Babyler İçin Rehber (Ing çevirmeye yardım edecek var mı?)

Day 3,982, 03:57 Published in Turkey United Arab Emirates by Become The Beast

Merhaba değerli Erepublik oyuncuları, sizlere kapsamlı bir baby rehberi hazırlamak için kolları sıvadım. Umarım, oyuna yeni başlayan oyuncular için yeterli bir rehber olur.1- Gelen kutusu: Mesajlaşmak için kullanabileceğiniz, sadece belirli kişilerin görebileceği özel konuşmalar yapabileceğiniz bir araç.

2- Bildirimler: Genel olarak mavi çerçeve içerisindeki duvarınızdan bildirimlerinizin geldiği, bunun yanısıra oyunla alakalı bazı ödüller ve uyarıların da görülebildiği kısımdır.

3- Haftalık sıralamalar: Haftalık istatistiklerin görülebildiği, bağlı olduğunuz ordunun veya ülkenin, diğer ülke ve orduların istatistiklerini de kontrol edebileceğiniz kısımdır.

4- Tecrübe seviyesi: Oyunda seviye atlayabilmek için ulaşmış olduğunuz ve gelecek seviye için ne kadar tecrübe kazanmanız gerektiğini gösteren kısımdır.
Kara savaşlarında,
Division 1: 1-34
Division 2: 35-49
Divison 3: 50-69
Divison 4: 70 +
Ayrıca tecrübe seviyesi harcadığınız enerji/10 olarak hesaplanır. 500 enerji harcadığınız takdirde 50 tecrübe seviyesi kazanırsınız.

5- Kullanıcı adınız: Oyunda tercih ettiğiniz kullanıcı adınızı görebildiğiniz, üzerine tıkladığınız takdirde profil sayfasına ilerleyeceğiniz kısımdır.

6- Enerji: Oyundaki çoğu şey için gerekli olan, en önemli detay. Çalıştığınızda, savaştığınızda enerji kaybı yaşayacaksınız. Enerjiniz yenilenene kadar savaşmaya ara vermek zorundasınız. Akıllıca kullanın.

7- Enerji arttır: Enerji kayıplarını isterseniz ekmeklerle, isterseniz oyunda çok önemli yeri olan "enerji barları" ile geri getirme şansınız bulunmaktadır. Enerji barlarınızı oyun başında gereksiz harcamanızı tavsiye etmem. Yüksek goldlar harcanarak bulunabilecek ve önemli durumlarda çok ihtiyacınızın olacağı oyunun bir parçası.

8- Enerji yenileme sıklığı: Erepublik'de tüketmiş olduğunuz enerjiler 6 dakikalık zaman dilimlerinde yenilenmektedir. Bu enerji yenilenmesini ise haftalık prestij puanlarıyla veya ev alarak, binanızın bulunduğu bölgede durarak artırma şansınız var. Enerji yenilemeleri her Salı sabahı sıfırlanacaktır ve bir sonraki Salı gününe kadar devam edecektir.

9- Lokasyon: Hesabınızın an itibariyle bulunduğu lokasyondur. Üzerine tıklayarak gitmek istediğiniz ülke ve şehri seçerek, seyahat edebilirsiniz. Genellikle kendinize ait başka ülke ve şehirlerdeki şirketlerde çalışmak için oraya seyahat etmeniz gerektiğinde veya savaşlar amacıyla kullanılabilir.

10- Altın: Sahip olduğunuz altın sayısıdır. Oyundaki bina geliştirmeleri, yeni açılacak şirketler, belirli özel dönemlerde gelen altınla ücretlendirilmiş özel oyun paketleri için kullanılır. Pazardan günlük alabileceğiniz altın sayısı 10, bunun yanısıra kazanabileceğiz altın sayısı sınırsızdır. Altın kazanmak için kullanılan en basit yöntem, direniş savaşlarının başlaması için destek vermek ve kazandığı takdirde 5 altın oyundan hediye almaktır. Bunun yanısıra savaşlarda en yüksek hasarı vererek veya bazı özel madalyaları kazanarak altın kazanabilirsiniz. Zor olacak kazanması, harcamayın o yüzden.

11- Para: Sahip olduğunuz paradır. Günlük çalışarak para kazanmak en sık kullanılan yöntemdir. Bunun yanısıra, ticaret seviyorsanız al sat yaparak paranızı katlayabilirsiniz, kendi şirketlerinizde ürettiğiniz ürünleri satarak para kazanabilirsiniz veya bazı özel madalyalar ile de para kazanma şansınız bulunmaktadır.

12- Görevler: Oyunun size oyunu daha rahat öğrenebilmeniz için verdiği görevlerdir. Size gold, cc veya ayrıcalık kazandıracak (hepimizde aynı ödüller var, yeni başlayanları geliştirmek amaçlı ayrıcalık kazandıracak) hizmetler sunabilir. Karşılığında da sizden emek sarfetmenizi ister. Aldığınız ödülleri oyun başında saklamaktan çekinmeyin.

13- Arkadaş davet et: Arkadaşlarınızı davet edebilmeniz için size özel bir link oluşturur. 10 tane arkadaş davet etmeniz ve belirli seviyeyi geçmeleri halinde size özel bir madalya ve ödül verir. Sizin referansınızla oyuna katılan arkadaşlarınızın, oyunda kazandığı altınlardan size de pay düşeceğini söylemek isterim. Arkadaşlarınızı çağırmaktan çekinmeyin.

14- Anasayfa butonu: Şu anda bulunduğumuz sayfaya dönmek için kullanılacak buton.

15- Yerlerim: Daha Sonra daha detaylı inceleyeceğimiz butonlardan birisidir. İçerisinde şirketler, antrenman binaları gibi sekmeler bulunmaktadır.

16- Savaşlar: Oyunda aktif olarak sürmekte olan savaşları görebileceğiniz buton.

17- Pazarlar: Oyunun ticaret modülünü kullanmanız için bulunan butondur. Daha sonra detaylı inceleyeceğiz lakin içerisinde ürün alım satımı için pazar, altın ve para değişimi için ve şirket alım satım için pazar bulunmaktadır.

18- Topluluk: Oyunun başlangıç seviyesinde en az ihtiyaç duyacağınız butondur. İçerisinde ülkem, askeri birliğim gibi sekmelerin bulunduğu butondur.

19- Pack sayfası: Genel olarak oyunda size ayrıcalık kazandırabilecek packlerin satıldığı kısma gitmek için kullanılacak buton. Bu paketleri yalnızca gerçek para vererek alma şansınız bulunmaktadır veya oyun içerisinde paket satan arkadaşlardan cc ve gold ödeyerek alma şansınız da bulunmaktadır. Bununla birlikte, oyuna sizin referansınızla katılmış bir oyuncu varsa, ondan kazandığınız altınları da bu sekmeye giderek toplama şansınız bulunmaktadır.

20- Prestij Puanı (Haftalık Yarışma): Enerji yenilenme sıklığı kısmında anlattığımız konuyla bağlantılı bir yarışmadır. Her Salı günü başlayıp, bir sonraki Salı gününe kadar devam etmektedir. Savaş alanınca harcamış olduğunuz enerji/10 olarak artmaktadır. Savaş alanında haftalık toplamda 30.000 enerji harcadığınız takdirde, 3000 prestij puanı kazanmış olacaksınız. Bu süre içerisinde sekmede kazanacağınız enerji yenileme sıklığı ödülleri, daha önce bahsettiğimiz değerli enerji bar ödülleri, depoyu artırma ödülleri vb ödüller kazanabilmektesiniz. Ne kadar çok artarsa o kadar çok eb kazanma şansınız artar. Elinizden geleni yapın. Enerji kaçırmamaya çalışın.

21, 22, 23, 24- Ülkeniz, kişisel profiliniz, askeri birliğiniz (ordunuz) ve bağlı olduğunuz partinizin duvarlarında, ülke için konuşuyorsanız ülkeniz vatandaşları, kişisel profilinizde konuşuyorsanız sadee arkadaşlarınızın, askeri birliğinizde konuşuyorsanız birliğinizdeki arkadaşlarınızın ve parti içinde konuşuluyorsa sadece parti üyelerinizin görebileceği duvardır. Bu bilgiler gizlidir, dışarı yansıtmak istemeyebilirsiniz. Ülke duvarında yalnızca bakanlar ve milletvekilleri yazı yazabilirler, onlara yorum yapma hakkınız bulunmaktadır.

25- Günlük emir: Bağlı olduğunuz ordunuzda komutanlarınızdan belirtilen savaş ve cephede en az 25 kişi öldürmeniz amaçlı verilen görevdir. Bu görevi neden yapmalıyım derseniz, enerji bar kazanmak için derim. Günde bir kez yapılabilmektedir. Gün bittikten sonra, bir sonraki güne sarkmamaktadır. Enerji bar ile birlikte size bir tane bazuka da hediye etmektedir. Saklayın, lazım olacak hepsi.

26- Shout: 21, 22, 23, 24. maddelerde anlattığımız hadisenin gerçekleşmesi için kullandığımız bölüm. İstediğiniz şeyi buradan yazarak ve göndermek istediğiniz yeri seçerek (ülke, arkadaşlar, askeri birlik veya parti) paylaşabilirsiniz. 5 dakika boyunca yenisini paylaşamayacağınızı unutmayın. Sakin olun ve bekleyin.

27- Direniş savaşı destekleme: Altın kazanma yollarında bahsettiğimiz direniş savaşı destekleme budur. Başka ülke tarafından işgal edilmiş ve üzerinden en az 24 saat geçmiş olan bölgelerde 1.000 cc(oyun parası) ödeyerek direniş savaşı başlatılabilmektedir. Başlatılan direniş savaşları zaferle sonuçlanırsa madalya ve 5 altın ediniyorsunuz. Savaş başarısız olursa, 7 gün boyunca cezalısınız. Direniş savaşı destekleyemezsiniz. Emin değilseniz ya da emirler bu yönde değilse dahil olmayın.

28- Makaleler: Sağ taraftan istediğiniz ülkeyi seçerek, oyuncular tarafından yazılmış makaleleri görebileceğiniz kısımdır. Bunlar bu makale gibi oyun içerikli olmakla birlikte, oyundaki politikalara dair, ticaret amaçlı, eğlence amaçlı, bazen de gerçek hayata dair konular ile alakalı olabilir. İstediğinizi yazmakta özgürsünüz.15.1- Bina: Profilinizi hangi ülkenin hangi şehirde konumlandırdığınızı gösteren sekmedir.

15.2- Şirketler: Çalışmakta olduğunuz şirket ve sahip olduğunuz holdingleri gösteren sekmedir.

15.3- Eğitim alanları: Oyundaki en önemli hadiselerden biri olan güç kazanmak için eğitim yapabileceğiniz eğitim alanlarını gösteren sekmedir.

15.4- Depo: Ekmek, silah, enerji bar ve oyunla alakalı olan parçaların bulunduğu deponuzdur.

15.5- Gelişmiş binalar: Sahip olduğunuz evler, enerji merkezleri ve silah karşılığında savaşta yüklü derecede hasar vermenizi sağlayacak roket fabrikasının bulunduğu sekmedir.

15.6- Seyahat: 9. maddede anlatmış olduğumuz seyahat işlemini yapabilmeniz için kullanılabilecek bir sekmedir. Biraz daha uzun yoldan tabi.

17.1- Pazaryeri: Silah, ekmek, ev, havasavaşı silahları, taşınma biletleri veya hammaddeleri alabileceğiniz pazardır.

17.2- İş piyasası: İşinizden memnun olmadığınız takdirde yeni iş ve fiyatlar için bakabildiğiniz, tüm iş ilanlarının bulunduğu sekmedir.

17.3- Para piyasası: Altınlarınızı para karşılığında, paranızı altın karşılığında satabildiğiniz sekmedir. Hazır koyulmuş teklifleri kullanabileceğiniz gibi, kendi belirlediğiniz kadar para ve altın teklifi koymakta da özgürsünüz.

17.4- Satılık şirketler: Oyunda şirket ve silah, ekmek, ev seviyeleri belirtilirken başına q koyulur. Q1 şirketi kendiniz almak isterseniz 10 altın harcamanız gerekmektedir. Lakin bunu daha ucuza satılık şirketler kısmından alma şansınız bulunmaktadır. 7 altına şirketlerini satan oyunculardan şirketleri satın alarak holdinginize katabilirsiniz. Böylece 3 altın kar edersiniz. Seviyeler arttıkça kar giderek daha da artmaktadır. Tek sorun, daha önceden bir holdingde tanımlanmış şirketleri almak için, o bölgede holdinginiz bulunmalıdır.

18.1- Ülkem: Ülkenizle alakalı bilgilere ulaşabileceğiniz sekmedir.

18.2- Askeri birliğim: Oyun başladığınızda herhangi bir askeri birliğiniz olmadığı için kullanarak askeri birliğe katılabileceğiniz, daha sonrasında da askeri birliğinizle alakalı bilgilere ulaşabileceğiniz sekmedir. Herhangi bir askeri birliğe kayıt olmak istemezseniz, askeri birlik açmak ücretlidir. Oyun başlarında tavsiye etmiyoruz.

18.3- Partim: Başlangıçta partiniz olmadığı için bir partiye girerek, siyasete atılabilir, milletvekili olabilir hatta bakanlık yaparak ülkeniz hakkında söz hakkı edinebilirsiniz. Daha sonrasında ise parti ile alakalı bilgilere ulaşmak için kullanabilirsiniz. Parti açma şansınız da bulunmaktadır. Ücretlidir. Yalnız kurt olacağım diyorsanız, parti açarak altın kaybetmeyin, hiçbir partiye dahil olmadan yalnız kurt olun derim.

18.4- Gazetem: Makaleleri yazabilmek için sahip olduğunuz gazetenin sekmesidir. Görevleri geldiğinde sizi makale açmanız için yönlendirecektir. O zamana kadar gazete açmanızı tavsiye etmiyorum.

18.5- Forum: Oyunun forumuna yönlendirecek olan sekmedir. Pek kullandığımı söyleyemeyeceğim ama oyunla alakalı gelişmeleri vs takip etmenizde fayda olabilir.

18.6- İttifaklar: Oyunda bulunan ittifakların listesini görebileceğiniz sekmedir. Ülke başkan ve bakanlarını ilgilendirmekle birlikte, oyundaki müttefik ülkeleri görebilmek için kullanabilirsiniz.

18.7- Seçimler: Yapılan seçimlerin ve oylamaların gidişatını görebilmek için kullanabileceğiniz sekmedir. Üç çeşit seçim bulunmaktadır. Parti başkanlığı seçimi her ayın 15'inde yapılır, Milletvekili seçimi her ayın 25'inde yapılır, Ülke başkanlığı seçimi her ayın 5'inde yapılır. Seçimler bittikten sonra kazanan belirlenmeden önce 1 günlük bir sayım işlemi gerçekleşmektedir.

18.8- Sıralamalar: En yüksek puana sahip ülkeden, en çok puana sahip oyuncuya kadar her şeyi görebilmenizi sağlayan sekmedir. Arada bir karıştırarak vakit geçirmekte fayda var.

18.9- Son güncellemeler: Şimdiye kadar yapılmış güncellemeleri görebilmekle birlikte, yeni güncellemeler hakkında bilgi alabileceğiniz sekmedir.

18.10- Dünya Haritası: Tıkladığınız zaman güncel Erepublik dünya haritasını görebileceğiniz sekmedir.15.1- Bina: Üç ayrı sekme bulunmaktadır. İlk kısımda rezidansınız ile ilgili bilgi vermektedir. Ben rezidansımız Havana'da kurdum. Alttaki bonuslara bakarsak %20 Ev bonusum bulunmaktadır. Bu demek ki, 168 saatlik kullanım süresi olan bir evi aktif hale getirdiğimde bana %20 bonus verecek. 168 / 100 = 1,68 . 20 ="33,60" Evimin toplam kullanım süresi 168 + 33,60 = 201,60 Olacaktır. Neredeyse 9 güne eşit.

2. Sekmede Havana'da benimle birlikte yaşayan vatandaşları ve sahip oldukları ev mi var yoksa fabrikaları mı bulunuyor, görebiliyorum.

3. Sekmede ise rezidansımda sahip olduğum evler ve almadığım evler gözüküyor. Sahip olduğum evlerin süresinin ne zaman biteceği de yazıyor. Ve en solda rezidansımın bulunduğu bölgeden başka bir yere taşınmamış olduğum için enerji havuzumun +50 arttığı gözüküyor. Başka bir bölgeye geçici olarak geçer ve orada kalırsam, enerji havuzum 50 düşecek. Rezidansınızdan uzaklaşmayın. İşiniz bitince geri dönün.15.2.1- Şirketler: Bu sekmeye giriş yaptığınızda sizi böyle bir sayfa karşılayacak. En üstte kendisi için çalıştığım, efentos gözükmekte. Çalışmamış olduğum takdirde tik işaretinin olduğu yerde aynı altta bulunan buton gibi buton bulunmaktadır. 10 enerjimden feragat ederek çalışabiliyorum. Her gün istisnai durumlar dışında, 1 kez çalışma hakkım bulunmaktadır. Karşılığında bana vermiş olduğu 720 cc maaşı alıyorum. Bundan vergisi kesilince, benim elime 712,8 cc geçiyor. Artık burada çalışmam, maaşım yetmiyor dediğim takdirde efentos'a mesaj atarak maaşımın artırılmasını talep edebilirim. Böyle bir şansı var ya da ne uğraşacağım diyerek yeni bir iş bulabilir, o işe de girebilirim. Unutmayın, girdiğiniz iş yerinden 3 gün boyunca istifa edemezsiniz.

15.2.2- Altta bulunan mesaiye kal butonu kullanmış olduğum evlerin mucizesi. Sahip olduğunuz ev başına saatte 1 tane çalışma hakkı kazanırsınız. Bunları da 10 enerji harcayarak paraya dönüştürebilirsiniz. Patronunuz için fazla mesai yapmak gibi düşünün.

15.2.3- Yeni Holding Açma: Aşağıda Kırmızı çerçeve ile göstermiş olduğum Hırvatistan işgali altındaki Las Palmas'da bulunan holdingler gibi holding açmak için bulunan sekme. Holding açarken dikkat etmeniz gerekenler, ne tür şirketler açacağınızdır. Ekmek şirketi açmak istiyorsanız, holdinginizi ekmek bonusu olan bölgelere açmanız gereklidir. Aksi takdirde verimsiz olacaktır. Araştırarak veya makale altında sorarak yardım edinebilirsiniz.

15.2.4- Çalışanlar: Buraya tıkladığınızda daha sonra anlatacağımız üzere holdinginize işçi alabilirsiniz. Unutmayın holdinginizde bulunan ekmek ve silah şirketlerinizde menajer olarak çalışabilsebiniz bile ev ve hava savaşları silahlarının şirketlerinde çalışamazsınız. İşçi gerekli.

15.2.5- Yeni Şirket Açma: Altın karşılığı şirket veya altın/para karşılığı materyal fabrikaları açabilirsiniz.

15.2.6- Üretimi başlat: Bu işlemi gerçekleştirebilmek için öncelikle holdinginizin bulunduğu çerçeve içinde bulunan bölgeye tıklayarak, oraya taşınmanız gerekmektedir. Sonrasında menajer olarak çalışabileceğiniz şirketleri seçerek üretimi başlat diyerek, ürünlerinizi vergi karşılığında teslim alabilirsiniz. Ben holdingimin olduğu bölgeye taşınmadığım için, Menajer olarak çalış kısmının altındaki butonun yanında ünlem gözükmekte. Taşındığım takdirde aktif olacak. Ev şirketi için benim çalışma hakkım olmadığından, işçi alma zorunluluğum bulunduğundan onda öyle bir seçenek olmadığını görebilirsiniz. Bu arada, ileride anlatacağım ama üretim karşılığında hammadde tedarik etmeniz gerekiyor. Fabrikasını kurabilir o şekilde kazanabilir ya da pazardan satın alabilirsiniz.15.2.4- Çalışanlar: İş bulmak için ilan verebileceğiniz, çalışan işçilerinizin maaşlarını düzenleyebileceğiniz sekmedir. Aktif iş teklifi kısmı ile kaç işçi istiyorsanız o kadar teklif verebilir, yan tarafından maaşını düzenleyebilirsiniz. Daha sonrasında günlük bir işçinin en fazla ne kadar mesai yaparak para kazanacağını belirtebilirsiniz. Elinizde toplam 10 işçilik bir iş varken, mesai yapmış işçiler kısa vadede sıkıntı olabilir. Dikkatli olunuz.15.3.1- Güç gelişimi: Her 250 güç gelişiminde bir madalya ve 5 altın kazanırsınız. Bu gelişimin sağlanması için eğitim alanlarında çalışmanız gerekmektedir.

15.3.2- Bu ücretsiz çalışacabileceğiniz bir eğitim alanıdır. Seviyesini geliştirerek en üst düzeyde gün kazanabileceğiniz gibi, düşük seviyede de eğitim alabilirsiniz.

15.3.3- Günlük 0.19 altın harcayarak çalışabileceğiniz eğitim alanıdır.

15.3.4- Günlük 0.89 altın harcayarak çalışabileceğiniz eğitim alanıdır.

15.3.5- Günlük 1.70 altın harcayarak çalışabileceğiniz eğitim alanıdır.

15.3.*- Eğitim kontratı: Ayın belirli dönemlerinde ortaya çıkan iki çeşidi bulunan kontrattır. Kontratlar eğitim alanlarında altın ödemelerini azaltarak yapmanızı sağlarlar. Tüm eğitim alanlarının son seviyeye gelmiş olduğu takdirde, kontrat almak gereklidir. Bir eğitim kontratı 25 altın ücretiyle alınabilirken, diğeri 53 altındır. 25 altın ücretli olan eğitim alanlarında %50 indirim vermektedir, 53 altın olan ise %90 indirim yapmaktadır. 250 güç gelişiminde kazandığımız altınlarla birlikte ayda sadece 3 altın gibi bir altını cebinizden çıkararak, aylık 3000 kadar güç kazanma şansınız bulunmaktadır. %50 indirimli 25 altın kazandıranı tavsiye etmemekteyim.15.4- Depo:

15.4.1- Aktif geliştirmeler: Depomda sahip olduğum Q1 ev sayısı ve bitiş süresi.

15.4.2- Aktif geliştirmeler: Depomda sahip olduğum Q2 ev sayısı ve bitiş süresi.

15.4.3- Aktif geliştirmeler: Sahip olduğum paketlerden gelen ekstra özellikler ve bitiş süresi.

15.4.4- Nihai ürünler: Elimdeki ekmek sayıları.

15.4.5- Nihai ürünler: Sahip olduğum enerji bar.

15.4.6- Nihai ürünler: Mesai kartları. Bu kartlar 24 tane olduğu zaman ki şu anda 9, 1 kere mesai yapma hakkı kazanacağım. Her evden saat başı 1 hakkım geldiğini söylemiştim, 2 evim olduğundan saat başı 2 tane hak kazanıyorum. Yani, 7.5 saat sonra bir kere daha çalışabileceğim.

15.4.7- Küçük roket: Prestij puanı sayesinde kazanmış olduğum roket olmakla birlikte roket binalarında vs benzerleri üretilebilmektedir.

15.4.8- Kara savaşlarında vereceğiniz hasarları belirli süre ile artırmanızı sağlayacak küçük destekler. Özellikle ghost booster yalnızca kendi ülkenizde işe yaramamaktadır. Lakin bir başka ülke için savaşırken, savaştığınız ülkeye ait bir lokasyona taşınmanız halinde etkinleştirebilmektesiniz. Toplam 1 dakika etkinliği olacaktır ve savaştığınız cephede en yüksek hasarı veren kişinin hasarının %30'unu bonus olarak kazanabileceksiniz. Bir seferde 1 milyon vurmuş biri sayesinde 300 bin + kendi hasarınız kadar vurabileceksiniz. Önemli savaşlarda katkı sağlayabilmeniz adına çok yararlı.

15.4.9- Hammaddeler: Şirketlerinizde üretim yaparken kullanmak zorunda olduğunuz hammaddelerdir. Özellikle kendileriyle alakalı en büyük sorun, oyun başında deponuz fazla geniş olmadığından, deponuzda fazla bir şey barındıramamaktasınız. Hammaddelerin ise bir tanesi deponuzda 100 yer kaplamaktadır. Yani 100 tane hammaddesi olan bir oyuncu, deposunda 10.000 alanı boş tutmak zorundadır. Pazarda satmak için koymanız da deponuzda yer açılmasını sağlamaz, satılırsa işler değişir tabi.

15.4.10- Bazuka: Kara savaşlarında savaşırken yerlerden düşen parçaları toparlayarak veya pack sayfası bölümünden 2 gold karşılığı parçalardan 55 tane alabileceğiniz (her parça ayrı satılıyor, hepsinden almak isterseniz totalde 10 gold ödeyerek, 55 bazuka edinebilirsiniz) veya günlük emirleri yerine getirerek bir tane kazanabileceğiniz, her saldırınızda 10.000 hasar veren parçadır. Lazım olabilir, tutmakta fayda var.

15.4.11- Roket: 5 seviyesi bulunan, her seviyesinin kendine göre hasarı ve gerekli silah sayısı olan saldırı amaçlı kullanılan bomba. Benim sahip olduğum seviye 50.000 hasar vermekle birlikte, tüm silah seviyelerinden 10 tane satın almamı istiyor. Günlük üretim sınırı olmakla birlikte, tercih edilmesinin sebebi savaşta kullandıldığında enerji harcatmaması.

15.4.12- Sat: Deponuzda bulunan ürünleri satmak için kullanabileceğiniz sekme. Soldan ürün ve seviyesini, sonra satmak istediğiniz sayıyı ve fiyatını belirleyip, en son olarak pazarlar kısmından hangi ülkede satmak isterseniz seçip satışa ekle diyebilirsiniz. Bende görmüş olduğunuz 5 ülkenin satış lisansı bulunmaktadır. İsterseniz farklı pazarlarda farklı ürünleri karlı satabilmek için, istediğiniz ülkeden lisans alabilirsiniz. Lisans bedeli 20 altın.15.5.1- Gelişmiş binalar: Sahip olduğumuz evlerden gelen ve enerjileri gösteren kısım. Gördüğünüz gibi q1 evden +50 enerji, q2 evden +80 enerji geliyor. Enerji havuzum evler sayesinde +130 artıyor. Bunların yanısıra rezidansımın bulunduğu bölgeden +50 bonus enerjim var ve 99 altın karşılığında aldığım +50 kalıcı enerji bonusum / 199 altın karşılığında aldığım +100 bonusum bulunmakta. Yani oyun başında 500 olan enerji havuzum, bu sayede 830'a kadar çıkıyor. Savaşlarda daha fazla hasar vermemi sağlıyor.

15.5.2- Gelişmiş binalar (Power Pack): Power packten kazanmış olduğum 200 enerji gözüküyor. 830'a kadar çıkmış olan enerji havuzum bu sayede 1030'a çıkıyor. Bitme süresi ise 25 gün. Umarım salarlar da tekrar alırım xd
Bunlarla birlikte az önce anlatmış olduğumuz her silahtan 10 tane alarak yapılabilecek roket fabrikası da burada gözükmektedir. Seviyesi artırmak isterseniz altın harcayarak son seviye yapabilirsiniz.17.1.1- Gıda(Ekmek, eppek): Harcamış olduğumuz enerjileri artırmak amaçlı kullandığımız, şirketlerde üretilen ürünler. 7 seviyesi bulunmakla birlikte aralarındaki fark bir tanesinde enerjinizi artırma seviyesidir.
Q1 2, Q2 4, Q3 6, Q4 8, Q5 10, Q6 12, Q7 20 hp enerjinizi artırmaktadır. Fiyatları da ona göre artmaktadır. Tercih sebebi neye göre değişir derseniz deponuzdaki yer ve fiyatlandırmadır diyebiliriz. Deponuzda yer sayısı azsa yüksek seviyeli ekmeklere yönelmeniz doğaldır, deponuzda yer sayısı yeterliyse düşük seviyelilere yönelebilirsiniz. Pek tabi fiyatlandırma da önemli. Q1 ürün 0.30cc lakin Q5 ürün 1.20cc ise hiç düşünmeden Q5 tercih edin. 0.30cc ürün başında kara geçeceksiniz.

17.1.2- Silah(Dank): Savaşlarda vuruş gücünüzü artırmaya yarayan, pazardan alabileceğiniz ya da üretebileceğiniz ürünlerdir. Q1 seviyesi 20 hasar verirken, Q7 seviyesi 200 hasar verir olarak gözükmektedir. Gücünüzle de alakalı bir durum pek tabi. Bu arada bu silahların dayanıklılığı da mevcuttur. Tek vuruşta bitmemektedir.

17.1.3- Hava savaşları silahı: Şu anda yalnızca Q1 silahı bulunan, fiyatları da yüksek olan pek tercih edilmeyen silahtır.

17.1.4- Taşınma biletleri: 5 seviyesi bulunan, ilk seviyedeki taşınma biletleri enerji harcatan ama Q5 seviyedeki enerji harcatmayan biletlerdir. Kullanım amacı başka bölgelere taşınırken para harcamamaktadır. Yeri geldiğinde bir yere gidiş dönüş 160 cc harcamanız gerekebiliyor. 50 cc gibi ücretle bu biletlerden alarak gidiş dönüşte 60cc kara geçmeniz olası. Biletler üretilmemekle birlikte, prestij puanları ile kazanılabilmektelerdir.

17.1.5- Ev: Şu anda 5 seviyesi bulunan satın aldığınız takdirde size +2 enerji yenileme, enerji havuzunu artırma ve saatlik çalışma hakkı tanıyan evlerdir. Q1 ve Q2 evler event dönemi dışında karlıdır. Ücretinden fazlasını kazandırmaktadır.

17.1.6- Gıda hammaddeleri: Ekmek üretilmesi için kullanılan hammaddelerdir.

17.1.7- Silah hammaddeleri: Silah üretilmesi için kullanılan hammaddelerdir.

17.1.8- Hava savaşları hammaddeleri: Hava savaşları silahları üretilmesi için kullanılan hammaddelerdir.

17.1.9- Ev hammaddeleri: Ev üretilmesi için kullanılan hammaddelerdir.
Hammaddeler aynı şirketlerde olduğu gibi fabrikalarda üretilebilirler. Gıda ve silah hammaddeleri işçi gerekmeksizin, menajer olarak çalışarak üretilebilirler.
Hava savaşları silahları ve ev hammaddeleri için işçi çalıştırmak zorunludur.17.2.1- İş piyasası: Sağ üstten istediğiniz ülkeyi seçerek iş tekliflerini görebileceğiniz kısımdır. İşim olduğu için işe başvur butonu şu anda aktif değil lakin işiniz olmadığı takdirde sağ tarafta iş ilanlarının yanında işe başvur seçeneğinin olacağını garanti ediyorum. Yukarıdan ülkeyi değiştirerek diğer ülkelerdeki iş tekliflerini görebilir ve isterseniz o ülkenin bir bölgesine taşınarak, işe girdikten sonra kendi bölgenize tekrar taşınabilirsiniz. Her gün oraya gitmenize gerek kalmayacak. Bir kerelik yeterli.17.3.1- Altın ve para değişimi: Almak istediğiniz ürünü seçmek için kullanacağınız buton. Şu anda altın almak üzere ayarlanmış ve altta altın satanların tekliflerini görüyorum. 7 tane altını olan kişi 1 altın için 497.999 para istiyor. (allahsız) istersem yan tarafına almak istediğim altın sayısını yazıp karşılığında paramı verip altını alabilirim. Unutmayın, günlük 10 altından fazlasını, paket almadan alma hakkım yok. Paket aldığınız takdirde de 50 altınla sınırlı.

17.3.2- Teklif ekle: Altın satmak veya altın almak amaçlı teklif koyabilmemizi sağlayan seçenektir. Burayı kullanarak elinizdeki parayı altına dönüştürmeyi düşünseniz bile, günlük 10 altından sonra daha fazla satış yapamayacaksınız. Gün gün beklemeniz gerekmekte.

17.3.3- Tekliflerim: Aktif tekliflerimi gösteren kısım. Şu anda teklifim olmadığı için boş.17.4.1: Satılık şirketler: Satılmakta olan tüm şirketleri gösteren kısım. İstediğiniz şirketin, istediğiniz seviyesini seçerek ucuza şirketi alma şansınız bulunmaktadır. Lakin bunu yaparken dikkat etmeniz gereken şey, sizin holdinginizle aynı bölgede bulunan bir şirketi satın almanız gerekmektedir. Aksi takdirde isteseniz de alma şansınız olmayacak, çünkü satın al seçeneği aktif olmayacaktır. Herhangi bir holding altında tanımlanmamış şirket tekliflerini de oradan görebilirsiniz. Lakin, genellikle tanımlanmamış şirketler daha çok talep gördüğünden fiyatları daha az karlı veya yenisini açmakla aynı fiyata olabilir. Şansınızı deneyip satıcıya mesaj atarsanız belki size güzellik yapabilir. Şirketlerinizi satmak için buraya koymak yerine bozdurma şansınız da var, direkt olarak altın hesabınıza geri döner lakin 10 altın ödeyerek açtığınız bir şirketi 3 altın karşılığınızda bozabiliyorsunuz. Hiç karlı değil, pazara koyarak satılmasını beklemek daha mantıklı, aciliyetiniz yoksa.16.1- Savaşlar: Oyun içerisinde en sık kullanacağız modül. 1 numaralılar kara savaşı iken, 2 numaralılar hava savaşı. Yeni oyuncular için kara savaşı yerine hava savaşında uzmanlaşmak daha mantıklı. Kara savaşları için güç gerektiğinden ve eski oyuncular 200.000 limitini aştığından fazla etkinlik sağlanamıyor. Hava savaşlarında ise rank daha önemli olduğundan, hava savaşları dışında vakit harcamamak ve bol bol enerji barı biriktirmek en mantıklısı.
Sağdaki filtre sayesinde hava ve kara savaşlarını gizlemek mümkün. Sağ taraftan konumunuzdan başka yere gitmeden savaşabileceğiniz savaşları görebilir, daily order kısmıyla günlük emir ile verilen savaşları görebilirsiniz. En alttaki combat orders kısmıyla savaşta vurduğunuz hasar karar alacağınız para ödüllerinin olduğu savaşları görebilirsiniz.
Combat order: Genellikle askeri birlikler tarafından verilen para ödülü, 1milyon hasara karşılık alabileceğiniz karşılığı belirtir. Bu hasar karşılığında alacağınız para için, ödülün devam etmesi koşulları olacaktır. x ülkesi %53 ile öndeyken, y ülkesi %47 geridedir. X ülkesi için verilen %52 limitli co, artık para vermemekte ve eğer ki %52 altına düşerse diye beklemektedir. y ülkesi için verilen %55 limitli co para dağıtımı yapmakta ve y ülkesi %55 üzerine çıktığı an durmaktadır.16.1.1- Savaş gelişimi: Türkiye ve Fransa arasında yapılan savaşın verilen hasarlar açısında ne durumda olduğunu gösteren tablo. Şu anda sahada toplam verilmiş hasar 1milyon ise 569.100 hasar Türkiye tarafından verilmiş, 430.900 Hasar Fransa tarafından verilmiş. %56.91 ile Türkiye önde. Savaş bittiği zaman Türkiye kazanacak. Pek tabi bunda şu ana kadar savaşı önde götürmesi ile 890 puan kazanması sebebiyle kazanacak. Fransa hasarını artırır ve yüzde ibresi onlara dönerse, Türkiye geri çeviremezse savaş uzayacak ve belki Fransa kazanacak. Kara savaşlarında verilen hasarlar arttığı takdirde, savaş destansı bir hal alıyor. Bu durumda savaşta hasar vermiş oyuncuların hasarları x2 oluyor, kazandığı prestij puanları x2 oluyor, bh aldılarsa kazanacakları altın ödülü x2 oluyor.

16.1.2- Sh/Ch: Savaşın iki cepheden de en çok hasar veren oyuncularının gösterildiği kısım. Hemen altlarında da vermiş oldukları hasar gösteriliyor.

16.1.3- Savaş butonu: Savaşmak ve hasar vermek için kullandığımız buton. Hemen yan tarafından silah seçme şansımız var. Sol taraftan da biten enerji yenilemek için ekmek yememizi sağlayan buton var. Ekmek biterse veya enerji yenilenmesi yetmezse, enerji barı devreye giriyor. Basarken dikkatli olalım. Arada enerji barlar kaynamasın.Profil Sayfası: En üst sol tarafta avatarımız gözüküyor. Hemen yanında nickimiz ve yeşil kutu içerisinde levelimiz gözüküyor. Sol tarafta profilin alt tarafında bulunduğumuz konum, alt tarafında vatandaşı olduğumuz ülke var. Bu ülkeyi değiştirmek istersek yapmamız gereken, bağlı bulunduğumuz partiden istifa edip, vatandaşı olmak istediğimiz ülkeye taşınmak. Sonrasında Vatandaşlık (değiştir) yazan kısımdan tıklayarak vatandaşlık başvurusu yapabiliyoruz. Altında Erepublik hesabımızın açılmış olduğu tarih, ülke içindeki level sıralamamız ve varsa ceza puanlarımız gözüküyor. Onların altında ise bağlı olduğumuz parti, askeri birlik, gazetemiz, rezidansımızın olduğu bölge ve arkadaş listemiz var.

1- Özgürlük Savaşçısı: Direniş savaşlarında direnen ülkeler için savaşarak bu madalyayı kazanabiliyoruz. İlk başta 3 farklı direniş savaşında en az 25 düşman öldürmemiz gerekiyor. Toplam 75 düşman öldürüyoruz ve madalya bizim oluyor. 1000 cc alıyoruz, vergiler düşüyor. Para elimizde, madalya ile birlikte.

2- Çalışkan İşçi: Toplam 30 gün çalışarak madalyayı kazanabiliyoruz. Karşılığında 5 altın alıyoruz. Eskiden aralıksız 30 gün çalışma zorunluluğu vardı ama artık kalktı diye biliyorum.

3- Meclis Üyesi: Milletvekili adayı olup meclise katılabilirseniz alıyorsunuz. 5 altın ödülü var.

4- Ülke Başkanı: Ülkenin başkanlığı için aday olur, seçimi kazanırsanız sizde. 5 altın ödülü var.

5- Medya İmparatoru: Gazetenize 1000 tane abone kazandığınızda alabiliyorsunuz, 5 altın ödülü var.

6- Savaş Kahramanı: Kara savaşlarında bir roundda en yüksek hasarı veren sizseniz kazanabiliyorsunuz. D1 için 2 altın, D2 için 3 altın, D3 için 4 altın, D4 için 5 altın ödülü var. Savaşlar epik olmuşsa altın x2 oluyor.

7- Pilot Kahraman: Hava savaşlarında en yüksek hasar verildiği takdirde kazanabiliyorsunuz. 30 altın ödülü var.

8- Harekat Kahramanı: Bir savaş bitene kadar tüm roundlarda en yüksek hasarı veren olduğunuz takdirde kazanabiliyorsunuz. 5 altın ödülü var.

9- Direniş Kahramanı: Daha önce örneğini vermiş olduğum, 1000cc harcayarak desteklediğimiz direniş savaşlarının kazanılması halinde hak ettiğimiz madalya. 5 altın ödülü var.

10- Süper Asker: Eğitim alanlarımızla kazandığımız güçlerin 250 olduğu takdirde kazandığımız ödül. Her 250 güçte bir madalya hakediyoruz, 5 altın kazanıyoruz.

11- Toplum Kurucusu: Oyuna en az 10 kişi kazandırıp, 10 level olmalarını sağladığımızda aldığımız ödül. 5 altın kazanıyoruz.

12- Paralı Asker: 50 farklı ülke için 25 kişi öldürdüğümüzde kazandığımız ödül. 1000cc kazanıyoruz, vergiler düşüyor. Kahrolası federaller.

13- Üstün Savaşçı: 30 gün boyunca en yüksek hasarı veren oyuncular sıralamasına girdiğimiz takdirde kazandığımız ödül. 5 altın geliyor.

14- Gerçek Vatansever: Bağlı olduğunuz ülke için hasar verdiğiniz takdirde kazandığınız ödül. Her seviyesinde 1000cc ödül var. Vergiler düşüyor yine.

15- Prestij Avcısı: Haftalık 40k prestij puanı kazandıktan sonra hak edilen ödül. Karşılığında 5 altın kazanıyorsunuz.

16- Kara Savaşları Tablosu: Sol tarafta gelmiş olduğumuz seviye sebebiyle bağlı bulunduğumuz division gösteriliyor. Yanında bugüne kadar eğitim alanlarında kazandığımız güç ve en sonda kara savaşlarındaki seviyemiz. Bu seviyenin gelişimi, kara savaşlarında verdiğimiz hasar/10 denklemine bağlı oluyor. Savaşta 10 milyon hasar verdiyseniz, kara savaşları rütbenizde 1 milyon gelişim gerçekleşiyor. Her yeni rütbede bonus damage ve enerji bar kazanıyorsunuz.

17- Hava savaşları Tablosu: Hava savaşlarında division olmadığı için sadece uçak gözüküyor. Yan tarafında henüz çıkmamış olsa da "perception" adı altında duran bir kısım var. Gelecekte hava savaşları için eğitim alanı gelmesi durumunda oranın da hareketlenmesini bekleyebiliriz. Hemen yanında ise hava savaşları seviyemiz gözüküyor. Şu anda Chief Master Sergeant**** gözüküyorum. Yaklaşık 14.000 seviye artışı sonrasında yeni rütbeye geçeceğim gözüküyor. Bunun içinse vermem gereken hasar 140.000. Salın kısacası.

Alt tarafta ordumuzda veya ülkemizde verdiğimiz hasar veya girdiğimiz sıralamalara bağlı olarak aldığımız madalyalar duruyor ama bize herhangi bir getirisi yok. Üzülerek söylüyorum.
Mavi çerçeve içerisinde 14. maddede belirttiğimiz gerçek vatansever madalyasının bir sonraki ödülünü alabilmem için ne kadar daha hasar vermem gerektiğini gösteriyor. 3.800.000 hasar sonrasında 5 altın alacağım anlamına geliyor. Tabi kendi ülkem Küba için vurduğum takdirde.

Daha aşağıda ise daha önceden vatandaşı olup vurduğum ülkelerin listesi gözüküyor. Türkiye için toplam 8.742.371 hasar verirken, Kıbrısla 310.697 hasar vermişim. Burada daha önce bulunduğunuz her ülke gözükmüyor. Gözükmesi için bulunduğunuz her ülkede, ülke için hasar vermiş olmanız gerekiyor.

Göreceğiniz üzere bir harekatta en yüksek hasarım 424.364.207 ama benim Türkiye ile gerçek vatanseverliği ödülüm henüz 30.000.000 dolaylarında. Bunun sebebi daha önce İrlanda'da bulunurken kendileri için hiç savaşmamış olmamdan dolayı listede gözükmemesi ve o dönemde Türkiye için vurmuş olmam sebebiyle ödülleri toplayamam. Çok fena para kaybetmişim. Salın.
En altta ise aktif olarak sahip olduğum ücretli geliştirmelerin listesi var. İleride daha çok olur diye ümit ederek hepinize teşekkür edip burada sonlandırıyorum.

Hadi beni geçtim, beybilere kesin salın. Sağlıcakla kalın.İngilizceye çeviri için destek lazım

https://www.erepublik.com/en/article/2681885

İngilizceye çeviri için destek lazım

V+S+E and shout please 🙂