Aktuaalne: eRepublik v2 rahandus

Day 951, 02:38 Published in Estonia Estonia by Van de N6u

eRepublik v2 on olnud üpris pikalt beta staadiumis ja mängijatele kättesaadav. Valitsus ning aktiivsemad kodanikud avaldavad kordamööda tutvustavaid artikleid, et inimesi ette valmistada tulevateks suurteks muudatusteks. Samas ei saa vabaturgu imiteerivas mängus tehtavaid muudatusi mõõta ainult lisanduvates võimalustes - äärmiselt oluline on ka rahanduslik pool. Suuremas osas funktsionaalsuses on võimalik kulda tegevusele lisades enda võimekust suurendada, kuid mida see üksikisikust edasi vaadates - maailma või riiklikul tasandil kaasa võiks tuua?

1. Hüperinflatsioon

Inflatsioon on kaupade või teenuste hinnataseme tõus.

eRepublikus võime kaupadena vaadata kulla eest kasutatavat funktsionaalsust - firmade loomine, sõdimine, enese arendamine. Enamus funktsionaalsust pakub boostereid, et enese arenemist kiirendada, mistõttu konkurentsivõimelisena püsimiseks tuleb kulda kulutada rohkem. Kriitilisemaks konkurentsivõimelisuse osas on ehk sõdades osalemine, mille toimimine on suuresti muutunud. Hetkel piisab eelise saamiseks ainult viienda taseme relvast, kuid uues versioons on lisaks varustusele näiteks võimalik ennast kulla eest haiglas ka kiiremini tervendada. Kui vastane seda kasutab, kas siis boikoteeritakse kulla kulutamist ning vaadatakse vallutamist pealt? Vaevalt.

2. Valuutabörs

Kulla kasutamine funktsionaalsuse ostarbel vähendab vabalt liikuva kulla hulka. Sellest tulenevalt väheneb ka pakutava kulla hulk valuutabörsil, kuid vajadus välismaise valuuta osas kaupade ostmiseks või ettevõtete haldamiseks on endiselt olemas. Mis on lahenduseks? Loomuliku suunana näen ümberkorraldust, kus enamus vahetusi tehakse otse valuutast valuutasse. Ehk näiteks hetkel kehtiva de facto vahetuse EEK > kuld > USD asemel toimitakse EEK > USD. Selline mitmekesisus muudab tunduvalt elavamaks valuutabörsi spekulandid, kuid tavalise kodaniku suhtes tekivad tõsised ohud ebasoodsa tehingu sooritamiseks.

3. Sisetarbimise suurenemine

Eelnev muudab oluliselt ka maailmaturu kauplemise põhimõtet, kus organisatsioone kasutades ostetakse vajalik toode soodsaimast kohast, mitte kodaniku elukohast. Lisaks vähesematele valuutapakkumistele ning tekkivatele riskidele valuutat vahetades muutub ülevaade hindadest, mis seni on toiminud arvestades valuuta kurssi kullas, keerulisemaks. Näiliselt soodsaim pakkumine võib osutuda valuutavahetust manipuleerides hoopis kulukaimaks. Olukorda arvesse võttes muutub kindlasti enamuse kodanike jaoks lihtsaimaks ja ohutuimaks viisiks suunata oma tarbimine siseturule, kuna kaupade eest maksmine ning töötasu oleksid samas valuutas.

Käesolev on minu teoreetiline ennustus ees ootavaks ning enne enese jaoks järelduste tegemist soovitan situatsiooni isiklikult analüüsida 🙂

Mirko Adari
eEesti kodanik