nikogas sni nemale dobri odnosi so niv ama nikogas ne bile tolku losi za da i stavime veto za vlez vo COT.
USA mu e potrebna na COT bideki momentalno COT e poslam i od EDEN i od TWO + se znae deka so USA vo paket idi Brazil

Aquilamk
Aquilamk Day 1,884, 14:40

a da ako nekoj treba da ima problem so USA togas toa se Cile i Indonezija

Aexil Kong Junior
Aexil Kong Junior Day 1,884, 14:45

@MandiBT feel free to say what I mean 😉

Aquilamk
Aquilamk Day 1,884, 14:49

MoD Team - x3 - November/December/January

WTF

Stef40
Stef40 Day 1,884, 15:44

CoT има поќе членки него ти години

my job here is done ++++++11111

troll comment of the month xD

Aexil Kong Junior Day 1,884, 15:53

Comment deleted

MikiArhangel
MikiArhangel Day 1,884, 16:25

овие 2 земји имаат видено најмногу како еМакедонија се бори за своите противници

Како?!

The Argead
The Argead Day 1,884, 16:32

Тоа е точно дека ЦОТ брзо се зголемува но сепак тоа би дошло во наша корист поради тоа што секогаш кога ке ни притреба помош ке можеме да сметаме на алијансата.А и не мора да значи ако еднаш сме ја нападнале некоја држава таа да ни биде непријател поради тоа што ние денеска не би имале сојузници ако правевме така.Но сепак тоа си е твое мислење...

XherrzMKD
XherrzMKD Day 1,884, 16:46

Тапа си, веројатно годините ти го стеснуваат видикот, види само во битката со гејците колку маваат Американците за нас, и покрај тоа што наши играчи им прават ПТО, а и ние бевме тие што ги нападнаа први.

Војната што ја започнавме ние против САД е најголемата грешка што ја направивме, да имаше грам памет тогашното раководство денес без проблем ќе уживавме 10/10 ресурси, а не ко сега вечно затворени на Балканот да бидеме.

Последиците од таа грешка до ден денешен неможеме да ги надминеме и сеуште неможеме да го обновиме МПП-то со Полска, чие губење беше дирекна последица на оваа војна, исто како и МПП-то со Шпанија.


Не е воена сила она што и недостига на еМакедонија, туку памет!

S P L I N T E R
S P L I N T E R Day 1,884, 17:24

SAD ke ne ja sjaca vo D4 kade sto sme najslabi ..... mislete malce ne so glata vzid da mavate .... za vojnata so sad nie sme krivi ustvari ne sme krivi sakavme da si naprajme zabava na igrata .....

SAD vo COT o7

Mr. Jester
Mr. Jester Day 1,884, 20:26

eUSA is changing its course. There's NO animosity towards Macedonia whatsoever. Please look at our trial membership with open minds and you will see the mutual benefits. With eUSA as a member CoT will be nobody's b***h!

AlexSkopje
AlexSkopje Day 1,885, 23:40

CoT има поќе членки него ти години

my job here is done +1

mkdfighter97
mkdfighter97 Day 1,885, 00:09

Барем иам гз да изкажам јавно што мислам.. а не ко вас пизди да се кријам у америка и да лижам гз на американци. или па да идам у други држави ради ресурси.. да ви ебам пиздите гнасни 😘
TI LI NAJDE DA ZBORIS ZA LIZENJE GZ BE

goLdeNNN
goLdeNNN Day 1,885, 01:17

Te molam smeni nick go brukas aexil kong.

Kaloyan Strashni
Kaloyan Strashni Day 1,885, 03:14

Вие курви не обичате ли ? хаха Ова е политика не е-равнище. Курви во политиката много!
България+Македония=Супердържава

tiniMKD
tiniMKD Day 1,885, 04:34

ВЕТО проклето

Stev4o
Stev4o Day 1,885, 04:56

Америка сека може 100 Милијарди за нас да испука!

И Бугарија ни беше најголем непријател,а сега најголем пријател...

Исто и Турција сега најголем непријател ни е,а ни беа како браќа!

Се се менува само МАКЕДОНИЈА останува!

BugsMoney
BugsMoney Day 1,885, 05:12

онаа "глупа статија колку да влезе во топ5" е 100пати попаметна од оваа..

Bulgurs are gay
Bulgurs are gay Day 1,885, 05:28

FYLOL: Former Yugoslav Land Of Losers = ))

Nik7deputa Day 1,885, 06:09

Comment deleted

Texan Cowboy
Texan Cowboy Day 1,885, 06:10

Pročitajte članke američkog rukovodstva od pre 6 meseci, pa ćete videti šta misle o Makedoniji. Njima treba damage, jer se plaše da ostanu sami. Prvom prilikom će vam zabiti nož u leđa. Amerika u CoT će biti samo faktor nestabilnosti, ne budite ludi.

Nik7deputa Day 1,885, 06:10

Comment deleted

Strastniot
Strastniot Day 1,885, 09:39

Не знам што ви е проблемот ако се здружиме со Америте.
Сосила да си создаваме непријатели без никаква основа.
И што ако се тепавме со нив, тоа беше само за да се освои 10-тиот ресурс. Многу повеќе добиваме ако имаме НАП со нив, отколку да немаме.

USA in COT...

Alorkokombi
Alorkokombi Day 1,885, 09:44

totalno ne si vo pravo druze 😃

IhtimanN
IhtimanN Day 1,885, 13:20

pa i grcija ja prodavase teritorijata na turcija edno vreme za pari,pa sega se najgolemi prijateli

Stolch
Stolch Day 1,885, 14:31

В този случай, американците идват при нас и те трябва да се приспособят към нашия начин на игра.

Съгласен съм, че не трябва да се зима всичко на сляпо, но затова е и пробния период да се види дали това може да стане.

Ако може и се окаже, че могат да бъдат пълноценне съюзник както останалите държави във СоТ, всучки печелим и те и ние. Ако не, то тогава няма да бъдат прието като пълноправни членове и продължаваме както до сега.

СоТ няма какво да губи от това, замо американците могат да загубят ако не успеят да се приспособят към СоТ. Така че мисля е рано за тези статии и тези гръмки заглавия.

До сега съюзат беше млад и бързо се разрастваше, което е нормално, като всеки същз с времето ще стане по-консервативен.

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.