[GAZDASAG]eJövőkép az 1 skilles rendszeről

Day 1,022, 07:00 Published in Hungary Hungary by Xavinyo

Amint olvashattuk az insiderben a játék fejlesztők a gazdasági modul reformját tervezik. Két fontos változást vetettek fel ötletként. A cikkemben most megpróbálom felvázolni a változások hatásait a gazdaság egyes szereplőire.

Tervezett változások:
- minden munkás bármikor dobbanthat a cégből
- csak egyféle skill lesz ami minden munkához használható

Csak 1 féle skill lesz ezért ebből következik hogy a munkaerő (job market) piacon az állás ajánlatok amik eddig szét voltak kategorizálva ezáltal egy kalapba kerülnek és az összes céges versenyzik egymással. Mivel ugyanaz a skill jó jegy gyártásra, kapálni és fegyvert csinálni is ebből következik hogy az állás ajánlatoknál a skill szintektől függ csak majd a bér, minden ipari szektorban egyformák lesznek. A bérek egyformák lesznek, az árúk ára viszont a nyersanyag költségtől, termelési formulától, az adóktól, és a kereslet/kínálattól fog függeni (a munkarő bárhogy újra osztható, de a cégek nem fognak hirtelen eltünni vagy alakulni!).

Ha bárki bármikor kiléphet a cégből akkor napi rutinná válhat az hogy a munkás napi szinten fellép a munkaerő piacra és megnézi az aktuális állás ajánlatokat, ha van jobb a sajátjánál akkor dobbant, elmegy dolgozni az adott céghez jobb fizuért. Ezáltal a cégekben megszervezni az optimális 10-es vagy 20-as létszámot szinte lehetetlen lesz. Ráadásul az újonnan nyíló vállakozások bérajánlatai legtöbbször túlzóak azért hogy gyorsan elérjék a 10-es létszámot, viszont a munkások belépés után rögtön melózni fognak mielőtt kirugnák őket. Azaz a kilépő munkás 2 cégben is szuboptimális termelést eredményez.

Aki köcsög akar lenni az akár azt is megteheti hogy 10-es wellness/10-es happinessben minden nap máshol dolgozik legjobb béren. Senki semmit nem tud tenni ellene. A cégesek ezentúl globális ország szinten versenyeznek egymással a bérekkel, azaz egymás profitját tovább szorítják lefelé. A 0 idős felmondással azok cégesek akik napi 8-10 órát gép mellett vannak és állandóan adjusztálják a béreket azok előnybe kerülhetnek a lazább cégesekkel szemben akiktől megpattanak a munkások, és a maradék munkás rosszabb hatékonysággal dolgozik.

Összeségében véve a termelékenység csökken, mert az optimális munkás számot a cégek egy része nem lesz képes tartani, ezen felül a munkást semmi sem ösztönzi arra hogy jó wellnesben, happinessben dolgozzék.

A változások kedveznek a munkásoknak. Nem kedveznek a cégeseknek. Az államnak az income taxa vélhetőleg változatlan marad (munkabérek esetleg még emelkedhetnek is picit a globális verseny miatt, de ez elég kiszámíthatatlan), azonban mivel öszeségében nézve a változások hatására a termelés kevésbé lesz optimális a kieső termelés miatt a VAT-ból bejövő adó csökkenni fog.

A munka bizalmi dologgá válik. Azokban a kis kommunákban ahol a munkások jóban vannak a cégessel megmaradhat a jó termelékenység. A külföldi cégesek akik nem kommunikálnak megfelelően a munkásaikkal hátrányba kerülhetnek a hazai cégesekkel, főleg ha azok PR tevékenységet is folytatnak. Az erősebb kommunikáció szükségessége a munkáltató és a munkaerő között elősegítheti az adó csalós zsebbe fizetés elterjedését is, ami az államnak pénz kiesést hozhat. A seregek saját századaiban szintén marad a jó termelékenység (a közösségi erő összetartja őket, ill. van visszacsatolás “büntető erő” ezért a századokban marad az optimális munkás szám, magas wellnessben/happinessben végzett munka).

Néhány érdekesség ami várható a fentebb leírtakból:
- mint minden változás ez is bizonytalanságot, bizalmatlanságot szül, a valuták további leértékelődése várható azonban kisebb mértékben mint V1 -> V2 áttálásakor volt

- a fegyver piac szinte teljesen a sereg kezébe kerül (hatékonyan „adó csaló” módon állítják elő, nem lehet velük nagyon versenyezni)

- a nyersanyag szükséglet árából és az adóból származtatható lesz minden egyes termék ára (a munkabérek mindenhol egyformák, a globál munkaerő piac miatt a cégesek profitja egy alacsony közös nevezőhöz konvergál)

- akinek van tőkéje és a hullámzó -epic csaták- hajtotta szektorokban kibírnak egy kisebb felhalmozást az tehet zsebre nagyobb nyereséget, viszont neki is követni kell a trendeket, amíg nem 0.01 HUF a különböző nyersanyagok ára addig nem dőlhetnek hátra, addig mindig lehet alá kínálni, illetve a bérek változási trendje, és a valuta árfolyamok változásai is befolyásolják a később realizálható profitját, ezért hosszú távon raktárra termelni most sem fogja megérni

- a rövid távú profit a cégezésnél elfelejthető, a kedves fejlesztők majdani változtatásai sokkal rövidebb ideig fognak „siker szakmákat” létrehozni, ugyanis a munkaerő piac szabadon átkonfigurálható, csak az új cégek létrehozásától, régiek újra nyitásától függ hogy milyen gyors az új egyensúly kialakulása

- az új rendszer felgyorsítja az egyensúlyok kialakulását, azaz ha a rendszerbe még mindig kódolva van a túltermelés akkor a „világvége” sokkal hamarabb jön el mint a V1-ben

[UPDATE]Alzsaland felvetett egy jogos lehetőséget
- A globális verseny miatt a tisztességtelen cégesek akár scripteket is fejleszthetnek ki a túl magas ajánlatok kiírtásához (0 idős felmondás -> belép kilép, szeva ugrott az ajánlat) azonban azt is hozzá kell tenni hogy ha lesz egy 10-20%-nyi opportunista akkor Ő fogja begyűjteni ezeket az embereket akik mindig a legmagasabb ajánlatra utaznak és akár szar wellnessben is melóznak...szal lehet nem jár olyan jól ezzel a trükkel