5. günün şafağı PART I

Day 4,127, 19:47 Published in Turkey Turkey by MightAndMagic

Kıymetli eTR vatandaşları

Son 2 ay içerisinde eDünya çok büyük savaşlara sahne oldu. Trilyon mertebesinde hasarlar bırakılan bu savaşların içerisinde en aktif yer alan ülkelerden biri eTR olmuştur. Peki bu savaşların sebebi neydi, bu denli büyümesini tetikleyen faktörler neydi ve sonuçları ne oldu?

Dünya savaşının gerçekleştiği yer orta doğu bataklığı diyebiliriz. Sebebi petrol olmasa da , benzeri bir içerik desek yanlış olmaz.

Asteria ittifakının şımarık çocuğu Iran, eTR ile arasındaki uzun süredir var olan NAP(Saldırmazlık Antlaşması) sebebiyle ve barındırdığı bonusların çekiciliğyle eDünya'nın en gözde üretim merkezi haline gelmiş, öyle ki günlük 850k vergi gelirine ulaşmıştır. Bu barışı korumak ayan beyan Iran'ın lehine olmasına rağmen şımarıklığını sürdürmüş haddini aşmıştır. Bir çok daha sebebin takip etmesiyle beraber eTR orduları 4076. günün ilk ışıklarıyla Horasan operasyonu kapsamında Tahran'a doğru yola çıkmıştır.
Iran'ı Kurtarma Operasyonu

4081. günün sonunda Iran büyük bir direnişle karşılaşılmadan tamamen fethedilmiştir. Durumu kabullenemeyen bir grup iranlı darbe yaparak mevcut Iran hükümetini devirmiş ve savaş hazırlıklarına girişmiştir. Bu noktadan sonra Iran'ın özgürlüğü için Asteria seferber olacaktır. Iranlılar sevincinden geceleri uyuyamakta, her oyuna giren iranlı tick-tock shoutları atarak eTR'nin vadesinin dolduğunu ima etmeye çalışmaktadır. Belli ki Iran kurtarıcılarını beklemektedir. Takvimler 4085'i gösterdiğinde 3 Asteria ülkesi (Portekiz, Litvanya, Slovenya) eTR'ye hava saldırısı başlatmıştır.Khon Kaen Muharebesi eTR 99 - 5 PortekizSaarbrucken Muharebesi eTR 96 - 9 LitvanyaMexico City Muharebesi eTR 98 - 10 Slovenya

Bu savaşlar gerçekleşirken Iran sinsice bir RW başlatmış ve özgürlük arayışı içine girmiştir. eTR orduları kalkışmayı tespit ederek bölgeye bir kolordu göndermiş ve Iran ile Güney horasan bölgesinde Birjand Muharebesi gerçekleşmiştir.


Birjand Muharebesi eTR 103 - 3 Iran
FYROM'un savaşa dahil oluşu

4 cephenin dördünden de galip ayrılan eTR orduları teyakkuzda olmaya devam etmiştir, zira bu 3 hava saldırısından ziyade 1 hava saldırısı daha FYROM tarafından Iran bölgelerinde bizimle beraber bulunan Macaristan'a gerçekleştirilmiş ve malesef bir direnişle karşılaşmadan başarıyla iniş sağlamıştır. FYROM'u bölgeden atmak da eTR'nin görevi haline gelmiştir. Bu bağlamda takvimler 4090'ı gösterdiğinde eTR-FYROM arasında 1 roundda vurulan en yüksek hasar ile erep tarihine en kanlı savaşlardan biri olarak geçen Tahran meydan muharebesi gerçekleşmiştir.


Tahran Meydan Muharebesi eTR 95 - 32 FYROMeTR orduları bu kanlı savaştan da alnının akıyla çıkmıştır. Tüm bunlar yaşanırken Sırbistan Iran'a girmeye çalışmaktadır. Sırbistan ile eTR yaklaşık 3 hafta boyunca karşılıklı 12 NE, DoW yasası sunmuş, fakat eTR orduları yaptıkları manevralarla Sırbistan'nın Iran'a girişini engellemiştir.
Asteria büyük toplarının savaşa dahil oluşu

eTR'nin ağır savaşlara girmesini ve Sırbistan ile mücadelesini fırsat bilen Romenler, 4095. günde eTR'nin Güney Kore'de ki topraklarına çıkarma yapmış, Kore gazilerinin torunlarına yenilgiyi tattırmak istemiştirChuncheon Muharebesi eTR 111 - 27 Romanya


Romen kuvvetlerini geri püskürten eTR orduları hala Iran'ı işgal altında tutmakta, ve Sırbistan'ın girişini de engellemektedir. Karadan Iran'a girmenin imkansız olduğunu gören ve tüm çabaları başarısız olan Sırbistan çareyi 4097. günde hava saldırısı başlatmakta bulmuştur. Fakat eTR orduları müttefikleri ile beraber yaptıkları akıllıca manevralarla Sırbistan'ın Iran'a girişini yine engellemiş, Sırbistan ancak Gürcistan'ın Abkhazia bölgesine iniş yapabilmiştir


Gürcistan Abkhazia Bölgesi
Rusya Krizi

Sırbistan Iran'a girmekte kararlıdır. eTR toprakları üzerinden Iran'a giriş yapmanın kolay olmadığı tecrübeyle sabittir. Bu sebeple Rusya üzerinden Iran'a girmenin daha kolay olacağını düşünen Sırbistan, edindiğimiz bilgilere göre karşılıklı mütabakat sağlanmadan Rusya'ya saldırmıştır. Sırbistan'ın bu agresif tavrına başta Rus dışişleri bakanı Mielga olmakla birlikte dönemin hükümet görevlilerinden karşı çıkanlar olmuş fakat Sırbistan Rusya'yı taraf seçimine zorlayarak istediğini almıştır. Rusya topraklarını kullanarak nihayet 4103. gün itibariyle Iran'a girmiş, ve akabinde Asteria ve Pasifica ülkelerinden sınırlarımıza ağır hava saldırıları başlamıştır.

Savaşın 4103'den günümüze kadar olan kısmını, tüm bu savaşların sonuçlarını ve eDünya'ya etkilerini serinin geri kalanında aktarmaya çalışacağım.

Sevgiyle kalın
o7