Ambient on/off

Join the new world

 

Војната со Америка и други нешта. [lazarosaMKD]

Day 1,787, 04:05 Published in Republic of Macedonia (FYROM) Republic of Macedonia (FYROM) by lazarosaMKD

четврток, 11 октомври 2012
статија бр.111

Содржина:
1. Лигурија.
2. Апулија.
3. Војната со Америка.
1. ЛИГУРИЈА.

Вчера, дури по третиот обид (типично за нас:) ) конечно ја вративме Лигурија.
Враќањето на Лигурија беше за да изгубиме граница со Америка и да прекине војната со нив.
Додека траеја неуспешните обиди за отсекување со Америка како резервен план требаше Франција да не прогласи за ПН (Природен Непријател) и да не нападне во Тоскана кој регион требаше да го изгубиме.
Поради некоја причина:
- цп-то на Франција е нуб
- цп-то на Франција намерно се прави недоветен, неспособен и не изигра

наместо Тоскана ја нападнаа Сардинија што нас воопшто не ни беше од полза и кој регион го одбранивме нападот а моментално додека ја пишувам статијава тече нашиот напад на Корзика кој додека ја читате статијава веќе е освоена.
За импликациите од ова во третиот дел од статијава, војната со Америка.

Инаку Словенците не чекаа ни секунда, пуштија веднаш ПН на Италија за да ја земат Лигурија.
Закон за ПН на Италија.Односите со Словенија се топло-ладно и зависат од овие региони кои тие си сметаат дека им се "од татко им наследство".
Македонија е одличен сојузник кога е на 3 региони и кога води бесконечни војни со Грција во кои одвлекува милијарди грчка штета додека некој потпишува НАП-ови (Пактови за ненапаѓање) со сите можни и неможни соседи, нема војна со месеци (месец е големо временско растојание во една онлине игра) и ужива одлични (споредено со својата воена сила) 8-9 ресурси.

Од друга страна, Македонија е лош сојузник, алчна, себична кога еднаш во 2 години ќе реши да се забавува и да оди на 9-10 ресурси
(кои не значат нешто посебно со оглед на ереп економијата, но кои се некаква цел ете за првпат откако си во играта да стигнеш до нешто кое можеби изгледало за невозможно ако се земе нашата местоположба и распоредот на ресурсите)

Сега кога Лигурија наскоро ќе е словенечка, може да се очекува "затоплување" на односите, можеби и МПП па и барање за Тоскана (шалитра) кога веќе на нас "не ни треба" регионот.


2. АПУЛИЈА.Апулија е мост за Италијанските региони и можноста да се излезе од Балканот.
Во тек е закон со кој Италија ја напаѓа Црна Гора.Можната игра е Италија намерно да загуби (или во превод Грција, Хрватска намерно да не се борат) за да потоа Грција ја нападне Црна Гора и да ја земе Апулија.
Со тоа би ни бил попречен излезот од Балканот на подолго време, имаме НАП со Грција кој трае до почетокот на наредниот претседателски мандат па дури и потоа добро треба да се размисли дали би се напаѓала Грција што би значело бесконечна војна на земји со изедначени сили.
Користа од таа војна е само кај земји како Словенија кои ја користат својата добра местоположба за лесни ресурси во комбинација со НАП-ови.
Би можеле да пробаме со востанија во Апулија со помош од сојузници и востанија во сите други можни држави кои се под грчка окупација.

Ноќеска Македонија пушти закон за ПН на Италија.Со 2 брзи напади во Молисе и Апулија а истовремено Црногорците и нивните сојузници да се известат за целокупната игра што се случува, би ја освоиле Апулија.

Но се би било залудно доколку не ја загубиме границата со Америка и ако се решени да не бришат, за ова повеќе во третиот дел од статијава.


3. ВОЈНАТА СО АМЕРИКА.

Моментално Америка нема ПН со нас, го загуби кога го окупираа Воралберг а Корзика сеуште ја немавме освоено.Додека го пишувам текстов Корзика е освоена а закон немаат пуштено.
Во меѓувреме течат 24 часа откако е освоена Корзика и утре би имале 1 можност без поправен xD да ја вратиме Корзика за да изгубиме граница.
За да се добие некој ден, наши конгресмени во Америка можат да пуштат закон на некој сосед на Америка.
Но, ако се решени Американците да не бришат, востанието во Корзика и законот за ПН од наш конгресмен во Америка само ќе ја одложат конечната пресметка.
Инаку вчера бевме во можност да видиме какви се силите кога Полска апстинира од борби за Америка.
Тие тоа го правеа поради ултиматумот од Америка дека ако не ги изгубат МПП-ата со Србија и Унгарија дека ќе ги обноват МПП со сите ЕДЕН држави.
Полска како Полска, им покажува колку се силни без нив додека Ромпер и Хрватска повторно удираа за да им покажат што губат, или "лижеа г`з" со речник на македонскиот ерепубликанец.


Расплетот од Америчко - Полскиот ултиматум е важен и за нас:

- ако Полска се откаже од Српско - Унгарските МПП тоа е можност за нас за приближување на односите со Унгарија и Србија кои моментално балансираат помеѓу нас и Полска со голема можност ние да извисиме зошто Пољаците прават дупло повеќе штета од нас

- ако Полска не се откаже од СРБ-УНГ МПП тоа е добро за нас во војната со Америка да ја тргнеме од врат Полска па можеби и Шпанија кои 2 држави се во пакет


Во секој случај, не очекуваат интересни денови:)
На воен и на дипломатски план:)

П.С Македонци, честит 11 Октомври 🙂

 

Comments

mkdfighter97
mkdfighter97 Day 1,787, 04:10

ПРФФФФФФФФФФФФФФФФФФФФФФФФФФФФФ

lazarosaMKD
lazarosaMKD Day 1,787, 04:28

Војната со Америка и други нешта. [lazarosaMKD] http://tinyurl.com/9up2wjx

CHEVEYO
CHEVEYO Day 1,787, 04:31

all hail lazarosaMKD o7

thekoki
thekoki Day 1,787, 04:34

Moe mislenje NE na slovenija !!!
i posle toa ako sakaat mir da im dade me!!!
a ne da se kurcat!!!

eKomita
eKomita Day 1,787, 04:35

Ovoj pod mene e peder

Alorkokombi
Alorkokombi Day 1,787, 04:35

O/ definitivno najdobri analizi 😃

stenak
stenak Day 1,787, 04:35

o7

Felllix
Felllix Day 1,787, 04:38

Odlichna analiza!

Potrebni se vakvi statii za da site znaat shto se sluchuva.
o7

lavcan
lavcan Day 1,787, 04:39

Скроз е се заплеткано, али е 100 пати поинтрересно него 2 годишната натиго-дајмиго војна со Грција меѓу One и Eden. А за Полска Шпанија vs Србија Унгарија, се надевам ќе ни се наместат сами коцките оти и онака не сме способни ние да ги наместиме као и увек 😃:D:D:D

Zivko Najdanov
Zivko Najdanov Day 1,787, 04:41

o7

Shockedyci
Shockedyci Day 1,787, 04:43

o//

Kumulonimbus555
Kumulonimbus555 Day 1,787, 04:44

150 o7

Persej Makedonski
Persej Makedonski Day 1,787, 04:46

Значи се повеќе имаме играчи кои немаат муда за војна со двоцефките

Што е работата ?

сами нека кажат, ама јас лично поради Македонија и двоцефките почнав да ја играм играта

D S D
D S D Day 1,787, 04:46

Moe mislenje NE na slovenija !!!
i posle toa ako sakaat mir da im dade me!!!
a ne da se kurcat!!! se soglasuvam i jas so toa mislenje +1

warriorMKD
warriorMKD Day 1,787, 04:48

одлична анализа o7

smekerot
smekerot Day 1,787, 04:49

биче крвопроличе : )

Krvnikot
Krvnikot Day 1,787, 04:50

o7

lazarosaMKD
lazarosaMKD Day 1,787, 04:50

персеј не е тоа за имање-немање на муда, ама не сме ни ние толку наивни некој да ужива ресурси а нас да не прават будали.

ако ти текнува ние браневме последен регион за време на конгресменски избори додека полска имаше 34 региони и се лутеа зошто Полска - Америка не ни била КОД.

земји како Словенија печалат на сметка на нас

а за грција бројките покажуваат дека горе-долу сме исти

Tiger Macedonia
Tiger Macedonia Day 1,787, 04:50

http://www.erepublik.com/en/main/law/Poland/117184

Полска како што гледам не се откажува од Србија и Унгарија.

TheTrooper69
TheTrooper69 Day 1,787, 04:50

ајде некој да ми елаборира ова со балансирањево, шо сме ние? демиџхуд? к*рвичиња од вчера?

lazarosaMKD
lazarosaMKD Day 1,787, 04:52

а можам да се кладам дека моментално многу играчи повеќе ги нервираат пољаците, шпанија (па и словенците) отколку грција...

e Vladimir
e Vladimir Day 1,787, 04:59

uh, stvarno ke bide mnogu interesno
super statija, voted
o/

dejanot
dejanot Day 1,787, 04:59

o7

Persej Makedonski
Persej Makedonski Day 1,787, 04:59

А кој најмногу мава против нас во битките ?

Двоцефките кои ги оставивме да си лежат на ресурси и да си спремаат зимница

Tiger Macedonia
Tiger Macedonia Day 1,787, 05:04

Ние сме криви што Грција со месеци лежи на ресурси и собира дебела зимница. Поради тоа што ние ги одбравме Шпанија и Иран над Турција, па сега нема кој да ги нападне Грците. Поради Шпанија и Иран, и двете ни прекинаа MPP. Сега ќе беше друга приказна да не беше Турција у EDEN. Ама па од друга страна тука е Бугарија...

Eagean
Eagean Day 1,787, 05:05

а можам да се кладам дека моментално многу играчи повеќе ги нервираат пољаците, шпанија (па и словенците) отколку грција...
+1111111111111111111111111111111111
NE e na Slovenija,im se sukam uste od koga pocnav da ja igram igrava pred 2 godini.

mac3donia
mac3donia Day 1,787, 05:06

Druga rabota ke pomine i ovoj mandat ... ke zavrshi NAP-ot so gejcive ... ЌЕ НЕ ИЗГОРА КА СЛАНА ПИПЕР БРЕ !!! НАБИЛДАНИ СЕ СТРАШНО , кулираат немаат ниедна јака војна ресурси фрчат ....


ЌЕ НЕ ИСТРЕСА КА МЕЧКА ЦРНИЦА !!!! ДА ЗНАЕТЕ !!!!


ТОЛКУ ОД МЕНЕ ЧД ЧД ЧД

AsT89
AsT89 Day 1,787, 05:12

брао брао о/ одлично напишано па и вистинито

грција ни е геостратешки парнер . словенија треба да го јаде

Psycho The Great
Psycho The Great Day 1,787, 05:15

о7
Браво за статијава !!!

D I K T A T O R
D I K T A T O R Day 1,787, 05:17

Оригинален си како и секогаш!!!! o7
воте + шаут

Aminta Makedonecot
Aminta Makedonecot Day 1,787, 05:26

што поскоро сватиме дека од љубов и тапшање по рамо “не се живее“ и што поскоро почнеме конечо да си ги гледаме (ќе кажам нескромни -дури и себично) сопствените интереси, толку поскоро ќе биде од нас респектабилен играч на играва а се до тогаш ќе бидеме само користени и шуткани на опашките од сојузите....

DGKukusev
DGKukusev Day 1,787, 05:29

Одлична статија браво

Plainswalker
Plainswalker Day 1,787, 05:39

Ич не ми пречи и во сојуз да сум со Грците, и онака никаква корист од нивните ресурси.

VAse the Great
VAse the Great Day 1,787, 05:43

Браво за анализата Лаки, работите се поставени како што се, што е прв чекор кон пронаоѓање успешно решение кое би било што повеќе во наша полза...уште само да смислиме шо е најдобро да направиме во ситуацијава. Ако овој ЦП и неговиот тим напраат да ги држиме Албанија и Италијанските територии со Тоскана, тогаш мора да им се симне капа. Тоа треба да ни биде целта сега - Алб + ИТА со се Тоскана

Toni Lj Cvetkovski
Toni Lj Cvetkovski Day 1,787, 05:58

Odamna nemalo vaka dobra statija. Super. Daj boze i za nas da trgne se kako sto treba. Da si gi drzime Alb i Ita pod svoe.

SaJrUs
SaJrUs Day 1,787, 06:02

"од татко им наследство".

hahahahha

Toscany 😉

Aleksandra Dimanovska
Aleksandra Dimanovska Day 1,787, 06:03

odlicna analiza no krivo mi e sto nekoj seuste nemozat da vidat deka vo igrava imame pogolemi neprijateli od juznite kako na primer slovenija koj se slepaat celo vreme na nas grb

Toni Lj Cvetkovski
Toni Lj Cvetkovski Day 1,787, 06:26

Amerite ni pustija NE. Sakaat da ne brisat. Ke mora da se vraka Korzika. Ke ima pak nervozi so idioti nepocituvaci na naredbi. A amerite ke pukat za Francija. Nema mir.

Stef40
Stef40 Day 1,787, 07:17

Ovoj znae da pise statija

o7

MKDpedza
MKDpedza Day 1,787, 07:59

o7

slavisag
slavisag Day 1,787, 09:38

Како може на Американциве да им се дозволи пола европа да ја држат?? Ако не им е помошта од Полска,Хрватска и Шпанија за К.Р нема да ги биде.Полјаците се нај смрдените играчи во играва.

VAse the Great
VAse the Great Day 1,787, 10:36

Lele pak ni pushtija NE Amerite...Poarno da ne ja vrakjame Corsica, i da ja vratime samo ke gi zabavime malku...ustvari najarno e da vikame oti ja vrakjame a vsushnost da ne ja vratime xD

Volk No1
Volk No1 Day 1,787, 10:41

o7

MADALEX
MADALEX Day 1,787, 12:33

o7
Dosta zapletkana situacija!
BTW odlicna analiza Lazarosa!

Uber kiko
Uber kiko Day 1,787, 12:39

NE na Slovenija.. Definitno najdobra solucija.

iPocahontas
iPocahontas Day 1,787, 12:46

Кога веќе не можеме да издржиме во Италија зошто тогаш не ја нападнеме Босна со Црна Гора како порано ке направиме договор за регионот со злато и ке си имаме 8 ресурси и ке си го ладиме без некоја тешка битка.

Dejan Stefanovski
Dejan Stefanovski Day 1,788, 00:35

Убава анализа, плус многу работи се разјаснети (ко на пример зошто Франција ни објавив војна и ја нападна Сардинија).
Убаво срочено

Pigmy
Pigmy Day 1,788, 01:16

Или да чекаме да видиме како ќе се реши работата помеѓу Полска и Америка, ако Полска не раскине МПП (а веќе склучила ново) да одиме повторно на Америка, сега без Полска од нивна страна.

Или да и допуштиме на Грција да ја земе Апулија и со тоа да не затвори од Америка, па по некое време кога Америка „би требало“ да се повлече, да удриме на Грција и повторно да завладееме со Блискиот Исток : )

Не се знае ништо, треба многу јака дипломатија сега...

BugsMoney
BugsMoney Day 1,788, 01:18

супер анализа

о7

dedo mraz 78
dedo mraz 78 Day 1,788, 02:10

Аце џабе пишуваш , тие што треба да прочитаат ги нема во Коментари . Го седнаа задникот на фотеља и се надуа како балон со натпис „ Гледајтеме и Чудите се “


ХАИЛ АЦЕ а.к.а Лаки

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.