Ambient on/off

Join the new world

 

[MEN] Poradnik: Moduł Polityczny #1

Day 2,122, 10:45 Published in Poland Poland by Minister Edukacji Narodowej


Zapraszamy do pierwszej z dwóch części poradnika Ministerstwa Edukacji Narodowej na temat modułu politycznego. Jest on głównie przeznaczony dla graczy, którzy karierę w polityce mają jeszcze przed sobą, ale możliwe że aktywni politycy znajdą też tu coś ciekawego. W tym wydaniu chcielibyśmy przedstawić informacje na temat życia w partii politycznej oraz o funkcjonowaniu rządu.eRepublik jest grą, w której możesz obrać jedną z kilku ścieżek rozwoju (bądź oczywiście wszystkie naraz). Niewątpliwie najbardziej interesującą z nich jest kariera wpływowego polityka, który swoimi decyzjami budzi kontrowersje, ale też manifestacje sympatii i poparcia.

W eRepublik moduł polityczny daje Ci możliwość zaistnienia w partii politycznej, kongresie, rządzie, jako prezydent oraz członek kwatery głównej sojuszu. W poniższym schemacie widzimy przykładowe stanowiska, jakie możesz zająć w swoim kraju. Wszystkie pokrótce omówimy.Jak widzimy, wszystkie ścieżki kariery politycznej wychodzą z partii. Nie do końca jest to prawdą w przypadku rządu, gdyż jego członków mianuje prezydent i nie muszą należeć oni do żadnej partii, jednak później wytłumaczę, jak mniej więcej dany proces mianowania przebiega i dlaczego partia jest tu ważna.Na 13. poziomie doświadczenia uzyskujesz możliwość wybrania partii. Wiele partii wysyła młodym graczom zaproszenia, nierzadko przedstawiając w nich swą ofertę. Warto przeczytać i rozważyć wszystkie i wybrać według Ciebie najlepszą. Decydujący wpływ może mieć też przynależność do partii kogoś znajomego, osoby polecającej itp.

Warto tu nadmienić o orientacji społecznej i gospodarczej.
W eRepublik partie mogą określić swoje poglądy gospodarcze jako:
- skrajnie lewicowe;
- centro-lewicowe;
- centrowe;
- centro-prawicowe;
- skrajnie prawicowe.

Mechanika gry umożliwia także obranie jednej z dróg socjalnych:
- totalitaryzm;
- autorytaryzm;
- libertarianizm;
- anarchizm.

Po wejściu w widok jakiejś partii, jej orientację widać niemalże na pierwszy rzut oka:

WSKAZÓWKA: wybierając partię nie warto zwracać na to uwagi, gdyż nierzadko nijak się to ma do faktycznych poglądów członków, a wręcz polityka i ekonomia w grze nie pozwala na zbytnie zróżnicowanie. Jest to tak zwany element budujący klimat.Każda partia ma swój zarząd, wybierany piętnastego dnia każdego miesiąca. Większość partii, a zwłaszcza te największe, przeprowadza prawybory na swoich prywatnych forach dyskusyjnych w celach wyłonienia oficjalnego kandydata rekomendowanego przez ustępujący zarząd. Zazwyczaj chodzi o to, by uniknąć przejęcia władzy przez osoby niepowołane, np. z innych partii bądź nawet z wrogiego kraju.

Mechanika gry umożliwia objęcie następujących stanowisk:
- prezesa;
- zastępcy prezesa;
- radcy;
- rzecznika;
- sekretarza.
Nierzadko partie tworzą własne stanowiska, nie objęte tytułami w grze.

Młodym graczom zaleca się włączać w życie partii, począwszy od najniższych stanowisk z najłatwiejszymi obowiązkami. Mogąc się pokazać prezesom lub starszym graczom, mogą oni później aktywne osoby wystawiać na liście kongresowej, co pchnie karierę polityczną młodego gracza.

Prezes partii
Jest to najważniejsza osoba w partii i zarazem jedyna, której obowiązki narzuca mechanika gry. Zadaniem prezesa jest bowiem układanie list wyborczych do kongresu oraz udzielenie poparcia jednemu z kandydatów na prezydenta kraju.

Prezes może także przyznawać tytuły w partii, zmieniać jej nazwę, opis, logo, poglądy lub link do forum dyskusyjnego.


Zastępca prezesa
Jest to osoba, która… zastępuje prezesa. Często nadzoruje pracę innych członków partii, w czasie gdy prezes ma spotkanie na szczeblu.

Radca
Osoba mająca za zadanie doradzać prezesowi i innym członkom zarządu. Przewiduje zachowanie społeczeństwa na podejmowane decyzje.

Rzecznik

Reprezentuje partię poza jej szeregami, prowadząc partyjną gazetę prezentującą objęte stanowisko w jakiejś sprawie.

Sekretarz
Osoba zajmująca się zazwyczaj finansami partii.

Inne stanowiska
Tak naprawdę w partii jest wiele stanowisk, a powyższe opisy są tylko przykładowe i nie ma gwarancji, że w każdej partii osoby na tych stanowiskach robią dokładnie to, co napisane. Prezes sam rozdziela zadania, zazwyczaj wie, która osoba w zarządzie nadaje się do nich najlepiej. Nierzadko tworzone są stanowiska, których nie zawarto w mechanice gry. Warto więc odwiedzić forum partii bądź jej kanał IRC, by dowiedzieć się więcej o stołkach w zarządzie.Rząd to zespół ludzi czuwających nad zachowaniem suwerenności oraz płynności finansowej państwa. Obowiązki Rządu rozdzielone są pomiędzy ministerstwa.

Członków rządu mianuje Prezydent. Skład swojego gabinetu ustala już podczas kandydowania, gdyż konieczne jest, by podał go w prezentacji wyborczej. Nie jest to jednak wiążące i dozwolone są roszady na stanowiskach.

Jak napisałem na początku, członkowie Rządu nie muszą mieć partii w chwili mianowania, ale kandydaci na prezydentów bardzo często pytają prezesów partii, czy mają osoby godne polecenia. To może być Twoja szansa!

Rzecznik Rządu

Osoba ta zajmuje się prowadzeniem specjalnej gazety, w której informuje o poczynaniach Rządu oraz Prezydenta. Każde z ministerstw składa relację ze swoich działań, która potem znajdzie się w artykule.

MinisterstwaW Polsce wyróżniamy ministerstwa:
- Edukacji Narodowej;
- Obrony Narodowej;
- Spraw Zagranicznych;
- Gospodarki i Finansów;
- Imigracji.

Ministerstwo Edukacji Narodowej - zajmuje się szeroko rozumianą edukacją, jego działania kierowane są głównie do młodych obywateli, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w eRepublik. MEN prowadzi regularne turnieje, opiekuje się podręcznikiem oraz polską wiki eRepublik, obejmuje patronatem fundacje i różne dobroczynne inicjatywy, a także prowadzi debaty polityczne i spotkania z Rządem.

Ministerstwo Obrony Narodowej - czuwa nad kształtem granic ePolski. Głównym zadaniem MON jest organizacja i prowadzenie zbiórek, podczas których żołnierzom wydawane są rozkazy. Do jego obowiązków należy też obmyślanie taktyki działań wojennych oraz rozdysponowania dostępnego influence.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych - reprezentuje nasz kraj na arenie międzynarodowej, dogadując się z prezydentami i rządami innych państw, zarządami sojuszy i tym podobnych tworów. Celem MSZ jest takie dobieranie sojuszników, by dotychczasowi się nie obrazili, a obywatele mieli co robić podczas wojen.

Ministerstwo Gospodarki i Finansów - zajmuje się wszelkimi dochodami i wydatkami państwa. Wypłaca także żołd.

Ministerstwo Imigracji
- tak naprawdę jest to jedna osoba, Minister Imigracji, wyjątkowy, bo powoływany przez Kongres, a nie Prezydenta. Zajmuje się on zatwierdzaniem obywatelstw zgłoszonych poprzez specjalny formularz. Kongresmani mogą przyznać tylko potwierdzone przez MI obywatelstwa.

Minister
Minister to najważniejsza osoba w danym resorcie. Układa plan pracy, rozdziela zadania pomiędzy swoich podwładnych i pilnuje, by ministerstwo wypadło jak najlepiej podczas jego kadencji.

Vice-minister
Zastępca ministra, choć tak naprawdę wykonują oni jego polecenia, nadzorując tym samym stażystów, na których można zwalić część pracy. Nierzadko kierują własnym projektem i zespołem go realizującym.

Stażysta
Osoba nowa w danym ministerstwie, dopiero ucząca się. Głównie dostaje proste zadania, wyręczając w nich innych członków resortu. Najprostsza droga do dostania się do Rządu jako nowy gracz to właśnie zapisanie się na staż. Najczęściej prezesi partii kierują chętne osoby na staż, by rozsławiać jej dobre imię.Prezydenta kraju wybieramy każdego 5. dnia miesiąca. Partie mają prawo wystawić swojego kandydata lub udzielić oficjalnego poparcia jednemu ze startujących.
Kandydaci zwykle zwracają się do prezesów partii z prośbą o poparcie.

Jest to najważniejsza osoba w państwie, która zajmuje się przede wszystkim dbaniem o dobre stosunki z państwami sojuszniczymi. Wraz z MSZ kreuje politykę zagraniczną, może proponować sojusze. Podejmuje decyzje o działaniach militarnych, ma także głos w kongresie.

Vice-prezydent
Jest to mianowana przez Prezydenta osoba, która zastępuje go podczas nieobecności, zachowując przy tym maksymalną zdolność decyzyjną. Niestety, mechanika gry nie przewidziała stanowiska zastępcy prezydenta, dlatego nie ma on dodatkowego głosu w kongresie, nie może proponować sojuszy ani ustawiać kampanii dnia.


Pozdrawiamy!
MEN: KapiRadom
vMEN: Beatka84pl, Carmen Laurent, Ingo Wilmes, Kijek93
Staż: Arry Stark, ka_ga, maxi1994, saldox, Turahen


Czytaj i subskrybuj:


 

Comments

KapiRadom
KapiRadom Day 2,122, 10:47

Pozdrawiam Arrego! Dobra robota o/

Beatka Rowein
Beatka Rowein Day 2,122, 10:51

Dołączam się do pozdrowień!

Zordacz
Zordacz Day 2,122, 10:49

Wysyp artów MENu. Tak trzymać.

Beatka Rowein
Beatka Rowein Day 2,122, 10:50

no to trzecia... 😐

McDrike
McDrike Day 2,122, 10:52

czwarty, ale chyba przestaje mi zależeć, chętnie poczytam 🙂

MarioNx
MarioNx Day 2,122, 11:03

V

XenthuS
XenthuS Day 2,122, 11:11

Voted!

Mistrz Arkadiusz
Mistrz Arkadiusz Day 2,122, 11:13

gdzie coś o Duxie 😕

Arry Stark
Arry Stark Day 2,122, 11:29

W poradniku o MU 😃

Hajden
Hajden Day 2,122, 12:05

Dobra robota, vote oczywiscie o/

Szym3k o7
Szym3k o7 Day 2,122, 12:14

dzień dobry

KapiRadom
KapiRadom Day 2,122, 12:15

dzień dobry.

Weinen
Weinen Day 2,122, 17:16

Screeny z Partii Imperialnej widzę! 😉
Jeden z niewielu artów MEN, który przeczytałam - i podoba mi się 😉

KapiRadom
KapiRadom Day 2,123, 01:32

Jakbyś czytała, to może więcej by Ci się podobało 😛

Weinen
Weinen Day 2,123, 01:43

Niee..Zwykle to jakieś nudy

Arry Stark
Arry Stark Day 2,123, 09:37

hehe 😨

Sir Hapka
Sir Hapka Day 2,123, 07:15

v

Thortom Day 2,123, 09:47

Comment deleted

Thortom Day 2,123, 09:50

Comment deleted

Monkey D. Roger
Monkey D. Roger Day 2,123, 09:56

Dobry art good jab

xenophob
xenophob Day 2,123, 11:49

Dobry art wołta wart.

Superferro
Superferro Day 2,123, 17:58

trzeci;p
dobra robota;)

Superferro
Superferro Day 2,123, 17:59

pozdrawiam v-ce ministry;)

staruszek
staruszek Day 2,123, 23:46

Czy podreczniki MEN maja opisywac mechanike gry?

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.