[Gazdasági Közlöny] Elszámolás és magyarázat

Day 730, 06:44 Published in Hungary Hungary by Gazdasagi Miniszterium

Üdvözlök mindenkit!

Íme, eljött a nap, elkészült a régen várt elszámolás, melyet Huba készített. Az utolsó simításokat pedig Drith végezte el, köszönet érte.

Az elszámolás itt megtekinthető: [url] http://spreadsheets.google.com/pub?key=tsEUz2bhPgnJpOfUf2WjT3w&output=html [/url]

Úgy gondolom, mindenképp magyarázatra szorul a költségvetés.

Azt hiszem nyugodtan elárulhatom, engem is megleptek a számok amikor megláttam őket. Mint láthatjátok, a költségvetés deficites, ami azt jelenti, hogy a kiadásunk több mint a bevételünk. Mindezt úgy, hogy nőttek az adók, az államilag működtetett cégekben pedig napi többszáz HUF-fal csökkent a munkabér miután már piaci árakon foglalkoztatjuk a munkásokat nem irreálisan magasan. E mellett csökkent az Elit ellátmánya is, mellyel heti kb. 3000 HUF-ot spórolunk.

Sokan kérdezhetitek, hogyan lehet deficites a költségvetés amikor még csak epic csaták sincsenek?

Ennek megértéséért kicsit visszább kell kanyarodnunk az időben. Több korábbi kormány alatt megfigyelhettünk egy folyamatot, amit sokan, köztük én sem értettem. Ez a folyamat a békeidőben történő pénznyomtatás volt. Háború esetén egyértelmi miért van rá szükség (0 tartalék, kell a pénz), azonban békeidőben miért? Nos, erre itt a válasz. Mi többezer forintot spóroltunk a korábbakhoz képest, valamint szintén ezrekkel növeltük a bevételeket, nincs komoly háború se nagy kiadást jelentő program, de a költsévetés deficites. Most képzeljétek el mi ment korábban. Röviden: azért kellett a pénznyomtatás, mert az állam nagyságrendekkel többet költött, mint amennyi bevétele volt. Ez a folyamat nyilván nem tartható, mutatta ezt a választásokkor látható monetary ingadozás is. A piac nem bír el több nyomtatást. A helyzetet egy IRL példán keresztül szemléltetném (akit zavar az IRL példa ugorja át). Adott egy ország Európa közepén, ami mindig is többet költött mint amennyi pénze van (pl. Magyarország). A deficites költségvetést pedig külföldi hitelekből fedezték (IMF és társai). Egyszer azonban már nem lehet tovább folytatni, valakinek meg ki kell fizetni a számlát. Ekkor jön a magyar viszonylatban oly közkedvelten használt (és gyakorlatilag nevetségessé tett) „kiigazítás”, a konvergencia. Most lássuk ezt az eRep keretein belül. Adott eMagyarország, a világ (mostmár) legerősebb állama. Folyamatos háborúk, időnként epic csaták, nagy és erős hadsereg, jól működő oktatás. Ennek eredménye egy deficites költségvetés, amelyet nyomtatással fedezett az éppen aktuális kormány, akkor is, mikor NEM volt baby boom, NEM áramlott be nagy mennyiségű arany, így ennek gyakorlatilag NEM volt fedezete. Nyugodtan tehették, mivel annak az esélye hogy valakit kétszer egymás után megválasszanak, elég csekély volt. Elszámolást ritkán láttunk, így a turpiszságra fény se derült, mindenki úgy gondolta, jól mennek a dolgok. Aztán eljött az idő mikor nem lehetett tovább folytatni, és mindenképp változtatni kell, akkor is ha ez fáj, és kimondom: akkor is ha ez a haderőnk gyengülésével jár együtt. A nyomtatással történő „pótlás”-ról senki nem tudta, tudja mikor üt vissza. LEHET hogy egy 50000 HUF-os nyomtatást még elbírna a piac, LEHET hogy 2-t is. De az is LEHET hogy egyet sem. Most mondhatnátok, mi van ha 0.001-0.002-vel csökken az árfolyam? Megmondom, semmi. Mindössze annyi, hogy utána azt az árfolyamot kéne tartani, a HUF-ban tartott tartalékok pedig jelentősen vesztenének az értékükből. Mindenesetre bármilyen árfolyam megtartásánál a jelenlegi helyzetbe jutnánk vissza: ha nyomtatás van, gyengülni fog a forint. És minél sűrűbben történik ez, annál gyorsabban.

Ez lett volna a magyarázat egyik fele, jöjjön hát a másik, jóval rövidebb.

Aki valamilyen szinten jártas a gazdaság működésében tudja, hogy egy-egy lépés, változtatás nem azonnal fejti ki a hatását, van hogy csak napok, hetek múlva. Jelenlegi példa: Az Elit ellátmányának csökkentése csak a következő kiutalásokkor okoz „többletet”.

Zárásként annyit mondanék: Valószínűleg új kormány alakul majd. Itt és most megkérném a következő kormányt, de az azt követőket is, hogy FOLYTASSÁK a kiigazítást. Legyen a költségvetés minimum nullszaldós. Ekkor ha nagyon kell lehet nyomtatni, és abból lehet tartalékot képezni is! A nyomtatásból történő „önfenntartást” azonban ne folytassa! Seregtagként azt kell mondanom, az ellátmány kevés. Mint gazdasági miniszter-helyettes azt kell mondanom, túl sok. Túl sok, mert az összes kiadás túlnyomóan nagy hányadát jelenti, egyszerűen jelenleg tovább nyújtózkodunk mint ameddig a takarónk ér. És ennek hosszabb távon csak csúnya vége lehet. Itt nincs Happy End, hacsak nem jön egy többezres boom, azonban az is csak ÁTMENETILEG segíthet, és ezt NEM SZABAD elfelejteni, a következő kormányokra ilyen örökséget hagyni!

Itt ragadnám meg az alkalmat hogy megköszönjem az elmúlt két hetet. Mindenféle párttól függetlenként kerültem a kormányba, és úgy is hagyom ott azt, de úgy gondolom jobban megismertem pár embert, nem csak a „koalícióból” hanem az „ellenzékből” is, aminek mindenképpen örülök.Kaptam hideget-meleget, de mindenképp élveztem. A lelkiismeretem tiszta, mert a rám bízott feladatokat legjobb tudásom szerint elláttam, próbáltam olyan költségvetési változtatásokat eszközölni melyek a helyes irányba billentik a mérleget. Bár a tartalékképzési célomhoz még csak közeledni sem sikerült, a fent már vázolt okokból, legalább az utánunk következők számára már van egy út amin tovább lehet haladni, remélem ezt meg is fogják tenni, és egy józan, logikus gazdaság és költségvetési stratégiát fognak folytatni.

Mindenkinek további sikeres munkát kívánok, tudom hogy nehéz lesz, de valakinek meg kell csinálnia. Értünk, eMagyarországért!

Üdvözlettel:

Meteoric