Analiza wyborów na prezesa partii

Day 1,243, 03:31 Published in Poland Poland by PrismTank
Witam wszystkich czytelników po bardzo długiej przerwie! o/


Tym razem artykuł powracający do tego, o czym pisałem dawno temu. Chciałbym przedstawić analizę wczorajszych wyborów na prezesów partii. Skupię się jedynie na partiach TOP10. Dane pochodzą z godziny 1😇

W dziesięciu największych polskich partiach jest w sumie 4198 osób, w wyborach oddano tam 1219 głosów, co oznacza, że frekwencja wyniosła 29%.

Od razu zaznaczam, że erepublik podaje błędne dane o frekwencji. W związku z tym frekwencja jest liczona według ilości oddanych głosów oraz ilości członków partii.



Ilość członków partii

W pierwszej kolejności zobaczmy jak przedstawia się ranking partii. Zdecydowanie największą partią na polskiej scenie politycznej jest obecnie Narodowa Demokracja, duża w tym zasługa dawnego prezesa ND Siergieja Orionova, który miesiąc temu przejął Polską Partię Patriotyczną i zmienił jej nazwę na Mniejszość Niemiecka, spowodowało to duży odpływ członków z PPP, a ND wskoczyło wtedy na pierwszą pozycję. Nazwa partii została zmieniona na tydzień, ale sprawiło to, że PPP straciło ponad 100 osób. Jednak PPP zdecydowanie nadrabia, obecnie liczy już ponad 660 członków i systematycznie zwiększa ilość członków partii. Po wielu słabych miesiącach do ścisłej czołówki wraca Partia Wolnych Ludzi. Partia ta liczyła już poniżej 500 osób, ale w ostatnim czasie zdecydowanie się powiększyła i goni PPP. W czołówce cały czas trzyma się Wolność i Patriotyzm. Jednak ilość członków partii nie przekłada się na frekwencję w wyborach, ale o tym później. TOP5 zamyka Polska Partia Libertariańska, po ostatnich wyborach kongresowych PPL zdecydowanie urosło, podobno to zasługa wskrzeszania kont przez graczy, którzy zakończyli grę. Na ile wzrost ilości członków zależy od tego przekonamy się za jakiś czas, niemniej PPL może pochwalić się naprawdę dobrą frekwencją. Wygląda na o, że TOP5 nie powinno zmienić się do wyborów kongresowych, następne partie tracą ponad 200 członków do PPL. Nasza Wolna Ojczyzna i Partia Imperialna oscylują wokół 300 członków partii, z pozostałych partii warto wymienić jeszcze Polską Partię Młodych Graczy, która odnotowała duży wzrost przy okazji wyborów, jednak spowodowane jest to również tym, że w tej partii odbywała się próba wrogiego przejęcia władzy. Sanacja ePolski i Niezależna Polska zamykają TOP10. Te partie liczą poniżej 100 osób.


klik by powiększyć




Głosy oddane w wyborach


Tym razem skupmy się na ilości głosów, które został oddane w wyborach na prezesa partii. Pierwsze dwa miejsca nikogo nie dziwią, zdobył je dwie największe partie czyli ND i PPP. W ND w wyborach oddano 218 głosów, tuż za Narodową Demokracją uplasowała się Polska Partie Patriotyczna. Zagłosowało w niej 207 osób. Różnica w ilości członków pomiędzy ND, a PPP wynosi około 160, jednak jeśli popatrzymy na ilość głosów to te partie dzieli zaledwie 11 głosów.
Na trzecim miejscu uplasowała się Polska Partia Libertariańska. PPL niewiele brakowało do ścisłej czołówki. 197 oddanych głosów dało najniższy stopień podium w tej kategorii. W czołówce znajdziemy również Partię Wolnych Ludzi, w wyborach wzięło tam udział 191 osób. Niespodzianką jest piąte miejsce w tej kategorii. Tę lokatę zdobyła Polska Partia Młodych Graczy, gdzie oddano aż 162 głosy.
W pozostałych partiach oddano mniej niż 100 głosów, szczególnie widać bardzo słaby wynik WiP, gdzie oddano jedynie 84 głosy, jak na tak dużą partię jest to slaby wynik. Mogło na to wpłynąć to, że startował jedynie jeden oficjalny kandydat, przez to członkowie partii mogli albo zignorować wybory, albo zagłosować w innej partii.


klik by powiększyć



Frekwencja w partiach


Z frekwencji w wyborach można wywnioskować jaka część partii jest naprawdę aktywna. Trzeba zaznaczyć, że w przeciwieństwie do innych wyborów, w tych nie ma na stronie głównej przycisku do głosowania, oznacza to, że tylko aktywniejsze osoby odwiedzą urny wyborcze.

Pod względem frekwencji w tych wyborach zdecydowanie najlepiej wypadłą Polska Partia Młodych Graczy. Frekwencja 90,5% jest zdecydowanie najlepszym wynikiem w kraju. Główną przyczyną tej frekwencji byłą próba przejęcia partii. Do partii dołączali zarówno ci co chcieli pomóc w obronie partii jak i ci, którzy mieli przeciwne zamiary. To złożyło się na wspaniały wynik PPMG. Dużym zwycięzcą pod względem frekwencji jest PPL. Wynik 35,8% napawa optymizmem władze tej partię. Na najniższym stopniu podium znajdziemy Polską Partię Patriotyczną. Od wielu miesięcy PPP znajduje się w czołówce pod względem frekwencji. Nie inaczej było w tych wyborach, po zawirowaniach miesiąc temu PPP wciąż jest bardzo silne. Frekwencja wyniosła 31,3%. Tuż za PPP uplasowało się PWL. 30,8% frekwencji sprawia, że PWL to ostatnia partia, która przekroczyła średnią krajową.
Dużo słabszy wynik osiągnęło ND. Ilość członków partii nie przekłada się na aktywność, partia reklamująca się jako jedna z najaktywniejszych w Polsce uzyskała frekwencję jedynie 26,6%. NWO, PI, SePL, NP uzyskały frekwencje w okolicach 20%. We wszystkich tych partiach za wyjątkiem NWO startował tylko jeden kandydat. Dość słaba frekwencja. Najgorszą frekwencję odnotował WiP. Zaledwie 14% to wynik bardzo słaby. W niektórych artykułach określali siebie jako najaktywniejszą partię. Widać, że te określenia były mocno naciągane. Mimo, że startował tylko jeden kandydat to wynik należy określić jako zły. Inne partie z jednym kandydatem oscylowały wokół frekwencji 20%, tutaj nie przekroczyła ona nawet 15%.


klik by powiększyć



Ilość głosów na nowego prezesa


Ostatnia kategoria czyli ilość oddanych głosów na nowego prezesa. Ta liczba zależy zarówno od ilości członków partii, aktywności jak i zdyscyplinowani ludzi. Możemy dzięki temu stwierdzić, czy członkowie partii interesują się choć trochę sprawami partii i wiedzą, kto jest oficjalnym kandydatem.

Zdecydowanym zwycięzcą w tej kategorii jest Polska Partia Patriotyczna. Prezesem w tej partii został PrismTank, zdobył on 198 głosów, co jest najlepszym wynikiem w tym miesiącu.
Na drugim miejscu ex aequo znalazły się ND i PPL, Narodowa Demokracja zawdzięcza drugie miejsce ilości członków partii, jednak warto zauważyć, że mimo tego, iż oddano tam najwięcej głosów to głosy rozłożyły się zdecydowanie bardziej niż w PPP. W PPL natomiast zadecydowała aktywność partii i frekwencja. Na czwartym miejscu (PWL upodobało sobie dziś tę lokatę 😉 ) znajduje się Partia Wolnych Ludzi. 167 głosów na nowego prezesa to dobry wynik. W PPMG na nowego prezesa oddano 101 głosów, jeśli popatrzymy na ogólną ilość oddanych głosów w tej partii to jest to wynik średni, ale byłoby to dość bezmyślne stwierdzenie, z powodu próby pto.
Czwarta co do wielkości partia dopiero na szóstym miejscu. Słaby wynik WiP jest spowodowany w dużej mierze tym, że był jedynie jeden kandydat, ale od tak dużej partii trzeba wymagać więcej.


klik by powiększyć



Podsumowanie

Partie, które mogą zaliczyć te wybory do bardzo udanych, to Polska Partia Młodych Graczy, Polska Partia Patriotyczna, Polska Partia Libertariańska i Partia Wolnych Ludzi.

PPMG
Najlepsza frekwencja w kraju, bardzo dużo oddanych głosów, udana obrona przed przejęciem partii. PPMG urosło przed wyborami, do TOP5 jednak brakuje wiele.

PPL
Najlepsza frekwencja z partii TOP5, drugie miejsce pod względem oddanych głosów na nowego prezesa. Bez wątpienia PPL należy do najbardziej aktywnych partii w Polsce. Za 10 dni przekonamy się, czy PPL po dobry wyborach na szefa partii uzyska również dobry wynik w wyborach do kongresu.

PPP
We wszystkich kategoriach w ścisłej czołówce. Najwięcej oddanych głosów na nowego prezesa, trzecie miejsce pod względem frekwencji (drugie w TOP5). Systematyczny wzrost ilości członków partii. Polska Partia Patriotyczna jak zawsze plasuje się w czołówce, na pewno w nadchodzących wyborach kongresowych powalczą o zwycięstwo. Ostatnie wybory dla PPP był bardzo trudne ze względu na pto Siergieja, wcześniej jednak PPP zwykle uzyskiwało najwięcej miejsc w kongresie, teraz może być podobnie.

PWL
W końcu PWL odbiło się od dna. Zwykle ta partia miała jedną ze słabszych frekwencji. Teraz jednak czwarte miejsce wg frekwencji, ilości oddanych głosów, ilości głosów na nowego prezesa. PWL wraca do ścisłej czołówki.

Wybory do dość średnich może zaliczyć Narodowa Demokracja. Frekwencja gorsza niż średnia krajowa, w ND oddano najwięcej głosów w Polsce, ale to zasługa TOP1, nowy prezes już nie uzyskał najlepszego wyniku w kraju.

Cztery partie czyli NWO, PI, SePL i NP mają za sobą dość słabe wybory. NWO uzyskało bardzo dobry wynik w wyborach do kongresu, jednak sukces w tamtych wyborach nie przełożył się na wczorajsze wybory. W PI, SePL i NP słaby wynik jest spowodowany tym, że startował jeden kandydat, część członków partii mogła zagłosować w innej partii (np. w PPMG)

WiP uzyskało najsłabszy wynik spośród dziesięciu największych partii. Startował tam jeden kandydat, ale mimo tego frekwencja wyniosłą zaledwie 14%, na prezesa oddano 84 głosy, jeśli spojrzymy na ilość członków partii (około 600) to bardzo słaby wynik. Jakie mogą być przyczyny tego?
Wiele osób mogło zagłosować w innej partii, brakło mobilizacji, bo startował jeden kandydat.

Prawdopodobnie żadna partia z czołówki w tym miesiącu nie została przejęta. Wybory należały do tych spokojnych, jedynie w PPMG odbyła się próba pto, ale nieudana.



Dziękuję za lekturę!
Pozdrawiam! o/
PrismTank