1. Cégvásárlási dilemmák - tapasztalatok

Day 2,212, 12:14 Published in Hungary Hungary by Galbeca

Tisztelt Olvasók!

Az alábbi sorozatban a cégvásárlás ügyes-bajos dolgainak elemzését és a saját
tapasztalataim megírását tűztem ki célul, különös tekintettel a 90%-os cégvásárlási küszöb alatti vásárlásokra.
Az előző cikkben addig jutottam, hogy megvizsgáltam, miért érdemes makrogazdaságilag inkább céget vásárolni és nem inkább alapítani. Az eddig leírtakat pedig lentebb összegzem.

1. Nincs pótlólagos termékkibocsátás
2. Nincs túltermelés-fokozás
3. Az árszabás rugalmas
4. Akár 50-55%-os eladási ár

A mai cikkemben, az általam ígértek alapján a személyes cégvásárlási tapasztalataimat írom le.

Sokszor próbálkoztam azzal, hogy a cégpiacról vásárlok céget, ami inkább kevesebb sikerrel járt.
Kezdem a pozitív tapasztalatokkal: az egyik Q2 fegyvergyáramat sikerült 20,5 goldért megvásárolni. Az mindenki számára világos, hogy ha céget bont valaki, akkor 50%-át kapja vissza a cég eredeti értékének. Ha valaki céget épít, akkor - csak cégfejlesztési akciókor érdemes - 55% körüli értéken tudja ezt megtenni. A két érték közötti sávban van a win-win szituáció - DonAbadnego szavaival élve - ami elméletileg jó a goldszükségletben szenvedő eladónak és jó a cégparkot építő vevőnek is. Ez valósult meg a fenti ügyletben.

Mindezek mellett, ahogy említettem, rengeteg negatív tapasztalatom is volt.
Vannak spekulánsok a játékban, akik egyrészt azzal foglalkoznak, hogy a saját hasznukra cégekkel kereskednek. Rengeteg ilyennel lehet találkozni a cégpiacon. Az egyik ilyen spekulánsra a PM-ek után rá is leltem. Azt mondta nekem, hogy mivel ő rendes, 25 goldért eladja nekem a nettóban 30 goldot érő fegyvergyárat. Első ránézésre zseniális üzlet lett volna, de azt írtam neki, hogy 21-től többet nem adok neki érte, mivel nem érdemes számomra úgy tőle vásárolni, hogy 21-ért építhetek is egyet - az előző cikkben leírtak alapján ez csak a magánvagyon szempontjából jó üzlet, de a közgazdaságtan felfogása szerint az emberek racionálisan viselkednek és a saját hasznuk jelenti a prioritást. Nyomdafestéket nem tűrő módon küldött el melegebb éghajlatra.

További tapasztalatként említendő, hogy rengeteg a hulla a cégpiacon, akiket nem nagyon érdemes keresgélni, abból az egyszerű okból kifolyólag, hogy hullák.

Összességében tehát a fenti Pro érvekhez tartoznak sajnos ellenérvek is.
1. Időigényes egyeztetések
2. Spekulánsok
3. Túl sok halott karakter

Zárszóként mindössze annyit, hogy bizony lehet jó üzlet mások aranyszükségletével üzérkedni, de sajnos időigényes és sok a bunkó is a piacon.

A következő cikkemben a spekulánsok jelenlétéről és gazdasági jelentőségükről írok majd pár sort. Remélem a mai alkalommal sikerült valami hasznosat közölnöm veletek, olvasókkal, és remélem, nem csak időpazarlásnak találjátok a munkámat.