Aktuaalne: Poliitiline võitlustander

Day 940, 08:31 Published in Estonia Estonia by Van de N6u

Valimised on eRepublikus tõestanud ennast põnevuse osas võrdväärse vastasena olulistele lahingutele. Kui enamasti tekitavad ärevust presidendi- (CP) või riigikoguvalimised, siis 15.05 parteipresidendi (PP) valimistel kaasnenud poliitmaastiku muudatused pakuvad kõneainet veel päris pikalt.

Esmalt sooviksin uuematele lahti seletada eRepublikus üpris levinud mõiste - political takeover (PTO):
Organisatsiooniväliste kodanike poolt organisatsiooni ülevõtmine. Presidendivalimistel võivad selleks olla kodakondsuse saanud välisriikide kodanikud, partei valimistel välisriikide kodanikud presidendiks kandideerimise või teiste erakondade liikmed konkureeriva erakonna nõrgestamise eesmärkidel.

Mis toimus eEestis 15.06 parteipresidendi valimistel?

Isamaaliit (IL) ja Eesti Natsionaal-Demokraadid (END) valisid rahulikult oma erakonna liikmete seast tulevase parteipresidendi. Eesti Liberaalne Erakond (ELE) liikmetest ei huvitunud erakonna juhtimisest ükski, mistõttu kandidaatide puudumisel jätkab eelmine erakonna juht. Üpris rahulik oli meeleolu ka väiksemates erakondades Vabariiklik Partei (VP) ja Eesti Autokraatne Partei (EAP), kus kandideerisid küll mitte pikalt erakonnas viibinud liikmed, vastavalt estonian ning Sir_Tonis2, kuid olemasolevatest liikmetest kandidaadid puudusid. Vabariiklik Partei on tänaseks muutunud Natsionaalsotsialistideks ning Eesti Autokraatne Partei eKommunistide Vastasteks.

Tunduvalt rohkem pinevust on pakkunud valimistele eelnevalt, vältel kui ka järel ülejäänud kolm erakonda.

Vaba ja Iseseisva Eesti (VIE)

VIE puhul astus kandidaatidena välja lausa neli. Tugevamateks neist osutusid VIE kauaagune aktivist nii erakonnas kui valitsuses, ilakott ning EKP endine mitmekordne juht ja mitmekordne sotsiaalminister EstMX. Uueks erakonna juhiks osutus EstMX võites ilakotti 66 häält 58 vastu. Meedias selline tulemus eriti kajastust leidnud ei ole, mistõttu võib arvata, et liikmed vaatavad, mida värske juhtimine erakonda tuua võiks. EstMX esimeseks sammuks parteipresidendina on valimiskalendri loomine (täpsem info valimiskalender).

Eesti Kodanike Partei (EKP)

Kandidaatidena astusid ülesse HassoA ja mustangman. Mustangman teavitas oma otsusest tuua EKP ridadesse muudatusi - peamiselt põhikirja vastuoludest korrastamine ja sopaloopimise vähendamist - umbes kuu enne valimisi, avaldades oma nägemuse nii meedias kui jututoas. HassoA on seevastu EKP loomisest kuulunud aktiivsemate liikmete hulka ning täitnud mitmed erakonnasisesi ametikohti. Valimistel võitis ülekaalukalt HassoA, kuid mustangman on lubanud sellest olenemata erakonna liikmeks jääda ning enda valimislubaduste täitumistele kaasa aidata.

Eesti Rahvuslased (ER)

Eesti Rahvuslased olid sellekordseks suurimaks võitlustandriks. Viimasel päeval lisandus erakonna liikmeskonda ning senise juhi, ituura kandidatuurile ka anettu - riikliku autasu omanik, mitmekordne minister, EKP pikaldane liige ning endine juht. Ebameeldivaimaks võtteks oli ehk eksitavate reklaamide kasutamine, milles anettu väitis, et ituura on kandideerinud kogemata ning hääletada tuleks just tema poolt. Hääletamise lõpptulemuseks oli viik, kuid suurema experience points omanik, anettu sai automaatselt võidu.
Parteipresident anettu on esimese sammuna muutnud ametliku jututoa ja foorumi asukoha erakonna avalikul teadetetahvlil eEesti ametlikus foorumis.

Eesti Rahvuslased ise on asunud uut juhti boikoteerima ning jätkavad erakonna toimimist tunnistades enda juhina ituurat ja ametlikke kommunikatsioonivahendeid.

Mida see tähendab eEesti jaoks terviklikult?

1. Ootusärevad presidendivalimised
EKP on avaldanud seisukoha, et nende suunata on eEestis neli erakonda. Arvestades meie aktiivsete erakondade arvu võimaldab see organiseerida enda valitud presidendikandidaadile väga tugeva toetuse. Kes on eEesti järgmiseks presidendiks?

2. eEestlaste lõhestumine
Konfliktide puhul tekib alati erinevad arvamusi. Arvamused viivad vaidlusteni ja tulemuseks on mitu teineteisele vastandunud seltskonda. eEesti rahvaarv on küllaltki väike ning selline vastuseis takistab orienteerumast ühistele eesmärkidele, sh. eEesti tugevndamine.

3. Väljaränne / loobumine
Konfliktide teiseks pooleks on arvamuse avaldamine - meie meedia ja ametlik jututuba on mitmeid päevi üleküllastatud PTO teemadel. Selline mitte eriti kena vaidlemine, lisaks käest võetud erakonnad tekitavad kodanikele pettumuse, mistõttu mitmed on lahkumas eEestist ja mõned lausa loobunud eRepublikust.


Mirko Adari
eEesti Kodanik

NB! Kutsun üles kommentaariumis mitte lällama.