bbcodetest

Day 794, 11:18 Published in Poland Poland by avenublanin

Tak wyglądał świat przed eRepublik v2.

1. Mocne otwarcie

19 Lipca po przerwie w funkcjonowaniu bitew w eRepublik do gry wraca moduł militarny, o ileż inny jednak od muru znanego nam wcześniej. Prezydenci państw nie chcą jednak marnować czasu na testowanie możliwych rozwiązań w bitwach Rising i od razu odpalają kilka ważnych starć. Bitwy tego dnia to między innymi: Piedmont, gdzie Węgrzy wygrywają zabezpieczając wynajęte od Francji Alpy rodańskie; Podolię (straconą tuż przed v1 w wyniku ogromu bitew) atakują Ukraińcy, ale ponoszą klęskę; Chorwacja, której próbę rozbioru państwa Phoenix zaczęły pod koniec v1 (i nie dokończyły) bezskutecznie w wielkiej bitwie stara się odbić kluczowy region, Slavonię od Serbii. Ciekawe rzeczy dzieją się w Ameryce Północnej - tuż przed v2 USA zdecydowało się na aktywację rosyjskich MPP, a Rosjanie przecież takiej okazji do zniszczenia Amerykanów zmarnować nie mogli. Mimo iż to prezydent USA pierwszy atakuje Rosję w Alasce, kraj "wielkiej matki" atakuje stan Waszyngton - tym samym okazuje się, że w v2 inicjatywa właściwie nie istnieje, a państwa zamieniają się regionami - Rosja zdobywa Waszyngton podczas gdy USA odbija Alskę. Dodatkowo jeszcze tego pierwszego dnia Polska bez większych problemów odbija Pomorze korzystając z zaabsorbowania Rosjan na froncie amerykańskim.
Dalej spokojnie być nie może - Rosja chce wykorzystać korzystny rozkład MPP i odbić wartościowe regiony Amerykanom (kolejnym sukcesem Rosjan jest odebranie rywalom Oregonu), Serbia, Węgry i Słowenia planują dokończyć dzieła pozbawiając Chorwację niepodległości, trwają manewry hiszpańsko włoskie nad Morzem Śródziemnym. Dzięki pomocy EDENu częściowo wyzwala się Łotwa (Zemgale), która niedługo przed v2 zmieniła stronę barykady.
Na Bałkanach EDEN ponosi coraz to dotkliwsze klęski: w olbrzymich bitwach Chorwacja traci Central Croatię na rzecz Węgier, a także południową Dalmację - w rezultacie traci niepodległość i musi bronić się przed pTO.

2. Rosja wraca na rdzenne

Prawdziwym testem dla byłego ATLANTIS jest starcie w Kalifornii, którą atakuje Rosja. Jeden z kluczowych regionów USA mimo szeroko zakrajanej akcji EDEN zostaje stracony. Problemem dla dalszej kampanii rosyjskiej w Ameryce staje się jednak Polska, która od niedawna wynajmuje rdzenne regiony USA. Dochodzi od licznych pojedynków: USA atakuje rosyjski rdzenny region FER (zwycięstwo Phoenix), Rosja dodatkowo przejmuje Hawaje stanowiące pomost z Ameryki do Azji, ale przegrywa wszystkie starcia z Polską i traci Oregon, a także Kalifornię. Polska interwencja przesądza o klęsce rosyjskiej kampanii - nie dość, że kosztem tysięcy gold nie pozyskali niczego konkretnego, na dodatek ułatwili Polsce podróż do Azji (dzięki przejęciu przez Rosjan Kalifornii i Hawai Irlandia przestała być konieczna do wykonywania swapów).
Phoenix bierze za to odwet w Ameryce Środkowej, gdzie Włosi zostają ukarani za brak lojalności i tracą na rzecz Brazylii Southeast of Mexico. Warto dodać, że w wyniku zmian w eRepublik, v2 zmusza USA do porzucenia własnej fortecy w Karnatace, która zostaje oddana pierwotnym właścicielom - Indiom.
Po tych wydarzeniach państwa starają się złapać oddech i istotnych bitew jest jak na lekarstwo. Trwają manewry w Skandynawii, ale nie mają one dużego znaczenia dla przyszłości Nowego Świata. Państwa eksperymentują z bitwami treningowymi (Chiny w Ryanggang czy Węgrzy w Southern Great Plain). Seria ważnych bitew wisi w powietrzu...
Toczy się seria potyczek brazylijsko hiszpańskich w Ameryce środkowej (nie przynosi jednak znaczących zmian). Ciekawym wydarzeniem tego okresu jest wyzwolenie się Chorwacji i jej triumf nad Węgrami w Central Croatii. Polska dzięki politycznemu przejęciu przez EDEN Korei Północnej rozpoczyna swapy w kierunku Azji i oddaje kluczowy region Amerykanom (wspomniana Kalifornia). Kolejnego (i następnego nieudanego) szturmu na Slavonię próbuje za to Chorwacja.

3. Walki na Ukrainie i wyspach

Mocnym prztyczkiem w nos dla sojuszu EDEN jest postępek Słowacji, której prezydent przepuszcza Węgrów do zajmowanej przez Rumunię Podolii. Ze względu na bardzo korzystny pakiet MPP Węgrzy zwyciężają w tej batalii, ale Rumunii nawet walczący w pojedynkę przeciw całemu blokowi Phoenix łatwo się nie poddają.
Wtedy do gry przystępuje... Phanis. Największy hacker w historii całego eRepublik robi w eŚwiecie prawdziwy burdel (otwiera masę walk i steruje MPP). W wyniku tego przed Polską pojawia się szansa nieuczciwego przejęcia węgierskich regionów, z czego korzysta prezydent Sztandarowy. Polsce udaje się zająć Galicię i Lodomerię, a także zwyciężyć z Litwą w Sudovii, gdzie MPP były takie jak być powinny (w niewielkim stopniu pomogły nam jednak multi stawiane przez Phanisa na litewskim szpitalu). Wreszcie Sztandarowy otwiera bitwę o Podolię, nadal korzystając z akcji Phanisa (zamiast pakietowi Węgier z 10 MPP mierzymy się tylko z Węgrami). Epicki pojedynek zostaje jednak przed końcem zamknięty przez admina i region pozostaje w węgierskich rękach. Warto wspomnieć o failu admina, który zamiast Galiciji ukraińskiej podarował Węgrom region leżący... w Hiszpanii.
Ciekawą kwestią jest kanadyjska wycieczka wgłąb Wielkiej Brytanii. Ze względu na różnice czasu Kanadyjczycy zwyciężali jedną po drugiej bitwy przeciwko UK i jej 7 MPP. Na krótki czas do zabawy dołącza również Polska, której nie udaje się jednak przedrzeć dalej niż za South West of England. Na Bałkanach kolejne triumfy odnosi Phoenix, który po TakeOverze Bośnii i Harcegowiny swapuje Bułgarię do regionu z high grain (Federation of BiH). To jednak nic z tym co dzieje się w tym czasie w Rosjii, gdzie dochodzi do najważniejszych zmian w całym v2...

4. Rosja, czyli kolos na glinianych nogach

USA rozpoczyna szturm na rdzenne regiony rosyjskie. Znów poważnym wsparciem jest korzystna różnica czasu w RL i fakt, że pod koniec walki sprawę moga przesądzić USA z Kanadą. Udaje się podbić FER (Far Eastern Russia), następnie w olbrzymiej batalii USA zdobywa też Eastern Siberię. EDEN natychmiastowo korzysta z tego, że FER nie może zostać zaatakowane przez Rosjan (wszystkie rosyjskie rejony graniczące z tym regionem są atakowane) i region w celu zabezpieczania przejmuje pozostająca pod EDENowskim pTO Północna Korea.
Rosja jednak łatwo się nie poddaje. Korzysta z dość dziwnych reguł v2 (brak inicjatywy) więc poddaje Eastern Siberię i otwiera bitwę ponownie w czasie kiedy Amerykanie zazwyczaj śpią. Jednak nawet ten manewr nie przynosi Rosjanom sukcesu i USA atakuje kolejny region pełen surowców high, legendarne WSR (niegdyś najbardziej wartościowy region całego eświata). Rosja przegrywa ogromną bitwę po raz czwarty z rzędu i USA zaprzestaje kampanii (wszystkie kluczowe regiony zostały zdobyte). EDEN natychmiastowo zmienia właścicieli regionów w ten sposób, aby Rosja graniczyła tylko z państwami, z którymi ma mniej korzystny układ MPP niż przeciw USA - WSR przejmuje Polska, Wschodnia Syberię otrzymują Chiny, a FER odzyskuje USA. Jest to wielki sukces EDEN i potężny cios wymierzony w stronę Rosji, która od tego momentu nie może podnieść się z klęczek i traci pozycję trzeciego mocarstwa w Phoenix. Korzystając z zamieszania w Azji większość swoich utraconych regionów odzyskuje Wielka Brytania.

5. Zmian w Azji ciąg dalszy

Dalej tak ciekawie już nie jest, chociaż w Azji bywa gorąco. Serbia korzysta z buga wywołanego przez Phanisa i w nieistniejącej wojnie atakuje polski region Inner Mongolia. Po szczęśliwym zwycięstwie w tym regionie Serbia szturmuje dalej i przejmuje nawet chiński region Eastern Siberia. Admin jednak zwraca zarówno nam Inner Mongolię jak i Chinom ESR i zamyka naszą wojnę z Serbią co jest poważnym ciosem dla Serbii, która w celu zwyciężenia tych bitew utopiła mnóstwo gold (podobnie jak wcześniej Polska w Podolii). Bitwy w Azji pokazują jednak, że faktycznie to już nie ePolska jest najsilniejszym mocarstwem świata, lecz imperium serbskie. Krótko p otym wydarzeniu Brazylia korzystając z udanego TO RPA przejmuje region high titanium w Gauteng.
Następnym istotnym wydarzeniem jest 'ragequit' prezydenta Hiszpanii, Ramso. Słynny dziennikarz pod wpływem flejmu w kierunku w prasie otwiera pakiety MPP francuskie i angielskie. Ofensywa Wielkiej Brytanii dociera prawie pod Asturias (wtedy najbardziej wartościowy region świata ze względu na firmy Manufactury i high Iron), jednak EDENowi udaje się wybronić ważnego, chociaż dużo słabszego niż w v1 członka sojuszu.
Do bliźniaczych zdarzeń dochodzi w Azji. Prezydent Indii poddaje rdzenne regiony własnego kraju Serbom, którzy pragną wkroczyć na Archipelag Malajski i przejąć od Malezji cenne regiony. Mimo iż prezydent Indii przekonuje, że jego konto zostało shakowane regiony nie zostają zwrócone wcześniejszym właścicielom. Serbia wprawdzie traci swoje regiony w Pakistanie (Indie mają MPP w postaci USA i Chorwacji - to wystarcza), ale zyskuje cenne fortece w sąsiedztwie Indonezji.

6. Pojedyncze zrywy EDEN

Pierwszy raz od na prawdę długiego czasu EDEN zwycięża za to na Bałkanach odbierając przez oswobodzoną Bośnię bułgarski high grain i region East Srpska Republic. Nie byłoby pewnie tego sukcesu bez pomocy Rumunii, która otwiera bułgarskie MPP atakując Varnę. Walka na kilku frontach nie kończy się dla krajów płonącego ptaka dobrze. Zapada coraz lepiej znana nuda, gdyż dochody generowane w v2 są coraz mniejsze i państw nie stać na wielkie kampanie wojenne. Korzystając z granicy z Czechami (pod serbskim TO, podobnie jak przejęta od długiego czasu jest Australia - jej kluczowe regiony zostały poddane Indonezji), którzy posiadają serbskie MPP Polska otwiera wojnę z tym krajem i Serbowie od tamtej pory pozostają w ciągłej gotowości by bronić własnej twierdzy w Liaoning. Ostatnimi pojedynczymi, aczkolwiek dość mocnymi akcentami są: starcie Rumunii i Węgier, gdzie to pierwsze państwo dzięki dobrze przygotowanej akcji zajmuje na chwilę węgierski rdzenny region - Północną Wielką Nizinę, a także dwa RW na terenie serbskich regionów w Malezji - tu również sukces odnosi Phoenix.

7. Dzień sądu

24 września admin ogłasza zmianę modułu militarnego. To ostatnie chwile by dokonać jakichkolwiek ataków w aktualnym module, więc na świecie wybuchają dziesiątki istotnych bitew. Widać, że EDEN nie wyciąga wniosków z ostatnich takich kampanii gdzie otwieranie wielkiej ilości ważnych walk nie dawało rezultatu. Chiny atakują więc o dogodnej dla siebie porze Liaoning (mimo iż wcześniej spekulowano iż zaatakuje Polska lub Indie z bardzo silnym pakietem MPP), Meksyk próbuje odbić z rąk hiszpańskich ostatni rdzenny region pod okupacją, Kanada atakuje Wielką Brytanię, Polska litewską Sudovię z high grain, a Australia wznieca typowe podbieracze dmg - powstania na terenie Indonezji. Odpowiedź Phoenix jest skromniejsza - Rosja wznieca RW w ESR i atakuje Zachodnią Syberię należącą do Polski (jest to ostatnia otwarta walka v2, ale nie ostatnia zakończona). Wszystkie siły obu sojuszy skupiają się oczywiście na Liaoning. Serbska forteca nie jest wprawdzie tak dochodowa jak dawniej (w rzeczywistości zamyka czwartą dziesiątkę najbardziej wartościowych rejonów eRepublik), ale zdobycie tego regionu poważnie ugodziłoby w serbskie morale, a blisko 7 tysięcy Serbów musiałoby wracać na rdzenne regiony. To absolutnie największą batalia całego v2. Chiny szybko zajmują strategiczne punkty (szpitale) i całą mapę, ale wieczorem 25 września zorganizowana akcja Phoenix wśród niesamowitych lagów na serwerze pozwala na odbicie niemal całej mapy. Przy okazji Serbowie wydają setki gold na stawianie nowych szpitali. Akcja EDEN w nocy nic nie zmienia, Serbia utrzymuje swój najważniejszy region. Reszta walk nic nie zmienia (chociaż piękne jest starcie w ESR pomiędzy Rosją, a Chinami gdzie dogrywka trwa prawie 6 godzin - to kolejny rekord v2). Ten jednodniowy chaos kończy się więc klęską EDENu, bo nie dość że nasz sojusz nic nie ugrał, na dodatek stracił ostatni hiszpański region na terenach Meksyku.

8. Podsumowanie

Mimo krótkiego żywota Erepublik Rising spowodował poważne zmiany w układzie sił na eświecie. Serbia umocniła się na pozycji militarnego i ekonomicznego lidera eŚwiata, spadło znaczenie byłych mocarstw EDEN, czyli Polski, Chorwacji, Hiszpanii i USA, chociaż poważnie na sile zyskały Rumunia i Chiny. To drugie państwo jest o tyle ważne, że znajduje się w niezwykle strategicznym położeniu na mapie. Jeśli chodzi o były PEACE GC, czyli dzisiejszy Phoenix, oprócz wspomnianej Serbii do chwały powróciły Węgry, których nazwa znów może budzić postrach wśród państw świata. Spadło za to znaczenie Rosji, czy Brazylii, a ciut więcej do powiedzenia niż w v1 miały Wielka Brytania i Francja, czy Niemcy, które potrafił sobie poradzić nawet w solówce z Polską.
Jeśli chodzi o zmiany terytorialne to bardziej na plus wyszedł jednak sojusz agresywniejszy, czyli EDEN. Strata regionów meksykańskich, czy Australii i jej zasobów tytanu (nie tak wartościowych jak jednak wszyscy oczekiwali) to dla tego sojuszu poważny cios, ale spójrzmy na sukcesy exATLANTIS: poszerzenie stałych współpracowników o Włochy i Łotwę, przeswapowanie Polski do Azji, wyzwolenie się Chorwacji i uregulowanie spraw na Bałkanach, wreszcie zajęcie niemal wszystkich wartościowych regionów Rosji i brak reakcji Phoenix na to wydarzenie (co za tym idzie - poważne osłabienie Rosji).
Nadmienić trzeba, że jeśli chodzi o osławione regiony high iron górą jest Phoenix - Karnataka przestała się liczyć, Podolia wróciła do Węgier, Liaoning został obroniony. Jednak ciągłe rotacje w wartości rawów (aktualnie bardzo wartościowy jest np. grain, którym niegdyś wzgardziliśmy) spowodowały, że te regiony nie przyniosły Phoenixowi wielkich dochodów.
Według mnie to właśnie amerykańska kampania wgłąb Rosji zadecydowała o tym, że to my w v2 zyskaliśmy trochę więcej niż nasi rywale... Ale to tylko moje subiektywne zdanie, więc najlepiej zadecydujcie sami o tym kto w v2 wyszedł na plus.