[UT] Kongresszusi frissítés

Day 3,698, 15:04 Published in Hungary Hungary by PurgeControl

Sziasztok!

Az elmúlt napok belpolitikai történései ismét arra ösztönöztek, hogy egy újabb újságcikkben mutassam be meglátásaimat, ötleteimet. Mai cikkem tárgya a kongresszus és annak működése lesz, ugyanis weeniii elnök úr ciklus végi eltűnése, és az ellene a ciklus során beadott és elbukott két impeachment olyan problémákat hozott felszínre, amelyekről eddig kevés szó esett, ellenben a játékban jelenlévő két fő politikai oldal hangadói között elfajuló vitáknak túl sok táptalajt adott. Ezen felül Magus79 cikke alatt meg is ígértem Magus79-nek, hogy fogok foglalkozni a témával és igyekszem a közbeszéd tárgyáva tenni a dolgot.

1. Az "impeachment" intézménye alapvetően egyszerű: az eRepublik szabályai szerint a bizalmatlansági indítványt az aktuális elnök ellen bármelyik kongresszusi képviselő beadhatja (képviselőt és elnököt külön választanak a polgárok!), ha pedig az indítványt a kongresszus a rendelkezésre álló 24 órán belül 2/3-os többséggel elfogadja, akkor az elnökválasztáson induló 2. helyezett lesz az elnök (medál nélkül).

Ezen bonyolított a jelenleg hatályos magyar "Házszabály", mely egy off-game dokumentum, és azt hivatott némileg bürokratikus módon szabályozni, hogy hoy működjön a kongresszus, pl. egy impeachment beadását milyen folyamatsornak kell megelőznie. Ebből a Házszabályból idézve elvileg a Kongresszusnak az alábbi dolgokon kell végigrágnia magát a bizalmatlansági indítvány beadása előtt:

"President Impeachment

a.) A javaslat beadása előtt, egyeztetni kell a választáson második helyezettel, hogy vállalja -e az elnökséget.
b.) Lehetőség szerint bizalmatlansági indítvány beadása nélkül kell megpróbálni megoldani a felmerült problémát. A képviselő kéri a kongresszus elnökét rendkívüli ülés összehívására, amin az elnök, az illetékes miniszter, a kongresszusi képviselők (legalább a frakcióvezetők) illetve az indítványt benyújtónak meg kell jelennie. Lehetőség van független szakértő bevonására is (pl korábbi miniszterek, elnökök, elemzők). A 24 órán belül összehívott rendkívüli ülésen megbeszélhetők a pro és kontra érvek.
Amennyiben a benyújtó (vagy képviselője) az ülésen nem jelenik meg, a beadvány tárgyalása nem javasolt, leszavazása ajánlott.
Amennyiben az elnök vagy képviselője az ülésen nem jelenik meg, ezzel hallgatólagosan is egyetért az indítvánnyal, így az külön tárgyalás nélkül is beadható, megszavazása ajánlott.
A 2 főnél nagyobb frakciókból legalább 1 fő megjelenése indokolt.
c.) Amennyiben előzetes tárgyalás nélkül adna be valaki bizalmatlansági indítványt, a képviselőknek kötelező a szavazattartás. A beadó köteles cikket írni a miértekről és köteles kitölteni a debate area fület!
A kongresszus elnöke minél hamarabbi időpontra rendkívüli ülést hív össze (24 órán belül), amin a b. pontban leírtak szerint zajlik.
d.) Ha az Államelnök úgy ítéli meg, hogy nem képes tovább ellátni a feladatát, kérheti maga ellen az indítvány ingame megszavazását. Ebben az esetben is szükséges a 2. helyezett megkérdezése, illetve az elnöknek elfogadható magyarázattal kell szolgálnia miért mond le a mandátumáról.
A beadványt külön ülésen megtárgyalni nem szükséges, ha a feltételek megfelelőek az indítványt mielőbb be kell adni és megszavazni."


Ez tök szépen hangzik, meg jogászabb vénájú játékostársaink megnyalhatják mind a tíz ujjukat, de ahogy az elmúlt napok eseményei is bizonyították, ez elég életképtelen eljárásrend. Az elnök, weeniii távolmaradása a ciklus utolsó napjaiban nem okozott túl nagy fennakadást, de az országot érő támadás, maga az elnök vagy valamely tisztségviselőjének vállalhatatlan ámokfutása és hibás döntései nyomán szükség lehet a kongresszus gyors döntésére, s az impeachmentet nem akadályozhatja egy lomha házszabály.

Javaslatom:

Fenti eljárásrend törlése és az alábbi alkalmazása:

-Ha egy képviselőben felmerül, hogy impeachmentet adjon be, saját újságjában minél előbb adjon ki róla egy cikket, melyet eljuttat a kongresszusi tagoknak is.
-A kongresszus tagjai a cikk alatt fejtsék ki pro és kontra érveiket (nyilvános társadalmi vita)
-A cikk szerzője a kongresszusi tagok tájékoztatása után (üzenet küldése a cikk hivatkozásával) 24 órával, (éles háborús helyzet esetén 12 órával) adja be a bizalmatlansági indítványt.

Az eljárásrend alkalmazható lenne más, vitát igénylő törvényekre (adóemelés, pl., ami szintén előkészítetlenségen és a formalitás megsértésére való hivatkozáson bukott Nintsen kormánya alatt).



2. A másik dolog, ami felmerült bennem, a nyilvánosság kérdése. wwenigma körkérdése a kongresszusi tagokhoz bár nem nyílt, valósidejű vita volt a képviselők között, ám mégis rámutatott számomra arra, hogy a választópolgárok gyakorlatilag sosem kapnak választ a bennük felmerült kérdésekre, fogalmuk sincs arról, hogy melyik, általuk választott képviselő milyen törvényjavaslatnál hogy döntött, s a felmerülő kérdések is leginkább kommentwarhoz vezetnek, vagy szivárogtatáshoz, egymásnak ellentmondó állításokhoz.

Javaslatom:

A kongresszusi körlevél tartalma legyen nyilvános. Nem kell azonnal nyilvánosságra hozni, de legyen elérhető, hivatkozható, hogy az egyes politikai ellenlábasok ne szóbeszédek, pletykák, "aszontaakörlevélben" terelésekkel próbálják hergelni az embereket.

A kongresszusi körlevelek az általam megismert másfél ciklusban elég akadozva működtek és problémás az is, hogy max. 30 ember lehet egy körlevélben. Emellett problémás, hogy a magáncélú üzenetküldés nyilvánosságra hozása szabályszegés eRepublikon, így azt javaslom, hogy a kongresszusi képviselők egy választott, sok (OFF-game) platformon elérhető kommunikációs felületen vitázzanak, mely akár logolás (GoogleDocs), akár nyilvánosan megnyitható, csak olvasható vitafelület használatával megismerhető a köz számára is.

Természetesen a tervezett (éles) háborús cselekmények, stratégia megvitatása titkosítható, de ez is csak ideiglenesen, amíg érvényét nem veszti, vagy abból ellenséges ország már nem tud profitálni.

Meglátásom szerint a tisztább közélet kulcsa a nyilvánosság, ne lehessen anyázásokat, hazugságokat, stb. a magáncélú üzenetküldés bástyája mögé bújva rejtegetni.

Várom a kongresszusi képviselők és a választópolgárok véleményét mindkét témáról.

üdv,
Raab Donat