България: Част I: Най-древните пластове на историята.

Day 1,623, 13:16 Published in Bulgaria Bulgaria by KhanOmurtag


Здравейте,скъпи читатели. Този вестник не анализира военно-политическите ситуации в играта,нито обсъжда или критикува админски небивалици,единствената му негова цел е да обогати и/или направи пристоя на сънародниците ми по-интересен и по-пълноценен. Информацията представена ще бъде авторска и копирана от интернет. За троли и критици ще кажа само едно кратко GTFO!!!! Не случайно темата е пусната в "Social interactions and entertaiment".

Ще ви представя няколко поредици,които ще излизат..когато ми е кеф да пиша.

Една от тях е: "Нещата,които трябва да се знаят за България"



В тази богато илюстрована енциклопедична поредица ще намерите вълнуващи свидетелства за най-древните пластове на историята, за блестяща и загадъчна цивилизаия на траките, за римското господство и за прабългарите и славяните. Ще откриете величеството на средновековна България и ще разберете причините за нейния упадък. Ще научите повече както за великите и владетели и духовните водачи, така и за градовете, стопанството и всекидневния живот на старите българи, за тяхното общество и религия, оръжия и военно изкуство. Ще знаете това, което трябва да знае всеки българин. Четете и се забавлявайте!



В българските земи са открити многобройни праисторически паметници,които имат изключително,нерядко фундаментално значение за проучването на най-древната история на човечеството на европейския конетинент.

1) Тайните на Българските пещери
В европейската наука през XIX-XXв. господства схващането,че прачовекът се е появил на нашия континент,идвайки от Северна Африка през Гибралтарския проток,Испания и Южна Франция. "Мостът" на праисточеското човечество към Европа е търсен и в Сицилия,и в Южна Италия.Но в края на XXв. при проучване на пещерата Козарника(до Белоградчик) френски и български учени откриват именно тук най-древните следи за присъствието на предците на човека в Европа,които датират отпреди повече от 1,4млн. години!
Повече данни за разумна човешка дейност по нашите земи са открити за времето от преди 200-100хиляди години.Находки от околностите на Никопол,Девня и Родопите свидетелстват за присъствието на "Homo habilis" ("умеещият човек"),който си служи с грубо обработени "юмручни клинове" от кремък.Средният палеолит (120,000-40,000г. пр.Хр.) се свързва с неандарталския човек,за чието място като звено в човешката еволюция се водят спорове.По българските земи не са намерени кости от неандарталския човек,но следите от дейността му са факт - в долните пластове на пещерата "Бачо Киро" край Дряновския манастир,Деветашката пещера,пещерата Самуилица II край с.Кунино,Врачанско,и други.Този праисторически човек развива истинска "кремъчна индустрия",организира колективен лов на гигантски животни(предимно мамути,пещерни мечки,елени),в известен смисъл "благоустроява" пещерите,прави землянки и т.н.Открити са наченки на изкуство,религиозни представи и обреди.По време на късния палеолит (40,000-10,000г. пр.Хр.) завършва поредният ледников период и с епоявява съвременния човек(Homo sapiens).Нашите пещери предоставят интересни данни за световната наука за прехода между неандарталския и кроманьонския човек.През късната старокаменна епоха настъпва своебразна "революция" в човеката дейност и духовен мир.Появяват се копието,различни инструменти от кост и др.От примитивното човешко стадо се преминава към т.нар. ранна родова община.

2) Огнище на "Неолитната революция" в Европа

През ново каменната епоха/неолит (7,000-5,000г. пр.Хр.)земите на България се превръщат в основен "коридор" на цивилизацията по пътя и от Средният изток към Средна и Западна Европа.Нещо повече,нашите земи се превръщат в най-древното огнище на "неолитната революция" в Европа.Това време,което е ключово за цялостното развитие на човечеството,настъпва след т.нар. мезолит (среднокаменната епоха 11,000-7,000г. пр.Хр.),която обаче е засвидетелствана слабо в българските земи.
Селищните могили в Тракия разкриват картинката на "модерно","произвеждащо" общество.Земеделието,включващо отглеждането на пшеница,бобови култура и т.н. се налага трайно в живота на праисторическите хора.Друго само по себе си революционното явление е керамиката,която хиляди години съпътства ежедневието на човека.Силно впечатление правят керамичните съдове,ритуални предмети,произведения на малката пластика.Заражда се тъкачеството,а върху някой статуетки е показано тогавашното облекло.В Стара Загора са експонирани две неолитни жилища от средата на VI хилядолетие пр.Хр. - те са най-добре запазения инвентар в цяла Европа.
В България са изследвани стотици неолитни селища,някой от които са "знакови" за европейската археология: при Капитан Димитриево(Пещера),Ракитово(Пазарджишко),Гълъбник(Пернишко),Слатина(София),Овчарово(Търговищко) и др. При Оходен е открит добре запазен скелет на жена,наричан шеговито "първата европейка" и "неолитната Тодорка",полуовъглени зърна от култивирана пшеница.Още по-древен човешки скелет,керамика и каменен жезъл са намерени при Джулюница,Великотърновско (6,100-6,300г.пр.Хр.)


3) Караново - "Книгата" на хилядолетията.

В България са открити стотици селищни могили,някои от които са съхранявали информация за цели хилядолетия от миналото на праисторическите хора.Самите могили са образувани от културни пластове,натрупани в продължение на дълги периоди от съществуването на съответното селище.В южното подножие на Сърнена Средна гора,при с.Караново,Новозагорско,от много години български и чужди учени проучват най-значителната в Европа селищна могила с обща площ 25дка.Културните и пластове са с обща дебелина 12,40м и отразяват непрекъснатия човешки живот и стопанска активност в продължение на близо четири хиляди ходини! Става дума за десет фази на съществуване на селището,по време на което на тази територия са живяли 250 поколения.






НЕ СЕ СТИСКАЙТЕ! ДАЙТЕ МИ ЕДНО РАМО С РАЗПРОСТРАНЕНИЕТО! МАСОВ ШАУТ МОЛЯ!