[TAKTIKA]Főváros (kórház, def sys) foglalás, okosan.

Day 1,015, 04:39 Published in Hungary Hungary by Xavinyo

A V1-hez képest a V2-ben már nem csak vakolás és fal bontás történik hanem egy 2 dimenziós harcmezőn folyik a küzdelem. A V2-ben a csatának célja hogy birtokoljuk a területek 75%-át és a fővárost. Azonban eldöntheti a csata kimenetelét hogy a csatázókat nagyban segítő kórház, vagy defense systemek kinek kezén van. Ezért bizonyos helyzetekben érdemes ezen épületeket megszerezni. A fentiekből következik hogy nagyon fontos az optimális stratégia meghatározása a fontos épületeink telepítésekor, illetve az optimális taktika bevetése az ellenfél objektumainak elfoglalásakor.

Egy fordított megközelítést szeretnék alkalmazni. Első körben a játék harci szabályai alapján szeretném meghatározni az optimális foglalási taktikát. Ezek után a harci szabályok ismeretében az optimális taktika elleni leghatásosabb telepítési stratégiát próbáljuk megtalálni.

Alapfeltevések, szabályok

- az ellenfél kiütés, retreat után “bárhova” deployolhat a csatamezőn, nem kell sok körön keresztül mászkálnia

- a deploy szabálynál az ellenfél csak az ellenséges csapatoktól 2 hexa távolságban deployolhat legközelebb

- ha aktív védekezés van akkor legfontosabb az hogy egységeinkkel olyan hexákat foglaljunk el amelyek blokkolják az ellenfél visszajutását a védendő objektumba

- nem minden egység mozoghat minden terep típuson

- a különböző egységek különböző bónuszokkal rendelkeznek különböző terep típusokon

- outnumbered esetén wellness bukás van sok embernek

A fentiekből következik hogy a támadóknak jó ha viszonylag szétszórtan több oldalról közelítik meg az elfoglalandó objektumot, mert ezzel széthúzzák a védendő objektív védőit, illetve ha kevesebb ember van 1-1 hexán akkor ha a védők kitámadnak rájuk akkor az outnumbered esetén csak szívnak ezzel (esetleges kivétel lehet a kórház, ugyanis a kórház elméletileg kör végén gyógyít, de a gyógyítás valami program hiba miatt teljesen random, van akinek az outnumbered miatt történő wellness csökkenését gyógyítja, van akinek nem). Hasonló módon az is leolvasható ha aktív védekezés van a foglalandó objektumban akkor a taktika elsődleges eleme az lenne hogy olyan hexákat foglaljunk amely megnehezíti, vagy lehetetlenné teszi a védett objektumba való újra deploy-t.

A következőekben ábrákon keresztül szemléltenék egy lehetséges foglalási forgató könyvet, ahol a terep viszonyokat figyelmen kívül hagyva egy elméleti optimális foglalási taktikát próbálok körvonalazni. Középen pirossal jelzem az objektumot. Nem pirosítottam be az egész térképet a jobb vizualizáció érdekében, csak kékkel jelölöm a támadó sergek előrenyomulásának útját és a kulcs pozíciókat amelyek biztosítják az ellenfél kiszorítását.

Előkészületek


Előrenyomulás




A felkiáltójellel jelzem azokat a pontokat amelyek birtoklása elsődleges, ugyanis ezekről a pontokról indulva több olyan hely is foglalható megakadályozza az ellenfél közvetlen deployát a védett objektumba.

A végkifejletben ezek után 2 féle variáció is lehetséges, egy lerohanós taktika ami akkor lehet célravezető ha viszonylag kevesen vannak az objektumban és néhány kör elégséges a kiverésükhöz, a másik egy biztonsági taktika melynek célja hogy minél több olyan pontot foglaljunk az objektum körül amely lehetetlenné teszi az ellenfél visszajutást.

Idáig volt az utolsó esély hogy akik elesnek vissza deployoljanak a védendő objektumba, ezek után ha a támadók tudják tartani a stratégia fontosságú pontokat akkor a kieső emberek nem deployolhatnak vissza, hiába van aktív védekezés, kintről kell visszaverekedniük magukat.

Leróhanós taktika



A biztonsági taktika két lépésben, sakk


matt


A fentieknél végig minden ábrán nyomon követhető hogy a 2-es távolságú deploy kizárására törekszünk, ezáltal viszonylag korán már a helikofferek sem képesek visszarepülni kintről, illetve a játékszabályok miatt a közvetlen deploy sem lehetséges. A hexa mezőn további ekvivalens azonos lépészámból álló optimális foglalási forgatőkönyvek is léteznek ez csak egy a több lehetséges változatból!

A jobb láthatóság érdekében csak a kiemelten fontos pontokat jelöltem kékkel. A végkifejletben ha van lehetőség érdemes minél több hexát foglalni a kiemelten fontos pontok mellett, ezáltal ha az ellenfél kitámad akkor növeljük az outnumbered esélyt, illetve annak esélyét is hogy ha következő körben kilőnek pár hexát akkor még maradnak helyek amelyek blokkolják az elhullot védők redployát. Ne feledjük el hogy a támadónak néhány emberrel (kisebb skillű harcosok) biztosítania kell hogy a front vonalak mögött is fessen magának a biztonságos területeken is redeploy helyeket, ugyanis akik elöl elesnek azoknak is vissza kell jutniuk megint az első sorokba.

Idáig volt az elmélet. Ezek után a gyakorlati nehézségket illetve a taktikának az alapfeltevéseit megsemmisítve, vagy legalább részben csökkentve megtalálhatjuk a megfelelő stratégiát a kiemelten fontos kórház, főváros, és def systemek telepítéséhez. Legelső amit már sokan használnak is, az épületek a védő fél deploy zónájának közvetlen közelébe telepítése, így egyrészt lassabban érnek oda a támadók, de elfoglalás után sem lehet megakadályozni hogy az aktív emberek BÁRMIKOR visszamozoghassanak a biztonságos deploy zónájukból a védendő épületekbe, ha nem lesz az épületek lerakásánál szabály módosítás akkor egyszerűen nem éri meg ezeket az épületeket a térkép belsejébe rakni. A másik lehetőség a terep kihasználása, pl folyó mellé telepítés és ezáltal a tankok szabad vonulását kizárhatjuk (igaz hogy helik után beugorhatnak, de 1 retreat és egy kör kihagyása az csatát dönthet el). Jelenleg még sok (minden?) főváros (nem tudom hogy a fővárosokat kik telepítették a fejlesztők vagy az ország vezetői) és néhány def sys/kórház nem a deploy zóna közvetlen közelében van.

Ha volt türelmed végig olvasni akkor örülnék ha bármi kiegészíteni valód van, vagy hibát fedezel fel az alapfeltevésekban vagy következtetésekban akkor kommentben reflektálj rá. A cél az lenne hogy valami okos taktikát kidolgozzunk.