CASUS BELLI – Amikor a diplomácia tehetetlen

Day 817, 15:17 Published in Hungary Hungary by vasmegye
Hadügyi elemzőknek ajánlott

Háború - az erepublik mozgatórugója. Ebben lehet fejlődni a legjobban, hiszen ez adja a legtöbb XP-t és a katonai fejlődés kiemelt szerepet játszik az eközvéleményben is. Lehetne erről a tényről több oldalas esszét írni, de most nem teszem. Inkább a háborúk okairól, ürügyeiről szeretnék értekezni.

Paradoxon. Ezt a szót kell megemlítenem, amikor az erep háborúk egyik fő okáról beszélek. Reklám szerint ez a játék a New World, mely kizárja a valós világ körülményeit. Tapasztaltabb játékosok már tudják, hogy ez nem tehető meg teljes mértékben, s RL ki nem zárhatóságának egyik forrása a háború. Szóval az első ok (vagy ürügy) az IRL sérelmek, viszonyok újrarendezése fegyveres úton, avagy a nacionalizmus megjelent erepen is. Itt sikerülhet, ami IRL már nem (számos ok miatt: EU szabályai etc.). Bosszút lehet állni IRL vélt vagy valós sérelmekért. Vissza lehet foglalni elcsatolt területeket. Az eRepublik az irrendenta mozgalmak egyik kedvence. S ezt számos példával lehet bizonyítani. Mondok néhányat: példákat és ellenpéldákat egyaránt.
A klasszikusok gyakran emlegetik a német-lengyel háborúkat mint a nacionalista indíttatású háborúk díszpéldányát. (itt pl az utolsó) IRL a németek foglalták el Lengyelországot 1939ben, s a náci megszállás hat éve alatt mérhetetlen borzalmakat volt kénytelen elszenvedni a lengyel nép. A RL történelem alatt nem volt lehetőség a bosszúra, így a lengyelek itt élték ki ez iránti vágyakozásaikat. Ahogy látjuk sikeresen.
A háborúk többsége mögött áll nacionalizmus, és elmondható, hogy a háttérben leginkább a 19-20. századi események állhatnak, korábbi eseményre már csak a történelemkönyvből emlékeznek az emberek. A frissebb emlék jobban hat az emberekre, erre jó példa Szerbia. Magyarországgal szemben is vannak IRL problémák a szerbek körében (1941-45 stb.), ám ezt félretették, mivel a horvát-szerb háború (1991-95) jóval közelebbi „élményt” jelent az egyik déli szomszédunk számára, így inkább velük szemben lépnek fel ellenségesen, mint velünk szemben.
Ellenpélda: Pakisztán-indiai háború. Nem fakadhat IRLből, mert túl kis tömeg játssza a két országból a játékot.

A többi ok már inkább a játékból akad. A következő például a high régiók elosztásából fakad. A játék elején a kedvenc adminjainknak sikerült egyenlőtlenül elosztani a nyersanyagforrásokat, s ez háborúkat indukált (ez volt inkább a céljuk). Ezt hívják a szakzsargonban highregionalizmusnak. Sokáig dilemma volt magyar földön, hogy a nacionalizmus vagy a highregionalizmus irányzata legyen irányadó a hadügyi stratégiában. Eleinte a highregionalizmus volt az uralkodó, majd Szlovákiától inkább a nacionalista eszmék kerekedtek felül inkább. Valamilyen mértékben a másik irányzat azért megmaradt a háttérben, nem tűnt el teljesen. Mostanság inkább az arany középút a jellemző.
Hogy legyen példa is: Chile-bolíviai háború 2009 júliusában. Chile Bolivian Altiplano, high fa régió miatt rohanta le Bolíviát, de végül vereséget szenvedett, s a háború nem sokkal később békével zárult.

Az erep több mint 2 éves. Ebből kifakadóan a játék eseményei történelmet alkotnak. Az erepen belül elszenvedett sérelmek is háborús oknak számíthatnak. Egy ország elfoglalása, rabiga alá hajtása súlyos érzelmeket válthatnak ki az adott népből, s azt ellenlépésekre kényszerítheti. Nemcsak a teljes elfoglalás számít ide, hanem például a szövetségből való kiugrás is, mint ahogyan most látjuk Anglia példáját, ahol az EDEN tagok (a volt ATLANTIS) büntetőhadjáratot folytatnak az árulás miatt (az ATLANTISből való kilépés és a PEACEbe való belépés folytán). Ehhez kapcsolódik az ellentétes blokkban lévő országok egymás elleni háborúja, blokk vagy akármilyen célből. A blokk csak rövidtávon léphet fel okként, mint pl a hollandok lengyelek elleni háborúja, hosszabb távon nem alkalmazható. Szóval az ereptöriből fakadó okok is előkerülhetnek a háború folyamán.

Figyelmesen olvasók már észrevehették, hogy az eddig felsorolt okokra tiszta változat nem nagyon létezik az erepen belül. Például az elsőben emlegetett német-lengyel háborúk kapcsán felhozható a nacionalizmus (lásd ott), a highregionalizmus (a lengyeleknek nincs eredeti high területük, a németeknek van), és az ereptöriből is akad tüske (a béta során a németek foglalták el a lengyeleket). Szóval keverten fordulnak elő.

Még néhány okra kerül szó ma: szerepet játszhat a just for fun faktor. Amikor semelyik, az előző 3 pontban említett faktor sem szerepel okként a háború indításakor. Erre példa? 2009 februárból származó USA-Mexikó háború, amikor az amcsik az unalom továbbgyűrűzése ellen támadták le Mexikót, és harcoltak egy ideig ott felemás sikerrel.

Baráti országok egymás közt nyithatnak úgynevezett landswap háborúkat, melyek keretében területeket cserélnek úgy, hogy az ellenfél számára hátrányosabb helyzet jöjjön ki, mint az eredeti volt. Kapcsolható az első 3 cél valamelyikéhez, mint például a napjaink eseményei Kínában, ahol az oroszok, a magyarok és a szerbek cserélnek régiókat, azért, hogy a szerbek high vas régióhoz jussanak (Liaoninghez).

Utolsóként meg kell említenem a gyakorló háborúkat, melyekről első cikkemben írtam hosszabban. (akkori jóslatom nem vált be amúgy, még ma is léteznek a training háborúk)

Minden további: komment.

EDIT: kimaradt egy ok, melyre Peterbond világított rá.

A stratégiai pontok.
Amikor egy bizonyos régió kell további terveink megvalósitásához de ezen kivül más célja nincs. PL kanada lerohanása csak azért kellett hogy mi Ázsiába juthassunk, meg részben a high nyersanyag miatt is. De legjobb példa rá Romániának a csatája Bolgárokkal, Nekünk Dánia megszállása, vagy horvátoknak a mostani osztrák csata. Egyik se ment IRL miatt, se high regioért. Nem megegyezéses háború volt és nem igazán just for fun.

(Majdnem szó szerinti idézet, gépelési hibák javítva)

OFFTOPIC: tegnap Field Marshal lettem, és újságom felkerült a FÚSZ ranglistájára. Köszönöm.

vasmegye


Folytatva a divatot, következik a vasmegye-csomag.
Persze nem megszorítások lesznek benne, hanem újságok, melyeket örömmel ajánlok olvasásra.
Íme:
NalajaHeadless Chicken
torma99eZalai Hírlap
SmachMedian
IpathFlagellum Dei
outiszFuture sound of erep

További jó szórakozást!