[válság] avagy miért lyukas mégis a zsebünk?

Day 1,739, 23:46 Published in Hungary Hungary by e-makvirag

Nagyon régóta nem írtam hosszabb hangvételű cikket, a közelmúlt egazdasági változásai viszont megfogalmaztak bennem pár gondolatot, amit most érdemesnek tartottam megosztani veletek.

A cikk folyamatosan fog frissülni, és az esetleges kommentek függvényében csiszolódni.

Tehát.

Mostanában sokan panaszkodnak arra, hogy megrekedt a játék, nincs előrelépés.

Nézzük csak, mik lehetnek ennek a főbb gazdasági okai:

1. Az egységes fizetőeszköz bevezetése

Amióta eltörölték a nemzeti valutákat, megszűnt a nemzeti piacok jelentősége és függetlensége. Megszűnt az árfolyamkockázat, nem kell ez átváltással vesződni. Ez alapvetően lehet(ne) jó is, hiszen nagyban megkönnyíti az export-import kereskedelmet, olcsóbb nyersanyagok beszerzését külső piacokról.

2. Az önellátó gazdálkodás elősegítése

Mivel menedzseri munkával bárki viszonylag hamar fel tud magának egy önellátó rendszert építeni, az embereknek egyre kevésbé van szükségük arra, hogy a piacokról vásároljanak búzát, kenyeret, vasat, vagy éppen idővel fegyvereket.

3. A diviziók bevezetése

Nagyon szép dolog az, hogy Platóék végre a kicsikre is gondoltak. Azzal, hogy az 1-3 divíziókban sokkal könnyebbé vált a BH szerzés, és ezáltal a jutalom goldok bevételezésének lehetősége, az alacsonyabb XP-vel és minimális ütőerővel rendelkező játékosok is tudnak gyorsan fejlődni. Korábban ez szinte lehetetlen, de legalábbis kínkeserves volt. Sőt, néhányan emlékezhetünk, a mi időnkben az újoncok gyakorlatilag éhen is haltak a „nagyok” segítsége, mentorálása nélkül.

4. A Q7 fegyver gyárak bevezetése

Már régóta lógott a levegőben, mindenki erre gyűjtött, spórolgatott, a Monetaryn nem véletlenül szinte alig lehetett megfizethető goldot kapni (3000 körül járt az árfolyam).
Aztán mint tarkóncsapás egy fagyasztott heringgel, megérkezett. Az első döbbenet szinte feje tetejére állította a piacot. A meglepetés ugyanis az volt, hogy 1 db Q7 fegyver nem a várt 70 alapegységet, hanem 200 egység vasat kívánt az előállításhoz. Igaz, ez arányosan több damage-t is ad, de nem is ez most a lényeg. A Q7 fegyverek gyártása iszonyatos mennyiségű vasat szippantott fel a piacról, amely erre nem volt felkészülve. Hetekig kifejezetten veszteséges volt Q7 fegyvert előállítani, de most sem kifejezetten a csúcsbiznisz.
Én magam is – a korábbi Q6-os hezitálásaimból okulva – kénytelen volt mindenemet „felégetni” egy Q7 tankgyárért, aztán most szívhatom a fogam.

5. A szokásos nyári inaktivitás

Ezt azt hiszem nem nagyon kell ecsetelnem. Ha nem forog a rendszer, megreked a termelés.


Nyilvánvalóan e pár tényezőn kívül is vannak összetevői a válságnak, de most az egyszerűbbség kedvéért maradjunk ezeknél:

Az új dives BH goldok mostanában számolatlanul áramlanak a piacra. Ezen kívül mivel nagyon sokan alapítottak Q7 céget, aminek napi fenntartása rendkívüli mennyiségű kp-t emészt fel, mindenki beváltani akarja az aranyát, nem pedig fordítva. Az arany ára mostanra bőven 1000 cc alá süllyedt, hamarosan át is fordul majd a 0,002-es lélektani határon is.

A piac ugyan szép lassan kezd beállni, de itt jön a következő adalék az 1. pontból: Q7-es terméket előállítani világpiaci viszonylatban gyakorlatilag csak a full bónuszos országokban éri meg. Mivel – az egységes valutának köszönhetően – a nyersanyagárakban és a késztermékek árában (ez utóbbi a spekulánsoknak köszönhetően) sem lehet túl nagy eltérés a világ piacain, az egyetlen lokális érték lehetne a „vízválasztó”: a munkabér. Ott viszont a legfőbb gond az, hogy amíg nem éri meg „túlfizetni” a munkásokat, addig ez a spórolás legfőbb – bár kétségkívül sokkal jelentéktelenebbé vált – eszköze.

A fentiekből is látszik, egy jó dolog is lehet rossz, ha rossz helyen és időben alkalmazzák. Mivel a rendszerben jelenleg jelentős túltermelés van, már az is csoda, hogy működik valahogy, van még valaki, aki a piacról vásárol. Ha pedig vevő nincs, akkor eladókra sem lesz szükség...

És ami (majdnem) kimaradt: A BOT

Bizony, a bot. Az egyik legfontosabb tényező.
Hónapok óta szinte már csak a bot vásárlásainak köszönhető, hogy egyáltalán működik valahogy a gazdaság. Az utóbbi időszakban azonban ezen is változtattak, így aztán a bot nemvásárlása tovább mélyíti a válságot.
Alapvetően egy jól működő gazdasági szisztémában nem is lenne szükség a botra. Sőt, amikor már ilyen korrekciós tényezők bevezetése szükségeltetik a teljes összeomlás elkerüléséhez, ott előbb-utóbb meg is történik a baj...