A Polgári Platform szerkezeti átalakulása - a PPL Alapszabálya

Day 510, 09:45 Published in Hungary Hungary by Thusor

A Polgári Platform jelentős szerkezeti átalakításon ment keresztül az utóbbi 1 hétben. Elkészült a párt Alapszabálya, amely tartalmazza Pártunk vezetőinek, szerveinek feladatát illetve jogkörét.

Az ezzel párhuzamosan kialakított új párt struktúrát szeretném nektek bemutatni cikkembe, egyszerűen és közérthetően.

Pártunk tagsága alkotja a Párt Kongresszust. Ez a szervezet minden hónap 10.-n ülésezik (de rendkívüli ülést is összehívhat a párt vezetősége), és megválasztja 10.-kei ülésén az Elnöki Kabinetet, ami a Párt napi ügyeit intézi. Kongresszus a legfontosabb szervünk, elvégre minden párttag részt vehet rajta. Így ez a szervezet dönthet a párt nevéről, jelképeiről, illetve magáról az Alapszabályról. Ezenkívül megválasztja a Párt gazdasági tevékenységét, pénzügyeit felügyelő Pártigazgató személyét is.

Két kongresszus között a feladatokat az Elnöki Kabinet látja el. Ennek a szervezetnek szavazati joggal rendelkező tagjai a Kongresszus által megválasztott 3 kabinettag, a Pártelnök, és a Pártigazgató. Állandó tanácsadói tagja a tagozatok vezetői, illetve a pártalapítvány vezetője. Bizonyos esetekben ez kiegészülhet más, szavazattal szintén nem rendelkező tagokkal is.

Az Elnöki Kabinet az új Pártstruktúrában irányítja a Párt napi működését. Koordinálja és összehangolja a Parlamenti Képviselőcsoport munkáját, felügyeli a parlamenti illetve az elnökválasztási kampányt, a pártelnök javaslatára dönt személyi kérdésekről: az elnökjelölt személyéről, a tagozatok vezetőinek személyéről, a pártalapítvány vezetőségéről. Ezenkívül tárgyalásokat kezdeményez, és választási együttműködéseket írhat alá más Pártok képviselőivel. Az Elnöki Kabinet határozza meg tehát a Párt alapvető arculatát két kongresszus között.

A Pártelnök koordinálja a párt testületeinek, szervezeteinek munkáját, dönthet azok összehívásáról. Javaslatot tehet az Elnöki Kabinetnek alapítványok, szervezetek létrehozására, tagozatok vezetőinek megválasztására illetve visszahívására. De javaslatot tehet az Alapszabály megváltoztatására is. Egyszóval a Pártelnök egy az egész pártot összefogó, elsősorban reprezentatív jelleggel rendelkező személy, aki önmagára kötelezőnek tekinti a Kongresszus és az Elnöki Kabinet állásfoglalásait. A Pártelnöki tisztség más párttisztséggel összeférhetetlen. Az Elnöki Kabinetben szavazategyenlőség esetén a Pártelnök szavazata a döntő, tartózkodása esetén ez a jogkör a Pártigazgatóra száll.

A Pártigazgató felügyeli a Párt gazdálkodó szerveit, felügyeli a pártvagyonának felhasználásának körülményeit. A Pártigazgató más párttisztséggel összeférhetetlen, az Elnöki Kabinet szavazattal rendelkező állandó tagja. A Pártelnök akadályoztatása esetén a Pártelnök általános helyettese.

Nem esett még szó a tagozatok munkájáról. Ezek olyan szakpolitikai egyletek, amelyek felelősek a Polgári Platform hosszú és rövidtávú szakpolitikai céljainak lefektetésért. Összesen négy tagozatot hoztunk létre: belügyi (oktatás, szociális, társadalmi kapcsolatok); külpolitika (diplomácia, hadügy); gazdaság (adók, cégügyek, egyéb gazdasági kérdések); Pártpolitikai tagozat (párt ügyeivel, külkapcsolataival kapcsolatos ügyek).

A Tagozatok munkáit a tagozatvezetők látják el, ők felelősek a párt adott szakmai programjáért. Ezeket a programokat az Elnöki Kabinet részére minden hónap 20.-ig kötelesek leadni.

Az útibbi napokban tehát elindult egy olyan folyamat a Polgári Platformon belül, amelynek végén egy az emberekre építő, demokratikus rendszer került bevezetésre a jelenlegi elnök teljes támogatása mellet.

Az Elnöki Kabinet tagjai 2009. május 10.-ig:
Thusor (pártigazgató)
Prucsok (elnöki kabineti tagja)
Kmerse (elnöki kabinet tagja)
Rudolf McGarry (elnöki kabinet tagja)

Thusor pártelnöki lemondása után a Pártelnökválasztásig a Pártelnöki feladatokat az Alapszabály értelmében a Pártigazgató gyakorolja, szavazategyenlőség alapján az ő szavazata döntő az Elnöki Kabinetben.


Thusor,
Pártigazgató