[MOС] Све што сте хтели да знате о Телеграму

Day 4,201, 13:35 Published in Serbia Serbia by Ministarstvo Obrazovanja Srba


У овом броју:

Упутство за Телеграм
Питали сте нас
Слике мога краја - Кораћица


Ерепублик за понети (апликација и телеграм)

“Јооој, Ерепублик, РОБИЈО !!!” био је узвик једног нашег тенка, који нажалост више не игра. Изјава се односила на време када паметни телефони још увек нису били раширени и када се морало бити на компу или лаптопу за организоване ударе. Као на робији, морао си да будеш тачно кад ти кажу поред компа или сличног уређаја и да бијеш где ти кажу. Бити председник државе значило је да може да буде дана када не добијете ни време за шетњу.

Ако је пре десетак година Ерепублик био робија, данас је технологија омогућила да постане наногица. Можете да своју робију носите свуда са собом, битно је само да се редовно јављате.


Како можете да претворите робију у наногицу? Врло једноставно, инсталирате две апликације: Ерепублик и Телеграм.

Ерепублик апликација за мобилни

Дакле, Ерепублик је избацио апликацију за мобилни телефон, која је као и све у овој игри у фази тестирања, али за сада се може рећи да је одлично решење за буквално све играче - било да се ради о онима у двоклику, било да се ради о онима који желе да стално примају обавештења о томе шта се дешава у игри.

Ево линка у гугл продавници са којег можете да је скинете:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.erepubliklabs.erpkmobile&hl=en_US

Мање-више, све су функције ту. Само што уместо да се уздате у скрипту да не багује или у то да ћете ухватити време за логовање, сада можете било кад и било где да одрадите шта треба. Апликација такође обавештава када вам неко пошаље поруку или коментарише на пост. Да је ово постојало пре рецимо пет година, овде би било занимљивије него на твитеру.

Зашто прећи на Телеграм?

Са све већим бројем играча који играју игру на мобилним телефонима, било је потребно да пронађемо начин да радимо оно исто што смо некада на KvIRC или Mibbit. Дакле, да можемо да четујемо, да се договарамо, а да опет неки тамо пацијент не може да добије мој број телефона, а да му ја то не дозволим. Као најбоља и најпаметнија замена наметнула се апликација телеграм. Једини начин да неко сазна број телефона другог учесника у разговору је да се размене контакти. А може скоро све што могу Whatsapp, Viber, Skype и сличне апликације, плус (ствар укуса аутора) има много боље стикере. Велики број активних играча је прешао на телеграм, где се људи дописују, договарају и друже као у она најбоља времена у игрици. Осим тога, телеграм је и супер апликација за дописивање и у животу ван игре. А за оне који воле Русију, да кажемо да је Рус смислио ову апликацију! Ако се и даље размишљате да ли да је инсталирате - знате и сами да је све руско сто пута боље од било чега америчког. И наша војска се прославила користећи руске МиГ-ове и тенкове, а не америчку технику и тако треба да буде и на Ерепублик.

И он, сигурни смо, користи телеграм.



Шта можете да урадите са Телеграмом?



У ѕависности од телефона који поседујете прво инсталирајте телеграм на Android-у, iPhone / iPad-у или WP-у

Телеграм за Android

Телеграм за iPhone / iPad

Телеграм за WP

По добијању кода можете приступити Телеграму преко било ког другог уређаја. Уколико желите да приступите преко рачунара, таблета кликните овде и довољно је да упишете код који сте добили.

Ако је у питању macOS кликните овде и унесите код.

Исти је поступак и за PC/MAC/Linux. Кликните овде и унесите код.

Позивамо вас да нам се придружите на каналима Телеграма:
eSrbija: https://t.me/joinchat/FavW40-WU3GvYPZDfMye4A
AirSrbija: https://t.me/joinchat/FavW40jxaUzkfXp9bRYFNQ

Ту ћете из прве руке добити информације о устанцима, ратовима који се пуштају и сл. али и пуно ћаскања и забаве. За млађе играче ту су увек спремни старији и искусни играчи да притекну у помоћ.

Организоване су и наградне игре. Наградни шаховски проблеми на каналима Телеграма!
Шах: https://t.me/erepubliksah


1. Шта су пакети и зашто су они битни?

- Пакети су понуде админа којима се могу добити одређене предности у односу на играче који не користе пакете.

2. Који пакети постоје, и за ста који слузи?

- Јуришни пакет, борбено складиште и пакет залиха су елементарни, и доносе голде, чоколадице, бомбе, појачиваће штете, и слично.
Сви остали пакети садрже неке од ових ствари, али имају и своје адуте:
Блицкриг пакет, који поред основних ствари даје и +2000 енергије, што је око три пута више него што многи играчи имају.
Комплет за пешадију, који доноси +600 енергије и уколико сте у нижим дивизијама, искључује вам напредовање искуства борбом, тако да дуже можете остати у нижој дивизији где су медаље лакше добити.
Маверик, који такође доноси +600 енергије (уколико имате и пешадијски и маверик, време се додаје, немате +1200) и могучност да прелазите из једне у другу дивизију по својој вољи. Битна напомена је да у тој дивизији немате свој ударац, већ се креће од 10000 по ударцу, а повећава се када неко други удара на тој страни у рату у тој дивизији, у односу на његов ударац, јачи његов ударац, јачи ваш ударац.
Енергетски пакет, који доноси +200 енергије и +20 енергије коју можете надокнадити сваких 60 минута, односно 200 на сат. Блицкриг и енергетски пакет су комплементни, јер сваких 6 минута добијате више енергије, а у исто време имате и значајно већу залиху енергије, па су походи по медаље много лакши и чешћи.
Тајкунски пакет, који вам доноси 150 радова, које можете искористити у својим компанијама као да сте платили радника, а такође повећава и продуктивност свих ваших компанија за 20%, што значи да би са савршеним бонусима и малом загађеношчу она могла бити 220%+бонуси регије. Куповином тајкунског пакета, повећавате лимит куповине голда у току једног дана са 10 на 50. Тајкунски пакет је једини који траје само 7 дана, док сви остали трају 30.
Ратни штек је задњи пакет, који поред стандардних голда, бомби, чоколада и појачаних базука даје и +10% на сво злато које зарадите за време трајања пакета, као и +10% на ранг поене.

3. Који се пакети сматрају најесенцијалнијим?

- Као што је напоменуто, леп тандем су блицкриг и енергетски, уколико сте у нижим дивизијама, и ту желите и да останете, онда пешадијски има доста смисла, уколико не, онда је за вас маверик. Остали пакети су такође лепи, али у односу на ова четири имају много мању примену.

4. Како ти пакети утичу на игру?

- Пре свега, значајно повећавају војну снагу еСрбије. Просечан играч има од 600 до 1000 енергије у једној тури, значи 1200 до 2000 укупно у залихама, замислите када се на то додају горе напоменути бонуси. Користећи те пакете, долази се до цифре 3800 у тури, односно укупне залихе од 7600 енергије. то је око четири пута више удараца које можете имати за своју државу и њене савезнике. Више тп медаља, што такође доприноси нашем буџету, вашем напретку, шансама за медаље, као и војној снази наше државе.

5. Како се долази до пакета?

- Tу се сада долази до шкакљиве теме. Постоје два главна начина, први је да их платите новцем из стварног живота. Неки пакети су 10, неки 15 евра, а алтернатива је да их платите валутом из игрице, коју потом треба да тежите да зарадите од медаља и генерално напретка. Ово је много лакше јаким играчима, али није немогуће изаћи макар са нулом и значајно унапређеним профилом и у супротном случају.



Љубазношћу Српске Саборне Странке и њеног члана Дејана Рацкова 1999 аутора скрипте у вези економије еРепа, уступљена је на коришћење свим члановима наше мале заједнице.
Захваљујемо се странци и Дејану на великом труду и овом поклону.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1vg8n34DNvZ3vXdqzv7xDdWqvqLbFeqADrlqA8pAc1P0/edit?usp=sharing



Мој хендикеп је што немам никога ко живи на селу или у варошици, мањем граду. Са друге стране тај хендикеп прерасте у љубав према свим местима лепе Србијице. Са узбуђењем очекујем ваше текстове у којим ћете нас упознати са лепотама свог завичаја, о местима где сте се играли у детињству а данас другачије изгледају, о потоцима рекама, језерима, о старој цркви... Сигурно вас има са лепим путописима, пролазећи кроз Србију.
Почећу са лепим селом које се налази на источним падинама планине Космај, Кораћицом у београдској општини Младеновац.


Положај села

Простире се на југоисточним огранцима Космаја, који се благо спуштају, а између којих су се усекли потоци који извиру под Космајем. Тих коса, огранака, има у главноме три. Изузев њихове врлетне стране и камењаке, куће су са осталим зградама по свима тим огранцима и то вечином поређане по грбини коса. Делови су сеоског хатара: Церје, Тијановац, Оглавци, Седлар, Водице, Мијевац, Осовље, Станбе, Бељичје, Парлоге, Брда, Друмина, Равнице, Вукаљевац, Штрковица, Благојевица, Дрење, Турчић, Коларница, Гуњевац, Драганић и Алуга.
Село је подељено на три краја: Павловац, Јовићски крај (Стара Кораћица) и Петковићски крај. У новије време многи одлазе на имања и тако постају „раселице“ (нови крајеви).
Земљиште на којем су куће, или је смоница, или иловача, или глина као на средњој коси Павловцу. Негде је, као у Петковићском крају, умњача, песак, понегде и камен. Куће у Јовићском крају налазе се или на иловачи, или на песку, шљунку и др.

Најближе локације (удаљености ваздушном линијом од Кораћице):

Извор (врело): Змајевац (1.662 m)
Поток: Река (4.196 m)
Локалитет: Пуста Кораћица (2.093 m)

Насељено место: Амерић (3.023 m), Пружатовац (3.739 m), Велика Иванча
(4.180 m)
Планина: Кошутица (2.453 m), Оглавци коса (2.681 m), Бели камен(4.454m)
Долина: Штрковица (2.551 m)
Географска ширина: 44° 27' 4"
Географска дужина: 20° 37' 12"

Село Кораћица налази се надомак Младеновца. Некада је овај крај био познат по виноградима и грожђу, међутим данас то није тако. У селу, уместо виноградара, данас живе људи који се махом баве сточарством.

Име селу

О постанку имена Кораћице постоји у народу веровање да је једном приликом Деспот Стефан Високи брзим кораком прошао кроз село. Мисли се опет да је село названо тако што су први досељеници, упутивши се Космају, населели „у сам кораћ“
За имена крајева Павловца, Јовићског и Петковићевског Краја прича се да су названи по тројици браће Павла, Јована и Петка, који су, доселивши се у ово село, заузели места, где су данас ти крајеви. За име Павловац прича се да је названо по Апостолу Павлу, који је, веле, саградио стару цркву, која је у овом крају.
У селу постоји селиште или Стара Кораћица. Ту је некада било село, па је запустило и поново се доцније населило.

Историја села


Кораћица је старо насеље. У Павловцу, једном од данашњих крајева Кораћице, и данас постоје развалине цркве Павловца. Познато је, да је деспот Стеван често долазио у Космај да лови.
По мишљењу др В.П. Петковића овде је морао постојати и деспотов ловачки замак . У Павловцу је 21. новембра 1425. године деспот Стефан Лазаревић писао писмо дубровачком кнезу. Најстарији кораћички крај (Јовићки) дели се на Прњавор, који се граничи с Павловцем, и на Селиште (Стару Кораћицу).
Према овоме би се могло закључити, да је црква имала свој прњавор у чијој је близини било село. Да ли је село у Средњем Веку имало исто име као и црква, непознато је. Почетком XVIII века, за време аустријске владавине, помиње се у грочанском дистрикту насељено место Pablovaz-Ptavtovze. Године 1735. помиње „енурія Тресіе монастира“ и у њој „въ Павловци кнет петко“ .
Касније се, за време Кочине Крајине, Павловац више не помиње као насеље него Кораћица. Говорећи о збегу у Космај Милован Видаковић помиње села Неменикуће, Кораћицу и Рогачу.
И болести су биле узрок кретању становника. Предање, вели, да је пре Устанка у Кораћици „завладала чума “, због чега су се морали иселити и привремено настанити североисточно од села, у Благојевицу, одакле су се доцније вратили.
Кораћица је улазила у састав Вићентијеве кнежине и имала је 1818 г 60, а 1822 г 70 кућа. Године 1846 је припадала космајном срезу и имала 124 куће, а 1921 је имала 427 кућа (пом. Претходни резултати, с 42).
У најстарије досељенике спада знатан део родова, који су у област дошли из динарских и ксосвско метохијских крајева. Најстарији су досељеници у Кораћицу дошли из Сјенице и Пештери, затим од Ђаковице. Косово-метохијски досељеници су тако распоређени, да их има у знатном броју у селу (кад не узмемо у обзир „старинце“ и становнике непознатог порекла).
Најстарији је досељеник пошао са браћом и са њима се споразумео, да сваки остане онде, где му певац запева. Једном је запевао у Трешњевици (Јасеница), другоме у Липовцу (Јасеница), трећем у Тополи (Јасеница), четвртом у Ковачевцу а петом у Кораћици.
Потомци тих најстаријих досељеника јесу: Чулићи, Ђури–ћићи и Петковићи (сви данас имају и друга презимена). Стара породица из истих крајева су и Петровићи-Ћеримовићи чији је предак био кнез Вићентије, један од покретача Првог Устанка. Вићентије Петровић био је 1815. године оборкнез грочанске нахије са влашћу „да може ударати са по педесет батина“. (подаци крајем 1921. године)
Бројни становници Кораћице су учествовали у ратовима и на територији Кораћице постоје бројна спомен обележја посвећена томе.

Демографски подаци

У насељу Кораћица живи 1590 пунолетних становника, а просечна старост становништва износи 42,3 година (41,1 код мушкараца и 43,5 код жена). У насељу има 614 домаћинстава, а просечан број чланова по домаћинству је 3,13.
Ово насеље је великим делом насељено Србима (према попису из 2002. године).

Споменик културе од великог значаја-Манастир Павловац


Налази се на југоисточним обронцима Космаја, на заравни изнад источне обале Тихановачког потока, у атару села Кораћице (7 километра северозападно од Младеновца). Лоциран на неподесном терену, у узаној котлини, манастирски комплекс је издуженог облика са црквом у средини и темељним зидовима конака и трпезарије у северном делу. До пре две деценије остаци грађевина били су затрпани каменом, шутом и земљом, тако да су били делимично сагледиви. После детаљних археолошких и конзерваторских радова Павловац је истражен и већим делом обновљен.
На основу историјских извора (акт деспота Стефана Лазаревића Дубровчанима из 1425. године писан је „у Павловцима) и архитектонских одлика манастирске цркве поуздано се закључује да је манастир подигнут у другој или трећој деценији XV века. Саграђен је на важном стратегијском путу који је водио из Београда за Рудник и ибарску долину. Кроз цео XVI век турски пописи у Павловцу затичу монахе, тако да је запустео вероватно пред Велику сеобу, да би пропојао у наше време (освећен је од Епископа шумадијског Саве 31. октобра 1999. године).
Манастирски комплекс се налазио у оквирима српске државе под влашћу деспота Стефана Лазаревића. Црква у саставу манастира је била посвећена светом Николи.

Кораћичка бања


Кораћичка бања се налази на 2.5 километара од Младеновца када се крене путем за село Кораћицу. Плац ове мале бање са базеном пошумљен је старим храстом, цером и четинарима. Када је велики базен на бањи отворен деца из града су преко лета пешачила стазом дуж потока Алинац обрастао врбама који тече испод бање и по цео дан се купала у базену са топлом водом, сунчали се на трави и уживали лепиње са кајмаком које су се продавале у ресторану поред базена.

Мотел „Тенеси“

Мотел "Тенеси" поред ноћења и боравка у прекрасној природи нуди и целодневни боравак на базенима и наравно пљескавицу за оброк када се огладни од купања у неком од три базена! Одличан начин да се проведе врели летњи дан на овом прелепом месту на Космају!

Ресторан „Космај у боровима“