[Vikat] Nad on kohal!

Day 5,699, 12:47 Published in Estonia Estonia by Vambola Vikat

Jah, nad on kohal. Minul mitte küll nii suure massiga kui teistel, vähemalt nende jutu järgi, aga kohal nad on. Esimene indikatiivne leid oli 25. juunil, mõni päev pärast suurt põua lõppu kui kartul sellel suvel esimest korda normaalselt kasvama hakkas. Enne seda kartulilehed ainult mõnest kohast vaatasid välja. 3 vao esimesed 6 meetrit millegipärast arenesid teistest kohe tunduvalt kiiremini. Kuna need olid eelidandatud sordiga read siis ilmselt juhtusid sinna kasti pealmine kiht mis alati saab eelidandates rohkem valgust ja sooja.

Umbrohtu on hetkel vähe. Mitte, et ma mingi usin rohija oleks aga no lihtsalt oli väga kuiv. Kui ei kasva kartul ei kasva ka umbrohi, selles osas oli vähemalt hea. Vaheltharimist ka põuasel ajal tegema ei pidanud. Nüüd kui aga vihma on päris regulaarselt tulnud pm iga päev (tänane on esimene kui pole ühtegi piiska tulnud muidu ikka 2 piiska ikka tuli) on vaja olnud tihedamini mullata.

Kartulit ei mullata ainult umbrohu pärast vaid ka kartul ise tahab heaks kasvuks kõrgeid vagusid, et mugulate moodustav juur võimalikult pikk oleks. Kolmas põhjus on niiskuse hoidmine, kui vihm trambib mulla peamise kihi kinni ja muudab mulla poorseks. Neid poore pidi aga tõuseb niiskus väga kergesti alt poolt üles ja nii kaotab muld kiirelt niiskust. Kobestatud mullapind aga hoiab niiskust palju paremini mullas ja ei lase põllul nii kiiresti ära kuivada.

Mürkisid ma ei kasuta, ainuke koloraado mardika tõrjumise viis on nende lihtne ära korjamine. Väiksel põllul väga tõhus ning odav lahendus, juhul kui aeg on tasuta käes, põld tuleb üle vaadata iga päev. Kuigi ma ka kartuli lehemädaniku vastu ei pritsi siis päris mahedaks kasvatust siiski lugeda ei saa, veidike saab ikka kevadel minaraalväetist lisatud.

Lehemädanikuga võitlemiseks on mürkide asemel hoopis teised nipid. Tuleb kasvatada lehemädaniku kindlaid sorte aga just neid sorte mida loetakse mahekasvatuseks sobilikuks. Naljakas on see, et mul on 2 sorit mis mõlemad on keskmise lehemädaniku kindlusega sordid. Üks neist on väga levinud saksa sort aga teine on ca 10 aastat tagasi välja tulnud Jõgeval aretatud sort, siis see eestimaine sort suudab lehemädanikku vältida ca kuu aega kauem. Mõlemaid mürgiga pritsides oleks nad ilmselt sama kaua ilusa rohelise lehega ehk siis keskmise kindlusega.

Siiski pole ma suurkasvataja, kartulit on mul maas vagusid vähem kui kümme.

Hea lugeja anna teada! Kas sul on ka kartul maas või oled sa seda varasematel aastatel kasvatanud? Milliseid nippe sa oskad kartuli kasvatamisel soovitada?