Ambient on/off

Join the new world

 

[DarkoDimovski1]Кандидатура за претседател

Day 1,835, 15:31 Published in Republic of Macedonia (FYROM) Republic of Macedonia (FYROM) by DarkoDimovski1
Здраво Македонијо,


Конечно дојде време да ја претставам и мојата втора кандидатура за претседател. Веќе подолго време се двоумев дали да идам за претседател, или пак, по своја волја ја откажував претходно најавената кандидатура за претседател изминатите 2-3 месеци за да помогнам во воздигнувањето на еМакедонија и враќањето на еМакедонија на вистинскиот пат преку моите пријатели, тука на играва помагајќи им пред се на дипломатски пат.

Што имам за цел да создадам во следниот месец доколку бидам избран за претседател на еМакедонија?

За цел имам да создадам една добро организирана држава, која ќе се темели пред се на слогата и сплотеноста на еМакедонците, а воедно и политички добро изградена држава каде што држава ќе бидат токму граѓаните на еМакедонија. Би се базирала на неколку принципи и би се спроведувала според одредена агенда, создадена од мене и мојот тим.
Пристап до таа агенда ќе имаат сите граѓани на еМакедонија и ќе им биде овозможено да коментираат дали им се допаѓа односно дали не им се допаѓа планот за наредните денови во мојот мандат.

Мојата кандидатура, пред се ќе се темели на добрата организираност на еМакедонија на политички,образовен и воен план. Со моето искуство во оваа игра научив многу работи, односно научив кога и како треба да се претстави човек на играва и како треба да изгледа еден добар и одговорен еПретседател на една држава.
.
Како изгледа мојата визија за армијата на еМакедонија?

еМакедонија е една од ретките држави која сеуште нема добро организирана армија, а со тоа нема армија спремна во секое време да удри во најкритичното време во секоја рунда, во секоја битка.
Ќе се организира цивилна единица, или пак, веќе ќе се земе постоечка цивилна единица каде што командир ќе биде токму Министерот за внатрешни работи.
Зошто би се направило тоа?
Министерот за внатрешни работи е човекот кој ја има контролата врз битките. Тој, како поедининец ќе биде одговорен за насочувањето на штетата на право место од цивилите, и ќе биде човекот кој ќе биде задолжен за планирањето на воените тактики за време на мојот мандат доколку бидам избран за претседател.

Ќе се организира таа државна армија, но овојпат ќе бидам јас како претседател задолжен за неа. На кого не му се допаѓа идеата за државна армија, може слободно да продолжи да биде дел од својата паравоена единица.
Уште од старт напоменувам дека АРМИЈАТА ќе се создаде, па доколку некој има против таа моја идеа може слободно да го даде својот глас за другите кандидати за претседател кои ја немаат точна напоменато во својата кандидатура за претседател.

Како ќе се организира таа државна армија?

За почеток, би се започнало по овој принцип, односно би членувале играчи кои ќе бидат најактивни на играва без разлика во која политичка партија членуваат.
10 играчи од D1
15 играчи od D2
25 играчи од D3
50 играчи од D4

Минималецот кој би го земал еден член на државната армија би бил следниот:
3 q7 тенка за D1
6 q7 тенка за D2
10 q7 тенка за D3
13 q7 тенка за D4


Паравоени единици

Паравоените единици истотака ќе зимаат рефунд, но овојпат би земале рефунд во тенкови, не во пари.
Секој член од паравоената единица колку испука, толку тенкови ќе му бидат вратени.


Министерството за надворешни работи

Ова министерство ќе го контролираат луѓе кои се запознаени со работата и веќе имаат искуство во работата. Веќе напонемав дека ќе има агенда, а во агендата ќе ги има плановите на еМакедонија.
Ќе се залагам пред се одржување на добриот однос со членките од сојузот CoT, продолжување на договорот со Србија & Унгарија и можни МПП со 3-4 држави за кои е сеуште рано да се шпекулира и да се ставаат имињата на државите во мојата кандидатура.

Министерството за економија и НБРМ

НБРМ лично јас ќе ја контролирам, и лично јас ќе издавам неделни билтени со потрошените пари за рефунд и останатите поделби.
Password до оваа организација ќе има има само 1 човек, односно министерот за економија.
Министерството за економија на неколку дена ќе распишува тендери за откуп на големо количество тенкови, односно тој што ќе ја има најмалата понуда ќе го добие овој тендер и ќе му се откупат тенковите.


Министерствата за Здравсто, Информирање и Образование истотака ќе функционираат. Ќе се продолжи со поделбата на лебови, со информирањето на народот за новите промени и ќе се информираат новите бебиња за играва.


Секој кој што сака да биде дел од мојот тим може да ми испрати порака и да ми каже во кое министерство сака да учествува.

Со сета почит
DarkoDimovski1


[DarkoDimovski1]Кандидатура за претседател
http://tinyurl.com/brcjo5r
 

Comments

C0RRAD0 BG
C0RRAD0 BG Day 1,835, 15:33

Ima Meche ima vote ima Darko ima VOTEEEEEE ! o/

Dark Princee
Dark Princee Day 1,835, 15:34

srejkno NO Tasa ke pobedi 😃 😘

TheMarko
TheMarko Day 1,835, 15:35

So srekja o/

Hikagenius1992
Hikagenius1992 Day 1,835, 15:35

o/

BucephalusIII
BucephalusIII Day 1,835, 15:36

Секој обид е добредојде - било да е налик нелогичен

Со среќа бато о>

MidnightShade
MidnightShade Day 1,835, 15:36

So srekja o7

AsT89
AsT89 Day 1,835, 15:38

so sreka o7

BlackMK
BlackMK Day 1,835, 15:38

Феил кандидатура и Феил Статија.

Како ќе продолжуваш договор со Србија и Унгарија кога минатиот месец јавно ги плукаше по шаути, посебно Унгарците.

DarkoDimovski1
DarkoDimovski1 Day 1,835, 15:39

@BlackMK

Кога ќе дојде време за тоа, ќе дознаеш.
Се во свое време 🙂

viktor159
viktor159 Day 1,835, 15:41

So srekja, ama za Tasha navivam 😛
o7

Kliton C.T
Kliton C.T Day 1,835, 15:42

Fail covek,fail statija, fail kandidatura...

Prvo treba da se pokazes za dobar mofa a ocigledno vekje nikoj ne te bara za taa funkcija poradi tvojata izbuvlivost...

Nekoi i znaat deka vo mojot mandat edno 25 pati se otkaza


Ako ima razum nema da imas mnogu glasovi

StiflerFromAerodrom
StiflerFromAerodrom Day 1,835, 15:44

Иван причината поради која 60% од луѓето се откажаа во твојата влада најди ја сам 😉

ivan.sk
ivan.sk Day 1,835, 15:44

Srekjno

BlackMK
BlackMK Day 1,835, 15:45

Што да дознаам, цело време на сите влади работиш позади грб,
Лажеш во кандидатурава па уште имаш и доблест да се кандидираш, не знам по кој памет xD

Мислам дека знам што ти е целта,
Да си пишеш уште една лична титула во About Me, да се ујачаш у его уште малку xD

Ајде ваљда Македонциве не заборавиле какви проблеми направи во државава па нема да те изгласаат, зошто ако те изгласаат бришење не ни бега пак, по втор пат во твој мандат да бидеме без конгрес

GoodBeer
GoodBeer Day 1,835, 15:48

Сите работат нешо во тајност а ништо не се случува ... Ало освестете се !

AexiI Kong
AexiI Kong Day 1,835, 15:55

za bugarija se kandidiras?

pateticen si decko, stalno si trolicen... ne znam dali nekoj voopsto bi glasal za tebe....

TashaMKD
TashaMKD Day 1,835, 15:56

So srekja
o7

sematika VS seki
sematika VS seki Day 1,835, 16:00

Dare dosta to bese ednas 🙂 daj prostor i na drugi 🙂

mane komita
mane komita Day 1,835, 16:07

o7

Psycho The Great
Psycho The Great Day 1,835, 16:09

о7

Tiger Macedonia
Tiger Macedonia Day 1,835, 16:11

Немаш шанси против Трупер!

Macedonian Power
Macedonian Power Day 1,835, 16:31

Информирајте ги бебињата дека постојат даноци, се убија на маркетот,а на чат прашуваат зошто не им стигале сите пари xD

Circless
Circless Day 1,835, 16:33

ТРУПЕР ЗА ПРЕЦЕДАТЕЛ!
ЗАЕБИТЕ ГИ ДРУЗИТЕ!

IronLionMK
IronLionMK Day 1,835, 16:56

о7

GoodBeer
GoodBeer Day 1,835, 17:14

@Паравоени единици

Паравоените единици истотака ќе зимаат рефунд, но овојпат би земале рефунд во тенкови, не во пари.
Секој член од паравоената единица колку испука, толку тенкови ќе му бидат вратени.

Фаил

dimzaaa
dimzaaa Day 1,835, 17:18

Сакам секс, гласам за Трупер!

SaJrUs
SaJrUs Day 1,836, 02:48

srekno o/

Sande Mafija
Sande Mafija Day 1,836, 02:55

Паравоените единици истотака ќе зимаат рефунд, но овојпат би земале рефунд во тенкови, не во пари.

Fail najgolem 🙂 Neznam kako se kandidirash ti pak za pretsedatel... Kao prvo refundot se zima vo tenkovi vekje 2-3 meseca a mozebi i povekje 🙂

goce.bs
goce.bs Day 1,837, 03:02

za toa kolku si dobar na diploamatsk0 pole vidovme kako mofa ne ostavi sami. a za drzavna armija gresis mnogu edna edinica e pre glomazna za kontrolirajne edinstveno ni treba dobra koordinacija koj nikoj do sega ne uspea da ja napravi. jas islam deka ke bides los cp no ne e bitno sto mislam jas tuku narodot

BugsMoney
BugsMoney Day 1,837, 03:27

пппхахахахаххахахахахахаххахахахаххаха....
кхм.. Фаил

Pero Nakov BB
Pero Nakov BB Day 1,837, 10:16

Зошто ни е државна армија со 100 играчи? Каква сила ќе е тоа? Особено што се задржува концептот за рефунд за паравоените единици, за враќање на 100% од испуканите тенкови (што го подржувам). Иначе не ми е јасно како не си во тек дека рефундот е подолго време во тенкови.

Од друга страна, освежување е да видам иван петко или банкерот по ново, да обвини некого за избувливост. Поизбувлив, поарогантен, потврдоглав, попроменлив од него немам видено и мислам дека нема да видам.

MartinDimoski63
MartinDimoski63 Day 1,837, 10:59

Го имаш мојот глас.

El Che G
El Che G Day 1,837, 13:57

о/

Crash and Burn
Crash and Burn Day 1,837, 14:58

Ај со среќа чим си решил. Чекаме да го видиме тимот. о/

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.