Ambient on/off

Join the new world

 

Być jak Mickiewicz, Słowacki lub Chopin czyli Wielka Emigracja

Day 1,953, 06:43 Published in Poland Poland by El Reto
Cześć i czołem Polacy i polaczki, bohaterzy i patrioci.

Na początku informuję, że znów wyszedł mi art-hejt o charakterze moralizatorskim. No cóż, może uda mi się nawrócić na dobrą drogą choć jedną, zbłąkaną owieczkę.

Jak pewnie wszyscy już wiecie, Plato dodał nam do eRepa kolejną wspaniałą nowinkę. Chodzi oczywiście o kopalnie złota. Dla tych największych bystrzaków, którzy nie wiedzą nadal o co chodzi, przypomnę, że (jak w przysłowiu) chodzi o pieniądze. Kraj, który w swym regionie zada przez ten tydzień najwięcej obrażeń otrzyma kopalnie złota, w której jest aż 100,000 golda. Sporo, nie?

W związku z tym wydarzeniem, na świecie zapanował wielki ruch. Spryciarze wyczaili okazję i poczęli zmieniać obki, emigrując do krajów, które mają duże szanse na uzyskanie owej kopalni.
Imigrantów z otwartmi ramionami wita Serbia, która zaakceptowała już ponad 130 obywatelstw, oraz USA, które przygarnęło trochę więcej niż 180-ciu nowych graczy (na marginesie dodam, zaraz znów zacznie się płacz hamburgerów, że są pod pTO. Na czyje życzenie?).
Do Australii wali tłumnie, sprzedajna jak portowa pani, bojówka z kraju-którego-nazwy-nie-wolno-wymawiać, DSW. Za to do Egiptu wybierają się Bułgarzy z Coderem na czele. Ci wydają się mieć plan- najpierw wspomóc słaby Egipt w zdobyciu kopalni, a potem szybciutko go podbić i przejąć kairskie złoże złota. Powoli robi się tam ciasno, gdyż Cypr również próbuje zawczasu zająć Egipt.

Jakie są szansę na zdobycie takiego cudeńka przez ePolskę? Spore w mojej ocenie. Tygodniowo różnica między Nami a Serbami jest stosunkowo niewielka, 9-10 miliardów influ. Przy pełnej mobilizacji mamy szansę przebić bałkańskich braci. Mam jednak wrażenie, że walkę tą oddajemy walkoverem. A szkoda.

Jakie są korzyści ze zdobycia kopalni? Jak wyliczył PrismTank (którego artykuł z tego miejsca polecam) każdy ePolak będzie mógł zyskać średnio 20 gold. Może nie jest to wielka kasa, ale trzeba przyznać, iż taka sumka piechotą nie chodzi. Ważniejsze, moim skromnym zdaniem, są jednak wymierne korzyści które odniesie skarb państwa. - When a citizen explores the Gold Mine, the country receives 0.1 Gold for every exploration, no matter what the citizen received-pisze Plato. W tym wypadku również szału nie ma, może trochę więcej niż 50 gold trafi do CT. To jednak zawsze trochę wyższe dofy, które ostatnimi czasy i tak są nędznie małe.
To tyle słowem wstępu.

Załóżmy (co jest prawie pewne), że Serbia wygrywa i zdobywa kopalnie. Jest w niej 100 tysięcy golda. Na chwilę obecną eSerbia liczy sobie trochę więcej niż 14 tysięcy obywateli. Prosty rachunek daje nam informację, iż na jednego obywatela kraju nad Dunajem przypadnie mniej niż 7 golda.
Ile dziś kosztuje patriotyzm?
Jak bardzo miałkim moralnie trzeba być człowiekiem, aby sprzedać się za 7g?


Na te pytania odpowiedź znają pewnie nasi emigranci, których jest ostatnio sporo.
Powrócą czasy, gdy jak za Napoleona, Dąbrowskiego czy Andersa Polacy będą walczyć na obcych ziemiach.
Za serbskiego golda biją już:
-Amari111
-ChaoSS
-Big Poppa Pump
-Detharon
-Eddard Ned Stark
-Eliotm
-Gelupl
-Growin vel. machine
-Grzechooo
-Hababala vel. kamerol
-Hetman nadworny
-Hospes Hostis
-JackieB
-jahras
-LeoCarstein
-Loide
-Pawel Zuk
-Pryq
-schodrak
-Timexxx
-The Number of the Beast
-zdenocharra

Do bram wątpliwego, błakńskiego nieba dobijają się między innymi:
-lebjoda
-turmus
-rlip
-przekumIHG
-Jakoushirou
-Mnietuniema
-stanleysts
-PatrykH


Amerykański sen pojechał spełniać, niedawny jeszcze kongresmen partii mianującej się patriotyczną, DarkusPL vel. Chamstwo.

Daleko, bo aż na drugą półkulę wybrał się Arbooz wraz z kolegą z bojówki- Yverth. W dalekiej podróży towarzyszą im Daron Lynch i DoomQel.

Chałwa Wam patrioci za pomoc jaką okazaliście eOjczyźnie, gdy Was najbardziej potrzebuje! Oby odwdzięczyła się pięknym za nadobne gdy przyjdzie czas...


Поздрав,
увек веран
Ел Рето


P.S. Art ten gotów był już sporo wcześniej, jednak zwlekałem z jego publikacją ze względu na kongresowy syf spamujący topkę.
P.S.2
Jeśli na prawdę chcecie wyjechać do kraju, który ma szansę na kopalnie:
 

Comments

vejderr
vejderr Day 1,953, 06:49

Haha, rzucił kość, a psy walczą

Helliorn
Helliorn Day 1,954, 13:18

są ePolacy i "ePolacy". żenada

Qjon13
Qjon13 Day 1,953, 06:50

Ładny tytuł

hubertuses
hubertuses Day 1,953, 06:57

Pretensje kierowałbym tylko do części z nich. Do tych, którzy narzucili na siebie w ePL jakieś zobowiązania. Ci którzy nie byli kongresmenami czy kandydatami na kongresmenów, niech se lecą. Moim zdaniem to prezydent dał zielone światło jasno komunikując, że o kopalnię walczyć nie będziemy. Oczywiście nie zdobył się na odwagę, by powiedzieć to co do słowa, ale lekką ręką odpuścił Chiny i zadeklarował, że nie będzie żadnego airstrike (bo się nie da).

Mizeroi
Mizeroi Day 1,953, 06:58

3 x Nie uważam:
- by grzebanie w kopalni było dochodowe (losowa ilość golda)
- by zmiana obka była zdradą stanu, dziwkarstwem, kurtyzaństwem
- by zmiana obka była fair wobec innych graczy. Przecież tyle staramy się pomagać młodym graczom, robimy kampanie dla zabicia nudy, wymyślamy fundacje, a kiedy Plato daje nam nowy system wciągania innch, my z tego rezygnujemy dla prywaty. Przecież jeśli w tej grze zostaniecie sami, to ona straci sens...

Hospes Hostis
Hospes Hostis Day 1,953, 06:59

Hahaha jestem w arcie, to juz mój czwarty raz, vote i sub
A i polecam zrobić update, z TM juz 7 osób bije za serbskiego golda o/

Maszynista Tom
Maszynista Tom Day 1,954, 09:32

Jest się czym chwalić. Hail TM...

hesar
hesar Day 1,955, 00:34

pozdrawiamy spod arta w top5 w ktorym bylo napisane jak to TM do upadlego walczyc bedzie o kopalnie

Goliatus
Goliatus Day 1,953, 07:00

Vote.

Chyba jest blad w twoich rachunkach bo napisales 9-10mln dmg roznicy miedzy ePl a eSerbia.Choc moze i sie ja pomylilem.Jakby co prosze o poprawe mnie.

Podrawiam:)

Goliatus
Goliatus Day 1,953, 07:12

Pozdrawiam* mialo byc

El Reto
El Reto Day 1,953, 11:06

O rząd wielkości się pomyliłem, przepraszam, zmęczenie daje się we znaki.
Poprawione.

Goliatus
Goliatus Day 1,953, 11:12

Nie ma za co przepraszac tylko wlasnie cos mi te mln nie pasowalo.
Dobry art oby wiecej takich.

The Number of the Beast
The Number of the Beast Day 1,953, 07:00

Ja bym wolał porównanie do Marii Curie-Skłodowskiej. No, ale niech będzie już ten Słowacki.

extreme2512
extreme2512 Day 1,953, 07:03

Podczas ostatniej kampanii nie mielismy sojusznikow, TM specjalnie poszlo do Serbii aby bic dla Polski. Dzieki temu juz nie powiecie ze sojusznicy nie pomagali 🙂

Sewek151
Sewek151 Day 1,953, 07:10

Vote dla arta.

Murti Bing Day 1,953, 07:11

Comment deleted

NAVODE
NAVODE Day 1,953, 07:22

sami zbierzemy ale nie wiadomo czy będzie miał kto odpalić

Murti Bing
Murti Bing Day 1,953, 07:26

fakt, prezydent może stwierdzić, że fajnie że zebrane ale nie ma sensu się pchać nigdzie bo po co nam na dobrą sprawę kopalnia... matko jak mnie wkurwia obecny prezio, jeszcze żaden chyba dotychczasowy mnie tak nie bulwersował jak obecny...

zbyszek121
zbyszek121 Day 1,955, 01:18

A ja się boje że prezio odpali byle gdzie aby odpalić, zanim siępojawią i najprędzej tam gdzie nie będzie kopalni żeby pokazać że nie wyszło

El Reto
El Reto Day 1,953, 11:21

Dzięki za zwrócenie uwagi, jak już pisałem- to tylko rząd wielkości, błąd wynikał ze zmęczenia.

Od ogłoszenia konkursu na kopalnie, do czasu odpalenia zliczania obrażeń były dwa dni. Rząd miał czas aby przygotować jakąś wojnę, najlepiej z NE. W mojej opinii wtedy byłą szansa na zwycięstwo, dziś jest to wątpliwe.

Murti Bing
Murti Bing Day 1,953, 11:35

W zupełności się z tobą zgadzam El Reto, to jest jakaś kpina z obywateli że nawet najmniejszej próby nie podjęli żeby jakąkolwiek kopalnie uzyskać i to mnie najbardziej chyba boli... 🙁

Dobro powraca
Dobro powraca Day 1,954, 02:20

Myślę, że wczorajszy dzień pokazał, że pełna mobilizacja społeczeństwa nie jest niemożliwa, ba nawet nie jest przesadnie trudna do realizacji. W mojej opinii mieliśmy BARDZO DUŻE szanse zdobycia kopalni samym tylko influ. Brakło chęci, odwagi czy czegoś tam jeszcze... Airstrike zapewne się nie powiedzie - nie dlatego, że jest karkołomny i niewykonalny, ale dlatego, że rząd zrobi wszystko by pokazać, że jest nieomylny.
Smutne, że grupka kilku osób potrafi zniszczyć zabawę całemu społeczeństwu. Dla mnie ci, którzy wyjechali to zdrajcy - tłumaczenia, że przywiozą gold dla PL, że wspierają sojusznika, że to dla naszego dobra, mnie nie przekonają, Ci ludzie potrzebni byli TUTAJ, nawet nie ich influ ale sama obecność mogła zmotywować pozostałych do działania. W tej chwili skutek jest dokładnie odwrotny... Choć jak się nad tym głębiej zastanowić, to może nie do końca - Polacy znani są z tego, że lubią robić na złość ; )

renholder
renholder Day 1,953, 07:15

v

vyku
vyku Day 1,953, 07:32

El Reto napisał: "Ile dziś kosztuje patriotyzm?
Jak bardzo miałkim moralnie trzeba być człowiekiem, aby sprzedać się za 7g?"

Każdy poleciał po 40g nie żadne 7, czy wtedy ocena moralna się zmieni z miałkiej na choćby mizerną? (to nie do ciebie Mizeroi) Jeśli nie oni to ktoś to i tak wykopie a różnica w dmg Serbów i naszym jest chyba trochę większa. Plato zrobił durną promo. Polacy, bogaćcie się, jeśli możecie, życzę 40g!

Mizeroi
Mizeroi Day 1,953, 17:31

No offense given, none taken

Ferumdriel
Ferumdriel Day 1,954, 09:33

Skoro robią to dla ePL, to już widzę, jak każdy z tych "patriotów" po wykopaniu 40g odda je na fundację, by działac na korzysc ePolski...

vyku
vyku Day 1,954, 10:25

Wierzę, że robią to dla siebie ale chyba lepiej, żeby skorzystali na tym zamieszaniu z kopalniami też ePolacy a nie tylko obcokrajowcy?

Ferumdriel
Ferumdriel Day 1,954, 14:37

Oczywiscie, że lepiej. Ale w takim razie jaka to różnica czy mają polskiego czy serbskiego cs'a? Niech tam zostaną, skoro jest im lepiej, bo mogą golda zbierac dla siebie.

ZenekTartakowski
ZenekTartakowski Day 1,953, 07:39

większość to same bidul.e co ledwo na trening i leczenie wyrabiają, Niech lecą i wracają zdrowsi i silniejsi... i bogatsi, duużo bogatsi

Eddard Ned Stark
Eddard Ned Stark Day 1,953, 07:52

El_Reto_bul_dópy_ver2

Pit Sever
Pit Sever Day 1,953, 08:07

V+S

ZDEN3K
ZDEN3K Day 1,953, 08:14

Votado XD
główna różnica miedzy nami a serbami jest taka że maja 2x wiecej aktywnych graczy i chocby wszystkie tanki pl sie ze... to nie podźwigną : p

maly_zuczek
maly_zuczek Day 1,953, 08:23

eh..
tanio się sprzedają te nasze niektóre "tanki" 🙁
szkoda

Boleslaw Smialy
Boleslaw Smialy Day 1,953, 08:39

a Paweł Zuk to nie krewny?

Murti Bing
Murti Bing Day 1,953, 11:36

jakby to powiedział Pudzian: tanio sprzedali skórę 😉

ZenekTartakowski
ZenekTartakowski Day 1,953, 08:38

o, to zróbmy Im małego psikusa i pozbądźmy Serbie jakiś bonusów 🙂

Boleslaw Smialy
Boleslaw Smialy Day 1,953, 08:38

Jasna cholera, to się porobiło. Ja nie z powodu kopalni napisałem podanie w Chinach. Proszę mnie nie mieszać z ludźmi, którzy wyjechali uczyć się zawodu górnika. Poza tym napisałem do autora PMke. Liczę na dokonanie erraty w tym oto powyższym artykule.
Z powazaniem

Bolo I co
niby nieeksportowany
ryż pojechał wcinać

no1cares
no1cares Day 1,953, 09:35

az mi sie mapki ze skarbem przypomnialy, tam do wyrwania byl Treasure of Kings (circa 50g) 🙂

NORBERTUS ORLIKUS
NORBERTUS ORLIKUS Day 1,953, 09:50

Kiedy to było i już dawno nieprawda.

Murti Bing
Murti Bing Day 1,953, 11:38

matko jak to dawno temu było, aż ledwo sobie to przypomniałem 😉

jedimindtrick
jedimindtrick Day 1,953, 13:54

pewnie tu będzie bardzo podobnie, mało kto kiedykolwiek zobaczy więcej niż 1g

JackieB
JackieB Day 1,953, 09:46

Mechanika gry nie zakazuje zmiany obywatelstwa.

Jalandar
Jalandar Day 1,953, 10:35

Mechanika gry nie zakazuje rónież być chamem, zdrajcą leniem i nierobem. I co z tego wynika. Nic. Prawda?

JackieB
JackieB Day 1,953, 12:08

Wszystko to co wymieniles, przeklada sie na rzeczywistosc, zmiana obka w grze, nie.
Kogo boli dupa, niech zaprzestanie wkladac sobie w nia rozne przednioty

Grzechooo
Grzechooo Day 1,953, 14:50

Heheheh, kocham bul dópy z wieczora 😉

PrismTank
PrismTank Day 1,953, 11:09

30 osób zadających po 5 milionów dziennie to jest ok. miliard w tydzień.

A wyjechały tanki zadające więcej influ niż te 5kk...

Dodatkowo przejście miliarda od nas do Serbii sprawia, że jesteśmy 2 miliardy w plecy

Murti Bing
Murti Bing Day 1,953, 11:50

ostatnimi czasy Prism muszę przyznać że zacząłeś bardzo sensownie gadać, oby tak dalej ; )

eLGraVito
eLGraVito Day 1,954, 14:48

dorzuć do tego influ z pvp i masz do 20kk dodatkowego infla z jednego, przez tydzień by się ponapinali, to by ubili, serb by kwiczał

machine9899
machine9899 Day 1,953, 11:39

Napiszę raz, akurat tu, bo tak.
Po szybkim przejrzeniu statów na egovie szybko widać, że nie ma szans wyprzedzić Serbii przez tydzień - nawet, gdybyśmy nie wyjechali, ba, nawet, gdyby to z Serbii do PL przyjechało 10 razy więcej ludzi.
Naprawdę, nie widzę powodu na pełne pogardy wypowiedzi.
O kopalnie dla ePL będę tak samo walczył (ha, pewnie nawet mocniej niż statystyczny posiadacz CSa ePL) - jak przejdzie airstrike.
BTW leci około 500000HP, nie dam screena, bo leci seriami (biedak jestem to mam mały magazyn).
Pozdrawiam wszystkich "plujących" na mnie "szczura", "sprzedawczyka" itd itp. Hej.

kedarus
kedarus Day 1,953, 16:41

Pozdro! wracaj bogatszy i silniejszy.

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.