Értelmes élet a galaxisban?

Day 1,761, 11:17 Published in Hungary Hungary by Malwin Hun


Kedves Olvasóim!
Ismét elérkeztünk egy újabb cikkhez. Most épp egy szokatlan csillag körüli hír mozgatta meg a fantáziámat.
A hír a következő:
A tőlünk kb. 7200 fényévre található M4 gömbhalmazban (mint az várható) csupa öreg csillagot találunk, melyek már a hasznosítható energiaforrásuk nagy részét felélték. Ennek ellenére találtak most a halmazban egy olyan csillagot, amelynek a várthoz képest igen jelentős lítiumtartalékai vannak, amit a kora alapján már rég fel kellett volna élnie.
Na itt kezdődik az érdekes rész.
Az egyik lehetőség, hogy mégsem olyan öreg az a csillag, mint ahogy hisszük. Ez már csak azért sem túl valószínű, mert akkor várható lenne, hogy találunk még ott hasonló „renitens” csillagokat. De nincs más ilyen arra.
A másik lehetőség, hogy valahogy lítiumutánpótlásra tett szert, vagy valami okból nem fogyasztotta úgy a lítiumot, mint a többi csillag. Ezek miatt nekiállt agyalni a sok „szakember”, hogy biztos az elméletekkel van gond.
Kérdezem én:
Mi van akkor, ha az elméletekkel/modellekkel semmi gond nincs? Tételezzük fel, hogy él ott egy olyan civilizáció, amely a miénknél SOKKAL régebbi (mivel kifejezetten ősi csillagokról van szó, bőven volt idejük fejlődni), tehát akár több millió/milliárd évvel előttünk járnak. Ez a nép észrevette, hogy a környezetükben lévő többi csillaghoz hasonlóan az ő életet adó napjuk is haldokolni kezd. Megtalálták a módját, hogy nagy mennyiségben állítsanak elő (vagy vonjanak ki valahonnan) lítiumot, és „belepumpálták” a napjukba, hogy ne keljen a szülőbolygójuk lakosságát elköltöztetniük.
Én úgy érzem, hogy egyre több az olyan felfedezés, amikor teljesen bizonyítottnak tűnő elméleteknek 1-1 csillag ellentmond (nem tömegesen, mindig csak 1-1). Már a kis számuk miatt is az ilyen világok esetében szerintem jogos lenne a feltételezés, hogy valamilyen intelligencia beavatkozása okozza az eltérést ahhoz képest, ami mi természetes környezetben elvárnánk az adott csillagtól.
Mondok még egy (régebbi) példát, a Procyon csillag esetét. Ez egy hozzánk elég közeli csillag (11,41 fényévre van tőlünk). Idézek a Wikipédiáról:
„A Procyon röntgen-tartományú sugárzásának 1975 előtti, lágy sugárzási detektorokkal végzett érzékelése sikertelen maradt. Az 1970-es évek végén kiterjedt megfigyelések zajlottak az OAO-3 Copernicus és a TD-1A műholdak segítségével. 1979. április 1-én a Procyon A/B-vel azonosítható röntgenforrást sikerült megfigyelni az Einstein obszervatórium nagy felbontású képalkotó műszerével, a HRI-vel. A pontszerű sugárforrás helyét a Procyon A-tól 4 ívmásodpernyire délre mérték, amely mérés éppen a 90%-os hibahatáron belül valószínűsíti a kettő egybeesését. A Procyon B ekkor a főcsillagtól 5"-re északra volt, így a röntgenforrás vele való azonosíthatósága valószínűtlen.”
Tehát: észleltek egy röntgenforrást, ami egyértelműen nem a Procyon A-tól vagy B-től származik. Akkor felmerül a kérdés, hogy honnan? Szerintem akár ebben az esetben is nyugodtan feltételezhetjük egy földönkívüli intelligencia ténykedését abban a rendszerben.
Miért ne? Ha belegondolunk, nem kell olyan sok és ritka körülmény az élet kialakulásához/fennmaradásához, mint ezelőtt 10-20 évvel feltételezte a tudomány. Ahogy javulnak a műszereink, egyre több olyan esetet fogunk találni, amikor a csillagászati modellek alapján „lehetetlen” dolgok történnek egy csillaggal vagy egy csillag környezetében. Meg kell barátkoznunk a gondolattal, hogy talán pont ezek azok a bizonyítékok a földönkívüli életre, amikre már oly régóta várunk…

És jöjjön a pihentetés: