CHAT NickServ Parancsok

Day 844, 02:25 Published in Hungary Hungary by Asmodeushu
http://erepublik.freebase.hu/asmopress-head1.jpg">

Ahogy az elöző, IRC parancsos cikkemben már írtam, a Services több részből áll. Nickserv, ChanServ, Memoserv a sokak által használható Service parancsokat tartalmazza, de persze van még olyan Service, amihez mi „földi halandók” nem férünk hozzá, vagy csak részben, ilyen a HostServ, ami a virtuális hostokat kezeli, illetve a kizárólag IRC OP vagy magasabb joggal rendelkezőknek van fenntartva, az OperServ. A mostani cikk sorozatomban tehát az általunk is használható 3 servicest veszem végig, a Nickserv a ChanServ illetve a MemoServ parancsait részletesen.

NickServ
A Nickserv segítségével Regisztrálhatod magadnak az általad használt nevet, így más nem tudja majd használni azt. A Nickserv parancsok a /msg nickserv parancs formában használhatóak.

Register parancs – felépítése: register jelszó emailcím ( teljes hosszban: /msg nickserv register jelszó email )
Regisztrálhatod a neved a Nickserv adatbázisába. Ha regisztráltad a neved, használhatod a SET parancsot, hogy részletesen beállíthass opciókat, amiket szeretnél. Fontos, hogy jegyezd meg a jelszavad, mert szükség lesz rá, ha később módosítani szeretnél valamit a nickeden, illetve ha meg akarod kapni a ChanServ által kapott automatikus jogokat ( pl autoop ). A jelszónál fontos, hogy a kis és Nagybetű eltér!
A regisztrált nevek 35 nap múlva automatikusan törlődnek, ha nem használják őket!

Confirm parancs – felépítése: confirm passcode
Amennyiben név regisztrálás után meg kell erősíteni az email címet, akkor az oda kapott „megerősítő kódot” kell így megadni, ezzel aktiválni a regisztrációt.

Resend parancs – az aktiváló levelet lehet újra küldetni, ha nem érkezett volna meg. Felépítése: resend

GROUP parancs – Felépítése: group célpont jelszó
Amennyiben több regisztrált nevünk van a chaten, akkor a group parancs használatával 1 csoportba tehetjük a regisztrált neveinket. Ennek hatása az lesz, hogy az adott nevek beállításai, és jogai is megegyeznek majd. Vagyis, ha az egyik nevünkre kaptunk auto operátor jogot egy szobában, akkor az összes a csoportban található nevünket használva szintén megkapjuk a jogokat. ( Parancs használat példa: /msg nickserv group Pistike01 epresfagyi )

GLIST – Felépítése: glist
Kilistázza a csoportban levő neveket.

IDENTIFY – felépítése: identify jelszó
Minden chatre lépés után ezzel tudjuk „azonosítani” magunkat, vagyis ha jó jelszót adunk meg, utána kaphatjuk meg a jogainkat illetve használjhatjuk a nevünket. Mindenki láthatja, hogy valóban mi vagyunk a tulajdonosok, ugyanis az identify után a /whois név parancsba bekerül az „xy is a registered nick” sor.

DROP - Felépítése: drop név
A megadott név regisztrációját töröljük vele, ezután bárki újra regisztrálhatja azt. Feltétele, hogy az Identify parancsot előtte használjuk, vagyis azonsítsuk magunkat.

RECOVER – Felépítés : recover nick jelszó
Visszaszerezheted a neved, ha valaki használja azt. Ugyan azt csinálja ez a parancs, mint amit a Nickserv csinál automatikusan, ha a „kill-protection” be van kapcsolva.

Release – Felépítés: release nick jelszó
A Nickserv ideiglenesen „lefoglalja” a nevet automatikus kill vagy a Recover használata után. Ez általában 1 percig tart, ha nem akarunk ennyit várni, akkor a Release parancs használatával tudjuk ezt az időt lerövidíteni, és ismét használatba venni a nevünket ( a /nick név parancs használatával )

GHOST – Felépítés: ghost név jelszó
Amennyiben az internetünk megszakad, vagy a gépünk lefagy, a chaten a nevünk egy időre még „beragad”, mert a chat valamiért azt hiszi, hogy még fent vagyunk a chaten. Erre megoldás a GHOST parancs, amivel le tudjuk „dobatni” a bent ragadt nevünket.


ALIST – Felépítése: Alist level
Kilistázza nekünk, hogy melyik szobában van az adott feltételnek megfelelő jogunk. Legyen ez founder (tulaj), AOP, HOP, VOP, vagy ha nem xOP rendszer van a szobában, akkor szintnek megfelelően pl 10-es szint vagy nagyobb ...stb. Példa parancs: /msg nickserv alist aop

INFO – Felépítése : info nick all
Információkat ad egy regisztrált névvel kapcsolatosan. Többek közt, hogy mikor regisztrálta a nevet, mikor volt fent utoljára, mi volt az utolsó kilépő üzenete, milyen beállítások aktívak ..stb.

LOGOUT – Felépítése: logout
Kijelentkezik az adott névből, visszaállítja az „identify” előtti állapotot.

STATUS – Felépítése: Status nick
Megmutatja, hogy az adott névnek mi az állapota. Ez egy számot jelent, a jelentésük a következő:
0 – nincs fent a chaten vagy nem regisztrált a neve
1 – a felhasználó nem azonosította magát a név tulajdonosának ( nem identifyzett )
2 – a felhasználó azonosította a tulajdonos jogát az Access listával
3 – a felhasználó azonosította a tulajdonsi jogát jelszó azonosítással

SET – Ez egy összetett parancs, sok beállítási lehetőséget tartalmaz. A set parancsokkal tudjuk testreszabni a nevünkhöz tartozó beállításainkat. A parancsok minden esetben a /msg nickserv set opció paraméter szerint működnek. pl: /msg nickserv set password újjelszó

PASSWORD - password újjelszó
Megváltoztatja a nickhez tartozó jelszót, változtatás után az új jelszóval lehet majd identifyzni.

LANGUAGE – language sorszám
Megváltoztatja a services nyelvét a megadott nyelvre. Magyarra állítás: /msg nickserv set language 12 - ettől kezdve magyarul fog írni (többé-kevésbé) a services minden üzenetet.

URL – url urlcím ( pl url http://www.erepublik.com )
Megadhatjuk a weboldalunk címét, így másnak az INFO parancsnál ki fogja írni a címet is.

EMAIL - email emailcím
Megváltoztatható a nevünkzöz társított email cím, látható lesz az INFO parancsnál

ICQ – Megadhatjuk az ICQ számunkat, ha van, és megjelenik az INFO részben

GREET - greet üzenet
Üdvözlő üzenet a szobába lépéskor jelenik meg, ha a GREET opció engedélyezve van és rendelkezünk megfelelő szinttel a szobában, ami az üzenet megjelenítéshez szükséges a szobában.

KILL – kill on/off/Quick/immed
Ki és be kapcsolhatjuk az automatikus kill védelmet. Ez annyit jelent, hogy amennyiben más használja a nevünket – vagy mi csak nem identifyzünk – a nickserv meghatározott idő múlva kirúgja az illetőt a szerverről vagy megváltoztatja a nevét guestxy-ra . Mibbitben a névváltoztatás módszer van aktiválva.
Ha ON-ra állítod, akkor 1 perc lesz beírni az identify parancsot. ha QUICK-re, akkor 20 másodperc lesz rá, amennyiben IMMED-re állítod, akkor azonnal átváltoztatja. Ezt ne használd, mert te se tudod majd használni a neved. Ha OFF-ra van állítva, akkor bárki használhatja a neved azonosítás nélkül is – a jogokat természetesen nem kapja meg .

HIDE – hide email/usermask/quit on/off
Beállítható, hogy milyen információk ne látszódjanak az INFO adatlapunkon. Emai cím, host illetve kilépő üzenet. Ezek az adatok elrehtjetőek a többi felhasználó elől.

MSG – msg on/off
A services alap esetben Notice-ban kommunikál. Ezt állíthatjuk át privát üzenetre ezzel az opcióval.

Ezzel a végére is értünk a Nickservet taglaló cikkemnek. Akik jártasak ebben észrevehették, hogy néhány parancs kimaradt. Ennek 2 oka van, vagy biztonsági okokból hagytam ki, vagy azért, mert nem nagyon használható a parancs semmire vagy nem működik megfelelően.

A következő cikkemben a ChanServ lesz a téma.
Ha számodra is hasznos volt ez a cikk, akkor kérlek tudasd ezt velem a Vote és SUB használatával. Köszönöm!