A Warn For Plato | Plato İçin Bir Uyarı

Day 4,608, 05:39 Published in Turkey Turkey by Bay Tjorbergh

Dear Fake Plato,

I know, you choose this name because The Great Philosopher Plato was talked about modern countries and he built the Government System for modern era.

But You?

I remember erepublik as a Great game at 2009 or 2010. The thousands of players was entered this game for save their fake countries named like real. These days are very rich periods for Roman Plato.

But after years, countries lost their citizens. What happend?

And who knows, what will be occur after today?

I will say.

Firstly your free players will abandon their profiles. Because no one see enjoyable about this game. They will shit on the table.

Secondly, your moneytalk players will not buy any pack, anymore. I am seeing this table from last a several months. Selling packs are decreasing day by day. Why they won't buy pack? Because so many people will left, buying pack will be mainless.

And finally, after 31.01.2022, we will write erepublik.com and we will see "404 Not Found" page or anything means "There is no available"

As I see, You renewed your domain every 3 years. So I think even you are not see more than 3 years life for this site. How could think we will stay here all the our lifetime.

But You Can Fix That

You are changing all game dynamics day by day.
You are not fair for the citizens
And you can't listen the citizens like a dictator.

Off course, all the countries are vassal of you. But you are a vassal of all the citizens who spend their times for this mainless game.

If you fix these problems, if you spend your time to fix bugs according to changing systems, you can stay here more 3 years.

I will leave this game after more than 10 years, so you can read this letter for a ultimatom. Your time is going up.

I apologise all the citizens for my terrible English, without Plato.

Cheers.

Plato'ya Uyarımdır

Sevgili sahte Plato.

Bu ismi neden kendine layık gördüğün herkesin malumu. Büyük Filozof Plato Devleti tanımladı ve bu tanımıyla modern devletlerin temelini kurdu.

Peki sen ne yaptın?

Ben erepublik'i 2009-2010'larda büyük bir oyun olarak hatırlıyorum. Binlerce üyesi olan büyük bir topluluk. Herkes kendilerinin gerçek ülkelerinin ismiyle aynı sahte ülkelerini korumak için savaşıyordu. Bu günler Romanyalı Plato'nun da en zengin günleriydi.

Ama yıllar sonra ülkeler vatandaşlarını kaybetmeye başladı. Ne oldu?

Ve kim bilir ki bu günden sonra ne olacak?

Söyleyeyim;

Öncelikle senin beleş oyuncuların oyunu terk edecek. Çünkü kimse bu oyunda zevk alacak bir şey göremiyor. masanın ortasına sıçıp gidecekler.

Sonra senin paralı oyuncuların paket almayı bırakacaklar. Zaten son zamanlardaki paket satışındaki düşüşler de bunu doğruluyor. Ama neden paket almayı bırakacaklar? Çünkü çok fazla oyuncu oyunu terkettiği için paket satın almak manasızlaşacak.

Sonunda ise 31 Ocak 2022 tarihinden sonra biz oyuna girdiğimizde "Sayfa Bulunamadı" veya buna benzer bir uyarı göreceğiz. Çünkü domaini bu tarihe kadar yeniledin ve son güncellemde 3 yıllık domain satın aldın. Sen bile bu oyuna 3 yıl ömür biçerken nasıl bizim ömür boyu burada kalcağımızı düşünürsün?

Ama bunu düzeltebilirsin

Oyunun dinamiklerini gün be gün değiştiriyorsun.
Oyunculara karşı adil değilsin
Ve bir diktatör gibi oyuncuların/vatandaşların söylediklerine kulak kabartmıyorsun.

Elbette bu oyundaki her ülke bireysel olarak senin emrin altında. Ama sen de bu oyunda vakit harcayan her bir oyuncunun emri altındasın.

Eğer bu problemleri çözersen, eğer vaktini oyun dinamiklerini geliştirmekten çok oyun açıklarını gidermeye harcarsan burada bir 3 yıl daha kalabilirsin.

Bu oyunu 10 yıldan uzun bir sürenin ardından bırakmayı ciddi olarak düşünüyorum. Dolayısıyla bu yazdıklarımı bir ultimatom olarak okuyabilirsin. Vaktin doluyor. Sikindeyse.

Öbtüm.