Ambient on/off

Join the new world

 

Šeštoji paskaita: Straipsnio tematika, spaudos stebėjimas

Day 1,095, 05:24 Published in Lithuania Lithuania by Nexrow

Laba diena, brangūs skaitytojai.

Dėl kažkokios tik žaidimo administracijai suprantamos klaidos, su kuria greičiausiai susidūrė visi, kurie vakar vakare ar šiandien ryte mėgino spausdinti straipsnius, negalėjau laiku išleisti šios paskaitos. Tačiau panašu, kad minėta klaida jau buvo sutvarkyta ir per porą valandų buvo išspausdintas ne vienas straipsnis. Tad ir aš prisidėsiu prie šio spaudos budinimo, pateikdamas Jums naują savo paskaitą.

Praeitoje paskaitoje pasakojau Jums apie temos pirmajam straipsniui pasirinkimą. Šiandieną pamėginkime pažvelgti plačiau: aptarkime bendrą viso laikraščio tematiką, atskirų potemių pasirinkimą bei labai svarbų punktą bet kuriam žurnalistui - spaudos stebėjimą.

Bendra tematika

Taigi, neskubėdami pradėkime nuo tematikos. Dauguma tų, kurie jau nusprendė, kad rašys, spėjo išsirinkti ir vieną bendrą savo būsimų straipsnių temą. Tai gali būti karas (turbūt populiariausia), ekonomika bei verslas, politika bei Seimo ir Vyriausybės veikla, pikantiškos ir aktualios pasaulio naujienos (kaip, pavyzdžiui, „Makulatūra”) ir taip toliau. Galiausiai kai kurie rašo komiškus straipsnius, anekdotus, piešia komiksus, kiti tiesiog „trolina”. Visi randa savotišką nišą, apjungiančią visus jų straipsnius į vieną bendrą visumą.

Apie bet ką rašyti tiesiog nėra įdomu. Be to, jei kiekvieno Jūsų straipsnio tematika bus nestabili, vis kintanti (tarkim nuo karo peršoksite prie politikos ar nuo anekdotų, prie rimtos verslo analizės), tai rizikuosite prarasti potencialius skaitytojus, kuriems galbūt patinka viena Jūsų aprašoma tema, bet nepatinka kita.

Dėl to geriausia yra bent maždaug apsiriboti viena, kad ir kokia plačia, tema ir ją išlaikyti. Tik kaip ją pasirinkti? Na, paprasčiausia būtų sakyti „rašyk apie tai, kas tau patinka” arba „apie tai, apie ką nusimanai”. Tačiau galbūt tai, kas Jums patinka, ne būtinai bus įdomu plačiajai liaudžiai, skaitančiai laikraščius.

Pratęsiu tradiciją iliustruoti savo teiginius pavyzdžiais. Štai Jums pavyzdys straipsnio, kuris galbūt parašytas įdomiai, kurio autorė turi talentą, tačiau pasirinkta tema nėra priimtina skaitytojams. Manau vyresni žaidėjai prisimena Mildą ir įvairius jos pasisakymus bei straipsnius. Tai irgi yra savotiškas stilius - „priešinimasis sistemai”. Žinoma, to smerkti negalima - kiekvienas turi savo nuomonę ir laisvę ją reikšti, tačiau taip labai didelio pripažinimo nesusilauksite.

Taip pat svarbu yra ir paklusti žaidimo įstatymams - negalima rašyti vulgariai, įžeidinėti kitų, skleisti pornografiją, skatinti rasizmą. Be to, reikia rašyti apie eRepublik. Net ir anekdotus reikia perdaryti, kad jų tematika būtų nors kiek susijusi su žaidimu. Tad jei norite rašyti apie gražius Dzūkijos miškus, pajūrio kopas ar Kubiliaus kvailystes, geriau susikurkite tam atskirą blog’ą 🙂

Tad ką aš siūlau? Mano nuomone, karo tema yra neišsemiama ir, svarbiausia, paklausi. Jei Jums tai įdomu, jei turite minčių, ką apie tai rašyti, tai prašom - tikrai atsiras skaitytojų. Taip pat visada galima engti valdžią, o ypač Seimą dėl tingumo arba Vyriausybę (kuri, pagal žaidimo mechaniką, neturėtų egzistuoti) dėl valdžios užgrobimo. Tokios temos, nors ir kontraversiškos, dažnai sulaukia įdomių diskusijų ir nemažai populiarumo. Tiesa, aš tikrai to nepropaguoju, tiesiog konstatuoju faktą (su trupinėliu sarkazmo).

Jei ieškote kiek paprastesnių temų, galima rinktis naujienas, pasaulio įvykius. Galima kopijuoti mūsų gerbiamą lopatologą daniochą ir rašyti tik apie tikrai pikantiškus ir dėmesio vertus skandalus, tačiau tam reikia nemažos erudicijos ir talento. Jei mokate piešti, galite kurti komiksus. Jei nebijote informacijos rinkimo bei juodo darbo, galite rašyti statistinius straipsnius. Jie taip pat sulaukia pripažinimo, jei yra nukreipti į populiarias temas. Žodžiu viskas priklauso nuo Jūsų. Tereikia tik mokėti viską pateikti ir jausti elementarias ribas.

Aplinkos pažinimas

Kas liečia konkrečius straipsnius, tai vėlgi priklauso nuo tematikos. Tarkim humoristinį straipsnį, ar komiksą galite išleisti kada panorėję, o pasaulio įvykių apžvalgą, karo naujienas ar skundus valdžiai rašyti galima tik tada, kai yra tam priežastis. Aprašant kokius nors įvykius, reikia, kad tie įvykiai pirmiausia įvyktų.

Dėl šios priežasties geras žurnalistas turi pastoviai stebėti spaudą. Lietuva negali pasigirti labai aktyvia spauda, dėl to ją stebėti nėra sunku. Tačiau pasaulio aktualijos dažnai yra įdomesnės ir paklausesnės. O pasaulio spaudos stebėjimas nėra toks paprastas dalykas. Vien reklamuojamų straipsnių nepakaks.

Tad svarbu bent akies krašteliu permesti didžiausiųjų valstybių naujienas, užsiprenumeruoti žymiausių pasaulio rašytojų laikraščius (bent jau atitinkančius Jus dominančią temą), pasikviesti svarbius bei įdomius asmenis į draugus, kad matytumėte jų „shout’us”. Taip pat reikia domėtis įvykiais pasaulyje (rinkimais, karais ir t.t.) ir, kurioje nors šalyje pastebėjus kažką neįprasto, įsigilinti ir į tos šalies spaudą.

Žinoma, ne visi straipsniai spausdinami užsienyje yra parašyti anglų kalba (ar kokia nors kitokia Jums suprantama kalba). Dėl to gali tekti į pagalbą pasitelkti kokį nors internetinį vertimo įrankį (nors aš jais nelabai pasitikiu), arba paprašyti kokio nors tą konkrečią kalbą mokančio žmogaus, kad išverstų. Čia labai praverčia įvairios pažintys.

Taigi, geras žurnalistas turėtų būti beveik kosmopolitas. Reikia bent jau domėtis įvykiais pasaulyje ir žinoti, kas vyksta, ir kodėl (na, priežastys ne visada būtinos - galima straipsnyje iškelti klausimus, leisti skaitytojams pamąstyti). Reikia suvokti, kurie konkretūs individai (ar jų grupės) yra verti dėmesio, arba turi pakankamai įtakos, kad galėtų kardinaliai keisti šio Naujojo Pasaulio istoriją bei kelti skandalus. Tokius individus reikia stebėti ir žinoti apie juos kuo daugiau (būti savotiškais paparaciais).

Na, tikiuosi supratote, ką norėjau Jums pasakyti. Jei turite kokių nors klausimų, drąsiai kreipkitės į mane privačiai arba komentaruose.

Namų darbai

Šį kartą namų darbams užduosiu Jums stebėti spaudą. Noriu, kad surinktumėte kuo daugiau informacijos apie kokią nors savo nuožiūra pasirinktą temą. Tai ne būtinai turi būti Lietuvos aktualijos - galite stebėti viso pasaulio naujienas. Vienintelis reikalavimas yra tas, kad žinios būtų naujos, apie įvykius, vykstančius šiuo metu, o ne tai, kas vyko prieš mėnesį ar metus. Straipsnio apie tai rašyti nereikia, tiesiog pateikite man ataskaitą su Jūsų surinktais faktais apie įvykius per pastarąją savaitę iki šeštadienio (tada greičiausiai spausdinsiu naują straipsnį). Patalpinkite Google dokumentuose ir atsiųskite nuorodą man per Skype arba žinute žaidime.

Beje, noriu priminti, kad šie namų darbai nėra būtini. Jei nenorite, galite jų nedaryti. Ir nesvarbu, ar padarėte ankstesnius namų darbus, ar jų nedarėte. Kadangi nebus jokio realaus diplomo ar atestato, išklausius šį kursą, negaliu iš Jūsų nieko prašyti. Tad šiuos namų darbus darykite tik tuo atveju, jei patys norite išbandyti savo sugebėjimus ar įgauti šiek tiek praktinės patirties.

Na, panašu, kad jau pasakiau viską, ką norėjau. Ačiū Jums už dėmesį ir geros Jums dienos.
Pagarbiai,
Nexrow

 

Comments

daniochas
daniochas Day 1,095, 05:53

Ne visada gali parašyti įdomiai būtent ta tema, kuri yra paklausiausia. Taip darant pamažu tampi kaip lietuviška televizija, kuri tik vaikosi reitingų.

Ne paslaptis, kad aš esu labai išrankus temoms. Nes aš rašau tik tai, kas įdomu man asmeniškai. Turbūt du trečdaliai "Makulatūros" straipsnių taip niekada ir neišvydo dienos šviesą, nes juos berašant suprasdavau kad man tai neįdomu.

Nexrow
Nexrow Day 1,095, 05:59

Na, aš neatmetu galimybės rašyti apie tai, kas įdomu autoriui. Juk jokio malonumo nejauti rašydamas apie tai, kas pačiam neįdomu. Tačiau realiai reikia atsižvelgti ir į skaitytojus. Rašyti apie tai, kas įdomu tik tau pačiam, nėra prasmės, nes bet koks rašymas (šiuo atveju straipsnių) yra būdas dalintis savo idėjomis su kitais. Jei tos idėjos nėra įdomios kitiems, tai tas rašymas yra tiesiog beprasmis.

Pats niekad nesu rašęs tokiomis temomis, kurios man nebūtų įdomios arba nepatiktų. Tačiau visad, kai į galvą ateina idėja, apie ką reikėtų parašyti, iš karto mintyse ir pasveriu, ar ta idėja patiks mano skaitytojams. Ne dėl populiarumo, o tiesiog dėl paties mano darbo prasmingumo.

worldimperia
worldimperia Day 1,095, 06:39

Nexrow - tu maziau rasyk o daugiau ziurek eLietuvos finansus - lito kursas nerealiai didelis - reikia spauzdinti litu daug skubiai kad stabilizuot kursa!!!!!!!! kodel nieks nedaroma iki siol ???? - tai buvo akivaizdu jau 2 paskutines dienas, siandien tai jau problema ir kasdiena bus didesne problema!

Nexrow
Nexrow Day 1,095, 06:50

Lito kursas pakilo tik dėl to, kad kažkoks vienas žmogelis sugalvojo jį pakelti išpirkdamas visus pasiūlymus. Tačiau tai sustabdyta ir nereikia čia karščiuotis. Taip, litų reikia spausdinti ir tai bus padaryta. Tik nematau jokios prasmės, dėl ko tu ne tik man privačiai parašei, bet dar ir čia komentuoji tą patį (tik su daugiau šauktukų). Pasirodyti norisi?

MrEdo123
MrEdo123 Day 1,095, 11:59

ha... MM konkuruoju su LTB

MrEdo123
MrEdo123 Day 1,095, 12:16

purvini zaidimai pirkti 0,01lt 😒 ir numest manopasiulyma i antra vieta...

Nexrow
Nexrow Day 1,095, 12:19

Tu ką, galvoji, kad aš taip darau? Aš visai nenoriu, kad tuos litus iš banko išimtų. Man reikia, kad jų užtektų toms trims paroms, kurių prireiks Seimui išspausdinti naujus litus ir nusiųsti juos į banką. Aš kaip tik džiaugčiausi, jei tavo pasiūlymas būtų pirmesnis, kad mažiau iš LTB pirktų, nes jei išpirks, tai pakels kursą, o LTB liks be rezervo...

Ir apskritai, blyn, kokio velnio jūs po mano straipsniu rašinėjat apie LTB?

MrEdo123
MrEdo123 Day 1,095, 13:21

o tai tipo apie straipsni komentuot?

Nexrow
Nexrow Day 1,095, 13:37

O tai ne? Apie LTB prašom diskutuoti Seime, gali rašyt man privačiai, arba pats parašyt straipsnį apie tai, jei taip labai to nori. Šitas straipsnis neturi nieko bendro su LTB ir jūsų tokie komentarai gali būti parašyti tik dėl vienos iš šių priežasčių: aplinkos nesuvokimo, arba siekimo sugadinti mano reputaciją.

MrEdo123
MrEdo123 Day 1,095, 14:01

neisijausk. kur cia gadinu tavo reputacija?

Nexrow
Nexrow Day 1,095, 14:07

Arba nesuvoki, kad šitas straipsnis nesusijęs su LTB, arba įsivaizduoji, kad tik parašęs žinutę apie LTB viešai, priversi mane tavęs klausyt. Aš matau tavo komentarą ir reaguoju į jį. Bet lygiai taip pat reaguočiau į jį ir jei parašytum man jį privačiai. Tau galbūt tai nesudarytų didelio skirtumo, tačiau man tai reikštų pakankamai daug, nes tada po mano straipsniu apie žurnalistiką, nebūtų bereikalingų ginčų apie šalies finansus.

ciucy
ciucy Day 1,095, 14:36

Nu vo kaip draugiškai pašnekėjot 😃

O apie straipsnį ( taip, aš nutrauksiu šį kvailą ginčą ) , tai viskas gerai, nėr prie ko prikibt 😃 Vote 🙂 O ten dėl to mėgiamumo, tai hmmm. Nemanau , kad jei tau yra neįdomu, tai kitam bus labai įdomu, juolab, kad jei pats rašai be malonumo, tai straipsnis irgi gaunasi toks biški "nevykęs" 🙂

Nexrow
Nexrow Day 1,095, 14:47

Šaunuolis, Ciucike 🙂 Tiesa, nežinau, kur jūs matot, kad aš parašiau, jog reikia rašyti apie tai, kas tau neįdomu. Aš rašiau, kad mažai prasmės yra rašyti tai, kas kitiems neįdomu. Tačiau tikrai nerašiau, kad reikia stengtis, verstis per galvą ir daryti tai, ko nenori tik tam, kad kitiems patiktum. Ne. To daryti nereikia ir net, sakyčiau, negalima. Jau geriau visai nerašyti, nei rašyti per prievartą 🙂

pokstasq
pokstasq Day 1,098, 18:13

iš tavo pasisakymo apie Milda peršasi išvada, kad siūlai nerašyti straipsnių, jei tema įdomi tik tau, o ne kitiem.

Tokios idėjos aš nepalaikau. Geriau kokybiškas ir mažumai skirtas skaitalas, negu eilinis aktualia tema laikraštis.

O šiaip šaunuolis.

Nexrow
Nexrow Day 1,099, 03:57

Aš tiesiog sakau, kad taip nesulauksi daug pripažinimo. Tačiau taip rašyti niekas nedraudžia.

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.