[Gazdasagi Miniszterium] Elemzes a magyar gazdasagrol

Day 610, 04:46 Published in Hungary Hungary by Carl Peters

A magyar gazdaságról

Sziasztok! Most a beígért gazdasági elemzésem következik a magyar cégrendszerről. Alapja a Sanya18 (köszönet neki!) adatbázisából július 7-én Imre Norbert és én általam összeállított adatsor. Ismertebb nevén cégregiszter.
Először is az adatok jó része csak nagyságrendi és hozzávetőleges pontosságú, de azért következtetéseket dögivel le lehet vonni belőlük.
A cégek számát, megoszlását, a beruházási értékeket Imre Norbert előző elemzésében találjátok. Most leginkább a munkaerőpiacról és a produktivitásról beszélnék. Imre Norbert elemzése

Működő cégek-munkaerő

Működő cégek, munkaerő

A grafikonon a működő cégek arányát láthatjátok a szektorban levők számához képest, természetesen az adatok százalékban értendők. Mit számoltam működő cégnek? Nos, azt ahol 0, vagy 1 munkás dolgozott. Eddig is ez volt a szempont, ezért az adatfelvételen nem szívesen változtattam volna. Ahhoz, hogy 100%-os biztonságú adatokat kapjunk, egyenként kellene ellenőrizni a cégek linkjeit, ami kb. 1300 cég esetében pokoli munka lenne. Kíváncsiságból azonban megvizsgáltam, hogy milyen eltérések vannak egy-egy szektoron belül a hagyományos mintavétel és a tényleges adatok között. Nos, van olyan cég ahol ugyan 5 munkás van, de három hónapja nem dolgoztak, és természetesen találtam nem egy olyat ahol egy csak munkással, de működik a cég. A fenti ábra számai pontatlanok, de az adatok egymáshoz viszonyított helyzete megfelelő. Az egyenkénti vizsgálat alapján kiderült, hogy a q1-2-es szinten a működő cégek aránya kisebb, míg a magasabb szinteken leírt számok megfelelnek a valóságnak. A food cégek elég rossz statisztikával rendelkeznek q1-2 szinten (ez a valóságban még rosszabb), csak a q3-4 szint elfogadható.

Itt tennék is egy barokkos kitérőt. A q3 food ára tegnap előtt több mint egy forinttal emelkedett, és szinte hiány volt/van belőle. Ez nyílván jó a cégeknek, de kérem a cégvezetőket, hogy azért ne hagyják, hogy az árak elszálljanak. Picit alacsonyabb ár mellett is van hasznuk. Köszönöm.
Illetve a kiköltözések miatt munkaerőhiány keletkezett, melynek során a land bérek 10-30, a manusok 20-30%-kal növekedtek. A cégek egymásra licitálnak agresszíven a job marketen. Ez nem igazán helyes, pláne nem az, ha q1 céggel q4-re licitálunk rá.

Gift ügyben sem állunk jól, magyar nyersanyag hiányában bonyolultabb a termelés, és drágább is. Ténylegesen a giftcégek több mint a fele bezárhatott.

A fegyvergyártás a hazai ipar húzóágazata, termelékenységünkkel, árainkkal nehéz versenyre kelni. Az itt lévő adatok is elfogadhatóak.

Sajnos nemzetközi mooving viszonylatban visszaestünk a kezdeti lendület után, ezért a sok bezárt cég.

Gabonacégek helyzete katasztrofális. A dömpingáras bosnyák gabonával gyakorlatilag lehetetlen versenyezni. Ez van.

Vasgyártásban még jobb a helyzet, a másik zászlóshajóban mindössze a q1 cégek bezárási hullámára lehet számítani.

Olajügyben vegyes a helyzet, jó is, meg nem is. Az alacsony minőségi osztályban gondok vannak. Az állampolgárság két hét múlva történő bevezetése még egy pofont adhat a hazai olaj és moovingcégeknek.

A másik ábrán az egy működő cégre eső munkások átlagos számát láthatjátok. Ebből következtethetünk az adott iparág felépülésére/leépülésére, ugyanis ahol kopnak a munkások ott a cég nem tud versenyképes fizetést adni, és az ottmaradók sem biztos, hogy a legaktívabb legképzettebb dolgozók lesznek. Az adatsor is jobb képet mutat, mint a tényleges helyzet, általában 3-5 tizeddel rosszabbak az alacsony minőségi osztályok (q1-2) mutatói. Ezen kívül le kell lehet számítani az állami tréngcégeket és a bennük dolgozókat. Így a következőképpen módosulnak a q1 adatsorok értékei: q1 food 8,8, q1 gift 8,4, q1 fegyver 8,9, q1 mooving 7,9, q1 gabona 5,0, q1 vas 8,1, q1 olaj 6,5. Elmondható, hogy minél rosszabb helyzetben van egy ágazat, annál rosszabb a munkaerőpiaci helyzete.

Össztermelés

Össztermelés

A grafikonon hazánk össztermelése látható szektoronként. Nincs is mit hozzáfűzni. Manunál az összesen adatnak, csak abból a szempontból van értelme, hogy lássuk, minőségi osztálytól függetlenül hány darab terméket is termelünk.


Produktivitás egy cégre vetítve

Termelés egy cégre

Működőnek számolt cégek alapján készült a grafikon, az szektoronkénti összesítések pedig természetesen súlyozott átlaggal vannak számítva. A q1-es adatokat még pluszban torzítják az állami cégek termelési adatai. A manus termelési adatok q1-től felfelé csökkennek ugyan, de az előállított termék is értékesebb.
A landos iparágak közül a vasipar termelékenysége kiemelkedő. Az adatok stockban értendőek!

Megragadnám az alkalmat, hogy pár szólt szólja a cégalapításról. Sokan lehurrogják a másikat, ha q1 céget akar alapítani. Nem árulok zsákbamacskát, ha elmondom, hogy hazánkban q1-ben borzasztó nehéz talpon maradni. Sokan a veszteség tudatában a játék miatt vezetnek céget. Ha megakadályozunk valakit a cégalapításban (lehurrogjuk), akkor lehet abbahagyja a játékot, viszont, ha a megalapított cég miatt semmije sem marad, akkor pedig azért fejezi be. Ezért kérlek titeket, a cégalapítást nagyon fontoljátok meg és előzetesen tájékozódjatok az ügyben. Akár be is társulhattok valahova rutinszerzési célzattal. Ennek ellenére úgy gondolom, hogy a kormánynak talán elsődleges feladata a meglévők játékban maradásához szükséges feltételek biztosítása, hogy .innentől már csak rajtatok múljon

Köszönöm a figyelmet!

Carl Peters