Ambient on/off

Join the new world

 

[MoFA] Reforms and News

Day 1,887, 08:59 Published in Israel Israel by RoaiTG


ברכות ישראלים, חברים ובעלי ברית

לאחר שהתמניתי לשר החוץ לא כתבתי מאמר על התחלה חדשה כנהוג, בגלל כמה סיבות, הסיבות העיקריות היו שעות פעילות ודברים שלקח לי זמן לארגן כמו רפורמות ופנייה לאנשים, בחודש הקודם משרד החוץ פעיל בצורה מוצלחת, נכון היו דברים שיכלנו לשפר, אבל היסוד היה טוב, השאלה העיקרית שהיה עליי לענות היא האם להמשיך את הדרך, או להוסיף ולשנות דברים? אילו דברים אנו יכולים לעשות כדי לשפר את המשרד? נראה שזה זמן טוב לענות.הפרויקט הראשון של כל משרד החוץ הוא השגרירויות, היעד הראשון הוא שליחת שגרירים לכמה מדינות שאנחנו יכולים, הדבר הראשון שאנו יכולים לעשות זה למנות מנהלי שגרירות, אנשים מארץ המקור שיכולים לעזור לשגרירים ולדווח על כמה טובים השגרירים, במאמר הבא שלי אני אציג את מנהלי השגרירויות, אבל קודם כל כל מי שרוצה לשרת בתור שגריר צריך למלא את הטופס הבא http://tinyurl.com/a6ykvwf.
שמתי לב לזה שאין משרד מדיה בישראל, אז המשרד שלנו יעשה את העבודה הזו, בכל שבוע נפרסם חדשות שבועיות בישראל ובעולם, כל מי שרוצה לעזור מוזמן, רק צרו איתי קשר.


כמו שאתם בוודאי יודעים אנחנו תחת כיבוש, כיבוש זה גרם לבעיה ישנה להיות יותר קריטית, לישראלים יש יותר מדי ייצור, ומה שהם מצליחים למכור בשוק הישראלי מאט מדי כדי לפרנס את עצמם, בשביל זה משרד החוץ ייסד את הרשת הישראלית, נכון לעכשיו אנחנו יכולים למכור את הסחורה שלכם בכל ארץ בעולם עם מס כלשהו על הרווח שגובים היצאנים, בכל ארץ המס שונה ותלוי ביצאן, אני אשחרר עוד פרטים במאמר הבא שלי, ואני מבטיח להמשיך לעבוד על זה כדי שתהיה רשת משופרת עם עוד יצאנים, כך שתוכלו למכור את עמלכם ברשת נוחה ואיכותית, כזאת שחוצה את הדרכים הקשות ביותר.

והנושא האחרון הוא עדן, הברית שלנו, עם בוא החורף, עדן התמודדה עם מתקפת חורף ובגידות מכמה ארצות, מה לגבי ישראל? אנחנו נישאר נאמנים לעדן, זמנים קשים חולפים, ואנחנו נעמוד ונילחם עם אחינו.

תודה על הקריאה!
שלכם,
רואי, שר החוץ הישראלי.Greetings Israelies, friends and allies,

Since i was appointed to MoFA of Israel i did'nt write new beginning article as normal, for few reason, the main reasons were activity hours and things that took my time to organise like reforms and contacting people, last month the ministery of foreign affairs worked very well, yes there were things we could improve but the fundamental was good, the main question i had to answer is, if keep it up, or add and change things? what things can we do for improve the ministery? it seems like good time to answer it.The First Project of any ministery of foreign affairs is embassies project, the first target is sending ambassadors to as much countries as we can, the first thing we can do is appoint embassies managers, ppl from the country that can help the ambassadors and report about how good is the ambassador, in my next article i will display the embassies managers, but first of all everyone who wants to serve as ambassador needs to fill this form http://tinyurl.com/a6ykvwf.

I noticed that there is'snt Ministery of Media in eIsrael, so our Ministery will do this job, every week we will publish weekly news in eIsrael and World, everyone who wants to help at this is welcome, just contact me.as you probably know we are under occupy, this occupation made old problem more critical, Israelies have over production, and what they manage to sell in the market is too little for make a living, for that Ministery of foreign affairs formed the Israeli Network, right now you can sell your network in any country in the world with some profit tax to the exporter, in any country is diffrent and depends in the exporter, i will give more details in my next article, i promise to keep working on it for improve the network with more exporters, so you can sell your production in convenient and qualitative network, that crossing any road.

and the last subject is, EDEN, our ally, passing changes, with the coming of the winter, EDEN faced winter attacks and betrayals from few countries, what about Israel? we will stay loyal to EDEN, hard times pass, and we will stand and fight with our brothers.


thank you for reading!
Yours faithfully,
RoaiStyle, Minister of Foreign affairs
 

Comments

Mac Warmsco
Mac Warmsco Day 1,887, 09:17

Hail Roai

Tom Tomasic
Tom Tomasic Day 1,887, 09:17

v

Mr. Enya
Mr. Enya Day 1,887, 09:33

v+

MiczuTG
MiczuTG Day 1,887, 10:43

V o7

Nukeru
Nukeru Day 1,887, 10:54

o7!

funky_ribar
funky_ribar Day 1,887, 11:04

o7

R3spect0r
R3spect0r Day 1,887, 11:08

voted

NIGHTMARE WARRIOR
NIGHTMARE WARRIOR Day 1,887, 11:17

voted, well done ROAI 🙂

John TG
John TG Day 1,887, 11:20

voted, nice job roai

smokiie is back
smokiie is back Day 1,887, 11:26

v

Tsahi K
Tsahi K Day 1,887, 12:12

o7

Chrisimos
Chrisimos Day 1,887, 12:43

o7

eIDF Reserves
eIDF Reserves Day 1,887, 13:24

o7

Steveeven
Steveeven Day 1,887, 20:53

V. Winter is coming.

Eysh
Eysh Day 1,888, 00:31

אני מקווה שרוב הפעילות שהמשרד הכי חשוב בימים אלו של כיבוש עושה נסתרות מן העין
כי אחרת לא כתבת במאמר הזה כלום.
הדבר שמעודד הוא כמות האזרחים הזרים שהגיבה כאן

RaZano
RaZano Day 1,888, 09:25

חחח אני שמח שמשתמשים לי בעצובים מנפני הפרישה 🙂
זה נותן לי תחושה שהשארתי חותמת 😛

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.