Ambient on/off

Join the new world

 

Aristidh Kola,arvanitasi qe tronditi themelet e Greqis moderne

Day 1,897, 02:17 Published in Albania Albania by BubullimaAl

Aristidh Kola,eshte ne patriot i madh arvanitas i lindur ne Thiva, prane Athines ne korrik 1944,dhe vdiq i helmuar nga sherbimi sekret grek. ketu keni disa vidio nga studimet e ketij njeriu te madh, njekohesisht i drejtohem dhe Kristo Papasit te Agimit te Arte, "qe greket e sotem nuk jan gje tjeter vecse nje turrli popujsh,sllave arvanitas(shqiptare) turq egjiptiane arabe dhe bullgare,nje pjese e mire te t cilve erdhen me dundjen e popujve te detit,rreth 1500vjet para krishtit ne ballkanin jugor. SHIKOJIN VIDIOT MIQ
1) CJANE KOSOVARET PER GREKET pjesa1 dhe 2
http://www.youtube.com/watch?v=tNZppFhXsdQ
2)http://www.youtube.com/watch?v=gX-jNd6Iza8
GJUHA E HOMERIT ISHTE SHQIPJA
3)http://www.youtube.com/watch?v=5LybloI4Yu8

 

Comments

KOSOVA Batoa
KOSOVA Batoa Day 1,897, 02:39

Ehh..

ujku76
ujku76 Day 1,897, 03:26

I perjetshem kujtimi i Aristidh Koles! Heroi, patrioti, dhe intelektuali i madh shqiptar!

Respekte per Figurat e Kombit!

Te lumte pijani per keto artikuj me vlere qe boton.

ujku76
ujku76 Day 1,897, 03:35

Kemi mungesa me intelektuale. Ato qe thote Aristidhi duheshin studiuar edhe me shume, duheshin botuar ne gjuhe te huaj neper libra, revista shkecore, simposiume, konferenca nderkombetare. Duheshin ftuar dhe mbeshtetur financiarisht te gjithe shkencetaret e huaj qe kane interes ne kete fushe per te thelluar studimet. Ne kete menyre shkendija e Aristidhit do te ndizte nje zjarr te madh.

Mirepo ne kemi nje shtet te falimentuar qe do na nxjerre nga gjendja e varfer nepermjet mbjelljes se arroreve e lajthiave. Kur te dalim nga kjo gjende, pra pasi te kemi mbjelle plantacionet me arra dhe lajthia do merremi edhe me shkencen e Aristidhit.

Respekte

Stealth Fighter
Stealth Fighter Day 1,897, 04:51

o7
Te paditurit nuk dine se ç'bejne
Shume fjale te greqishtes se vjeter shpjegohen vetem nga shqipja.
Greket e vjeter jane asimiluar. Ata tani jane race e perzier.
Mund te shikoni dhe te vertetoni dyndjet e popullsise ne Greqi nga territoret afer Iranit dhe shume dyndje te tjera, sllave, turq etj.
Ky greku te mesoje historine e vet pastaj te shpike perralla per shqiptaret.
o7

Stealth Fighter
Stealth Fighter Day 1,897, 04:52

+qe po te mos ishin shqiptaret greket nuk do kishin shtet.
Se nga arvanitasit e moren pavaresine

Dr. A. Kulla
Dr. A. Kulla Day 1,897, 05:53

Te lumte or mik!!!
Nuk ka fillim ma te mire te dites dhe punes se me kete Intelektual...

+1 Ujku

Andiroid
Andiroid Day 1,897, 07:09

V+S Aristidhi i nderuar nje tjeter viktime e ideologjise rraciste greko-sllave.

Duke lexuar krahasimet e gjuhes shqipe me ate Homerike me vjen ndermend nje liber qe kam lexuar vite me pare ne nje fshat arberesh te Italise jugore te shkruar nga nje francez profesor gjuhesh ballkanike!

Veç shume fjaleve te qe kane nje rrenje te perbashket ai shkruante dhe argumentonte me fakte rreth MITOLOGJISE SHQIPTARE. Duke u bazuar ne emra te vjeter dhe ne emra qe perdoren akoma sot.
Fliste per mitologjine Pellazgo-Ilire si nje paraardhse e mitologjise moderne greke, pra ate te Titanve. Me kujtohet ne veçanti krahasimi midis 2 diteve te javes (e enjte dhe e premte) dhe lidhja e tyre me me Uranin (grek. Kronos) dhe Rea-n gruan e tij.

1-Urani zot i kohes dhe babai i peredive dhe te mitologjise kishte zbritur nga qielli.
Sipas tij ky emer ne gjuhen e lashte ilire shqiptohej "O-y-rean" Parashtesa "O" ishte si shenje respekti dhe venerimi (kjo parashtese eshte dhe ne gjuhen e sotme shqipe kur i drejtohemi dikujt psh: O pijani dado... megjithse kuptimi ka ndryshuar) Y-rean = I reni (rezuar nga qielli)
Pamja e tij pershkruhet si nje gjigand (Titan) i fryer ose i ENJTUR nga ku rrjrdh (sipas tij) emri i dites se Enjte (dite qe ne pergjithsi ne lashtesi venerohej Perendia kryesore)

2-Rea gruaja e Uranit dhe perendi e qiellit dhe te reve. Fillimisht Rea therritej dhe respektohej me titulli "e premtuara" e perendise nga ku lidhja me diten e Premte, dite e venerimit te saj.

Ne lidhje me ato qe thojne "greket" per shqiptaret dhe gjuhen shqipe do ju keshilloja te lexoni kete deklarate te nje profesori grek me fame leshuar New York Times-it
http://www.nytimes.com/2009/06/24/arts/design/24abroad.html?_r=4&pagewanted=2&sq=Albanian%20Marbles&st=cse&scp=1&

ps. ne krahasimet te gjuhes shqipe dhe asaj te perdorur nga Homeri gjeni fjalen "Mar, mora", lexoni shqiptimin ne ate Homerike dhe gjeni krahasimin me lojen qe po luajme : D

ILLYRIAN .PUNISHER
ILLYRIAN .PUNISHER Day 1,897, 08:30

VVVV ka pune per te bere cuna dhe kete pune na takon neve ta bejme, neve brezit te rri, ta bejme edhe shqiperine dhe tua tregojme gjithe botes mbare historine tone dhe te shteteve fqinje tane qe na kane dashur e na duan kaq shume e verteta duhet te dali ne shqsh dhe do te dali sepse ne jemi akoma ketu dhe do te punojme per vendin tone
Respekte per artikullin dhe per te gjithe ju vellezer qe keni interes dhe hulumtoni duke harxhuar kohen tuaj per keto gjera me kaq rendesi dhe krenari per popullin tone te lashte : D

Hajdaraga
Hajdaraga Day 1,897, 10:26

@ANDIROID mos e ke fjalen per "Enigma" te Robert d'Angely?
Sa per Aristidh Kolen, eshte nje nga autoret e mi te preferuar.Tani jam duke lexuar "Arvanitasit dhe origjina e grekeve".
Ne kohen kur ne Kosove behej lufta per çlirim, neper kanalet tv greke beheshin emisione kryesisht ne mbrojtje te serbeve. Aty e kam pare per here te pare Aristidh Kolen. Nje patriot I madh, nje rilindas i koheve moderne dhe mbrojtes I madh i çështjes Shqiptare. Kur erdhi ne Shqiperi e mora vesh me vonese sepse doja ta takoja ose te pakten ta shihja nje here nga afer. E kam adhuruar gjithe jeten.
Nje nga teorite me interesante te A.Koles ishte qe malazezet jane ilire te sllavizuar. Kete e mbeshteste ne nje studim per formen e kafkes qe e kane te ngjashme me ne dhe ne mungesen e aftesise shtetformuese.kete difekt e kemi ne shqiptaret ne RL, por po tregojme qe e kemi edhe ne kete loje.
Jam me celular se mund te shkruaja pa fund per te madhin Aristidh Kola.

samenamenonameless
samenamenonameless Day 1,897, 12:03

neve nuk duhet te shqetesohemi shume per albanofobine greke dhe serbe ose per arsyet pse fuqite e medha gjithmone na kane mbajtur te nenshtruar dhe kurr nuk na kane lejuar te " rindertojme " civilizimin pellazgo-ilir sepse edhe ne shum fjale latine gjen origjinen nga ilirishtja dhe albanofobia e ketyre nuk duhet te na shqetesoje por ne te kundert te na inkurajoje te bejme me te miren per vendin tone .. por kur te keqen e ke brenda nuk ke cfare pret nga te tjeret

BubullimaAl
BubullimaAl Day 1,898, 00:54

Po eshte e vertet nese do rindertohet civilizimi pellzko ilir duhet te rishkruhet edhe njeher historia boterore,dhe ky eshte nje problem i botes se sotme sepse askush nuk do donte tia fillonte nga e para dhe vecanerisht greket,sepse gjithcka qe ata kane dhe gjithcka qe mburrn do tu shmbej nen kembe,po hajdartaga besoj se e ka fjalen per lebrine autorit francz Roberto d'Angelo "Enigma".

Rorschach C
Rorschach C Day 1,898, 02:04

ne nje fare menyre dihet kjo pune miku im,sepse po ta marrim hakshe hakshe,ska popull ne bote mos kete gjuhen e tij te shkruar duke fillu edhe nga populli me i humbur ne bote,kurse ne per fat te keq skemi arrit akoma te zbulojme gjuhen tone,dhe ky eshte problemi zanafilla e te gjitha problemeve.nje afkt qe me beri pershtypje eshte ai i shkrimit pellazgo ilir,gje qe nuk e dija dhe se kuptoj pse historianet tane se permendin asnjehere,dhe pse nuk behet perpjekje per ta deshifruar ate.qe jemi populli me i lashte dhe qe gjuha shqipe-ilire eshte gjuha me e vjeter dhe nena e te gjitha gjuheve ashtu sikurse eshte edhe qyteterimi yne nena ose djepi i gjithe qyteterimeve te pakten te evropes kjo dihet por na duhet te zbulojme dokumenta bindese sic jan shkrimet e lashta,pa to greqia serbia dhe kushdo tjeter na e sfumon kete fkt me provat e saj 😕

Ulqinaku R
Ulqinaku R Day 1,898, 12:07

Aristidh Kola † o7

Portofoli Humbur
Portofoli Humbur Day 1,898, 13:58

o/

Afrodita Mf
Afrodita Mf Day 1,898, 16:37

jo vetem Korfuzi por edhe ishujt e tjere te vegjel nga Preveza e siper, pjese te populluar nga te ashtuquajturit Arvanitas apo arbereshe, apo thjesht Arber. Vete babai i historise (greke),Herodoti, ne vepren Historia, libri i shtate, paragrafi i dyte, tregon se si ishin te mbrojtur hyrjet natyrore gjate luftes kunder persianeve, pikerisht tregimi i 300 spartaneve. Nderkohe qe keta mbronin grykat e Termopileve nga ku do sulmonin persianet (barbaret), ne lindje te tyre ishin male te larta e te pakalueshme (per nje ushtri), vazhdonin lumenj e perrenj dhe deti (pra mure natyrale), mbetej vetem nje shteg qe popullsia vendase, fokidet, mbronin me nje mur te ngritur duke siguruar ne kete menyre edhe mbrojtjen nga prapa, sepse sipas Herodotit Thesalet mbeteshin gjithmone nje rrezik per fokidet duke qene keta zona e pare mbas Thesprotise, pra Camerise.
Epiri nuk mori pjese ne luften e Peloponezit ku moren pjese te gjitha popullsite greke. Po ashtu ne konferencen panhelenike te organizuar nga Perikliu ne asnje nga dokumentet nuk permendet asnje qytet i Epirit apo pjesmarres prej ketyre zonave.
Edhe per Eforin dhe Straonin greqia fillonte nga Akarnani.
Per komandantin bizantin Gjergj Akropoliti greqia apo popullsia greke fillon pertej maleve te Pindit, pra edhe ky deshmon se Epiri ishte shqiptar dhe njerezit qe e popullonin flisnin shqip.
Nga historianet e lashte te Romes mesohet se mbreti Pirro mblodhi rreth vetes gjithe trimat epiriote, shqiptaret e lashtesise. Dokumente te mbledhura dhe te pasqyruara nga çmimi nobel per historine Teodor Momsen.
Ne arkivat e Stambollit e rregjistrimit te popullsise ne zonat e perandorise, sidomos ato te parat si ne vitet 1520 dhe 1690, verehet qarte qe nuk ka asnje emer grek dhe gjuha e perdorur eshte shqipja. Biles fakti qe emrat me te perdorur ishin Gjin, Gjon, Llesh, Nue tregon se sa e njellojte ishte popullsia shqiptare dhe akoma nuk kishim nje ndarje te mirefillte veri e jug apo gege e toske siç e kemi sot.

BubullimaAl
BubullimaAl Day 1,899, 23:51

Ateher e nderuar Afrodita,sipas Herodotit,Historia4 sme kujtohet paragrafi thuhet: Greqia shkon ne veri deri ne gjirin e Ambrakis (Arta e sotme),ne veri te Ambrakis shtrihen popujt epirot,nje popullsi barbare,te cilet jan helenizuar por nuk kan ndryshyar gjuhen.Kurse me ne Veri shtrihen tokat e ilirve dhe ku gjurmet e helenizimit jan te rralla,vec pran qytetev bregdetar. (per te gjith ata qe nuk e dine greket e vjeter quanin barbar te gjith ata popuj qe nuk flisnin gjihen greke,dhe ketu nuk ben perjashtim as Epiri ose Shqiperia e poshtme ose Cameria,quajeni si te doni)

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.