Ју рок занимљивости и легенде (Део I)

Day 3,558, 14:40 Published in Serbia Montenegro by Grkofil

Сви знамо за популарне групе деведесетих попут Галије, Ју групе, Кербер. И данас су врло слушани хитови рок бендова који данас нажалост изумиру. Разлози за то су многобројни (Распад државе и губитак тржишта, незаинтересованост младих и неорганизованост за формирање нових бендова, Пораст популарности мени мрске турбо-фолк музике, хегемонија великих бендова...) Ако мене питате ја лично кривим Гранд као институцију која сваке године синтетише хорде младих певача и присталица турско нарикачке традиције међутим то је потпуно друга тема за потпуно други чланак. Пред вама је Први део серијала о Ју рок занимљивостима које се могу наћи у дискусијама разних форума, изјавама самих извођача у интервјуима и чланцима новина.

1. Рокери у кожи народњака

Рокери деведесетих су компоновали велики број песама тако да не чуди да су неке од тих песама завршиле и као хитови народних извођача. Тако је Бора Ђорђевић компоновао песму Шабана Шаулића Прескочићу тарабу и јарак, Бајага је писао текст и музику песме Весне Змијанац Да будемо ноћас заједно, чудно је и то да је у почетцима своје каријере Марина Туцаковић написала и легендарни Топићев хит Флојд, као и то да је Оливер Мандић познат и по критикама на чобански имиџ и песме Бијелог дугмета компоновао више народних песама попут Цецине песме Исус. Издваја се и Милић Вукашиновић као рекордер по броју компонованих песама за народњака од стране неког рокера ту су песме попут Сањам да си опет ту, Сећаш ли се Сањ и Волела сам волела. Занимљиво је такође да је песма у изредби Боре Ђорђевића Ужасно ми недостаје првобитно била намењена Цеци.

2. Ђавоља посла

На питање новинара да објасни речи великог хита Стојим на кантуну фронтмен Ђавола Нено Белан је рекао:
"Кантун је угао, значи стојим на ћошку. Балун је фудбалска лопта, а код нас постоји фраза која каже да ти имаш осећај да ти је глава као лопта и, наравно, односи се на дан после неке добре журке, док си још мамуран. У преводу: наслонио си се на угао неке зграде и не знаш где си"

3. Ко нас састави?

Многи људи знају за чувене Загребачке групе Филм, Азра и Хаустор међутим мало људи зна да су фронтмени тих група Дарко Рундек, Џони Штулић и Јура Стублић у раној каријери наступали у истом бенду који је био мало познат и наступао је по малим журкама и локалима за ситну дневницу.тако да се може слободно рећи да је добар део Загребачке рок сцене настао из једне мале наизглед небитне групице која чак није имала своје песме већ препевавала туђе.

4. Поспани воз за Харков

Многима је познат Бајагин хит Моји су другови и за традицију да се у току песме формира возић, та традиција није случајна и млађи вероватно не знају да се она везује за филм Ни на небу ни на земљи у којем се у једној сцени славља формира воз уз коју иде и добро позната музика.

5. Куд плови ова галија?

Галија рок група из Ниша први пут афирмисана на Зајечарској гитаријади са хитовима попут Котор, Дигни руку, Старе трубе, позната и по музици за Зону Замфирову име је добила по Ресторану Галија у којој је група настала открила је да текст који је писан за песму Дигни руку предствља позив на бунт и отпор српског народа против система и страха у којем се живело (конкретно на Косову).

Ово је крај првог дела од планирана четири (пошто сам неорганизован и непредвидљив можда буде и више). На крају серијала сви текстови ће бити сумирани у један. Најављујем и следећи серијал након тога који ће се бавити обавештајним и контраобвештајним службама у Југославији. Надам се да оне који знају за ове податке о Ју року (А знам да вас има много) нисам сморио. И молим вас ударите неки коментар, са вашим мишљењем и знањима. Пошто ми је ваше мишљење јако битно а и скупљам коментаре з мисију. И морам да поменем да партија Двери позива све патриоте да се прикључе странци. Велики поздрав 😉