[MOC] Вјештина ратовања, први дио

Day 5,439, 11:09 Published in Serbia Serbia by Ministarstvo Obrazovanja Srba




Поштовани суграђани и суграђанке,


У уводном дијелу чланка, као нова министарка образовања Владе еСрбије, хтјела бих укратко да се обратим Вама, грађанима еСрбије, предсједнику, осталим члановима Владе и свим мојим другарима, а имам Вас много овдје. Улогу министра образовања схватила сам поприлично озбиљно јер сам свјесна да би моји чланци, у складу са функцијом коју обављам, првенствено морали да буду едукативног карактера. Искрено, нисам сигурна да ли сам дорасла овом задатку, али оно што могу да обећам јесте да ћу се потрудити, одвојити вријеме, а и нерве, да објавим по један чланак недељно и тиме задовољим минимум очекиваног. Надам се да ћете ми бити благонаклони и имати разумијевања за мене и мој дио посла. Ово радим први пут, свака сугестија а и критика добродошла je. Напоменућу још да ћу чланцима највјероватније изаћи из стандардног протокола рада Министарства образовања, јер ће они поред едукативног укључивати и мање званичан дио, који ће подразумијевати некакву занимљивост из свакодневног живота и наградна питања.



Тешко је одабрати тематику која би могла бити занимљива и истовремено корисна. Старијим и искуснијим играчима све је углавном познато, па ћу првенствено писати за све нас којима је помоћ у игри још увијек потребна, за нове играче и повратнике.
Обично за еРепублик кажемо да је то, у првом плану, војно-политичка и економска стратегија која играчима даје прилику да се виртуелно остваре као вође државе, војсковође или успјешни предузетници. Морамо бити свјесни је ово уствари игра „на дуге стазе“ јер као и свака стратегија, и ова подразумијева општи план акција чија је сврха, дугорочно гледано, остваривање одређених, јасно дефинисаних, циљева како индивидуално тако и унутар заједнице.
Мене је, од самог старта, највише привлачио војни или ратни модул, и увијек за себе кажем да сам на првом мјесту војник, те сам овај сегмент игре одабрала за своје чланке. Ово неће бити класични туторијали, или да употребим љепши термин : класична упутства. Више ће се радити о краћим резимеима из области рата и ратовања.



Нови играчи, који се тек уводе у игру, најчешће не знају како би се требало правилно борити. Ако томе додамо чињеницу да су обично мотивисани позивима у игру који у себу носе национални тон, циљ им је углавном да убију што већи број противника.
Мислим да би за почетак било потребно обрадити начин на који се приступа једној бици и како да дате свој максимум у истој.
Накратко ћу се осврнути на прве кораке еРепублика, а један од њих је свакако приступ одабраној војној јединици. Да бисте то направили морате предузети сљедеће кораке :

Заједница ----> Mоја војна јединица ----> Избор војних јединица ----> Придружи се


Када одаберете јединицу којој желите да приступите, сљедећи корак је да притиснете дугме "придружи се" те да на тај начин постанете њихов нови члан.



Углавном, можете се придружити било којој војној јединици, мада постоје и поједине јединице које имају ограничења или услове које морате испуњавати, па да бисте им приступили потребан је позив команданта исте. Још бих да напоменем да можете бити члан само једне војне јединице.

Зашто је важно бити члан неке војне јединице?
Рекла бих да су разлози вишеструки, посебно за почетнике у игри. На овај начин бићете у току која битка је тренутни приоритет, а извршавањем дневног наређења (у којем би требало да поразите 25 непријатеља) добићете потребне бодове за испуњавање дневног изазова.



Кад смо већ код дневних наређења и битака које су приоритет за борбу, њих ћете пратити и на државном зиду, јер ћете на тај начин најсигурније бити у току и нећете погријешити приликом одабира битке у којој би требало да пуцате. Овај сегмент игре врло је важан, јер ће се само на овакав начин правилно усмјерити ваша штета, тако да прије него што одлучите да пуцате у било којој кампањи коју води ваша дражава, обавезно провјерите наређења на државном зиду. Он је доступан свим грађанима.






Шта значи правилно се борити?

Укратко, уколико узмемо у обзир улогу сваког појединца, то би значило сљедеће:
• Пратити статус битке, увидјети да ли је бодовна разлика велика или мала, водити рачуна на којем постотку је зид (да ли је изнад 50% или је испод) и информисати се да ли је битка међу приоритетима.
• Бити активан на Телеграм каналима војне јединице или војске еСрбије
• У вези сваке недоумице консултовати свог команданта

Борба је процес којим сваки грађанин даје свој допринос на бојном пољу. Да бисте учествовали у борби морате задовољити минимум захтјева а то су да сте искуствени ниво 1 или више, да имате минимум 10 јединица здравља и да се налазите у држави на чијој страни се борите. Постоје два основна типа битака којим можете да се прикључите а то су:
• Копнене битке
• Ваздушне битке (авијација)
У ваздушним биткама могу да учествују сви, а у копненим биткама учесници су подијељени унутар четири дивизије у зависности од броја искуствених поена.
- Дивизија 1 (Национална гарда) обухвата играче од 1. до 34. искуственог нивоа.
То су играчи са 0-50 хиљада искуствених поена. Као награду добијају 2 златника освајањем медаље Херој битке.
- Дивизија 2 (Војници) обухвата играче од 35. до 49. искуственог нивоа.
За другу дивизију морате имати више од 50 хиљада искуствених поена и као награду можете добити 3 златника освајањем медаље Херој битке.
- Дивизија 3 (Специјалне снаге) обухвата играче од 50. до 69. искуственог нивоа.
Да бисте прешли у трећу дивизију морате имати преко 125 хиљада искуствених поена и освајањем медаље Херој битке бићете награђени са 4 златника.
- Дивизија 4 (Тенкови) обухвата играче изнад 70. искуственог нивоа. То је уједно и највиша копнена дивизија, а да бисте прешли у д4 морате имати минимум 225 хиљада искуствених поена. Уколико освојите медаљу Херој битке, бићете награђени са 5 златника.
- Авиони односно авијатичари нису условљени искуственим поенима. Уколико у авиоборби освојите медаљу Херој неба, бићете награђени са 10 златника.



Вама ће бити понуђено да одаберете да ли ћете пуцати у копненој бици или да изаберете ваздух. Све дивизије су понуђене само играчима који купују и користе одређене пакете за брже напредовање, али о томе неком другом приликом.


Шта би требало да знам када уђем у неку битку да се борим и од чега зависи мој учинак?

Штета (damage) коју направите у току неке битке зависи од Ваше снаге (уколико се ради о копненим биткама), од врсте оружја које користите док се борите и од Вашег војног ранка односно чина. Противници који Вам се појављују, појављују се „рандом“ или случајним одабиром, не можете их бирати. За сваки ударац Вам нестаје по 10 јединица здравља, и ако Вам понекада да убијете противника треба више удараца, аутоматски Вам се одузима и више енергије, односно здравствених јединица у зависности од тога колико Вам је било потребно удараца да противника савладате.




На потрошених 190 здравствених јединица, имамо 19 искуствених, односно 19 престиж поена. Приказана је и штета коју смо остварили борећи се и ранк поени који чине 10% од укупне направљене штете.

Два основна мјерила за правилно пуцање су:
1.статус зида битке у којој се борите
2. укупан број поена битке.
Уколико је зид на страни за коју се борите, рецимо изнад 52%, свако даљње пуцање у тим тренуцима је бацање штете, која је јако важна, посебно у овом модулу гдје свака дивизија игра важну улогу и доноси потребне бодове. Због тога инсистирамо на Вашој координацији са командантом јединице као и на боравку на командним каналима, јер ћете ту бити правовремено обавјештени када и како да усмјерите своју штету.
Свака битка је дио кампање у рату. У кампањи може бити 8-17 битака (рунди) и све понаособ могу трајати од 90 до 120 минута, у зависности од тога колико је једна страна доминантна.
Побједник сваке дивизијске битке је страна која прва постигне преко 1800 поена доминације, или она која има више поена након 2 сата (120 минута) борбе. Битка се аутоматски затвара након 2 сата, чак и ако стране не достигну 1800 поена.
Побједа у дивизији 1 носи 1 поен, дивизија 2-2 поена, дивизија 3-3поена, четврта дивизија носи 5 поена, а AIR 7 поена. Побједник кампање је страна која прва освоји укупно 150 поена.



Овдје ћу се зауставити за овај пут. Потрудила сам се да поједноставим колико је било у мојој могућности. Надам се да ће свако од вас наћи за себе нешто корисно, посебно мислим на нове играче јер ово су углавном елементарне ствари. Оним чињеницама, мало мање познатим широј читалачкој публици, посветићу се у идућем чланку.



За први чланак одабрала сам неке занимљивости из свијета фудбала.
Постоји вјеровање да је фудбал настао упочетком 19.вијека у лондонском затвору "Њугејт". Неколицина затвореника којима су руке биле одсјечене као казна за крађе, почели су да међусобно додају лопти једни другима ногама. Убрзо се ова игра проширила и ван зидина лондонског затвора, и за 2 вијека фудбал је постао најпопуларнији спорт на планети. Највећа побједа икада остварена је у првенству Мадагаскара између клубова AS Adema и SO l’Emyrne гдје је утакмица завршена са невјероватних 149:0.
Најбрже додијељен црвени картон добио је играч Lee Todd након само 2 секунде играња, а највише црвених картона додијељено је у Парагвају на утакмици између клубова Sportivo Ameliana и General Caballera, невјероватних 20 комада.




Наградна питања ће бити такође из области фудбала.
Прво питање, за награду од 50 хиљада РСД гласи:
1.Како се зове први црнац који је професионално почео да игра фудбал?

Друго питање, за награду од 30 хиљада РСД гласи:
2. У којој држави се водио познати фудбалски сточасовни рат у којем је животе изгубило 2000 људи?

Треће питање, за награду од 20 хиљада РСД гласи:
3.У којој држави је све до 1991. годинефудбал био званично забрањен?

У коментар можете оставити одговор само на једно наградно питање. Награде ће бити подијељене у понедјељак. Добитници награда у овој наградној игри, не могу учествовати у сљедећим. Добитник из сваке категорије биће изабран методом случајног одабира. Биће признати сви одговори које сте оставили у коментарима до петка, до 18 часова.


За крај желим свима унапријед да се захвалим. Остајте ми добри и здрави. 🙂

Споштовањем,
Ваша министарка образовања,

𝓭𝓲𝓳𝓪𝓷𝓪𝓫𝓵🦋