Ambient on/off

Join the new world

 

Интервју со Persej Makedonski

Day 2,072, 11:17 Published in Republic of Macedonia (FYROM) Republic of Macedonia (FYROM) by VardarEgejPirinMacedonia

Денес ни е гостин една харизматична еЛичност !

Доколу станеш претседател што прво ќе превземеш ?
Persej Makedonski :Доколку станам претседател прво и основно ќе ми биде да се обединиме и да направиме стратегија за добро распоредување на штета по битки, се надевам дека ќе успееме да ги одржиме каналите на поделба и бомбаши, и од голема важност ќе ми биде да се зголеми соработката со сојузниците и придобивање на нови пријатели.

Дали еМакедонија може да излезе од кризата со териториите ?
Persej Makedonski :Во однос на кризата со териториите – односно окупацијата се наоѓаме во лоша состојба, како поради неединството така и поради лошиот сооднос на силите помеѓу нашата и останатите алијанси. D4 ни е најслаба страна за жал поради откажувањето на неколку наши тенкови.


Слика од дарувањето на крв на Мечкин камен - незаборавно чувство за секој Македонец.

Како еМакедонија треба да се постави на надворешен план со дипломатијата ?
Persej Makedonski :На надворешен план немаме баш некоја дипломатија(секако дека има ентузијасти кои се трудат најмногу што можат) но вреди да се проба да придобиеме некој пријател повеќе.

Дали Македонската Армија е иднината на еМакедонија ?
Persej Makedonski :Македонската армија поради насочената штета може да се каже дека е иднина на Македонија, но секако мора да посветиме внимание и на старите единици кои многу придонесуваат за еМакедонија,

Највеќе на играва што те нервира е ?
Persej Makedonski :Највеќе на играта ме нервира нашата неединственост и лакомост на поединци за виртуелно богатсво, а ме нервира и мојата избувливост кон таквите работи – но се трудам да се поправам.

Што мислиш за ПРЦачите ?
Persej Makedonski :ПРЦачитеби ги ценел многу ако се працаат за важните битки за еМакедонија, така што од мене во важните битки би им дал како поклон тенкови и злато – само и само да не ни се случува да кинеме 200 луѓе зивци во важна битка, а во некоја неважна некои ПРЦачи да пукаат тешки милиони за ебан BH medal.

А што за мулташите ?
Persej Makedonski :Бев неколку години админ на сервери на една друга игра, за мулташите порачувам да бидат паметни и никако лакоми. Исто така треба да сватат дека е многу долно и ниско каога од играчи како мене кои помагаат послаби играчи преку своите мултиња влечат тенкови и пари.

Зошто играш еРепаблик ?
Persej Makedonski :Играта сосем случајно почнав да ја играм, мој пријател кој сега за зал не игра ми прати линк од играва и ме повика да војувам за еМакедонија – што мене ми беше и ми е сосем доволно за да ја играм играва. Но најбитно ми е што стекнав многу нови пријатели со кои ќе бидам пријател до крајот на мојот РЛ живот – тоа е и суштината на ваквите игри.

Со поголемиот син Петар пред Градската Црква Свети Никола во Штип, ако од мали нозе го добиеш Македонското во себе - никој подоцна не може да ти го откорне !

Какво е значењето на името Persej Makedonski ?
Persej Makedonski :За прв пат Persej Makedonski се појави на една друга multipleer игра, и од тогаш ја користам на сите игри.
За мене Persej Makedonski има големо значење бидејќи е последниот Македонски крал од лозата на Александар Македонски и тој ме потсеќа на тоа дека најголем непријател на Македонија се одреден дел од Македонците. Persej одлучувачката битка против римјаните ја загубил бидејќи за пари неговата коњаница го предала и ја напуштила битката оставајќи го царот со фалангата да се бори против римјаните, потоа Македонија била поделена на 4 дела.

Koj e Persej Makedonski одкако ќе стисне Logout ?
Persej Makedonski :Одкако ќе стиснам Logout јас сум Зоран Мијалков од Штип, Христијанин, татко на две синчиња петар и Никола, библиотекар по професија(работам во единствената библиотека во Македонија INFOBUS), крводарител сум на повик, рекреативно спортувам и голем локал патриот сум постојано ја фалам Штипската пастрмајлија – кој пробал може да кажува 😉

Организирав 2 собиранки до сега во Штип, третата ќе биде по одморите, а може и порано зависно од заинтересираноста на браќата и сестрите од играва.


Кое е твоето мото или што е она што те тера да продолжиш понатака ?
Persej Makedonski :Па имам неколку брат :
Може да паднам повеќе пати, но битно секогаш да се дигнам и продолжам понатаму.
(Мора во денешно време да бидеме упорни до болка за да успееме)

Моето најомилено - Со БОГА напред !

Музика, филм и хоби ?
Persej Makedonski :Хоби ми е помагањето на оние кои им треба помош, како волонтер работам во црвен крст и во Јавната кујна.
Од музика не слушам техно и турбо фолк.
Гледам секакви филмови но омилени ми се европските од непознати режисери.

Порака до читателите ?
Persej Makedonski :Браќа да се обединиме барем во играва, заборавете на менталитетот и самоуништувачкиот порив наш Македонски и да и да пробаме да газиме како порано, или барем да влозиме се за да им го згорциме еЖивотот на нашите непријатели !

Македонија пред се и над се !
Македонија вечна !

Ве сака вашиот Persej Makedonski

Сите интервјуа можете да ги погледнете тука.Интервју со Persej Makedonski
http://www.erepublik.com/en/article/-persej-makedonski-2295375/1/20

Интервју со идниот претседател
http://www.erepublik.com/en/article/-persej-makedonski-2295375/1/20
 

Comments

1 9 0 3
1 9 0 3 Day 2,072, 12:25

prf

Devil for enemies
Devil for enemies Day 2,072, 12:28

vtorr 🙂

krembananka
krembananka Day 2,072, 12:38

o7

Alorkokombi
Alorkokombi Day 2,072, 12:39

o/ toa e mojot brat o/ 😃

GG.Neno
GG.Neno Day 2,072, 12:42

o/

Mr.Hiccup
Mr.Hiccup Day 2,072, 12:42

persej e car vo igrata o7

El Che G
El Che G Day 2,072, 12:42

ин Персеј ви траст
о/

MK Stalker
MK Stalker Day 2,072, 12:54

Persej, ti si roden politicar. kakvi samo odgovori na prasanjata...
mislam deka ke bides odlicen izbor za CP.

Felllix
Felllix Day 2,072, 13:08

o/

Red Tornado
Red Tornado Day 2,072, 13:11

o7

MeCheemkd
MeCheemkd Day 2,072, 13:28

o7

VardarEgejPirinMacedonia
VardarEgejPirinMacedonia Day 2,072, 13:28

Доколку има печатни грешки, вината префрлете ми ја мене 🙂

CobeMakedonski
CobeMakedonski Day 2,072, 13:35

Persej e zakon o/

Runnern
Runnern Day 2,072, 13:42

car o7

Dadidk
Dadidk Day 2,072, 13:43

Alde kandidiraj se za CP

DacMKD
DacMKD Day 2,072, 14:05

o7

ORIGINAL MKD
ORIGINAL MKD Day 2,072, 14:10

o/ prijatele ..

kokan p
kokan p Day 2,072, 14:13

v

vojislavp
vojislavp Day 2,072, 14:18

To bratu !!!A za gostoprimstvoto negovo mozam da dadam samo 10 ..
nekolku pati se e pokazal .....
a za igrata uste CP mu ostanuva samo ..ako ima vreme da go ostave RL nastrana mesec dena

TRTE T
TRTE T Day 2,072, 14:23

о7

MADALEX
MADALEX Day 2,072, 14:23

o7
Persej druze, da ne te forsirame nie, koga ke imas vreme vo RL ke se kandidiras. Ama sepak mislam deka ni 'dozlis' na site nas edna kandidatura za CP 🙂 .

VardarEgejPirinMacedonia
VardarEgejPirinMacedonia Day 2,072, 14:38

veke e kandidat

Aexil Kong PRC
Aexil Kong PRC Day 2,072, 14:41

o7

Machairodus Giganteus
Machairodus Giganteus Day 2,072, 14:45

o7

Alphonso Gabriel
Alphonso Gabriel Day 2,072, 16:21

Персеј за ПРЕТСЕДАТЕЛ!!! о/

Superior MKD
Superior MKD Day 2,072, 16:48

Persej...o/

Pur3BlooD
Pur3BlooD Day 2,072, 16:53

o7

Strastniot
Strastniot Day 2,072, 17:00

o7

ke te glasame, ozbilno...

ePanther
ePanther Day 2,072, 17:44

o7 PERSEJ ZA CP!

LionHeart MK
LionHeart MK Day 2,072, 21:55

o7

Aminta Makedonecot
Aminta Makedonecot Day 2,072, 22:46

sekogas odlicni intervjua 🙂

VEP e profi 😉

Kabasshii
Kabasshii Day 2,073, 03:51

o7

James Bond PRC
James Bond PRC Day 2,073, 04:22

na slikana kaj so e so sinmu
Do nego imat kola so tablisa 990 BH
mnogu e jaka kolava imat fateno 990 BH medali 😃

THRAX and RUMELIAN
THRAX and RUMELIAN Day 2,073, 10:13

o love the fact that the half of you have Grekk origin names.... Персей Македонски... lol

Rob3rtMK
Rob3rtMK Day 2,073, 12:35

and do you love the fadt that half of you are gay, and the otheer bisexual?

Persej Makedonski
Persej Makedonski Day 2,073, 13:51

Persej Macedonian is last Macedonian king, read Macedonian not greek. You have problem with your life and still history of others

THRAX and RUMELIAN
THRAX and RUMELIAN Day 2,073, 21:50

of cource, from the Antigonid dynasty. thats why he had a Greek origin name like all the others! i dont need to learn history, you have to learn it my friend. he had the name of the mythological hero Perseus (you know, the one he killed Medussa). those are all facts and you deny them with your "history" 🙂

ps: robert if we were all gay the leadis of your country shuld had problems finding work in our strip bars but they dont.

dado.MKD
dado.MKD Day 2,073, 13:21

Со Персеј до 10/10 ресурси :Р
о7

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.