[KARD] Kormányértékelő - Július

Day 1,720, 16:10 Published in Hungary Hungary by KARD alapitvany



Üdvözlet!

Sokat gondolkodtam megírjam-e a cikket? Lévén szinte biztos, hogy kommentekben továbbhúzódik és ki tudja “elfajul-e”? Viszont amikor pártelnöki posztom elfoglaltam programomban is kifejtettem: aktív sajtóéletet akarok a KARD részéről. Így nem tudok elmenni emellett sem. Aztán terveztem több részesre is a cikket, jól kifejtve, de nem látom sok értelmét. Hiszen több alpontról már több önálló cikk is született, azokat inkább közbelinkelem. Szóval essünk neki az elmúlt hónap kormányértékelésének.

Kezdjük egy kikerülhetetlen részmércével: nem lettünk eltörölve, sőt több régióval végeztünk, mint amennyivel kezdtünk. Azonban ez nem lehet és sosem volt az egyetlen mérőszáma a kormány teljesítményének, habár ez kétségtelenül pozitív értékű. De ehhez kell egy harcoló lakosság, általában szövetségi segítség, az ellenfél erejének elterelése és még sok sok más dolog. Ez egy általánosabb, nem specifikus adaléka, jellemzője a hónapnak. Ugyanígy van még pár hasonló, általános tényező. Így például a külső “tanácsadók” szerepe (emlékezzünk arra az ominózus kör PM-re, amelynek nyílt célja a kormányon kívüli, de kormányt adó pártok prominens alakjainak beavatkozása). Ezt nem tartom szerencsésnek. Félreértés ne essék: ezek az emberek kerüljenek kormányba, hivatalosan és akkor gyakorolhatják ugyanezt. De a háttérből, kívülről irányítani nem a legjobb megoldás. Eddig vád volt felőlük, hogy egy szűkebb csoport őrzi hatalmát és kizárnak másokat onnan. Bebizonyosodott, hogy ők ugyanezt kísérelték meg. Ugyanígy a kormány egy másik szerencsétlen húzása a fiatal, rutinnal nem rendelkező tagjainak egészségtelen túlsúlya. Ezt szemmel láthatóan meg is szenvedte a Bosko-éra. Nem volt jövedelmező a Murlockij-féle “elit ellenes” vonal voks-hozó trendjét meglovagolni ezen az áron. A végeredmény a kormánytagok aktív támadása, a kormánylistán szereplők felének (előre várhatóan) inaktív állapota, a kormánylista korrigálgatása és a ”öregek” túlterhelése lett. És ide visszakapcsolódik a külső tanácsadás, szerepvállalás. Mert az nem illett volna bele Bosko fiatalokra kiélezett programjába. Bár megjegyzendő, több új tag jól bírta a kiképzést és azt gondolom megtapasztalta a kormánymunka hamisítatlan hangulatát : ) Nekik minden elismerésem!

A hadügy szempontjából elég ellentmondásos volt a hónap. Ugye egyrészt a már említett régiószám miatt. Másrészt olyan könnyen elkerülhető hibák csúsztak a gépezetbe, mely miatt megkopik az előző értéke. Ismert Norbesz esete, azonban itt több dolog is közrejátszik. Nem volt meggyőző az, hogy csupán amiatt léptetnek valakit elő HM-nek, mert aktív. Ha ez szükséges, akkor ott már komoly gondok vannak. Mert a HM-nek nem csak az a dolga, hogy üttessen, sőt neki a legkevésbé ez. A másik, hogy karakteréről osztott zsoldot rendszeresen, többszöri szóvátétel után. Ezt fokozta, hogy köztudott volt, nem ez az első karaktere (másik karakterének XP-je nőtt is azóta, bár HM-sége után már). A félelem nem is volt alaptalan. Volt, amikor 2 század zsoldja maradt nála osztás után úgy, hogy fel sem tűnt neki. Ez később pótolva lett, de mint mondtam: a félelem nem volt alaptalan. De személyét érintően a német oldalon szerzett BH-ja volt az utolsó csepp. Leváltásának körülményei pedig nem voltak egyértelműek. Ugyanis valahol azt olvashattuk, hogy lemondott, valahol azt, hogy kitették onnan... Másik fura téma a sokszori CoD hiánya (mikor rw-ink voltak). A játék miatt nem látjuk a külföldön futó rw-inket a főoldalon, nem lehet rá CoD-ot tenni. Kérdés, hogy megalapozott volt-e a kormány azon taktikája, hogy ha nem tesznek be CoD-ot majd a kétkattos keresgél a csaták közt és így rábukkan ezen rw-kre. Viszont a BO nagyrészt friss volt mely segített véleményem szerint. Ami a kormány kommunikációjában érzékenyen érintett az az ukrán front zárása volt. Amikor nem üthettünk saját rw-nkbe, hogy zárjuk a csatánkat (a közben futó direkt támadással kombinálva). Csakhogy időben bőven belefért volna az rw ütése (később lett volna vége, mint a direkt csatának), s így már azt is bőven üthettük volna. A #csopper-ban mikor ezt szóvátettük még az elnök meg is lepődik, hogy miért is adta ki ezt a parancsot (át is váltottunk arra később). Majd több közlönyben (HK,MK) is úgy lett tálalva a dolog, hogy fegyelmezetlen a sereg, mert az rw-be ütött. Nem fegyelmezetlen volt, sokkal előrébb járt, mint a kormány és ezt kértük számon.

A Gazdasági Minisztérium viszont jól működött. Cereal.killer nagyon segítőkész volt az összes kongresszusi ülésen, és pontos elszámolást vezettek. Egyedül egy utólagos zsoldigazítás piszkolt bele a dologba, de ez inkább a kormány belső kommunikációjának zavarából adódhatott. Ugyanígy az adót érintő kérdésekkor és javaslatokkor is tökéletesen felvilágosította a kongresszust és mindig rendelkezésére állt annak.

Bár a Szociális Minisztérium munkáját nem ismerem közelebbről, de nem találkoztam panasszal velük kapcsolatban. Az Oktatási Minisztérium munkája pedig szerintem jó volt, nagyon jó programokat folytattak/kezdtek a hónapban. Ide kapcsolódóan megemlíteném a Baby Boom Minisztériumot, mely háttérben működött és tudomásom szerint nem ért el sikert, de a kezdeményezés nagyon jó.

Egy másik problémás minisztérium a külügy volt. Itt találkozhattunk többször is olyannal, hogy hivatalos közlemény magánújságban került kiadásra. Ez pedig óriási hiba. Egy oka van: közlönyt mindig vote-olunk. Ha valaki nézi a cikkeket egyáltalán nem biztos, hogy megnyitja XY írását, viszont egy közlönyt igen. A másik kulcsesemény a román NAP volt, melyről írtam már hosszabban. De ami még ehhez kapcsolódik, hogy az elnök különböző szobákban kijelentette, hogy a kongresszus akadályozza keleti törekvéseinket. Pedig a munkát erőteljesen visszahúzta az, hogy a kormány nem volt őszinte a kongresszussal. És ezt további csúsztatással csak tetézve lett.

Kicsit a kongresszusnál maradva: nem titok, hogy többször, több embertől felmerült az impics lehetősége. Azonban Botyar nem vállalta az elnökség továbbvitelét. Így a kongresszus (mindkét “turnus”) rendkívül sokáig nem is élt az impics intézményével. Mikrobi is mint cikkében írja, nem célja a megszavaztatása, afféle figyelmeztetésként folyamodott hozzá, mert már nem látott jobb eszközt. Úgy vélem Bosko és kormányának legnagyobb szerencséje Botyar volt, s emiatt tudták végigvinni a hónapot. Ez pedig együtt járt a felelős kongresszsussal. S bár enyhe túlzás lenne, hogy az elnök és a kongresszus munkája felhőtlen volt, de ő többször is kikérte az üléseken, hogy személyeskednek vele ott. Majd ezután ő ugyanezt tette, a Magyar Közlönyben...

Még lehetne írni a ONE-ból való kilépésről, és a Fellowshipről. Azonban mivel ez most történt csak, nehéz lenne értékelni. Alapjában véve ez szükséges lépés volt, az időzítésről lehet vitatkozni. Egy kvázi szűk HQ nélküli szövetség pedig járható út, de csak informális kertek közt nem.

Összességében a hónap enyhén szólva sem volt a legjobb. A hadügyi és külügyi hibák túlnövik a hónap jobb mozzanatait és egy semmilyen képet adnak. Sokszor volt ennél jobb, és izgalmasabb hónapunk, nehéz körülmények közt is. Bár lehet megpróbálta a Bosko-kormány, de nem sikerült egy jó hónapot zárniuk. Igyekeztem nem provokatívan fogalmazni, és normális hangvételben megfogalmazni a kritikát, de biztos nem sikerült mindenhol.

Üdvözlettel,
wisitenkraf


Legutóbbi cikkeink közül:

Pártelnöki beköszöntő

Köszönet, kongresszus és elnökjelöltség
Kongresszusi beszámoló IV. rész (román NAP, adó, impics stb)
Elnökjelöltünk Laurh

KARD chatszoba: #kard
Belépés a pártba: KARD


Csatlakozás a párthoz