Ambient on/off

Join the new world

 

[HM] Sõdimisõpetus

Day 1,441, 11:39 Published in Estonia Estonia by Haridusministeerium


Hea lugeja,

käesolev artikkel selgitab Sulle eRepubliku sõjapidamise põhimõtteid.

Olgu kohe alguses öeldud, et kuigi sõdimine on oluline osa eRepublikus, kulutab see tohutult tervist. Seetõttu on just noorematel mängijatel oht end sõdimisega ära kurnata ning hiljem tervist taastada on väga raske (eriti, kui raha pole).Erepublikus sõdivad riigid omavahel, et vallutada üksteise territooriume. Uusi maid vallutades muutub riik tugevamaks ning ka riigi majandus saab uutelt maavaradelt märgatavat kasu. Lisaks sellele on sõda ka hea ajaviitekoht, kus oma varanatukest ühiskonna hüvanguks ära kasutada.

Riigid võivad omavahel sõlmida ka liitlaslepinguid, et üksteist sõjaliselt aidata. Erepublikus kutsutakse liitlasi inglisepäraselt Allies.

Sõdimiseks on vaja, et riigil või tema liitlastel oleks aktiivseid lahinguid. Kõige lihtsam on sõdima pääseda avalehelt, kus kuvatakse kõik käesolevad lahingud. Lahingusse sisenemiseks vajutage FightLahingusse sisenedes avaneb teile järgmine vaatepilt:1. Kes sõdib kellega?
Siit on näha, et keegi kodanik Viskaja on sisenenud lahingusse Eesti poolelt. Lahing käib Soome ülestõusnute vastu. Kuna tegu on ülestõusuga (RW), ei saa ei Eesti ega Soome kasutada liitlaste (allies) abi. Kellalt näeme, et lahing on kestnud pea 25 ja pool minutit.

2. Millal saabub võit?
Lahing on jaotatud mitmeteks alalahinguteks. See, mitu alalahingut kumbki pool võitnud on, näeb ülal keskel olevatest kroonimärkidest. Lahingu võidab riik, kes esimesena saavutab võidu kaheksas alalahingus. Alalahingu võitmiseks peab riik koguma 1800 punkti (suured arvud kummagi riigi lipu all näitavad hetkepunktide seisu).

3. Punktide jagamine
Punkte jagatakse iga lahinguminuti lõppedes. Punkte saab see riik, kes tol hetkel ülekaalus on (jõudude vahekorda näitab suur horisontaalne sini-punane riba ekraani keskel). Mida lahing edasi, seda rohkem punkte minuti lõppedes saab. Esimene, kes kogub 1800 punkti, ongi võitja. Siit tasuks teha mõned järeldused:
1) Kui riik on niigi tugevalt ülekaalus (üle 55%), siis pole hetkel mõtet sõdida, kuna see, kui suur ülekaal on, ei mõjuta saadud punktide arvu.
2) Sõja mõte on hoida ülekaalu enda riigil (sinine osa peab olema punasest suurem). Kui vastane on ülekaalus, tasub sõdida, ning kui oma riik, siis pigem oodata.
3) Teadmiseks: ühe alalahingu kestus varieerub 91 minutist (totaalne ülekaal lahingu algusest) kuni 120 minutini (ülinapp võit).

4. Teised sõdijad
Üleval jooksevad teiste sõdijate pildid (kummalgi poolel kolmekaupa) ning nende tehtud Kahju (Influence). Kõige ääres, punktiloendurite all, on mõlema poole enim Kahju teinud sõdurid. Nemad saavad lahingu lõppedes Battle Hero medali ning koos sellega ka 5 kulda.Keskel on näha kaks mängijat - üks neist oled Sina ning teine on Sinu vastane, kes valiti juhuslikult kõigi vastaspoole riigi elanike seast. Roheline riba näitab teie tervist ning all STRENGTH märk näitab tugevust e Strengthi, mida te iga päev treenite. Pildil on näha ka teie relvad, kui kummalgi peaks mõni olema (antud pildil on mõlemal).

Allpool on väli My influence. See näitab, kui palju oled Sina selles lahingus Kahju teinud. Tundub, et kodanik Viskaja pole veel sõdimist alustanud.Nüüd ongi aeg sõdimiseks. Enne sõdimist võta arvesse järgmisi aspekte:

1. Enda tervis
Iga kord, kui vajutad nuppu Fight, kaotad 10 tervist. Tihti ei piisa vastase hävitamiseks ühekordsest nupuvajutusest, vaid neid läheb vaja 3-5. Kui Sa vastase "poolsurnuks" jätad, siis Sa tulemust kirja ei saa. Seega arvesta - kui sõdid, siis tuleb minna juba lõpuni. Kui Sulle tundub, et tervise taastamine on Sinu jaoks liiga kallis, siis jäta parem sõdimata.

2. Vastase tervis
Tuletan meelde, et tervist sümboliseerib roheline riba. Mida väiksem tervis Sinu vastasel on, seda kergem on temast võitu saada. Iga kord, kui teda lööd, väheneb tema tervis. Kui see langeb nulli, oledki võitnud ning teed teatud hulga Kahju, mis liidetakse sinu riigi arvele. See kõik toimub muidugi virtuaalselt, päriselt Sinu vastane elusid ei kaota.

3. Strength ja Rank points
Sinu tulemust mõjutab kaks aspekti - Strength, mida saad iga päev treenides, ning Rank points, mis märgib sõjakogemust ehk suureneb sinu lahingukogemuse kasvades. Rank points hulka näete all, Fight nupu juures sinise ribana. Kui sinine riba jõuab lõppu, saavutad Sa uue auastme (Ranki) ja saad tasuks Energy bari, mille söömisel taastuvad elud 100-ni. NB! Söö Energy bar alles siis, kui Sinu tervis on minimaalne (0 tervisepunkti), nii taastad kõige rohkem elusid!


Pildil: Energy bar

4. Relvad
Lisaks sellele mõjutavad tulemust ka relvad. Mida parem relv Sinu vastasel on, seda raskem on teda hävitada. Mida parem relv Sinul endal on, seda rohkem Kahju Sa iga löögiga teed.


5. Fight!
Nagu lubatud, väheneb punasele Fight nupule vajutades Sinu vastase tervis (nii nagu ka Sinu enda oma 10 punkti võrra). Kui vastase tervis nulli langeb, avaneb Sulle järgmine aken:War influence - Kahju, mille Sa tegid. See liidetakse Sinu riigi arvele. See sõltub:
1) Sinu relvast
2) Sinu Strengthist
3) Sinu Rankist
4) Vastase hävitamiseks tehtud löökide arvust
Rank points - sellise hulga Rank points punkte saad enda arvele juurde.
Experience - sõdides tõuseb ka Sinu Kogemus ehk Experience, iga löögiga 1 punkti võrra.

Palju õnne! Oledki ühe vastase hävitanud ning aidanud oma riiki sammukese võidule lähemale. Võid proovida veel ühte vastast hävitada, aga pea meeles - ära sõdi üle oma võimete, varu alati piisavalt raha, et tervis taastada!* Oleks patt öelda, et sõdimine on odav. Seetõttu soovitan algajatel sõdimiseks relvi mitte kasutada. Kui juba relvi valida, tuleks tähelepanu pöörata hinna ja kvaliteedi suhtele. Näiteks on Q5 relv (tank) umbes 8.3 korda väärtuslikum kui Q1 relv (püstol), kuigi nende hinnavahe võib olla 5-6-kordne. Enamasti tasubki osta just Q5 relv, kuna lisaks sellele, et ta teeb rohkem kahju, saab temaga lasta 5 korda (mitte 1, nagu Q1 relvaga).


*Mis on bazooka? Bazooka (eesti keeles raketiheitja või tankirusikas) on eriline relv, mis tapab vastase ühe lasuga. Seda ei saa osta, müüa või annetada. Seda saab kokku panna lahinguväljalt kogutud osadest. Osasid on kokku viis, nendeks on:
1) Toru (Barrel) -
2) M63A Rakett -
3) Sihik (Scope) -
4) Käepide (Stock) -
5. Päästik (Trigger Kit) -

Seni tehtud statistikast selgub, et kõige haruldasemad on Rakett ja Sihik. Seega ära muretse, kui mõnda osa koguneb mitu, mõnda aga ei tule üldse. Raketiheitjat saab kasutada kui tavalist relva. Selleks tuleb see kõigepealt kokku panna. Kui Sul on kõik 5 osa koos, mine oma lattu (kas profiili alt või vajutades klaviatuuril Shift+S). Seal on sildi "Collections" all ära toodud kõik bazooka jupid. Vajuta nupule Assemble ja oledki tankirusika omanik! Üks bazooka teeb 3x10 000=30 000 punkti kahju (ehk seda saab kasutada kolm korda, iga lask teeb 10 000 punkti kahju).

* Ära unusta, et tervist saad taastada saiadega. Igas tunnis taastub söögilimiit 100 tervise võrra. Olenevalt sinu hoonetest võib maksimaalne toiduga taastatav tervise hulk varieeruda 100-st 650-ni. Täpse arvu teadasaamiseks liiguta hiir nupu Eat peale. Tervise taastamine maksab 35-220 EEK-i (sõltuvalt taastatava tervise hulgast). Seega mõtle alati oma majandusliku võimekuse peale.

* Tugevad mängijad kasutavad treenimiseks kõiki nelja treeninghoonet. Nad on seda teinud juba kaua aega ning teevad arvatavasti ka edaspidi. Seega oleks liiga optimistlik loota, et Sinu tekitatud kahju nende tasemeni küündib. Siiski ei tähenda see, nagu teiste kahju oleks väärtusetu, kuna tihti on võidud väga napid ning iga väiksem kahju saab siis määravaks.

* Kui Sulle sõdimine meeldib ning tahaksid end pidevalt arendada, siis tea, et riigil on loodud mitmeid sõjalisi üksusi, kus saab sellega tegeleda. Heaks alustuseks oleks programm Rambo (sisseastumistingimuseks on vajalik Strength 50), loe selle kohta lähemalt siit. Sõjalise üksusega tasub kindlasti liituda, sest seal jagatakse iga päev kindla lahingu linki, kus tuleb hävitada 25 vastast (see ilmub avalehele). Ülesande sooritamise eest on iga päev võimalik saada bazooka ja energy bar. 25 vastase hävitamine ühe päeva jooksul pole liiga lihtne ülesanne, seega tasub mõelda, kas Sinu ressurssidest piisab ülesande täitmiseks või on mõttekas veidi säästa, et see tulevikus edukalt lõpetada.

Veel mõned nupud sõjamooduli allservas

Toit - annab sama efekti mis küljel asuv Eat nupp. Ehk siis, taastab toitu süües tervist (eeldades, et oled toitu eelnevalt valmis ostnud).

Health kit märgiga 0.5g - algajad, hoidke sellest nupust eemale! See taastab küll 10 tervist, kuid kulutab selleks 0.5 kulda, mis on hetke kursi järgi umbes-täpselt 500 EEK-i. Sama raha eest võid turul ostetud saiaga taastada ligi 1400 tervist!

Battle Stats - sealt näed käesoleva lahingu statistikat (parimaid sõdijaid). Tasub uurida.Ajaleht Eesti Kaitse - igapäevased juhised Kaitseministeeriumilt

Erepublik Wiki artikkel - inglisekeelne sõjaõpetus

Edukat sõdimist!

Viskaja,
Haridusminister
 

Comments

Gerdionu
Gerdionu Day 1,441, 11:44

guuud džjooob:)

Gerdionu
Gerdionu Day 1,441, 11:46

Ps kõik kes Kaitseministeeriumi artiklit loevad võiks seda ka voteda ja otseloomulikult subscribeda.

Kursad TURK
Kursad TURK Day 1,441, 12:05

sub+vot

Ismajla Day 1,441, 13:24

Comment deleted

h von k
h von k Day 1,441, 13:30

Võiks ka lisada MU tutvustus ning Daily Rewardi mõte MU-s.

Viskaja
Viskaja Day 1,441, 13:34

Hea mõte, h von k, kohe asun asja kallale : )

Muusika Day 1,441, 13:37

Comment deleted

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.