Ambient on/off

Join the new world

 

[MoD] Рефунд - Македонска Армија

Day 2,067, 03:57 Published in Republic of Macedonia (FYROM) Republic of Macedonia (FYROM) by Ministerstvo za OdbranaПоздрав до сите!


После еден подолг период на безуспешни востанија се наближува денот кога ке се обидеме поконкретно да се ослободиме и да обезбедиме Конгрес за следниот месец.
Во изминатиов период ослободувањето беше речиси невозможно и нерационално, со оглед на тоа што би ни следело веднаш бришење од мапата.

За жал и сега работите не се многу поразлични поради летните одмори и поради фактот што многу играчи се одкажаа, а некои се во длабок двоклик итн.

Меѓуто со добра органзираност, активност и посветеност на сите нас можеме да ги победиме гејците! Впрочем и многу пати наназад тоа сме го покажале.

Со цел поспремни да го дочекаме ослободувањето се започнува со рефунд за Државната Армија

За да добиете рефунд од 10 тенка треба да сте член на Државната Армија и треба да го пополните следниов формулар.

Формуларот ке биде отворен 48h во статијата и на #emkd-army

Поделбата на рефундот ке биде извршена во сабота вечер.
Средствата за рефундот ке бидат покриени од наградата

Во наредниов период ве повикуваме сите вас да бидете активни, особено на денот на ослободувањето. Ке бидат потребни подржувачи на востанија платени од страна на државата, ќе биде потребна поддршка на MoD тимот за поделби, кревање RWa и многу други работи во однос на организацијата и координацијата.

За таа цел бидете присутни на државните армиски канали:

Армиски: #emkd-army
МоД: #mod.team
Поделба: #podelba
#bombashi

Само со активност, сплотеност и следење на наредби ке ги оствариме своите цели!

Наредбата како и планот за ослободување ке биде објавена во MoD весникот, следете ги наредбите и пукајте паметно и не се штедете во одлучувачки моменти.

Да живее Македонија!vMoD
Felllix
 

Comments

Ministerstvo za Odbrana
Ministerstvo za Odbrana Day 2,067, 04:04

[MoD] Рефунд - Македонска Армија

http://tinyurl.com/p93urzw

~shout~

iPocahontas
iPocahontas Day 2,067, 04:06

o7

Toni Lj Cvetkovski
Toni Lj Cvetkovski Day 2,067, 04:11

Втор 🙂

efiljo II
efiljo II Day 2,067, 04:24

А што тие што не се во таа армија немаат право за рефунд?
Тоа е некаков услов за да се добие рефунд?
Па добро де до каде со ова?
Ај да речеме ќе заминам во таа армија ама под услов да дојдеш во БС и да им помагаш на најмалите со совети и поделби за во иднина да можат да бидат јаки играчи и Д1 и Д2 да можат да ја држат без потреба од бомби и ракети.
Значи имате голем проблем што ги двоите единиците една од друга и ради тоа нема да има согласност.

Felllix
Felllix Day 2,067, 04:33

Sredstavata za podelba se od nagradata i ne e samo moja odluka taka da bide.
Makedonskata Armija e drzhavna armija koja puka po DO na CP i MoD. i blagodarejki na toa i pokraj konstantno bunenje na igracite vo armijata se puka tamu kade shto treba.
Za pomaganje na novite sekoja cest i na mene ni stignuvaat najmalku 10 poraki za pomosh i sovet na koi redovno odgovaram.

efiljo II
efiljo II Day 2,067, 04:39

Феликс немој да ме сватиш погрешно ама за таа награда сум се борел и јас и членови на други единици кои од лични или други причини ја напуштиле таа армија. Се знаеше уште на почетокот кој и зошто дојде во армијата. Сите дојдоа за да бидеме први ама и се изјаснија дека потоа се враќаат назад. Не е фер тоа сега што се прави.

efiljo II
efiljo II Day 2,067, 04:41

И колку за илустрација значи и другите единици пукаат по информациите на МОД а не самоволно така да целата теза ти паѓа во вода

Felllix
Felllix Day 2,067, 04:43

Podelba ke ima i za site Makedonci na #podelba kako i sekogash samo shto vo Armijata ima eden kup igraci koi nikogash ne ni vlegle na chat i zatoa se deli preku statija zamo za Armijata. Armijata ima fond koj go osvoi kako nagrada i koj mozhe da go deli.

Felllix
Felllix Day 2,067, 04:45

I na krajot na kraishtata ako se deli na site od nagradata zoshto nekoj bi sedel vo Armijata, a ne bi se preselil vo bilo koja edinica pa da si raboti tamu i da si zema refund.

efiljo II
efiljo II Day 2,067, 04:51

Феликс сакаш да кажеш дека сите единици имаат рефунд?
Тука ја правите најголемата грешка. Има многу единици каде нема никаков рефунд и едвај крпат за ДО да завршат.
Сакаш да кажеш дека во Македонската армија ако побараат тенкови за ДО им се даваат?
Не е точно (им се дава само на тие што се познаваат меѓу себе а не на сите), види ги шаутите по пријатели колку бараат само.
И како последно што ќе ти го кажам Македонската армија нема тенкари како што знам и нема таму кој да работи за минималец за да добие рефунд така да последниот коментар не ти е на место. Значи тој може да седи во таа армија ама си работи во предходната единица и го водат како нивен член и пак добива нешто.

Felllix
Felllix Day 2,067, 04:57

Pa ne im se dava refund i sega koga im se dava nema bunenje.
Ne se diga galama koga se praat partiski podelbi, a se diga galama za drzavna armija koja deli od svoj fond.
Ako odime po logika koj bil vo armijata koj ne bil togash ke treba da ja rasturime i da nemame drzhavna armija.
Vaka imame i ima stabilna brojka od 1300+ clenovi i tie igraci bi bilo pozhelno da se zadrzhat vo Armijata.

efiljo II
efiljo II Day 2,067, 05:13

Јас не викам да не се задржат членовите напротив треба да се задржат ама ако сите армии во МКД припаѓаат под раководството на Македонска држава тогаш и другите треба да добијат дел.
А за то дека не се дига галама за партиски поделби гледам намерно си го пишал наменето за ТМОРО (Солун, Македонија) ама ќе те демантирам дека се дели на сите барем храна ако не тенкови и тоа можеш да ги прашаш тие што пополнуваат + истото здружение само организирало удари без помош од државата со сопствени средства и тоа за сите што пукаат за Македонија без разлика на политичка, верска или национална припадност. Не се правеле исклучоци и ти тоа добро го знаеш.
Во сегашниов случај има дискриминација кон другите кои сепак се под државна команда и пукаат за интересите на државата и алијансата и ги следат државните наредби.

mikromakro
mikromakro Day 2,067, 05:13

Zaradi 10 tenka ke se davime sega? Zaradi to nema soglasnost, a ne drugo nesto.

efiljo II
efiljo II Day 2,067, 05:15

mikromakro никој не кажал дека за 10 тенка е работата туку за тоа што ако се дели да се дели на сите што ќе пукаат по наредби.

Felllix
Felllix Day 2,067, 05:17

Ja ne spomnav niedna partija, imashe i edinici koi delea po 20 tenka za da nepostoi drzhavna Armija. Za mene lichno najkorisno za drzavata bi bilo site da se vo Drzavnata Armija i seushte ne gledam problem zoshto drzavnata armija ne bi mozhela da deli refund, a drugite edinici partii i poedinci bi mozhele.

efiljo II
efiljo II Day 2,067, 05:25

Феликс другар значи друго е таа армија, друго е БС и слични на неа каде се делат совети на помладите за како да станат појаки како што напоменав погоре. За тие единици што делеле по 20 тенка и јас не го оправдувам тоа. Ама и самиот знаеш дека има единици каде има многу јаки играчи кои пукаат по наредби и за нив викам дека се дискриминирани а овие што бараат членови за тенкови се некои пилиштарци на кои им било интересно да основаат единица за курташак а и самите не знаат како да ја водат. Тоа се се нови единци и знам дека само глупости прават се додека не го банираат основачот и тие околу него што со мал лвл.

Felllix
Felllix Day 2,067, 05:40

Ke ima podelba za site na denot na RWto taka da nikoj ne e diskriminiran.
Ama i igracite koi se vo Drzhavnata Armija treba da imaat cuvstvo na pripadnost kon edinicata.
Drzavnata armija od turnirot do sega izgubi 300 clena shto e daleku pod ocekuvanjata i shansata i faktot deka imame drzhavna armija mora da se iskoristi, a i mora tie igraci da se motiviraat za ostanuvanje vo drzhavnata armija iako refundot e simbolichen.

efiljo II
efiljo II Day 2,067, 05:42

тоа е веќе дриго и за тоа немам замерка јас мислев дека само на нив ќе им се дели пошто некако така ви е формулиран текстот на статијата кој може да го промените за да не доаѓа до забуни.

El Che G
El Che G Day 2,067, 06:28

Ефи
сите друго МУ си земаат рефунд.Не од државата туку од нивните фирми
не е некој голем рефунд,ама повеќе е отколку да работиш некаде за плата.
Државната армија и БС се најзаебани во овој поглед.Никогаш ништо не добиле,а најмалку од државата
Никогаш не зеле рефунд
БС опстојува заради ангажираноста еланот на неколкумина играчи.За септември не чека ББ,така да ќе направием и подготовки тамо...

GoodBeer
GoodBeer Day 2,067, 06:58

Ne sum znajal deka ako rabotis za minimalec zimas nekoj refund... Sto BS ima svoi tenkari ??

efiljo II
efiljo II Day 2,067, 06:59

Нема свои тенкари

GoodBeer
GoodBeer Day 2,067, 07:05

Epa neznam za sto zbori el che deka ste bile oshteteni deka site zimale refund samo vie ne. A ne ste zele refund zatoa sto ne ste bile aktivni . Ili pak ste sakale da si rabotite vnatreshno i ne ste pobarale pomosh.

Persej Makedonski
Persej Makedonski Day 2,067, 04:29

ефилјо е тотално во право во врска со ова

efiljo II
efiljo II Day 2,067, 04:37

Нормално брат замисли ги сега Тигрите, МТО, МНА, ДЕМОНИ, Армакедон и останатите каде има јаки тенкови и можам да гарантирам дека заедно прават поголема штета од таа една армија. Значи какво мислење ќе имаат тие за ова? Крајно дискриминирачки е направена поделбава затоа што за таа награда сите се бореле а тоа што излегле од таа армија се од лични причини или пак од некои капетани кои забушаваат. Сакате да бидеме сплотени? Тогаш давајте на сите подеднакво. Да не зборам за иселениците кои сигурно ќе пукаат за нас. И тие не заслужуваат поделба?
Разберете еднаш дека не треба да се прават двојни аршими т.е. едни да бидат во преден план и да имаат помош во однос на другите.
Срамота е ако не им давате на сите поддеднакво.

BoboBTMK
BoboBTMK Day 2,067, 04:46

nekako prerano podelbava... trebase pred vostanieto preku regimenti da odi ova i na provereni luge da se dava... a ne na sekoj sho e vo Makedonska Armija tuku na site sto bea... i na tie sto ne bea sega se 🙂

CobeMakedonski
CobeMakedonski Day 2,067, 04:50

gerilla ne se buni i ne zema tenkovi od mkd 😉

makedonec 21
makedonec 21 Day 2,067, 14:31

ne e vo pravo.....
nikoj ne gi koordinira drugite edinici kade bi postavile DO dodeka Macedonian army komandant e precedatelot i moze da menjava DO po potreba
I pak se vrakame na ona makedonskoto zosto da zemas ti a da ne zemam ja
neka odat site "patriotski nastroeni edinici vo MA neka si zazemat edna regimenta i ke si imaat pravo na refund...
a so pravime so tenkarite od poranesnite drzavni edinici ??? propade armija ode naoruzanje a ???

NlKoLa MaCeDoN
NlKoLa MaCeDoN Day 2,067, 05:32

во ред е наградата да биде поделена помеѓу членовите на Државната Армија, и јас сум пукал за време на натрепаварот. ама сега веќе не сум дел од неа, така да не може сега тие да пребројуваат кој бил во ДА за време на натпреварот, а кој не бил..

според мене во ред е начинот на поделба

efiljo II
efiljo II Day 2,067, 05:41

Не го оспорувам тоа што го кажа туку само кажав дека сите што ќе ги следат наредбите за тој ден треба да добијат рефунд доколку немаат можност сами да се финансираат. Тоа е целата работа.

GoodBeer
GoodBeer Day 2,067, 06:05

Tolcenje zlato za refund ??? Pa i ne e dobra ideata .

Felllix
Felllix Day 2,067, 06:20

pa nema cc

GoodBeer
GoodBeer Day 2,067, 06:55

70 k ima be kako nema . I kakov e toj refund bez sledenje naredbi ??? Samo za DO ?

Felllix
Felllix Day 2,067, 06:59

tie se drzhavni pari i ke se delat na podelbi, za Armijata ke se deli od nagradata. I toa DO sekoj den go zavrshuvash po nareda na CP.

GoodBeer
GoodBeer Day 2,067, 07:15

Pa drzavni pari dzrzavna edinica ... Ostajte go goldot be coece. Dajte pass na tie ministri ekonomisti neka go vrtat na MM .

Felllix
Felllix Day 2,067, 07:18

Ne se slagaat site deka treba da se deli od tie pari i pobezbolno e vaka, a za vrtenje na MM vo pravo si. Ja probav so statija pred edna godina toa da se aktivira i pobarav od togashniot CP da se obezbedi org so pari za vrtenje na MM ama na toa ostana.

goce.bs
goce.bs Day 2,067, 06:45

se dodeka treba da gi stimulirame makedoncite so tenkovi za da pukaat se do togas ke bideme izbrisani

Glamche
Glamche Day 2,067, 09:43

Za DSW kje ima li neshto od medot ?

xhaferowsky Day 2,067, 10:13

Comment deleted

mac3donia
mac3donia Day 2,067, 13:35

DSW pregovara direktno so precednikot zasx duplo .... ova ovde e gola voda xD

SaJrUs
SaJrUs Day 2,067, 10:12

o7

Aexil Kong PRC
Aexil Kong PRC Day 2,067, 10:16

o7

Kristijan Ronaldo
Kristijan Ronaldo Day 2,067, 12:28

petreski0
petreski0 Day 2,067, 20:34

znaci osven armakedon i nekoi drugi pomali edinici site ostanati edinici ili pogolemiot del od niv se prefrlija vo MA za da se osvoi nagradata i spored mene imaat pogolem pridones otkolku tie sto ostanaa odnosno se momentalno vo MA , taka da ne e vo red da dobijat nekoi nesto a nekoi NISTO .

marjansp
marjansp Day 2,068, 02:36

о/

Maced0n
Maced0n Day 2,068, 03:19

togas oslobodete se samite so taa vasa '"drzavna armija''...

Vssa87
Vssa87 Day 2,068, 06:22

Fellixx najgolemi podelbi praes vo posledno vreme. Uboo si izigravase vodac na eCeska neznaem sto ti tekna da se vratis vo eMakedonija. Za nagrada dobro e da se dobijaat 10 tenka ali ne e sekoj moment koga go planirate osloboduvanjeto, Treba za site podenakvo a posle koga ce zavrsi oslobuduvanjeto nagradi gi kolku sakas clenovite od drzavna armija i ako za taa nagrada pukale i drugi igraci sto sega ne se del od taa ``drzavna armija`` nikoj ne se buni toa ali sega se praes pameten deka samo oni ce dobile tenkovi 😃. o7

Felllix
Felllix Day 2,068, 09:50

Drzavnata Armija ima pravo da zeme refund kako i site drugi edinici se deli sega za da imaat lugjeto kolku tolku tenkovi, otkako ke zavrshi RW to e kasno.
Nikoj nikogo ne izbrkal od Armijata tie shto reshile da se vratat vo starite edinici se vratile i ne gledam nishto sporno tuka.
Edinici pravat regrutacii nudat po 20 tenka refund, a drzhavnata ako podeli ednash vo mesecot 10 tenka togash toa e razdor?

Vssa87
Vssa87 Day 2,068, 16:13

Razdor ti e sto forsiras taa edinica barem ne e sega toj moment

Felllix
Felllix Day 2,068, 16:23

Taa edinica e Drzhavna Armija i ne ochekuva site nas vazhno RW i se deli refund posle poishe od mesec dena za armijata i molim lepo!

Felllix
Felllix Day 2,068, 16:25

Niti od drzhavata se zema niti pa od tvoj dzep se zema a ako imash ideja na kogo i koga treba da se deli javi mu se na CP to i deli.

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.