5. PrekmurskeNovine

Day 1,732, 00:27 Published in Slovenia Slovenia by secii
Zver v Beltincih: Fascinantno je, kako ste Prekmurci svoj jezik in kulturo ohranili tako dolgo
V Beltincih so proslavili 16. občinski praznik in praznik združitve Prekmurskih Slovencev z matičnim narodom.

Slavnostni govornik na prireditvi je bil evropski poslanec in kandidat za predsednika države Milan Zver, ki je med drugim poudaril, da so se Prekmurci skozi zgodovino običajno borili s peresom in pesmijo. "Fascinantno je, kako ste skozi zgodovino uspeli ohraniti svoj jezik in kulturo," je ob tem dodal Zver, ki je zbrane tudi "opomnil", da se zgolj na zgodovinskih dosežkih vendarle ne da živeti. "Pred nami je odločilna politična jesen, najpomembnejše obdobje za Slovenijo po letu 1991," meni Zver.
Ob tem je poudaril pomembnost političnega konsenza pri fiskalnem pravilu in reformi trga dela. V nadaljevanju se je Zver dotaknil tudi pomembnosti razvoja in krepitve Evropske unije, ki po njegovem mnenju za Slovenijo ne predstavlja ovire, ampak je del rešitve. Kot perspektivo rešitve izhoda iz krize predsedniški kandidat in evropski poslanec sicer vidi v razvoju in uspehu malih in srednje velikih podjetij.

Gomboši: Odločitev za Prekmurje in Slovenijo je bila odločitev za boljši jutri

"Velike odločitve za našo pokrajino in državo v tistem obdobju so bile sprejete zaradi naše lepše prihodnosti," je v svojem nagovoru dejal beltinski župan Matej Gomboši. Slednji je med drugim izpostavil tudi pomembnost praznovanja praznika, ki je po njegovem mnenju priložnost, da Prekmurci pokažemo, da smo pošteni, prijazni in sposobni ljudje.
"Prekmurje imajo mnogi še vedno za eksotično pokrajino, a ostali del države bi se lahko veliko naučil od nas," je med drugim še dejal Gomboši.

Kako smo Prekmurci postali del matičnega naroda

Prekmurje je bilo 900 let zunaj matičnega slovenskega ozemlja v okviru Avstro-Ogrske in je po njenem razpadu po odločitvi Pariške mirovne konference pripadlo Kraljevini Srbov, Hrvatov in Slovencev. Del Prekmurcev, Porabski Slovenci, pa je ostal pod Madžarsko, saj je bila za mejo določena razvodnica med Muro in Rabo. Pokrajino so jugoslovanske čete brez boja zasedle 12. avgusta 1919. Pri odločanju, kateri datum naj postane praznik, ki ga v Sloveniji kot državni praznik zaznamujemo od leta 2006, je prevladal dan, ko je oblast od vojaških oblasti prevzel civilni upravitelj. To se je zgodilo v Beltincih 17. avgusta 1919 na množičnem ljudskem zborovanju.

Kupec Nafte Geoterm bo znan septembra
Prodajni postopek je še v teku, zavleklo pa se je, ker kupca nista predložila garancij za izvedbo investicij, ki so eno od meril za izbiro, poročajo Finance.

Razpis za prodajo hčerinske družbe Nafte Lendava - Nafta Geoterm, je bil objavljen novembra lani, nanj pa sta se prijavila dva ponudniki. Občina Lendava v konzorciju s Petrolom, Ascent Resources in Aspect Holdings ter londonski sklad Central Europe Oil Company (CEOC). Za slednjega se je nadzorni svet lendavske nafte na koncu tudi odločil, a AUKN soglasja k temu kljub temu ni dal.

Proti po njegovih besedah "nepregledni prodaji" je bil tudi minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Radovan Žerjav, nekdaj zaposlen v Nafti Lendava.

AUKN zdaj napoveduje, da bo prodaja končana septembra. Kot so povedali za Finance, je prodajni postopek še vedno v teku, potencialna kupca pa ostajata dva. Prodaja bo končana septembra, prodajni postopek pa se je zavlekel, ker kupca nista predložila garancij za izvedbo investicij, ki so eno od meril za izbiro.

Seveda mora končno soglasje k prodaji nato podati še vlada.