Ambient on/off

Join the new world

 

[ja] Czasem ktoś musi ponarzekać

Day 1,877, 10:59 Published in Poland Poland by Any name

Powstał we mnie dość melancholiczny nastrój, spowodowany czytaniem starej eprasy. Naprawdę starej, sprzed moich enarodzin, choć już po wprowadzeniu obecnej wersji erepa (v3?). Takie tam arty, wspominające czasy jeszcze starsze, czasy, o których pamięć musi wywoływać u starych graczy duże rozrzewnienie. Tak o nich czytam w tejże starej prasie, podobnie, jak ja zaraz zamierzam, narzekającej na ówczesny stan gry i jej społeczeństwa. Chciałbym wrócić do tego „fatalnego” stanu...

Takich artykułów, które właśnie przez przypadek odkopałem, już nie uświadczysz. W czasie, kiedy rozpoczynałem grę, częste były arty, które dzisiaj byłyby nazwane ścianą; teraz, zwłaszcza w ostatnim okresie, mamy wysyp artykułów, które poza napoleonem nie zasługują w zasadzie na żaden komentarz. Owszem, generalnie teksty prasowych wcale nie stoją tak nisko, a nawet trafiają się takie naprawdę solidne. Ale i tak tej eprasie bardzo daleko do swojej dawnej formy. Ci najlepsi redaktorzy, ci o najbardziej zasłużonej sławie, już porzucili pisarskie rzemiosło; może czasem któryś coś wyskrobie. Pojawia się pytanie: skoro, nawet jeśli koloryzuję, standard prasy się pogarsza, co jest tego przyczyną? Zresztą, nie tylko artykułów, ale również komentarzy pod nimi, którym często brak zarówno merytoryczności, jak i w ogóle sensu.

Gracze się zmienili. To znaczy – nie chodzi o żadnego gracza z osobna, ale o całą społeczność. Nie ma już dnia, w którym wszedłbym na erepa i nie zobaczył flejmu w jakimś prasowym zakątku. Niektórzy chyba nie zauważają, że po drugiej stronie internetu również jest człowiek, a nie tylko potencjalny cel hejtu. A może ci ludzie zachowują się tak też w RL? W takiej sytuacji, jaką mamy, nikt nie pomyśli, że dałoby się uczynić ePolskę miejscem, gdzie wszyscy grają normalnie, że da się tu grać bez większych spięć z innymi. Mixa już nie ma wśród nas, ale został przeoczony moment, gdy rola Mixa zaczęła się rozmywać, przenosić na coraz większą ilość eobywateli. Choć są tu też porządni gracze, coraz więcej z nich odchodzi, ponieważ poziom części erepowej społeczności uprzykrza im grę. Flejmerzy zostają, zniechęcając kolejnych, etc. Koło się zamyka. To rzutuje na poziom całej gry, ponieważ to ludzie są jej istotą, nie mechanika.

Zresztą o niej też wiele dobrego nie można powiedzieć. Wszyscy wiemy, czego pragnie Ten, Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać W Złym Kontekście, Chyba Że Tak Bardzo Chcesz Dostać Punkty Karne. Nie jest to jakość gry. Młodzi w zasadzie nie mają szans dogonić wynikającego z mechaniki wpływu na grę tych, którzy kupują golda za pieniądze RL. Za to ci drudzy mogą dogonić nawet tych najstarszych graczy (tych, którzy grają bez wydatków, bo Romper ze swym 245 (!) poziomem i możliwością zdobycia tyle golda, ile zapragnie, jest nie do przebicia). Gra przez swoje uproszczenia stała się monotonna, a my tej sytuacji nie poprawiamy.

„Bić Niemca po kasku”. Pamięta jeszcze ktoś to hasło? Bo obecnie nie ma już kompletnie zastosowania. Niegdyś istniały pewne cele, które ePolacy z radością realizowali. Kiedy różowy kolor rozlał się po mapie eświata, nie mamy już wiele do roboty pod względem podbojów. Idea zabawy coraz bardziej ustępuje idei resursyzmu, wedle której utrzymanie imperialnego statusu ePolski to rzecz święta. Do czego zresztą mam zamiar odnieść się w innym artykule, ale on ma być sensowny, a tutaj chcę tylko ponarzekać.

Pointy nie będzie żadnej. Cieszę się bardzo, jeśli przeczytałeś mój tekst, a zwłaszcza, jeśli przeczytałeś go w całości. Zdaję sobie sprawę, że jest dość przekoloryzowany i chaotyczny (pisałem go na szybko). Dziękuję za wytrwałość w czytaniu mych żali tym bardziej.

Golda też dziś nie będzie.

o/
Any name

 

Comments

Dobro powraca
Dobro powraca Day 1,877, 11:02

Pierwszy!

Dobro powraca
Dobro powraca Day 1,877, 11:04

A teraz komentujemy - coś ciężko się to czytało. Przy niektórych zdaniach musiałem czytać 2 razy, by załapać sens. Albo jestem niewyspany, albo coś z tekstem jest nie tak. Ale vocik ofkorz poszedł.

PiotreQ
PiotreQ Day 1,877, 11:04

Pierwszy który przeczytał! Aż się łezka w oku kręci 🙂 vote, zasłużenie.

PiotreQ
PiotreQ Day 1,877, 11:05

damn!

Any name
Any name Day 1,877, 11:06

Jak już mówiłem, pisałem na szybko. Już wyłapałem jeden błąd (dodane: coś wyskrobie).

Tobi1st
Tobi1st Day 1,877, 11:20

Dam vota

Marinux
Marinux Day 1,877, 11:57

bez puenty, bez sensu. w sumie nawijasz jak to kiedys bylo, tylko pytanie: po co?
art taki sobie, tylko imho bez celu. ale vote i tak jest.

hubertuses
hubertuses Day 1,877, 13:43

Dużo lepiej się czyta, gdy użyje się skrypciku, który wplata w tekst nasze ulubione słowo na K. Polecam.

Boleslaw Smialy
Boleslaw Smialy Day 1,877, 13:45

Vote że się chce

carbon
carbon Day 1,877, 14:20

golda nie ma (i nie bedzie)

Mr QRCZEBLADE
Mr QRCZEBLADE Day 1,877, 14:40

art jak nastrój autora ◙ fajnie się czytało ☺

WujekRemo
WujekRemo Day 1,877, 15:08

"Zdaję sobie sprawę, że jest dość przekoloryzowany(...)"

No właśnie, niestety, nie aż tak bardzo. A że sam lubię się w prasie wyżalić, to towarzyszowi erepowej niedoli vote się należy. I sub.

tomas004PGU
tomas004PGU Day 1,877, 16:32

ja tam napisać 'platochuj' sie nie boje

Marian Wudecki
Marian Wudecki Day 1,877, 17:49

"po drugiej stronie internetu również jest człowiek, a nie tylko potencjalny cel hejtu" - dobre

expession
expession Day 1,878, 07:51

po v1 ta gra stracila jakikolwiek sens

anglov
anglov Day 1,878, 08:54

Kiedyś, bardzo dawno temu, prasa nie była wcale dobra. Było kilka dobrych redaktorów w trakcie v1, ale tak w zasadzie... Nie pamiętam kiedy prasa ogólnie stała się dobra. To był bardzo wąski okres w eRepublik.

Dlaczego tak się dzieje? Są różne pokolenia graczy. Co ciekawe - nie zależą one od ich wieku Większość lepszych redaktorów jest po prostu zmęczona, a niektórzy dostosowali się do obecnego poziomu... No i cóż tu mówić więcej. Może pora na tzw. BabyBoom z jakiegoś poważniejszego miejsca?

Mateusz van Hoyn
Mateusz van Hoyn Day 1,878, 11:33

Jaaa... Pamiętam jeszcze bitwę o Saarland, Rota na niemieckim chacie narodowym, potem było coś z HelloKitty i jeszcze czymś 😃
Ehh, to faktycznie były fajne czasy... 🙂

eLGraVito
eLGraVito Day 1,878, 12:20

ja właśnie biję niemca po kasku

Coolerss
Coolerss Day 1,878, 12:44

Da się czytać, pisz dalej. V+s

zerqz
zerqz Day 1,878, 16:55

słabo.. takie bezpłciowe i nijakie. Ale i tak lepsze niz mozna przeczytac na codzien. bez vote

hesar
hesar Day 1,879, 01:24

'Czasem ktoś musi ponarzekać'

zartujesz?
przeciez tu nikt nic innego nie robi tylko narzeka
a poza tym przeszlosc zawsze wydaje sie fajniejsza niz byla w rzeczywistosci - tak dziala ludzki umysl
art mocno przecietny - wpadl do topki w okresie suszy miedzy 'wyborowej'

BumbleeBek
BumbleeBek Day 1,879, 10:45

Bić Niemca po kasku? Niemca? Jakiego Niemca?

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.