Biuletyn informacyjny 05.07.13 - Podatki, wykresy podsumowujące miesiąc

Day 2,054, 15:04 Published in Poland Poland by Narodowy Bank Polski

Biuletyn Informacyjnym NBP.


Ważne linki

Dochody ePL możemy obserwować tu http://ct.egov4you.info/
Podział przychodów możemy zobaczyć tutaj: http://tnij.org/podzial_kasy
a podział dofa pomiędzy poszczególne grupy można sprawdzać pod linkiem http://tinyurl.com/b67skar




Witamy,

Za nami kolejny miesiąc i ostatnie godziny obecnej kadencji, więc poza zwykłym artykułem znajdziecie również podsumowania.


Zacznijmy od artykułu, dziś tematem przewodnim są podatki.


Podatki, tak w realu jaki i w eRepublik, są głównym źródłem dochodów państwa. To właśnie z nich są opłacane MPP, odprowadzane są składki na rzecz sojuszu (jeśli tego wymaga umowa), finansowany jest dof PGB i WP, supple dla PCA czy sojuszników, wywoływanie RW na prośbę MON w celu np. obrony ważnych strategicznie regionów itd. Wszystkie informacje znajdziecie w ustawie pod linkiem http://kongres.erepublik.com.pl/viewtopic.php?f=30&t=5

Wróćmy teraz do podatków. Wyróżnić możemy 3 rodzaje:
- Income Tax;
- Import Tax
- VAT.

Aktualne stawki podatkowe obowiązujące w ePL




Income Tax czyli podatek dochodowy

Podatek ten jest pobierany z pensji, którą otrzymujecie. I tak, jeżeli na rynku pracy znajdziecie ofertę za 18 PLN, to na rękę otrzymacie 15,30 PLN a 2,70 PLN będzie stanowić podatek do budżetu.

W tym miejscu pragniemy zwrócić uwagę szczególnie “młodych” graczy na wysokość oferowanej w różnych krajach pensji. Niejednokrotnie są to kuszące stawki, jednak po uwzględnieniu podatku, który zostanie od nich pobrany i kosztów przelotu okaże się, że pozornie wyższy zarobek nie pokryje poniesionych przez was kosztów.

Z pracą i podatkiem dochodowym wiąże się również pojęcie płacy minimalnej. W RL zadaniem płacy minimalnej jest ochrona pracowników i zapewnienie im minimalnego dochodu za wykonywaną pracę. W eRepublik, płaca minimalna raczej chroni budżet państwa zapewniając dochody potrzebne na jego utrzymanie. Zadaniem ministra jest ustalenie płacy minimalnej na takim poziomie, by z jednej strony zagwarantować płynność finansową państwa, a z drugiej nie obciążać dodatkowymi podatkami “firm bojówkowych”. Należy również pamiętać, że zmiana płacy minimalnej oddziałuje jedynie na oferty wystawiane po jej zaakceptowaniu przez kongres, jednak nie ma wpływu na stawki płac sprzed zmiany.


Import Tax - cło

Import Tax jest doliczany, gdy sprzedajecie swoje wyroby na obcym ryku. Wyobraźmy sobie, że chcemy sprzedać wyprodukowaną przez nas broń na Węgrzech i w Serbii. Cena sprzedaży to przykładowo w przypadku Węgier 10 HUF, zostanie do niej doliczone cło w wyskości 99% co da cenę na markecie 19,90 HUF, natomiast w przypadku Serbii cło wynosi 2%, co przy cenie sprzedaży 10 RSD da nam cenę na markecie wynoszącą 10,20 RSD.
Wysoka stawka tego podatku ma ograniczyć napływ obcych towarów na rynek.
Sprzedaż produktów na obcych rynkach jest możliwa po zakupie licencji danego kraju.

Ze sprzedażą na obcych rynkach powiązane jest embargo, czyli zakaż handlu z danym krajem. Obecnie embargo spotyka się w krajach z niskim cłem. Import Tax 99% można również uważać za formę embarga obowiązującą wszystkie kraje 😉

VAT

To podatek, który jest pobierany od produktów sprzedawanych na rynku krajowym, z wyłączeniem produktów surowcowych (RAW). Każda grupa produktów posiada odrębną stawkę VAT i tak na broń wynosi ona 2%, a na chleb 15%.
O podatek VAT zmniejszony jest wasz zysk, przy sprzedaży produktów, np wystawiacie broń za 10.20 PLN, podatek wynosi 2%, czyli do waszej kieszeni wpadnie 10.00 PLN.

Niestety nie ma możliwości ustalenia jakie dochody państwa generowane są przez poszczególne podatki. Dlatego, ewentualne zwiększenie lub zmniejszenie wpływów do budżetu po zmianie podatków, trzeba obserwować na “żywym erepowym organizmie”, co więcej wynik naszych obserwacji może być obarczony dużym błędem, gdy pojawią się np. misje, ważna bitwa itd.




Podsumowanie rynków - poradnik inwestora


Za nami dość burzliwy miesiąc, pozwalający trochę zarobić na niższych Q broni, z ceną raw weapon utrzymującą się na dziwnie wysokim poziomie, wysokimi pensjami czy wreszcie z bardzo niestabilnymi cenami golda. Co nas czeka w kolejnym miesiącu, w co inwestować oczywiście trudno przewidzieć. Jedno jest pewne, rynek stał się ostatnio bardzo “niespokojny”, a zapowiedzi wprowadzenia nowej broni powinny ten rynek jeszcze bardziej zdestabilizować. Czy to jest krok w kierunku naprawy ekonomii? No cóż zobaczymy, ocenimy 😉

Wszystkie poniższe wykresy przygotowane są za ostatni miesiąc, od początku do końca kadencji

RAW




Można zauważyć, że cena raw, zarówno food (czerwona kreska) jak i weapon (niebieska kreska) przez cały miesiąc była wartością stałą. Myślę, że sporo osób oczekiwało obniżenia się ceny weapon raw po zakończeniu misji, byłoby to przewidywane zachowanie rynku, jednak tak się nie stało.

JOB




Zauważalny jest wzrost płacy w ostatnim miesiącu, przyczyniło się do niego zwiększone zapotrzebowanie na broń i uruchomienie fabryk, w których od tygodni nie produkowano.

GOLD



Rynek walutowy w ostatnim miesiącu był chyba najbardziej niestabilny. Z jednej strony misje, które przyczyniały się do wyprzedaży golda, z drugiej promocja upgrade firm i zwyżka ceny golda.

Food


Q1- niebieski; Q2 - czerwony ; Q3 - pomarańczowy



Q4- niebieski; Q5 - czerwony ; Q6 - pomarańczowy



Q7

Na cenę food miały wpływ misje i większe zapotrzebowanie na chlebek niż przy codziennym biciu, jak również zbiórka chleba na AS (nie tylko w naszym kraju).

Weapon



Q1- niebieski; Q2 - czerwony ; Q3 - pomarańczowy



Q4- niebieski; Q5 - czerwony ; Q6 - pomarańczowy



Q7

Na cenę broni miały wpływ głównie misje, w tym konieczność złożenia rakiet. W tym miesiącu doczekaliśmy się również czasów, gdy opłacalność niższych Q była wyższa niż Q7




Pozdrawiamy

MGiF - Takelbery
Stażyści - Sarandir ,Zawa99, bolek911