[MOС] Трагом заборављене песме

Day 4,183, 01:59 Published in Serbia Serbia by Ministarstvo Obrazovanja Srba


Поштовани читаоци,

Дошло је време да се растајемо - крај мандата. Наш мали тим се трудио да вам пружи разноврсне теме за које смо сматрали да могу да вам буду интересантне. Тим је био у саставу:

Саша Костић - министар
ЦрниОрао100 - сарадник
CHRISTIANE.F - сарадник
Дејан Рацков 1999 - сарадник
бралек - сарадник
Велики Душан - сарадник

Поред наведених ту је и уметнички стручни жири у којем су били:

Stargazer89
ЛордСрбин
Шљиво

Свима се захваљујем на плодотворној сарадњи али највише читаоцима који су нам давали подршку својим коментарима и наводили да у сваки следећи чланак уложимо више труда.

На крају да се захвалим председнику Бацкоовану на подршци као и Влади еСрбије.



Историја је суров формалиста – њу занимају велики бројеви и догађаји. О јунаштву обичних људи, који су међу нама и које можда срећемо сваког дана – историја не води рачуна. А опет, ти „мали“ и обични људи су управо они који су дали све што су могли и имали - за оно што данас зовемо својом отаџбином.

Ово је прича о једном од њих.

У борбама на Кајмакчалану 1916. године, забележено је спартанско херојство српског војника – каплара Живана Николића из Остружнице (код Београда), нишанџије првог митраљеког одељења. 8. септембра парче гранате му је одбило десну руку у лакту, тако да се држала на само две жиле. Каплар Живан није ни јекнуо и поред болова је покушао да настави са ватром из митраљеза – али му је смрскана рука сметала у томе. Зато је од својих другова тражио да му десну руку откину, а када су они ужаснути то одбили – покушао је да сам откине левом, али није успео. Видевши да нема куд, Живан је допустио да га однесу у пољску болницу, где му је руку ампутирао лекар. Судбина која му је одузела руку, била је и овај пут на страни храбрих – Каплар Живан је преживео.

О поменутом догађају песник Милосав Јелић је написао песму:





Како се називају и шта симболизују прикази на сликама.

1.
2.
3.
4.
5.
6.

За сваки тачан одговор додељујемо 3.000 динара.








Свети Јован - аутор Corsantin

Ратково

Божја светлост
Саша Костић



Римљанка
Аберто Моравија

Алберто Моравија (1907-1990), мајстор психолошког романа, био је један од најпознатијих писаца савремене италијанске књижевности.
Књижевни углед стекао је својим првим делом „Равнодушни људи“ (1929), у коме анализира распад грађанског слоја. У деветој години оболео је од туберкулозе костију па је због тога имао великих проблема током школовања. Болест је, каже Моравија, била прва најважнија чињеница у његовом животу, а друга - фашизам. Болести и фашизму приписује толику важност, јер је због њих претрпео и учинио оно што никада не би.
„Оно што обликује наш карактер јесу ствари које смо приморани чинити, а не оне које чинимо својом вољом.“

У роману „Римљанка“, Моравија је први пут насликао човека из народа. Главна јунакиња Адријана, сплетом разноразних околности, постаје блудница. Њена заносна лепота у мрачном окружењу фашистичке диктатуре одводи је на страну порока. Моравија, при том, диктатуру „види“ као атмосферу свеопштег моралног и духовног посрнућа, које у случају ове његове јунакиње неминовно доводи и до оног физичког.
Конзервативни књижевни критичари замерали су Моравији ласцивне описе женских ликова који су, по тим тумачењима, на „граници порнографије“.
Новије Моравијино стваралаштво обележено је његовим јавним деловањем. Он се јавно изјашњава о питањима књижевне авангарде, преко студентских захтева, кинеске културне револуције, женских питања, па до сексуалне револуције, сматрајући да је једна од друштвених функција савременог писца изрећи свој став о свим идеолошким темама које карактеришу епоху.

Добитник је бројних награда и признања из области књижевности.



Позивамо вас да нам се придружите на каналима Телеграма:

eSrbija: https://t.me/joinchat/FavW40-WU3GvYPZDfMye4A
AirSrbija: https://t.me/joinchat/FavW40jxaUzkfXp9bRYFNQ

Ту ћете из прве руке добити информације о устанцима, ратовима који се пуштају и сл. али и пуно ћаскања и забаве. За млађе играче ту су увек спремни старији и искусни играчи да притекну у помоћ.

Организоване су и наградне игре. Наградни шаховски проблеми на каналима Телеграма!
Шах: https://t.me/erepubliksah

Тим МOС-а еСрбије