A gazdasági felmérés eredményei I.

Day 520, 03:45 Published in Hungary Hungary by nagyonolasz

Lezárult az eNemzet és a Journal of Public Policy közös felmérése az emagyarság gazdasági aktivitásáról, fogyasztói szokásairól, gazdaságpolitikai nézeteiről, azzal a céllal, hogy részletesebben megismerjük az emagyar gazdaság működését, annak törvényszerűségeit, és kiindulási alapot teremtsünk egy adekvát, a gazdasági szereplők valós igényeire épülő gazdaságpolitika kidolgozásához. Kérdőívünket összesen 408 játékostársunk töltötte ki, elemzésünk és értékelésünk első része a kitöltők e-demográfiai mutatóinak elemzésével foglalkozik, a folytatásokban témakörökre bontva elemezzük majd gazdasági viselkedésüket is.

Szeretném megragadni ezt az alkalmat is, hogy köszönetet mondjak mindazoknak, akik kérdőívünket kitöltötték, válaszaikkal és javaslataikkal segítették munkánkat. Reményeink szerint ezzel hozzájárultak olyan javaslatok megszületéséhez, amelyek az alkalmi, spekulatív ötletelés helyett a játék belső valóságára alapozhatnak.

A válaszok értékelése előtt érdemes tekintetbe venni a válaszadók valószínűsíthető körét. A felmérés megjelent az eNemzet és a a Journal of Public Policy hasábjain is, előbbi cikk közel két napon át szerepelt a 'Top Rated News' rovatban. Ezen kívül a felmérés linkjét több alkalommal beszúrtam a http://www.mibbit.com/chat/ #erep és #piac szobáiba is. A cikk 'Top Rated News' rovaton belüli és kívüli időszakában beérkező válaszok szórása nem mutatott szignifikáns eltérést, a chaten belüli időszakban csekély mértékben, de észlelhetően megnövekedett az alacsonyabb szinten álló, újonc játékosok megjelenése. A válaszadói minta tehát nagyjából leképezi a sajtót és a chatet figyelemmel kísérő aktív játékosok csoportját.

A válaszadók közel fele (48😵 két-három hónapja játszik, a másik, kiugróan nagy létszámú csoportot (24😵, az egy-két hete játszók adják*. A két népességrobbanás adataiból világosan látszik, hogy a játékban való megtartás szempontjából mennyire lényeges lenne a kezdeti néhány hét lelkesedésének, érdeklődésének fenntartása, a játéktól való elfordulás arányának csökkentése. Ha a két 'demográfiai csúcs során regisztrálók számát összevetjük az első index-nemzedék megmaradási arányaival, világosan látható, hogy téves feltételezéseken alapul a korai aktivitásra alapozni a későbbi medál-aranyak beáramlásának mértékét. Nem csupán a regisztrálók, majd rövid időn belül inaktívvá válók száma magas, de a középtávon (két-három hónapon belül) lemorzsolódók aránya is. Ez mindenképpen olyan tényező, amely a pénzkibocsájtás és árfolyamszabályozás kérdéseiben a beáramló aranymennyiség becslésekor figyelembe veendő.

A játékban elért szintek tekintetében a kiugróan legnagyobb létszámú csoport a 16. szintűek (36😵, kisebb mértékben a 15. szintűek (16😵*, a második, pár hetes index II. nemzedék szórása nagyobb, ezt azonban elsősorban a szintek közötti alacsonyabb EP-különbségnek tudhatjuk be. Mindössze a magyar játékosok 8% alkotja a 18. szintet elérő vagy meghaladó "tapasztalati elitet". Ennek jelentőségére a később megjelenő, jövedelmi, vagyoni és fogyasztási adatok tükrében még visszatérek.

A katonai rangok is alapvetően a játékban eltöltött idő és a különböző mértékű aktivitás által meghatározott mintát követik, bizonyos statisztikai hibahatáron belül mutatják az aktivitás időarányos alakulásának tendenciáját. A felmérés korlátain belül (az eltérő céloknak alárendelt kérdésfelvetés miatt) azonban sajnálatos módon nem határozható meg pontosan ez a dinamika. Erre a harci cselekményekben való részvétel, illetve a fegyverhasználati szokások kérdéskörén belül még vissza fogok térni. A válaszadók legnagyobb csoportja (34😵 hadnagyi rangban van, 22%-uk közlegény*.

A következő kérdés az 'állandó' lakóhelyre vonatkozott ("Kérjük, jelöld be meg azt a helyet, ahol az elmúlt hétben a legtöbbet tartózkodtál!")*. A válaszadók 71% százaléka eMagyarországon, 25% eIndonéziában él, ezt az arányt megerősítik a Spektator Institute népszámlálási adatai is**. Ezt az adatot a későbbiekben a bérek, az adóelkerülési hajlandóság, és a fogyasztási szokások összefüggésében részletes elemzés tárgyává tesszük.

A játékban történő megjelenés rendszerességére vonatkozó kérdés gyakorlatilag egyhangú választ adott, a válaszadók 99% lehetőség szerint minden nap belép a játékba.

A válaszadók 44%-a naponta egy óránál többet (!), negyedük tíz perc és fél óra közötti időt, 29%-a fél-egy órát tölt el a játékkal*. Hogyismondjam ...

Elemzésünk következő részében az élelmiszerfogyasztási szokásokkal fogunk foglalkozni.



* a részletes adatok, és grafikonok megtekinthetőek a http://www.ppl-erep.tk 'Gazdasági felmérés' rovatában, és aloldalain.
** http://img185.imageshack.us/img185/8302/orszag.jpg