1. Cégvásárlási dilemmák - előzmények

Day 2,211, 04:32 Published in Hungary Hungary by Galbeca

Tisztelt Olvasók!


Mint ahogy azt korábban írtam, főként a gazdasággal foglalkozok mind a játékban, úgy az újságomban is. A bemutatkozó cikkben fixáltam, hogy a cégvásárlásról, valamint az esetleges 90%-os határ alatti vételről fogok pár sort írni, de először szükségesnek tartom megindokolni, hogy miért lenne érdemesebb kupeckedni a cégekkel, mintsem orrba-szájba alapítani, valamint a 45%-os cégfejlesztős akciót várni.

Jelenleg mindenki számára világos, hogy a raw material cégek futtatásán és a top fegyverek kereskedelmén kívül, aligha lehet jól érvényesülni és jövedelmet szerezni. Természetesen most jövedelmező a menedzseri munka keretében a kajatermelés is, legalábbis alacsonyabb szinteken mindenképpen, de ez mindössze a minduntalan heti versenyek miatt van így jelenleg. Ugyanakkor az is nyilvánvaló, hogy ez az állapot sem lesz tartós, ugyanis előbb utóbb a legtöbben a likvid tőkéjüket majd a fent említett cégekbe fektetik, közöttük én is. Az így befektetett tőke hozadékaiként megnő majd folyamatosan a cégek száma, és az ezzel járó termelés is. A népesség csökkenésével pedig a felvevőpiac is csökken - valamint az önellátók aránya növekszik -, ami együttesen azt eredményezi, hogy túlkínálat alakul ki, és nehéz, olykor már lehetetlen lesz normális áron értékesíteni a termékeket.

Pár személyes példa a cégezéssel kapcsolatban. Jelenleg 18 cégem van, ebből 5 fegyvergyáram, ami az alacsony árak miatt nem üzemel - és 4000 q2 és 900 q3 fegyver is ott csücsül a raktárban. Ezeket a cuccokat nem lehet az önköltség felett eladni, így addig fognak kapacitást foglalni, amíg csoda nem történik a fegyverpiacon.
A többi cégem közül van 5 búzacég és 7 vascég is. Ezek termelnek minden nap némi profitot nekem, de ezek is csak a menedzseri melóval. Érdemes megjegyezni - és ezzel majd egy későbbi cikkben foglalkozok is -, hogy +1 alkalmazott felvételével a jelenlegi bónusz szinten nagyjából a munkabér 40%-a pótlólagos veszteséget ró a vállalkozásokra. Van még egy kajacégem, de az csak a személyes fogyasztásomat fedezi, és esetenként 1-1 alkalommal a felesleg eladásra kerül.

Az utóbbi időben én is kajacégbe akartam fektetni, ugyanis menedzseri munkával jövedelmező lehet, ugyanakkor nem akartam a jelenlegi helyzeten rontani, így kész céget szerettem volna vásárolni, és ekkor ütött be a krach.
Céget vásárolni lehet a cégpiacról 90%-110%-os árfolyamon és lehet alatta, közös megegyezéssel üzletelni. A 90%-os vételár borzasztó drága és kissé butaságnak is tűnik, ugyanis 55%-ért - a cégakció idején - lehet céget alapítani. A 35% így kárba vész, amit természetesen nem szívesen realizál senki. Az újabb cégek halomra alapítását már említettem, hogy hosszabb távon milyen problémákhoz fog vezetni.
Ha valaki megfelelő gazdaságtudattal játszik - és egy kicsit akar is tenni a gazdasági fejetlenség ellen -, akkor gyorsan rájön, hogy a kész cégek vásárlásával nem tesz be az eredetinél több inputot a gazdaságba és nem járul pótlólagosan hozzá a túltermeléshez.

Mivel ma csak az előzmények taglalását terveztem, így összefoglalásként azt sugallnám, hogy mindenki próbáljon meg a cégpiacról valamilyen alkuval céget venni, mert az hosszú távon jobb megoldás.
A következő cikkben az általam cégpiaci cégvásárlásra tett kísérletek leírását, és a kudarcok elemzését tűztem ki célul.
Remélem, sikerült némi hasznos információval szolgálnom, és ígérem, hogy a következő cikkem nem lesz már ennyire száraz.