Ambient on/off

Join the new world

 

[sarmetina] Вистината најмногу боли

Day 1,977, 06:38 Published in Republic of Macedonia (FYROM) Republic of Macedonia (FYROM) by sarmetina


[sarmetina] Вистината најмногу боли
http://www.erepublik.com/en/article/-sarmetina-1-2247690/1/20Еј колку време помина откако поселден пат напишав артикл. Од тогаш до сега многу работи се сменети. Имам 10К повеќе сила, неколку тенкари плус и многу помалку желба за играње. Се логирам, со овие додатоциве набрзина купувам ресурси, работам, тренирам и се гасам. Бомбонче немам извадено може месец дена... ДО не пукам... онака... тапа...

После месец дена отварам да видам што се дешава со моите работници... Од 160 луѓе колку што имам вработено, ми работат едвај по 40 луѓе... не можам ни тенкарите да ги изработам...
Гледам некои постари играчи што се вработени кај мене со денови не се уклучиле на играва или барем не работеле... катастрофа...

Затоа, админите секој ден измислуваат некој нов попуст.. купете злато на 30% попуст, надградете ги фирмите на 40% попуст, надградете третнинг центри за 30% попуст, за 10 евра купете сет за војвање, рудници со богатство, договори за тренирање... што се нема да им текне

Лакомоста да се заработи некој денар повеќе, од играва направи катастрофа... Среќа за админите што се уште има педесетина играчи кои даваат и по 20 евра дневно па нив супер им оди... за нас, кои овде наоѓавме забава и дружење, искрено не ги боли к....

Економскиот модул доживеа целосен колапс и веќе никој не се ни замара да го врати во нормала... Еден нов играч не може да заработи ни за 2 тенка а да не збориме за леб... За да пука во војна, мора да троши злато кое се купува со пари... како што излезе, eRepublik стана скапа забава... За 10 евра (колку што чини еден сет за војување) можете да се договорите со другарите и да отидете во кафана. 5 луѓе по 10 евра искача солидна вечер... Епа зошто некој би висел пред компјутер кога може да фрли 3-4 ракии и некое пиво во неко кафанче... ќе види накое девојче...

Играчи кои многу ги почитувам апелираат на нов прилив на играчи, бејби бум...
Ќе ги донесеме, ок... тоа не е голем проблем, но што потоа... за нив овде нема да има забава, бидејќи ја нема ниту за нас... Ќе се логираат, 3 дена ќе проверуваат и толку...

Отсекогаш сум мразел да критикувам без да дадам некој предлог за решеие, но овде, на оваа игра, нудењето предлози до админите е дување во ветер... празен муабет...
Веќе не знам колку апели има од искусни и почитувани ирачи дека е време да се смени нешто, но како што гледаме, сите промени одат само во насока на поголем профит за сметка на игривоста и ултимативно, на нашата забава...

Затоа, наместо до админите, ќе испратам порака до сите играчи, оние помалдите, па и оние кои што се овде од самиот почеток.. оние кои се водат како „мои деца“ па и до сите други..
Не купувајте злато со реални пари... еден ден секако ќе ви здосади оваа игра. Нема игра која се игра цел живот.. Сите тие пари кои им ги давате на админите ја губат вредноста во истиот момент кога ќе ја куцнете картицата... овде златото е само обична бројка на мониторот. Нема вредност... овде тенкот е само клик на маусот и ништо повеќе, овде секоја победа е само еден ден тролање...
Девојката под рака и во кино, во кафана, диско, на излет, до Охрид... кај било... парите имаат многу поголема вредност кога ќе бидат така потрошени...
Верувајте дека ќе ви биде интересно и ако играте со 0 злато, ако се гребете за тенкови, ако барате пари на заем од соиграчите...

Можеби овој текст и нема долго да остане бидејќи првиот пат кога админите ќе си го преведат јас ќе добијам казнени поени а линкот повеќе нема да се отвара. Но нема врска, тоа е само доказ дека сум во право за се што е овде напишано... Бидејќи вистината најмногу боли

[sarmetina] Вистината најмногу боли
http://www.erepublik.com/en/article/-sarmetina-1-2247690/1/20
 

Comments

Macedonian Power
Macedonian Power Day 1,977, 06:43

sad but true

Invisible DuSt
Invisible DuSt Day 1,977, 06:43

vo pravo si ... za zal!

Mast3R.B0Y
Mast3R.B0Y Day 1,977, 06:43

vo pravo si : )

MKDpedza Day 1,977, 06:43

Comment deleted

MKDpedza
MKDpedza Day 1,977, 06:44

imash pravo o/

SaveAss
SaveAss Day 1,977, 06:45

o7

GoodBeer
GoodBeer Day 1,977, 06:46

Baby boom ? No way !

El Che G
El Che G Day 1,977, 06:48

o/

Bojan Koloren
Bojan Koloren Day 1,977, 06:49

o/

kojoti2
kojoti2 Day 1,977, 06:49

o7

Persej Makedonski
Persej Makedonski Day 1,977, 06:54

Во секој случај да не беше играва за некои од вас немаше ни да знам дека постоите

Вака каква е таква е играва најбитното ми е што многумина од вас лично ги запознав и што покрај играва добив многу нови пријатели

Vssa87
Vssa87 Day 1,977, 06:55

o7

Mlster X
Mlster X Day 1,977, 06:55

Со свој камен по глава. Алчноста тоа го прави. Неможе луѓето вечно да ги фрустрираат затоа што ќе им пукне филмот и ќе си отидат.

Wildrunner
Wildrunner Day 1,977, 06:59

100% съм сигласен с теб, в БГ активните играчи всеки ден намаляват все повече и повече

kocc
kocc Day 1,977, 07:15

истото го мислам и јас, само тие што дале пари нема лесно да се откажат од играта, дури и да го имаат истиот филинг дека играта е веќе изгустирана и без ќеиф

Alexander Macedon
Alexander Macedon Day 1,977, 07:55

баш штета а играва на почетокот беше многу забавна и ветуваше многу дружба... тоа е се си има свој почеток и крај а како што изгледа се ближи и крајот на оваа игра. Форумите се одамна згаснати, чат каналите одвај функционираат ( освен за поделба ) и освен шминка ништо суштинско не се менува...

WafreyBG
WafreyBG Day 1,977, 08:14

so tebe sum o7

Aspadora
Aspadora Day 1,977, 08:22

o7

Seikot od Trubarevo
Seikot od Trubarevo Day 1,977, 08:56

o7
Za zal 100% si vo pravo, a od igrava ostanaa samo druzbite, pijankite I sobirankite !

Jurukov
Jurukov Day 1,977, 09:24

o/

dolgo vreme ne sum komentiral no navistina retko koga sum vo posledno vreme tolku soglasen so eden tekst. Steta za igrava, a pocna tolku ubavo.

Jasmmine
Jasmmine Day 1,977, 09:24

о7

Gavro77
Gavro77 Day 1,977, 09:27

: )

CobeMakedonski
CobeMakedonski Day 1,977, 09:29

o7 taka si e

etljo stnov
etljo stnov Day 1,977, 09:37

Промоцијата треба да биде постојана... Ама алчни луге тие, админите...

Kanopy
Kanopy Day 1,977, 10:04

vote

iPocahontas
iPocahontas Day 1,977, 11:29

Мислите дека сосем случајно дојде до ваков еРепублик како што е денес? Админите се растурија од пари ова намерно го прават за да трошат играчите повеќе пари но сето тоа обратно се случува играчите ја напуштаат играта.

Неможе да не се забележи по толку поплаки и постојаното барање на играчите да се среди играта. Играва тера до својот крај само админите се обидуваат да дрпнат уште некое евро а ние играчите неможеме ама баш ништо да направиме освен да гледаме како пропаѓа оваа некогаш убава игра.

Zhonga
Zhonga Day 1,977, 11:41

еее да видите пред 3 години јас кога почнав да играм ереп.
Се пуштив на чат на BabySquad влегов таму прв пат имаше преку 40 луѓе на каналот имало удар и сите чекале наредби јас врска немав ни како да се пуштам на каналот. На каналот беа El Che,efiljoII,pance24, и уште мнгоу луѓе кои не во моментов се ДВОКЛИК. Да видите како ми беше интересно да играм тогаш, кога сите единици се тепаа едноставно на удар кој со повеќе ДМГ ќе има на статистиката, кога имавме пуштено по преку 300 луѓе али тогаш кога почнав јас да играм немаше како сега во ДИВИЗИИ тогаш бевме сите во едно исто тоа време нема да се врати а многу сакам да се вратат сите играчи што не играат и тие што се ДВОКЛИК али тоа е

ivan.sk
ivan.sk Day 1,977, 11:56

3 godini ?

eRepublik birthday
Mar 14, 2012

slabo matematika xD

Zhonga
Zhonga Day 1,977, 12:01

mi gi banuvaat predhodnite acc

Dr0fBoli
Dr0fBoli Day 1,977, 17:17

100 acc da si imal baby sqad e stara 1 godina mozebi

Zhonga
Zhonga Day 1,977, 17:55

ЛОЛ

Da Dottore
Da Dottore Day 1,977, 11:41

o7

TheTrooper69
TheTrooper69 Day 1,977, 11:44

Ако никој не купува злато, кажи ми како ќе играме ние? Така гага сакаме увек? Ајде ти работи го сајтот без да имаш ниедна реклама на него, онака хонорарно.

И зошто да идат во Охрид? Струга нас кој не eбaт. После сме ја изгубиле западна македонија, па ќе ја изгубиме...ама и охрит че ојт по нејзе.

Не читајте го коментаров мој.

T110E5
T110E5 Day 1,977, 11:55

I rakijata vo ohrid e poskapa...

jasumtose
jasumtose Day 2,007, 07:26

воут за струга

mac3donia
mac3donia Day 1,977, 11:45

nekni gledav imav 1200 prijateli ...... koga napraev "refresh" kolku se aktivni edvaj 450


pa sea ti vidi ... nema so da se prae pojce moabet

o/

Bojan aKa T-MaC
Bojan aKa T-MaC Day 1,977, 11:58

big vote
o/

MKD Andrej
MKD Andrej Day 1,977, 12:23

F*cking true.... 😕 😕

o/

ORIGINAL MKD
ORIGINAL MKD Day 1,977, 12:25

o/ prijatele , toa e tocno taka kako sto kaza ... jebiga da imama pari bi ja kupil igrava od adminive i bi go dal ona sto im e potrebo na lugjeto , zabava i dobro ludilo ..kako sto beshe poranio ...

poletarec
poletarec Day 1,978, 02:04

Toj sto nema e najdarezliv 🙂

Maced0n
Maced0n Day 1,977, 12:26

Во право си о7

п.с. пушти ако сакаш некој голд или цц да направам договор за тренинг, да не му давам пари на Плато...ако имаш се разбира...

поздрав

TashaMKD
TashaMKD Day 1,977, 12:31

o7

CMPT HA HEBEPHA MOMA
CMPT HA HEBEPHA MOMA Day 1,977, 12:47

CMPT HA HEBEPHA MOMA
CMPT HA HEBEPHA MOMA Day 1,977, 12:48

o7 многу крако, слатко и точно 🙂

VegaMKD
VegaMKD Day 1,977, 14:00

v+s2226

Strastniot
Strastniot Day 1,977, 15:05

Подобро купи си пакетче од Плато, отколку да јадеш и да пиеш во кафана па да те боли стомак и глава другиот ден ::PP

viljus1
viljus1 Day 1,978, 04:05

ima logika ama nema lezet 😁)))))))))))))

MADALEX
MADALEX Day 1,977, 16:44

o7
Odlicno napisano drugar!
Prava vistina!

S P L I N T E R
S P L I N T E R Day 1,977, 16:53

ne be prejaka e igrata pojaka e od porano 🙂
kolku da razbijam monotonija 🙂

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.